عوارض آب پیاز برای مو چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

اگرچه آب پیاز در برخی افراد سبب تقویت موی آن ها می ­شود، اما عوارض آب پیاز برای مو به خصوص برای افرادی که به پیاز حساسیت دارند یا به اندازه مناسب از آن استفاده نمی­کنند، بیشتر است.

افرادی که به آب پیاز حساسیت دارند دچار خارش و سوزش و خشکی پوست سر می­شوند. این علائم سبب می­گردد تا بیشتر پوست سر خود را بخارانند و این موجب آسیب به فولیکول های موی افراد می­شود.

افراد به دلیل بوی نامطبوع و از بین بردن بوی پیاز از شامپوی بیشتری استفاده می­کنند و همین امر به از بین رفتن رطوبت پوست سر افراد منجر می­شود؛ هرچند با استفاده از مرکباتی مانند لیمو یا استفاده از ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل و یا استفاده از سرکه سیب می­توان تا حدی بر بوی نامطبوع آب پیاز فائق آمد.

به منظور شناخت عوارض آب پیاز برای مو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا از آب پیاز برای مو استفاده می کنند؟

چرا از آب پیاز برای مو استفاده می کنند؟

جلوگیری از ریزش مو یکی از فواید آب پیاز برای مو است. پیاز سرشار از گوگرد است. گوگرد در اسیدهای آمینه که از اجزا اصلی پروتئین است، یافت می­شود.

گوگرد از عناصر مورد نیاز به جهت رشد موهای قوی است. زمانی که آب پیاز روی پوست سر قرار می­گیرد، از طریق تأمین گوگرد مورد نیاز موجب ایجاد موهایی قوی و ضخیم می­شود.

گوگرد سبب تولید کلاژن شده و کلاژن به تولید سلول های سالم در پوست سر و رشد مو کمک می­کند.

استفاده از آب پیاز روی پوست سر، خون رسانی به فولیکول های مو را تقویت می­کند و از این طریق به رشد موها کمک می­کند، هرچند عوارض آب پیاز برای مو برای افرادی که به پیاز حساسیت دارند بر کسی پوشیده نبوده و عوارض آن در مقایسه با فوائد آن در این افراد بیشتر است.

عوارض آب پیاز برای مو

پیاز یکی از گیاهانی است که به عنوان دارو بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد. پیاز دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد سرطانی، آنتی اکسیدانی، تقویت مو و … است. اما در کنار تمامی فواید بالقوه ممکن است این گیاه در برخی افراد عوارض جانبی بالاخص برای افرادی که از آب پیاز برای تقویت موی سر استفاده می­کنند، ایجاد کند.

برخی از عوارض آب پیاز برای مو مطابق ذیل است:

آب پیاز و ریزش مو

آب پیاز و ریزش مو

از جمله عوارض آب پیاز برای مو، ریزش مو است. اگر به اندازه مناسبی از آب پیاز استفاده نشود و یا افراد به پیاز حساسیت داشته باشند، استفاده از آب پیاز سبب ریزش مو آن ها می­ شود.

گوگرد آب پیاز در صورت استعمال بیش از حد سبب خارش و سوزش پوست سر می­شود. این علائم به فولیکول های مو و پوست سر آسیب می­رساند.

خارش پوست سر سبب خاراندن مکرر پوست سر شده و این فرایند به مو و پوست سر آسیب می رساند.

آب پیاز و پوست سر خشک

خشکی پوست سر از دیگر عوارض آب پیاز برای مو است. آب پیاز رطوبت و روغن طبیعی پوست سر را جذب کرده و از این طریق به خشکی پوست منجر می­شود.

همچنین افرادی که از آب پیاز استفاده می­کنند، به منظور از بین بردن بوی نامطبوع پیاز، موقع استحمام شامپوی بیشتری مصرف می­کنند که این خود دلیلی بر از بین رفتن رطوبت پوست سر و خشکی پوست سر خواهد بود.

آب پیاز و خارش پوست سر

عوارض آب پیاز و خارش پوست سر

خارش پوست سر از رایج ترین عوارض آب پیاز برای مو به شمار می­رود. اگر آب پیاز استفاده شده به پوست سر به خوبی شسته نشود به تحریک و ایجاد حساسیت در پوست سر منجر می­ شود.

افرادی که به پیاز حساسیت دارند لازم است تا از مصرف موضعی آب پیاز بر پوست سر اجتناب کنند تا دچار انواع حساسیت های پوستی و خارش پوست سر نشوند.

آب پیاز و بوی نامطبوع

بوی نامطبوع شاید از بارزترین عوارض آب پیاز برای مو باشد. افراد به منظور از بین بردن این بوی نامطبوع پوست سر خود را بیشتر شسته و از شامپوی بیشتری استفاده می­کنند.

استفاده بیش از اندازه از شامپو، به ویژه شامپوهای نامناسب سولفات دار سبب از بین رفتن رطوبت و روغن طبیعی پوست سر شده و این امر به ریزش موی سر افراد منجر می­گردد.

آب پیاز و اگزمای پوست سر

اگزما و خشکی پوست سر از عوارض آب پیاز برای مو به شمار می­رود. آب پیاز حاوی ترکیباتی به نام دی آلیل دی سولفید و پروتئین انتقال چربی است که می­تواند سبب انواع آلرژی پوستی به خصوص اگزمای پوست سر برای افرادی که از آب پیاز استفاده می­کنند، شود.

آیا عوارض آب پیاز برای مو بیشتر است یا فواید آن؟

استفاده مناسب از آب پیاز برای افرادی که به پیاز حساسیت ندارند، اغلب بی خطر بوده و فواید زیادی چون رشد موها را با خود به دنبال خواهد داشت.

افرادی که به پیاز حساسیت دارند، می ­بایست از استعمال آب پیاز برای تقویت رشد مو پرهیز کنند، زیرا در این حالت عوارض آب پیاز برای مو و پوست سر این افراد از فوائد آن بیشتر است.

چگونه بوی پیاز را از موهای خود پاک کنیم؟

چگونه بوی پیاز را از موهای خود پاک کنیم؟

از بارزترین عوارض آب پیاز برای مو، بوی نامطبوع آن است، لذا بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای از بین بردن بوی نامطبوع پیاز از پوست سر خود هستند. با استفاده از روش های ذیل می توان بوی پیاز را از موهای خود پاک کنیم:

  • استفاده از انواع مرکبات مانند لیمو در زمان شستشوی موی سر سبب از بین بردن بوی آب پیاز بر پوست سر می­شود. می توان چند قطره اسانس انواع مرکبات را با چند قطره روغن نارگیل مخلوط کرده و بر پوست سر خود بمالید تا بوی تند آب پیاز از بین برود.
  • استفاده از شامپوهای حاوی کتوکونازول و روی حاوی اسید سالیسیلیک به از بین بردن بوی پیاز از پوسست سر کمک می­کند.
  • استفاده از ژل آلوئه ورا علاوه بر نرم کنندگی مو سبب ایجاد شفافیت و ابریشمی شدن موهای سر می­شود. آنزیم های موجود در آلوئه ورا سبب از بین رفتن بوی بد پیاز می­شوند.
  • استفاده از سرکه سیب برای شستشوی موها سبب از بین رفتن بوی بد آب پیاز از پوست سر می­شود. اسیدیته ملایم سرکه سبب از بین بردن آلودگی ها و و ناخالصی ها و بوی بد آب پیاز از پوست سر می­شود.

جلوگیری از ریزش مو و تقویت ریشه موها با مصرف مکمل

در کنار روش هایی نظیر استفاده از آب پیاز برای تقویت و رشد مو، استفاده از روش های دیگری چون استفاده از مکمل هایی مانند هیرونیک جهت تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است.

مکمل هیرونیک عوارض آب پیاز برای مو را نداشته و از این جهت برتری بالاتری در مقایسه با این محصول دارد.

هیرونیک با در اختیار داشتن زینک، ویتامین B5، ویتامین B6 و ویتامین B7 یا بیوتین به پیشگیری از ریزش مو کمک می­کند. زینک نقش موثری در رشد فولیکول های مو دارد.

ویتاین B5 موجود در مکمل هیرونیک سبب حفظ رطوبت پوست سر می­شود. ویتامین B6 موجود در مکمل هیرونیک سبب افزایش تولید کراتین مو می ­شود.

ویتامین B7 یا به عبارتی بیوتین موجود در مکمل هیرونیک سبب افزایش استحکام مو شده و از ریزش آن جلوگیری می­کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا آب پیاز مو را سفید می کند؟

خیر، آب پیاز تا اندازه ای از سفید شدن مو جلوگیری می­ کند. آب پیاز ترکیب آنتی اکسیدانی به نام کاتالاز دارد که سبب کاهش پر اکسید هیدروژن در ریشه مو می­ شود. پر اکسید هیدروژن از عوامل سفید شدن موها است، لذا با کاهش سطح آن می توان از سفید شدن موها جلوگیری کرد.

آیا آب پیاز باعث ریزش مو می شود؟

آب پیاز به خصوص برای افرادی که به پیاز حساسیت دارند مفید نبوده و بیشتر عوارض دارد. به دلیل ایجاد آلرژی، خارش و حساسیت در پوست سر این افراد، آب پیاز سبب ریزش مو در آن ها می ­شود.

آیا می توانم از آب پیاز برای آلوپسی آندروژنیک استفاده کنم؟

از آب پیاز نباید جهت درمان بیماری های ریزش مو نظیر آلوپسی آندروژنیک استفاده کرد.

عوارض آب پیاز برای مو چیست؟

افرادی که به آب پیاز حساسیت دارند در اثر استفاده از آب پیاز دچار ریزش مو، خشک شدن پوست سر، خارش و اگزمای پوست سر شده و عوارض آب پیاز برای موی این افراد در مقایسه با فواید آن بیشتر است.

4.6/5 - (8 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 147 نظر

4 147
عوارض آب پیاز برای مو چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن