سفیدی مو

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

سفیدی مو یا موهای جذاب نقره ای لا به لای موهای شما نشانه ای عبور از یک مرحله زندگی به نام جوانی است که امروزه موهای نقره ای و جو گندمی و همینطور سفیدی لا به لای موها بخشی از مد و زیبایی شده. اما هنوز بسیاری از مردم از سفیدی مو خود به خاطر پیری می‌ترسند و آن ها را با رنگ پنهان می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد دلایل، پیشگیری و درمان سفیدی مو صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

رنگ طبیعی مو

حتما شما هم تبلیغ منسوب به ذاتی بودن سفیدی مو را دیده اید. باید بگویم، اما باید بگوییم که این جمله ناقص و اشتباه است و موی انسان ذاتا سفید نیست. در صورت نبود ملانین سفید می‌شود در غیر این صورت، انسان دارای دو رنگ مو است که مشکی و قهوه ای می‌باشد.

رنگ قرمز، نارنجی، بلوند در واقع رنگ قهوه ای روشن است که بر اثر فعل و انفعالات جوی و تابش آفتاب کم رنگ تر یا پر رنگ تر می شود.

در واقع این دو رنگ یعنی مشکی ، قهوه ای و متغیرهای آنها که خود چندین رنگ را تشکیل می دهند ، از ابتدا باعث شده اند تا بشر بتواند با آنچه که اطراف اش وجود دارد خود را وفق دهد و تنها در اثر کهولت سن است که موی انسان مانند هر جسم دیگری که کهنه می شود، رنگ خاکستری به خود می گیرد.

پس در واقع سفیدی مو به خاطر از بین رفتن یا آسیب دیدن ملانین ها صورت می‌گیرد و رنگ ذاتی مو نیست.

دلایل سفید شدن موها

دلایل سفید شدن موها

با افزایش سن، سلول های رنگدانه در فولیکول های مو به تدریج می میرند. وقتی سلول های رنگدانه کمتری در فولیکول مو وجود داشته باشد، آن رشته مو دیگر حاوی ملانین زیادی نخواهد بود و با رشد به رنگ شفاف تری – مانند خاکستری، نقره ای یا سفید – تبدیل می شود. با ادامه پیر شدن افراد، سلول های رنگدانه کمتری برای تولید ملانین در اطراف هستند. در نهایت موها کاملا خاکستری به نظر می رسند.

اما این تنها دلیل سفیدی مو نیست، برخی افراد در سنین پایین تر مثلا در 20 سالگی موهای سفید دارند، این ها به دلایل دیگری است. مثل:

 • ژنتیک
 • استرس( فشار عصبی)
 • کمبود مواد مغذی( مثل ویتامین B)
 • بیماری تیروئید
 • ویتیلیگو
 • سیگار کشیدن

پیشگیری و رفع سفیدی زودرس مو

اگر ژنتیک یا پیری علت باشد، هیچ چیز نمی تواند مانع یا معکوس کننده این روند شود. با این حال، در صورتی که سفیدی مو به دلیل یک وضعیت پزشکی باشد، درمان سفیدی مو می‌تواند باعث بازگشت رنگدانه‌های رنگی شود.

هنگامی که کمبود رژیم غذایی و ویتامین دلیل سفید شدن زودرس موها باشد، اصلاح آنها ممکن است مشکل را معکوس کند یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

●       استفاده بیشتر از آنتی اکسیدان برای جلوگیری از سفیدی مو

داشتن یک رژیم غذایی با غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، از جمله سبزیجات و میوه ها، ممکن است به جلوگیری از سفید شدن مو کمک کند. رژیم غذایی یک فرد در جلوگیری از سفیدی مو نقش دارد. رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

 • میوه ها و سبزیجات تازه
 • چای سبز
 • روغن زیتون
 • ماهی

هر کسی که موهای سفید ناشی از کمبود ویتامین دارد، باید غذاهای پر از آن ویتامین ها را بیشتر مصرف کند. به عنوان مثال، غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منابع خوب ویتامین B12 و شیر، ماهی قزل آلا و پنیر منابع عالی ویتامین D هستند.

●       مکمل های غذایی

مکمل های ویتامینی که بدون نسخه در دسترس هستند نیز می توانند کمبودها را برطرف کنند و مانع از سفیدی مو گردند. کمبود این ویتامین ها موجب سفیدی مو می‌شوند:

 • ویتامین E
 • ویتامین D3
 • ویتامین B12
 • مس
 • آهن
 • روی
 • بیوتین

●       ترک سیگار

سیگار اثرات نامطلوبی بر بدن دارد و به سفیدی موها کمک می کند. و محققان ارتباطی بین عادت و از بین رفتن رنگدانه مو پیدا کرده اند.

●       درمان های طبیعی

رنگ موی زیادی در بازار وجود دارد که موهای سفید را می پوشاند، اما بسیاری از این رنگ ها به سفیدی مو  کمک می کنند و ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و نامطلوب شوند.

داروهای طبیعی جایگزینی برای کاهش سرعت سفیدی مو بدون آسیب رساندن به بدن یا آسیب بیشتر به رنگدانه مو ارائه می دهند.

برگ درخت کاری

 استفاده دارویی از برگ کاری به قرن ها قبل برمی گردد. هنگامی که برگ کاری با روغن مو ترکیب شده و روی پوست سر مالیده می شود، می تواند سفیدی زودرس را کاهش دهد.

یک گزارش در مجله بین المللی تحقیقات PharmTech استفاده سنتی از برگ کاری برای حفظ رنگ سیاه مو و حتی جلوگیری از سفید شدن زودرس را توصیه می کند. برگ های کاری را می توان در عطاری ها  و همچنین فروشگاه های مواد غذایی سنتی خریداری کرد.

انگور فرنگی هندی( آمله)

این مکمل که آمله نیز نامیده می شود، یک مکمل گیاهی است که برای معکوس کردن سفیدی زودرس با ترویج رنگدانه شناخته شده است. اعتقاد بر این است که اثربخشی آن به این دلیل است که انگور فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان ها و خواص ضد پیری است.

آمله به عنوان میوه در فروشگاه های مواد غذایی هند موجود است. همچنین می‌توان آن را به‌عنوان پودر یا مکمل، به‌صورت آنلاین یا در فروشگاه‌های سنتی مواد غذایی سالم یافت. پودر را می توان با روغن نارگیل مخلوط کرد و مستقیماً روی پوست سر قرار داد.

چای سیاه

چای سیاه می تواند موها را تیره تر، درخشان تر و نرم تر کند. می توان آن را با خیساندن 3 تا 5 کیسه چای در 2 فنجان آب جوش، خنک کردن و افزودن به موهای تمیز و مرطوب استفاده کرد. چای را می‌توان با نرم‌کننده مخلوط کرد و به مدت 1 ساعت در موها گذاشت و سپس آبکشی کرد.

مس

سطوح پایین مس می تواند منجر به سفیدی مو شود. منبع مورد اعتماد، طبق یک مطالعه در سال 2012. منابع غذایی خوب مس عبارتند از:

 • جگر گاو
 • عدس
 • بادام
 • شکلات تلخ
 • مارچوبه

کدو حلوایی

کدو حلوایی برای احیای رنگدانه مو و تحریک ریشه مو شناخته شده است. ماساژ منظم روغن کدو حلوایی می تواند از سفیدی موها جلوگیری کند. روغن را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد.

●       تنظیم رژیم غذایی و کنترل استرس

مگر اینکه کمبود مواد مغذی اساسی یا شرایط پزشکی داشته باشید، به خودی خود راه روشنی برای جلوگیری از سفید شدن مو وجود ندارد. با این حال، ممکن است برخی از راه‌حل‌ها وجود داشته باشد که می‌توانید برای کاهش سرعت شروع آن امتحان کنید:

مدیریت و کنترل استرس

هورمون های استرس می توانند تولید ملانین را در فولیکول های مو مختل کنند و همین امر موجب آسیب پذیری مو و همچنین سفیدی رنگ مو شود.

حفظ وزن و تنظیم رژیم غذایی

برای جلوگیری از سفیدی مو استفاده از غذای مناسب و حاوی ویتامین B از جمله B12 بسیار مهم است. این ویتامین موجب ثابت نگه داشتن ملانین مو می‌شود. همچنین درمان چاقی نیز کمک کننده حفظ شادابی مو می‌شود و مانع از تخریب فولیکول ها می‌گردد.

محافظت از موها

کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آلودگی موجب سلامت مو می‌گردد، همچنین می‌توانید با استفاده از کلاه از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

چکاپ ماهانه

چکاپ ماهانه، نه تنها برای جلوگیری از سفیدی مو بلکه موجب اطلاع رسانی درست از روند کارکرد بدنتان به شما می‌دهد، همچنین با اطلاع از روند هورمون هایتان می‌توانید از سفیدی هرچه زودتر موهایتان جلوگیری کنید.

درمان های خانگی برای موهای سفید

درمان خانگی سفیدی مو

استفاده از محصولات مو با مواد شیمیایی سمی می تواند منجر به سفیدی بیشتر مو شود. اما، نگران نباشید! مادر طبیعت ما را با بسیاری از مواد طبیعی برکت داده است، نه یک یا دو. بسیاری از درمان های خانگی به شما کمک می کنند موهای تیره خود را بازگردانید. کمک درست در آشپزخانه است. این امکان وجود دارد که به طور طبیعی از شر سفیدی موهایتان خلاص شوید.

همیشه ایده آل است که از درمان های طبیعی برای موهای خود استفاده کنید تا از شر خاکستری های مزاحم خلاص شوید به جای اینکه از درمان های شیمیایی استفاده کنید. در اینجا چند درمان خانگی برای موهای خاکستری آورده شده است. این درمان ها بیشتر از جلوگیری از آن خاکستری های مزاحم انجام می دهند.

برگ کاری و روغن نارگیل

برگ های کاری کار فوق العاده ای در احیای ریشه مو انجام می دهند. ویتامین B موجود در برگ های کاری به فولیکول های مو کمک می کند تا رنگدانه رنگ بیولوژیکی خود را بازیابی کنند و در عین حال از سفیدی زودرس جلوگیری کنند.

روغن نارگیل به عنوان یک خنک کننده طبیعی برای پوست سر شناخته می شود و به عنوان ترکیبی واقعی با برگ های کاری تبدیل می شود تا پیتا دوشا غیر ضروری را که موهای خاکستری شما را کنترل می کند، مهار کند.

ماسک روغن بادام و آب لیمو

هم روغن لیمو و هم روغن بادام در دسترس ترین مواد در آشپزخانه شما هستند. آیا می دانستید که هر دو عنصر به شما کمک می کنند تا به طور طبیعی از شر موهای خاکستری خود خلاص شوید؟ روغن بادام منبع عالی ویتامین E است که به تغذیه ریشه مو و جلوگیری از سفیدی زودرس مو کمک می کند.

آب لیمو به تسریع رشد مو کمک می کند و به موها رنگ، درخشان و براق می بخشد. این مخلوط روغن لیمو و بادام به عنوان درمانی برای درمان موهای خاکستری در هزاره ها بهتر عمل می کند.

ماسک موی آملا و دانه شنبلیله

آملا یک ماده عالی است که مو را تغذیه می کند و آن را سالم نگه می دارد. از آنجایی که سرشار از ویتامین C، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی بیشتری است، می تواند سفیدی را از بین ببرد. هم شنبلیله و هم آملا هر گونه مشکل مو را درمان می کنند و در عین حال آن را قوی می کنند.

اسیدهای آمینه موجود در دانه های شنبلیله به فولیکول های مو کمک می کند تا با سفیدی زودرس مبارزه کنند. آمینو اسیدهایی که برای رنگ تیره مو بسیار مفید هستند، سرشار از دانه های شنبلیله هستند. بنابراین دانه های شنبلیله می توانند در درمان سفیدی مو به شما کمک کنند.

آبکشی با چای سیاه

بله، درست شنیدید، چای سیاه. چای سیاه می تواند موهای خاکستری را بپوشاند زیرا موها را لکه دار می کند و سپس آنها را تیره می کند و درعین حال به موها درخشندگی می بخشد. آبکشی با چای سیاه باعث تقویت کراتین و ملانین عالی می شود که رنگدانه مو را بازیابی می کند. شناخته شده است که به طور موثر موهای خاکستری شما را می پوشاند.

بنابراین، این چای سیاه یک معامله برد-برد برای موهای شما است. این نه تنها سفیدی موهایتان را می پوشاند، بلکه یال را انعطاف پذیر و نرم می کند.

ماسک موی آب پیاز

پیاز بهترین درمان و راه حل موثر برای سفیدی مو است. کاتالاز، آنزیمی که مو را تیره می کند، افزایش می دهد. آب پیاز همچنین برای تقویت رشد مو شناخته شده است. اگر با آبلیمو مخلوط شود، درخشندگی بیشتری به موها می دهد. پیاز سرشار از گوگرد است و برای مو یک گزینه قابل توجه است.

حنا و قهوه

ماسک حنا و قهوه بهترین جایگزین برای رنگ کردن موهایتان به رنگ قهوه ای تیره است. این دستور تهیه DIY طبیعی واقعاً قهوه ای تیره غنی با درخشندگی دوست داشتنی را بدون آسیب رساندن به سلامت موهای شما می افزاید.

حنا یک درمان خانگی قدیمی برای رنگ کردن مو است. اما، مهم است که مطمئن شوید حنای انتخابی باید از منابع ارگانیک تهیه شود. از آنجا که حنا در دسترس تجاری با رنگ ها و مواد شیمیایی سمی زیادی همراه است.

ماسک روغنی

دلیل اصلی سفیدی مو، کمبود تغذیه چیست؟ بنابراین، حفظ یک رژیم غذایی سالم مفید است، همچنین استفاده از گیلاس نیز می تواند اثرات مثبتی داشته باشد. ویتامین های E، K، D و A موجود در قیچی از سفید شدن زودرس جلوگیری می کند. آنزیم های موجود در شیر و روغن گاو برای معکوس کردن و جلوگیری از روند خاکستری شدن شناخته شده است.

فلفل سیاه و آب لیمو

تمام رنگ های شیمیایی خود را کنار بگذارید و به این محلول طبیعی رنگ مو روی بیاورید تا به طور طبیعی خاکستری ها را به سیاه تبدیل کنید. فلفل سیاه نه تنها رنگ طبیعی مو را حفظ می کند، بلکه می تواند به طرق مختلف برای موهای شما مفید باشد.

فلفل سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است و به مبارزه با تمام علائم سفید شدن مو کمک می کند. این شما را قادر می سازد تا با به تاخیر انداختن روند سفید شدن مو، موهای سالم خود را حفظ کنید. لیمو همچنین یک ماده عالی برای سرکوب سفیدی موهای سیاه شما است.

اگر موهای خاکستری خود را دوست ندارید چه کاری می توانید انجام دهید

کدام بیماری ها مو را سفید می کنند

کار های زیادی برای سفیدی موهایتان کرد اما مهم ترین مسئله پذیرش است که بدانید خب در هر صورت زمانی که سن بالا می‌رود مو ها مسلما سفید می‌شوند اما راهکار ها عبارت اند از:

 • با هایلایت شروع کنید

“اگر موهایی که به صورت مصنوعی رنگ شده‌اند، توصیه می‌کنم به مرور زمان آن‌ها را با هایلایت روشن کنید تا به روند ترکیب کمک کنید.” “این خط مرزی بزرگ و سنگین را از بین خواهد برد.”

 • مکمل مصرف کنید

مکمل ها در سنین بالا تر کمک می‌کنند تا موهایتان علاوه بر رنگ پذیری، درخشندگی و سلامت بهتری هم داشته باشند. اگر موهای رنگ شده دارید، مکمل رشد مو، می‌تواند به رنگ‌های خاکستری جدید کمک کند تا سریع‌تر خود را نشان دهند و سلامت باشند.

 • یک شامپوی بنفش را امتحان کنید

اگر موهای بلوندی دارید که می‌توانید آن‌ها را ترکیب کنید یا خاکستری‌های تیره‌تری دارید که نیاز به روشن‌تر شدن دارند، شامپوی رنگ‌دهنده بنفش می‌تواند کمک کند.

 • یک استایل جدید به موهایتان بدهید

اگر نمی‌خواهید منتظر بمانید تا خاکستری‌ها رشد کنند، می‌توانید از نو شروع کنید. موهایتان را کوتاه کنید، استایل جدید بزنید، یا حتی رنگشان کنید. امتحان کنید و هیچ از سفیدی مویتان نترسید.

موهای سفید در ۲۰ سالگی

اگر در سنین پایین متوجه موهای سفید شده اید، احتمالاً والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما نیز در سنین پایین موهای سفید یا سفیدی داشته اند. شما نمی توانید ژنتیک را تغییر دهید. اما اگر موهای خاکستری خود را دوست ندارید، همیشه می توانید موهای خود را رنگ کنید.

قرص رفع سفیدی مو

امروزه در داروخانه ها و بازار به وفور انواع قرص ها را می‌توان پیدا کرد. قرص رفع سفیدی مو هم از این قضیه مستثنا نیست، اما باید دانست که هر قرصی قابل اعتماد و اطمینان نیست. ما به شما قرص هیرونیک را پیشنهاد می‌کنیم زیرا حاوی زینک، بیوتین، ویتامین B6، پانتوتنیک اسید، کوآنزیم کیوتن است و به سلامت مو، پوست و ناخن کمک شایانی می‌کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

مواد غذایی در سفیدی زودرس موها چقدر تاثیر دارند

غذاهای غنی از قند به دلیل اثرات پیری، پتانسیل این را دارند که موها را زودتر از موعد خاکستری کنند. برای رشد موی سالم، ویتامین E کاملا ضروری است و قند مانع از جذب این ویتامین می شود. میل به دسر را کاهش دهید و مصرف قند خود را کنترل کنید زیرا می تواند در دراز مدت پیامدهای جدی داشته باشد.

کدام بیماری‌ها مو را سفید میکنند؟

ابتلا به برخی بیماری‌ها موجب سفیدی موها می‌شود. در برخی موارد نیز سفید شدن موها از نشانه‌های بروز یک بیماری است. بنابراین در صورتی که موهای فرد زودتر از زمان طبیعی شروع به سفید شدن کردند، به‌خصوص اگر چنین مشکلی در خانواده وجود نداشته باشد، باید پیگیر علت آن شد.

معمولا کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های عروق کرونر از بیماری‌های ایجادکننده سفیدی موها هستند.

ویتیلیگو نیز بیماری خودایمنی است که باعث از بین رفتن رنگدانه در پوست شما می شود، جایی که ممکن است لکه های سفید قابل توجهی داشته باشید. چنین اثراتی ممکن است به رنگدانه موهای شما نیز کشیده شود و موهای شما را نیز سفید کند.

سوالات متداول

آیا دارویی برای رفع سفیدی مو وجود دارد؟

سفیدی مو نشانه رایج پیری است که در نتیجه تنظیم پیچیده ملانوژنز ایجاد می شود. در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای رنگدانه مجدد مو وجود ندارد.

شروع سفیدی موها از چه زمانی طبیعی است؟

به طور معمول، سفیدپوستان در اواسط 30 سالگی، آسیایی ها در اواخر 30 سالگی و آفریقایی-آمریکایی ها در اواسط 40 سالگی شروع به خاکستری شدن می کنند. نیمی از مردم تا 50 سالگی مقدار قابل توجهی موهای خاکستری دارند.

آیا موهای سفید ناشی از استرس است؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد که استرس واقعاً می تواند موهای شما را سفید کند. محققان دریافتند که واکنش جنگ یا گریز بدن نقش کلیدی در سفید شدن موها دارد. رنگ موی شما توسط سلول های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت تعیین می شود.

آیا کم خوابی باعث سفیدی مو می شود؟

کمبود خواب مناسب و استرس دلیل اصلی سفیدی زودهنگام موها هستند. چنین سبک زندگی روند پیری را افزایش می دهد که به نوبه خود ممکن است بر رشد، حجم و سلامت کلی مو تاثیر بگذارد.

آیا کرونا باعث سفیدی مو می شود؟

چند گزارش مبنی بر سفیدی مو توسط ویروس کرونا گزارش شده اما مبنای علمی آن هنوز ثابت نشده.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
سفیدی مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن