رفع سفیدی مو

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

سفید شدن مو اتفاقی است که بدون استثنا برای همه افراد اتفاق میفتد. با این‌تفاوت که با توجه به ارث و ژنتیک، زمان بروز سفیدی مو برای هرکس متفاوت است. همچنین عده‌ای از افراد به دنبال رفع سفیدی مو خود هستند.

 بسیاری از افراد هستند که موهایشان در بیست یا سی سالگی شروع به سفید شدن می‌کند. این اتفاق باعث تغییر ظاهر و افزایش ظاهری سن می‌شود. البته بروز این اتفاق معمولاً خوشایند نیست. به همین علت افراد مستعد سفیدی زودرس مو دنبال راه‌هایی برای جلوگیری یا رفع این سفیدی هستند.

دلایل سفید شدن موها

درمان سفیدی مو

سفیدی مو اغلب در دوره میانسالی آغاز شده و تا زمان سالمندی ادامه خواهد داشت. گاهی برای افراد جوانی که بین بیست تا چهل سال سن دارند نیز این اتفاق رخ می‌دهد. در حقیقت این مشکل باعث می‌شود که این افراد به فکر درمان آن باشند.

در واقع بعد از این که مو سفید می‌شود، راه‌حل یا درمانی برای برگرداندن آن به حالت اول وجود ندارد، اما راه‌حل‌های موجود کمک خواهند کرد که از سفید شدن سریع باقی موها جلوگیری شود. اگرچه سفید شدن موها ضرر یا آسیبی برای شخص ندارد، اما نگرانی و از بین رفتن اعتماد به نفس افراد را در پی دارد. همچنین این مسئله می‌تواند روی زیبایی شما در سنین جوانی تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

دلایل سفید شدن موها

اگرچه مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل سفید شدن طبیعی موها افزایش سن است، اما با این‌حال عوامل زیادی هستند که باعث بروز این‌اتفاق در سنین کمتر می‌شوند. از مهم‌ترین عوامل می‌توان به استرس اشاره کرد. در حقیقت استرس و فشار عصبی نقش پررنگی در به خطر انداختن سلامت مو دارد.

استرس باعث می‌شود که سرعت ریزش مو تا سه برابر حد طبیعی افزایش پیدا کند و سفید شدن مو سریع‌تر اتفاق بیفتد. شواهد علمی ثابت کرده است که استرس طولانی مدت و شوک‌های عصبی می‌توانند روی فولیکول‌ها و رنگ دانه‌های مو تاثیر بگذارند.

عامل دیگری که باعث افزایش سفیدی مو می‌شود، رژیم غذایی و عادات خورد و خوراک افراد است. برای مثال عادات غلطی همچون شستن موها با آب داغ یا شامپوهای نامناسب یا خوردن غذاهای شور و چرب آسیب‌های جدی برای موی افراد را در پی دارد.

استفاده از دخانیات نیز عامل دیگری برای تسریع روند پیری در اعضای بدن، پوست و مو است. همچنین سفید شدن مو اتفاق می‌افتد. دلیل عمده این است که دخانیات می‌تواند روی سلول‌ها تاثیر بگذارد و در عملکرد طبیعی آنها اختلال ایجاد کند.

دلایل سفید شدن موها
Damaged and gray hair The scalp has dandruff. Vectro realistic file.

چند نکته کوتاه

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که سفیدی مو تنها با مصرف دخانیات بروز نمی‌کند، بلکه قرار گرفتن در معرض دود آن نیز برای آسیب زدن به سلامتی شما کافی است. مبتلا شدن به بعضی از بیماری‌ها نیز موجب سفید شدن آن می‌شود. برخی از این بیماری‌ها شامل کم خونی، کم کاری تیروئید، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های عروق کرونر است. گاهی نیز سفید شدن موها در اثر مصرف برخی داروها اتفاق می‌افتد.

در حین مصرف داروهایی چون کلروکین، اترتینات، هالوپریدول، والپروات، وراپامیل، فلوروبوتیروفنون، تریپارانول و بلئومایسین سفید شدن مو قسمتی از عوارض دارو است. البته اگر این داروها را مصرف می‌کنید نگران نباشید. معمولاً بعد از قطع استفاده از دارو، عوارض آن نیز رفع می‌شوند.

آیا سفید شدن موها طبیعی است؟

سفید شدن مو انسان قطعاً امری طبیعی است. این اتفاق به دلیل از بین رفتن رنگدانه‌های مو رخ می‌دهد، اما این که چه سنی برای سفید شدن مو زمانی طبیعی است به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولاً برای بیشتر افراد ارث و ژنتیک تاثیرگذارترین عامل خواهد بود.

مردم قاره آفریقا به دلیل جنس موهایشان نسبت به باقی مردم موهایشان دیرتر سفید می‌شود. مردم آسیایی نیز معمولاً در اواخر سی سالگی موهایشان شروع به سفید شدن می‌کند. همچنین سریع‌تر از باقی مردم جهان سفیدی را این گروه از افراد تجربه می‌کنند. از سن پنجاه سالگی به بعد معمولاً روند سفید شدن مو افراد سریع‌تر می‌شود. در غیر این صورت سفید شدن موها طبیعی نیست و شخص بهتر است به فکر راه‌حلی برای رفع سفیدی مو بیفتد.

پیشگیری و رفع سفیدی زودرس مو

پیشگیری و رفع سفیدی زودرس مو

اگر در سن کمتر از سی یا چهل سالگی هستید و می‌خواهید که موهایتان دیرتر سفید شود، می‌توانید از همین حالا دست به کار شوید و با ایجاد سبک زندگی سالم‌تری برای خود از سفید شدن زودرس مو پیشگیری کنید. استفاده از مواد غذایی سالم همیشه مهم‌ترین و بهترین راه‌حل برای حفظ و بهبود سلامت است.

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که برای داشتن موهایی سالم روزانه حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. برای جلوگیری از سفیدی مو لازم است مصرف مرتب ویتامین و پروتئین را جزئی از روتین غذای روزانه خود قرار دهید. در بین ویتامین‌ها ویتامین A تاثیر به خصوصی روی سلامت و شادابی موها دارد. این ویتامین مفید در میوه‌ها و مواد غذایی نارنجی رنگ مانند مرکبات، هویج و فلفل دلمه‌ای یافت می‌شود.

کمبود ویتامین B و کمبود آهن نیز در سفیدی زودرس مو تاثیر دارد. غیر از مواد خوراکی، پرهیز از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی نیز در حفظ سلامت پوست و مو تاثیر زیادی خواهد داشت. مصرف سیگار باعث جلوگیری از رسیدن جریان اکسیژن به موها می‌شود و به همین علت سرعت سفید شدن مو را افزایش می‌دهد.

داشتن خواب کافی و سالم نیز راهی دیگر برای جلوگیری از بروز سفیدی مو در سن کم است. خواب کافی شبانه استرس را از بین می‌برد. از آنجایی که استرس از مهم‌ترین علل سفیدی است، با خواب کافی می‌توانید به راحتی از بروز آن جلوگیری کنید.

قرص رفع سفیدی مو

ممکن است برایتان سوال باشد که آیا جلوگیری از سفید شدن موها با استفاده از قرص امکان پذیر است؟ بسیاری گمان نمی‌کنند استفاده از قرص برای درمان سفیدی مو موثر واقع شود اما درواقع می‌توان با مصرف برخی قرص‌های مکمل و تقویت کننده مو، از کاهش موهای سفید در سنین کم پیشگیری کرد.

برای رفع سفیدی مو می‌توان از برخی قرص‌ها استفاده کرد. یکی از این مکمل ها هیرونیک است .

قرص هیرونیک

قرص هیرونیک یکی از بهترین قرص‌های مکمل مو است. این قرص می‌تواند مانع از سفید شدن مو شود. قرص هیرونیک متشکل از بهترین مواد مغذی و مفید برای مو از جمله زینک، بیوتین، ویتامین B و کوانزیم است. پس از استفاده از این قرص موهایتان تقویت شده و خوش حالت و شاداب می‌شود. در حقیقت موجب تقویت فولیکول‌های مو، افزایش ضخامت و استحام مو و روییدن موهای جدید روی سرتان می‌شود. همچین مصرف آن باعث کندتر شدن روند سفید شدن موها می‌شود.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

چه کسانی بیشتر در معرض سفیدی مو قرار می‌گیرند؟

بیشترین کسانی که در معرض سفیدی مو هستند، افرادی در سنین 30 الی 50 به بالا خواهد بود. اشخاصی که به طور ارثی موهایشان زود سفید می‌شود، نسبت به باقی افراد بیشتر در معرض سفیدی قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است این‌اتفاق زودتر از بقیه برایشان اتفاق بیفتد.

در صورت اهمیت ندادن به سلامت مو و نداشتن سبک زندگی سالم، رژیم درست و پرهیز نکردن از رفتارهای پرخطر، افراد بیشتر در معرض خطر سفیدی زودرس مو قرار خواهند گرفت.

راهکارهای خانگی برای رفع سفیدی مو

بسیاری از افراد راهکارهای گیاهی را به قرص‌های شیمیایی ترجیح می‌دهند. برای برطرف کردن سفیدی مو درمان‌های خانگی خوبی وجود دارد. در ادامه با چند راهکار خانگی خوب را برای شما بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بتوانید با آن مقابله کنید.

۱. استفاده از روغن بادام برای درمان سفیدی مو

بعد از شستن موها، حدود یک یا دو بار در هفته سعی کنید پوست سر خود را به روغن بادام آغشته کنید. روغن بادام موجب تقویت موها و جلوگیری از سفید شدن آن‌ها می‌شود.

۲. استفاده از ترکیب پیاز و آبلیمو

آب پیاز یک نوع آنزیم دارد که باعث می‌شود هیدروژن پروکسید خنثی شود و مو سفید نشود. برای استفاده از این ترکیب برای موها کافی است، پوست پیازی را بگیرید و آن را در میکسر قرار دهید. سپس حاصل را با آبلیمو مخلوط کنید و هر شب روی موهایتان بگذارید تا تقویت شود.

درمان خانگی سفیدی مو

۳. درمان سفید شدن مو با روغن نارگیل

مقدار لازم از روغن نارگیل را با آبلیمو مخلوط کنید و به موهای خود آغشته کنید. سپس اجازه دهید این‌مواد روی موهایتان به مدت سی دقیقه باقی بماند و پس از آن موهایتان را آبکشی کنید.

۴. استفاده از جینسینگ برای بهبود سلامت مو

آب جینسینگ برای گردش و تامین خون مفید است. برای استفاده از آن جهت جلوگیری از سفید شدن مو باید مقدار زیادی از آن را بنوشید.

۵. استفاده از سیاه دانه و روغن زیتون

ترکیب روغن زیتون و سیاه دانه باعث تقویت فولیکول‌ها می‌شود. در نتیجه با استفاده مداوم موها تقویت شده و علاوه بر خوش حالت و براق شدن دیرتر هم سفید می‌شوند. برای تهیه یک ماسک خانگی با استفاده از این مواد، ابتدا دو قاشق روغن سیاه دانه و دو قاشق از روغن زیتون را باهم ترکیب کنید. حاصل ترکیب دو روغن را روی سر خود ماساژ دهید و سپس بعد از چند دقیقه موهایتان را بشویید

۶. درمان سفیدی مو با گندم و جو

با استفاده از گندم و جو نیز می‌توان یک ماسک خوب و مغذی برای موها به دست آورد. برای این‌کار کافی است گندم و جو را داخل میکسر بریزید و با ترکیب کردن آن‌ها ماسک موی خود را بسازید.

سعی کردیم در این مقاله در مورد رفع سفیدی مو و عوامل مختلف با شما صحبت کنیم. با انجام برخی از کارها می‌توانید از رشد سریع این مشکل جلوگیری کنید. در وب سایت ما می‌توانید مطالب مفیدی در این باره به دست آورید.

می‌توانید از روش‌های شیمیایی یا گیاهی برای جلوگیری از سفید شدن استفاده کنید. حواستان باشد که حتما با پزشک متخصص برای استفاده از مواد شیمیایی و قرص‌ها مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا دارویی برای رفع سفیدی مو وجود دارد؟

 بله. برای رفع سفیدی مو و جلوگیری از آن قرص‌های مکمل مو قابل استفاده هستند.

آیا می‌توان سفیدی مو را متوقف کرد؟

بله. با رعایت رژیم غذایی و سبک زندگی درست، داشتن خواب کافی و اهمیت دادن به سلامت مو می‌توان سفیدی مو را متوقف کرد.

آیا مو در اثر استرس سفید می‌شود؟

بله. استرس یکی از مهم‌ترین عواملی است که موجب بروز سفیدی مو می‌شود.

چرا در ۲۰ سالگی موهایم سفید می‌شود؟

سفیدی زودرس مو می‌تواند در اثر استرس یا عادت‌های غلط ایجاد شود یا اینکه به طور ارثی در ژنتیک افراد وجود داشته باشد.

آیا می‌توان موهای سفید را از روی سر حذف کرد؟

خیر. موهایی که سفید می‌شوند دیگر به رنگ اولیه خود باز نمی‌گردند.

آیا کم خوابی باعث سفیدی مو می‌شود؟

بله. خواب ناکافی یکی از دلایل بروز سفیدی است. باید افراد حداقل روزی 7 یا 8 ساعت خواب داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
4.5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

2 2
رفع سفیدی مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن