داروی سیاه شدن موی سفید چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

افزایش آمارسفید شدن موها در دوران جوانی سبب استفاده بیشتر از داروی سیاه شدن موی سفید شده است.

سفید شدن مو در جوانی علل مختلفی چون مسائل ژنتیکی، استرس، بیماری های خودایمنی، اختلالات تیروئید، کمبود ویتامین ها و … را در بر می­گیرد. با بهره گیری از مواد غذایی حاوی انواع ویتامین های D، E، B7 ، B12 و B9 و مواد معدنی چون آهن، روی و مس می­توان تا حدودی از سفید شدن مو در دوران جوانی ممانعت کرد. همچنین استفاده از انواع آنتی اکسیدان ها، پرهیز از استعمال سیگار و بکارگیری روش های طبیعی هرکدام می ­توانند همانند داروی سیاه شدن موی سفید عمل نمایند.

استفاده از داروهای خانگی نظیر ماسک حنا، چای سیاه، برگ کاری و روغن نارگیل و …اثرات شگفت انگیزی خواهد داشت.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص داروی سیاه شدن موی سفید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل سفید شدن موها در جوانی چیست؟

دلایل سفید شدن موها در جوانی چیست

از دلایل رایج سفید شدن موها در جوانی که سبب استفاده بیشتر از داروی سیاه شدن موی سفید شده است، می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

مسائل ژنتیکی

افرادی که در سنین جوانی دارای موهای سفید می­شوند، به احتمال زیاد والدین یا پدربزرگ و یا مادربزرپ آن ها نیز در جوانی و سنین پایین، دچار چنین عارضه ای شده اند.

استرس

مطالعاتی نشان می­دهد که بین استرس و کاهش سلول های بنیادی در فولیکول های مو ارتباط مستقیمی وجود دارد.

بیماری های خودایمنی

در بیماری های خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن به سلول های خود حمله می­کند. در بیماری های خود ایمنی چون آلوپسی و ویتیلیگو، سیستم ایمنی به مو حمله کرده و سبب از بین رفتن رنگدانه های مو می­شود.

مشکل و اختلالات تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از اختلالات غده تیروئید و کم کاری یا پرکاری تیروئید، می­تواند عاملی بر سفید شدن زودرس مو در جوانی باشد. مشکل در غده تیروئید سبب می­گردد تا بدن ملانین کمتری تولید کرده و این عارضه سبب سفیدی زودرس مو می­گردد.

کمبود ویتامین B12

در این حالت به دلیل رزیم غذایی نامناسب یا ویتامین B12 کافی به بدن نمی­رسد و یا بدن توانایی جذب کافی این ویتامین را ندارد. کمبود ویتامین B12 در بدن، سبب تضعیف سلول های مو شده و بر تولید ملانین تأثیرگذار خواهد بود.

سیگار کشیدن

مطالعاتی نشان می­دهد که میان استعمال دخانیات به ویژه سیگار و سفید شدن مو در جوانی ارتباط مستقیم وجود دارد. سیگار کشیدن سبب انقباض رگ های خونی شده و این امر سبب تضعیف اکسیژن رسانی به سلول ها شده و جریان خون در فولیکول های مو را تغییر داده و ازا ین طریق سبب ریزش و سفید شدن موها در جوانی می­گردد.

کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی

کمبود ویتامین هایی چون D، E، B7 ، B12 و B9 و کمبود مواد معدنی چون آهن، روی و مس سبب سفید شدن زودرس تارهای مو می­شود.

آلودگی های محیطی و اشعه ماورا بنفش

قرار گرفتن بیش از حد درمعرض اشعه ماورا بنفش و آلودگی های ها و رادیکال های آزاد موجود در آن بر ملانین تارهای مو تأثیر گذاشته و سبب سفیدی زودرس موها می­شود.

ویتامین هایی که به سیاه شدن موی سفید کمک می کنند

ویتامین هایی که به سیاه شدن موی سفید کمک می کنند

کمبود برخی ویتامین ها بر رنگدانه های مو تأثیر گذاشته و سبب سفید شدن زودرس موها می­شود. کمبود ویتامین هایی نظیر ویتامین E، D، B12، B7 و B9 سبب شده است که هرکدام از این ویتامین های به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین کمبود برخی مواد معدنی نظیر مس، آهن و روی می توانند منجر به سفید شدن تارهای مو در جوانی گردند.

ویتامین D در تولید ملانین در فولیکول های مو تأثیر می­گذارد. استفاده از مواد غذایی نظیر تخم مرغ، قارچ، ماهی، گوشت، محصولات لبنی و … ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین خواهد کرد.

ویتامین E ویتامینی با خواص آنتی اکسیدانی است که از سفیدی زودرس مو جلوگیری کرده و در ماهی، تخمه آفتابگردان، میگو و … یافت می­شود.

کم بودن سطح ویتامین B12 در بدن سبب افزایش سطح هموسیستئینی در بدن شده که پراکسید هیدروزن تولید کرده و موها را سفید رنگ می­کند. ویتامین B12 سطح هموسیستئینی را کاهش داده و از سفیدی زودرس مو جلوگیری می­کند. گوشت، تخم مررغ، شیر و ماهی از منابع غنی ویتامین B12 به شمار می­روند.

ویتامین B9 یا فولات در حفظ رنگدانه های مو نقش مهمی ایفا می­کند. کلم پیچ، لوبیا، نخود سبز، مرغ، مرکبات، تخم مرغ و … سرشار از فولات یا ویتامین B9 هستند.

ویتامین B7 یا بیوتین نیز در جلوگیری از سفیدی مو نقش دارد. بیوتین در مواد غذایی چون تخم مرغ، شیر، موز و …به فراوانی یافت می­شود.

چگونه از سفید شدن زودرس موها جلوگیری کنیم؟

چگونه از سفید شدن زودرس موها جلوگیری کنیم؟

به منظور جلوگیری از سفید شدن زودرس موها بهترین روش مقابله با عواملی است که سبب سفید شدن زودرس مو می ­شود. اگر سفید شدن مو عواملی غیر ژنتیکی داشته باشند، با استفاده از روش های ذیل و اجتناب از برخی کارها می­توان از سفید شدن زودرس موها جلوگیری کرده و هرکدام از روش ها را چون داروی سیاه شدن موی سفید در نظر گرفت:

  • استفاده بیشتر از آنتی اکسیدان ها: استفاده از رژیم غذایی مملو از میوه ها،سبزیجات، چای سبز، زوغن زیتون، ماهی و … که حاوی آنتی اکسیدان هستند، از سفیدشدن زودرس مو جلوگیری می­کنند.
  • کنار گذاشتن استعمال سیگار: سیگار سبب از بین رفتن رنگدانه های مو می­شود، لذا کنار گذاشتن استعمال سیگار از سفیدی زودرس مو جلوگیری خواهد کرد.
  • استفاده از درمان های طبیعی: استفاده از برگ کاری، چای سیاه، استفاده از غذاهای مملو از مس، استفاده از روغن های مناسب و ماساژ آن ها بر پوست سر و … همگی از روش های طبیعی هستند که از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می­کنند.

افسانه هایی درباره سیاه شدن موی سفید

سفید شدن مو فرایندی طبیعی است که با افازایش سن افزایش خواهد یافت. هرچند برخی مسائل چون موارد ژنتیکی، استرس، بیماری های خودایمنی، کمبود برخی ویتامین ها، مشکلات تیروئیدی، آلودگی های محیطی و … می توانند سبب سفید شدن زودرس مو در جوانی شوند.

بسیاری از شرکت ها و سایت های اینترنتی مواردی را مطرح می کنند که همچون افسانه خلاف واقع است و نمی توان از روش های آن ها به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید استفاده کرد.

برخی از این موارد مطابق ذیل است.

سیب زمینی داروی سیاه شدن موی سفید

سیب زمینی داروی سیاه شدن موی سفید

برخی از شرکت ها راهکار استفاده از پوست سیب زمینی برای سیاه شدن موی سفید را مطرح می­ کنند و حتی دستورالعمل و روش تهیه و استفاده از آن را بیان می­کنند.

استفاده از سیب زمینی برای سیاه شدن موها پشتوانه علمی نداشته و در صورت مشاهده هر نتیجه احتمالی مثبت پس از توقف استفاده از آن، نتایج مثبت به سرعت از بین خواهند رفت.

استفاده از ماسک مو برای سیاه شدن موی سفید

بسیاری از شرکت ها برخی ماسک های موی خانگی را داروی سیاه شدن موی سفید معرفی می کنند.

این شرکت ها اغلب ترکیباتی از روفن نارگیل، آب لیمو و برخی روغن ها را عاملی برای سیاه شدن مو قلمداد می کنند.

اگرچه این مواد سبب کاهش التهاب و تقویت آنتی اکسیدان ها در پوست سر می شود و ممکن است پس از استفاده از آن ها موها نرم و براق شوند، اما چنین ماسک هایی سبب افزایش ملانین که عامل اصلی سیاه شدن موی سفید است، نخواهند شد.

3 درمان طبیعی برای موهای سفید

انواع طبیعی درمان سفیدی مو مطابق ذیل است:

● استفاده از حنا

استفاده از حنا برای سیاه شدن موی سفید

حنا به خصوص زمانی که با قهوه مخلوط شود، نتایج شگفت آوری خواهد داشت. به منظور تهیه ماسک حنا لازم است 1 قاشق غذاخوری پودر قهوه را به آب داغ اضافه کرده و بعد به همراه پودر حنا، خمیری درست کنید.

می توان یک قاشق غذاخوری از ماسک را با روغنی دلخواه مانند روغن زیتون ترکیب و آن را روی مو بمالید.

نیاز است این ماسک چند ساعت روی مو باقی مانده و پس از آن موها را آبکشی کنید تا نتایج حیرت انگیز این داروی سیاه شدن موی سفید برای شما نمایان شود.

● استفاده از آب پیاز

استفاده از آب پیاز برای سیاه شدن موی سفید

آب پیاز حاوی آنتی اکسیدان هایی از قبیل کورستین و ویتامین C است که با رویش موهای سفید مقابله می­کند.

به منظور تهیه مخلوط کافی است 3 قاشق غذاخوری آب پیاز را با 2 قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کرده و مخلوط حاصل را بر پوست سر مالیده و به مدت 30 دقیقه آن را رها کنید.

بعد از آن با آب سرد و شامپو، موها را بشویید تا از نتایج شگفت انگیز آب پیاز پس از چند بار استفاده بهره مند شوید.

● ماسک موی برگ کاری و روغن نارگیل

ماسک موی برگ کاری و روغن نارگیل

برگ کاری از موادی است که برای مقابله با سفیدی مو کاربردی است. برگ کاری با وجود ویتامین B و بتاکراتین موجود در خود، اگر به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد به بازیابی رنگدانه ملانین فولیکول های مو کمک می ­کند.

به این منظور کافی است یک فنجان برگ کاری را با یک فنجان روغن نارگیل مخلوط کرده و مخلوط حاصل را بجوشانید تا سیاه رنگ شود.

مایع سیاه رنگ را صاف کرده و پس از خنک شدن، آن را به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید، روی پوست سر ماساژ داده و اجازه دهید تا یک شب روی پوست سر باقی بماند.

صبح بعد کافی است با آب و شامپو موها را به خوبی بشویید. کافی است هفته ای یک بار این عمل را تکرار کنید تا نتایج شگفت انگیز این روش برای شما آشکار شود.

سیاه شدن موهای سفید در طب سنتی

از هرکدام از روش های ذیل می­توان به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید در طب سنتی استفاده کرد:

● زنجبیل

استفاده از یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده به همراه یک قاشق غذاخوری عسل، به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید در طب سنتی مورد استفاده قرار می­گیرد.

● دانه کنجد سیاه

توصیه می­شود دو تا سه بار در هفت یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه میل کنید تا روند سفید شدن موها به تعویق بیفتد.

● آب هویج

برای سیاه شدن موی سفید توصیه می­شود هر روز یک لیوان آب هویج بنوشید.

● روغن نارگیل

توصیه می­شود برای سیاه شدن موی سفید یک روز در میان قبل از خواب روغن نارگیل را بر پوست سر ماساژ داده و صبح بعد موها را به خوبی بشویید.

مکمل هیرونیک و درمان سیاه شدن موی سفید

در کنار استفاده از تمامی روش های سنتی استفاده از مکمل جهت سیاه شدن موی سفید از راه های مفید به شمار می­رود.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل هیرونیک است. مکمل هیرونیک با در اختیار داشتن ویتامین ها و مواد معدنی لازم چون بیوتین یا ویتامین B7، ویتامین B5 و زینک داروی سیاه شدن موی سفید به شمار می­رود.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا موهای سفید می توانند دوباره سیاه شوند؟

بله اگر سفید شدن موها جنبه ژنتیکی و وراثتی نداشته باشند با استفاده از روش های مختلف نظیر استفاده از ماسک حنا یا چای سیاه و یا با اجتناب از برخی کارها نظیر سیگار کشیدن می ­توان سبب سیاه شدن موهای سفید شد.

کمبود کدام ویتامین باعث سفیدی مو می شود؟

کمبود ویتامین های E، D، B12، B7 و B9 در بدن به سفیدی مو خواهد انجامید. لذا استفاده از هرکدام از این ویتامین ها به عنوان داروی سیاه شدن موی سفید می ­تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می توان از سفیدی مو جلوگیری کرد؟

بله، با استفاده از رژیم غذایی مناسب سرشار از ویتامین هایی چون E، D، B12، B7 و B9 یا مواد معدنی شامل آهن، مس و روی و ممانعت از استرس، دوری از اشعه ماورا بنفش و آلودگی، درمان کم کاری و پرکاری تیروئید در صورت ابتلا و … می­توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد.

چگونه می توانم ملانین را در موهای سفیدم افزایش دهم؟

با استفاده از مصرف میوه ها، سبزیجات، چای سبز، روغن زیتون، ماهی و … که مملو از آنتی اکسیدان است و کنار گذاشتن استعمال سیگار در صورت مصرف و استفاده از برخی درمان های طبیعی می­توان سطح ملانین در موهای سفید را افزایش داد.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

5 4
داروی سیاه شدن موی سفید چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن