تقویت اسپرم

اگر تصمیم به بچه‌دار شدن داشته باشید، احتمالا اولین نگرانی شما این است چگونه تعداد و قدرت اسپرم‌ها را برای افزایش شانس باروری افزایش دهید. تجربه نشان داده است که اگرچه مشکلات باروری زنان همیشه قابل درمان نیستند. اما بسیاری از مسائل مرتبط با ناباروری مردان به‌خوبی به تغییر عادات شیوه زندگی و نوع تغذیه پاسخ می‌دهند. زیرا اکثر مردان دائما در حال تولید اسپرم‌های جدید هستند و با هر تحول ویژگی اسپرم‌ها نیز قابل تغییر است.

به عنوان مثال، ترک سیگار می‌تواند تعداد اسپر‌ها را در عرض 3 ماه به میزان قابل توجهی افزایش دهد. از نظر پزشکان تقویت اسپرم باید در جهت افزایش تعداد، میزان تحرک و مورفولوژی آن باشد. زیرا درصورتی‌که مایع منی خارج شده در هر انزال حاوی حداقل 15 میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر باشد، احتمال باروری وجود دارد. برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن، حداقل 40 درصد اسپرم‌ها باید به سرعت حرکت کنند. تغییر موفورلوژی اسپرم می‌تواند مانع از نفوذ آن به تخمک شود.

اما راهکار اصلی تقویت اسپرم چیست؟ اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که اگر راهکارهای خانگی مانند حفظ یک رنج وزنی سالم، مصرف غذاهای حاوی انواع آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی مانند روی، فولات و ویتامین D، استفاده از مکمل‌های تقویت اسپرم، کنترل استرس روزانه، پیشگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی و غیره موثر واقع نشدند، باید برای مصرف انواع داروهای محرک تحت نظر پزشک اقدام کنید. در ادامه به جزئیات بیشتری از این مساله اشاره خواهیم کرد.

تقویت اسپرم

درباره مکمل زینک

در این ویدئو با جزئیات بیشتری از محصول زینک آشنا می‌شوید و شما میتوانید با داشتن اطلاعات بیشتری از ویژگی های محصول تصمیم به مصرف مکمل زینک نمایید

زینک چیست و از چه موادی تشکیل شده

زینک 30 میلى گرم ایکس-مارت به سلامت، استحکام و رشد مو و تقویت سیستم ایمنى کمک زیادى مى‌کند و استرس اکسیداتیو را کاهش مى‌دهد. زینک  برای عملکرد بیش از 300 آنزیم و هورمون مورد نیاز است و نقش مهمی در سلامت پوست، استخوان‌ها، مو، ناخن‌ها، ماهیچه‌ها، اعصاب و عوامل مرتبط با عملکرد و رشد مغز دارد.کمبود زینک بر عملکرد بسیاری از اندام ها از جمله سیستم گوارشی، سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی و دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد.

مردم درباره زینک چی میگن

من برای تقویت باروری این قرص رو مصرف کردم الان خیلی حس بهتری دارم و اینکه احساس میکنم در کیفیت خواب و سلامت موهام هم تاثیر خیلی خوبی رو دیدم
پروفایل
نجفی
5/5
من به توصیه پزشک ابن مکمل فوق العاده رو برای باروری تهیه کردم و خیلی ازش راضی هستم


پروفایل
مهران
5/5
متاسفانه مشکل اخواب داشتم و زخم های بدنم هم خوب نمیشد یا خیلی دیراز بین میرفت مکمل زینک رو تهیه کردم و لان که مدت کوتاهی میگذره اثرات خوبی رو دارم میبینم
پروفایل
فرهاد
5/5

همین حالا خرید کنید

خرید مکمل زینک ایکس مارت از داروخانه های معتبر با بهترین قیمت و تضمین اصالت کالا

برای افزایش جهش اسپرم چه ویتامین‌هایی باید مصرف کنیم؟

اگرچه برای تقویت اسپرم تامین همه ویتامین‌ها ضروری است اما برخی از ویتامین‌ها اهمیت بیشتری دارند. در ادامه به نحوه اثرگذاری هرکدام بر تقویت اسپرم اشاره خواهیم کرد.

ویتامین‌های C و E

تحقیقات نشان داده‌اند که استرس اکسیداتیو ناشی از حمله رادیکال‌های آزاد می‌تواند عملکرد اسپرم‌ها را مختل کند. چراکه باعث آسیب به DNA درون اسپرم می‌شود. ازآنجایی‌که ویتامین‌های C و E نوعی آنتی‌اکسیدان هستند. مطمانا تامین آن‌ها از طریق مصرف مکمل یا مواد غذایی روی خنثی کردن فرآیند استرس اکسیداتیو و تقویت جهش اسپرم‌ها بسیار موثر است.

ویتامین D

ویتامین D نقش‌های زیادی در بدن دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که این ویتامین تأثیر مثبتی بر باروری مردان، به‌ویژه افزایش تحرک اسپرم دارد. مطالعات دیگر نشان می‌دهند که ویتامین D علاوه‌بر حمایت از تحرک اسپرم، تأثیر مثبتی بر تعداد آن و کیفیت و غلظت مایع منی نیز دارد. به‌همین‌دلیل، امروزه متخصصان باروری مصرف مکمل ویتامین D را برای تقویت اسپرم از نظر تعداد، مورفولوژی و تحرک آن توصیه می‌کنند.

از نظر محققان، مردانی‌که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند بیشتر احتمال دارد که سطح تستوسترون پایین‌تری داشته باشند.

فولیک اسید یا ویتامین B9

مطالعات نشان داده‌اند که فولات یا فولیک اسید نقش حیاتی در اسپرم‌زایی یا تولید سلول‌های اسپرم ایفا می‌کند. چراکه وجود این ویتامین برای سنتز DNA ضروری است و اسپرم در مقایسه با تخمک زنان، دارای قدرت تکثیر بسیار بیشتری است.

تحقیقات نشان داده است که غلظت پایین فولات ممکن است برای پایداری ساختار DNA اسپرم مضر باشد و احتمال بروز جهش‌های ژنتیکی را افزایش دهد. به‌همین‌دلیل، سطوح پایین اسید فولیک با کاهش تعداد اسپرم و کاهش تحرک آن همراه است.

راه های افزایش اسپرم

فعالیت‌های تقویت اسپرم چیست؟

ورزش فواید زیادی برای باروری و سلامت کلی بدن دارد. ورزش به تقویت قلب، بهبود گردش خون، کاهش استرس و تضمین یک خواب خوب کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند مردانی‌که به طور منظم ورزش می‌کنند، سطح تستوسترون بالاتری نسبت به مردان غیرفعال دارند.

اصولا داشتن فعالیت بدنی متوسط می‌تواند سطح آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی قوی را افزایش دهد و به محافظت از اسپرم‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد کمک کند. پس اگر با مشکلات باروری مواجه هستید و به طور منظم ورزش نمی‌کنید، 30 دقیقه تا یک ساعت حرکت با شدت کم را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

متخصصان باروری توصیه می‌کنند که در هنگام تلاش برای باردار شدن از انجام تمرینات ورزشی شدید خودداری کنید. زیرا ورزش بیش‌ازحد می‌تواند تأثیر منفی بر باروری مردان داشته باشد و باعث کاهش هورمون‌های تیروئید و تستوسترون شوند. اخیرا یک مطالعه نشان داد که کیفیت مایع منی به‌خصوص مورفولوژی اسپرم‌ها، به‌تدریج با افزایش شدت و حجم ورزش تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

فعالیت های تقویت اسپرم

داروی تقویت اسپرم چیست؟

می‌توان انواع داروی تقویت اسپرم را به سه دسته کلی زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • داروهای شیمیایی. اصولا داروهای شیمیایی مانند کلومیفن سیترات (کلومید) می‌توانند با افزایش میزان هورمون تستوسترون باعث افزایش تعداد اسپرم شوند. داروی نالترکسون نیز می‌تواند با کاهش التهاب زمینه تحویل مواد مغذی بیشتر به اسپرم در حال رشد را فراهم کند و باعث تقویت اسپرم شود.
 • داروهای هورمونی. داروهای هورمونی حاوی هورمون رشد انسانی (HGH) نقش مهمی در اسپرم‌زایی و باروری مردان دارند. چراکه کاهش این هورمون باعث کاهش غلظت، مورفولوژی و تحرک اسپرم می‌شود. تزریق داروی هورمونی hCG برای مردانی‌که به‌دلیل کمبود تولید تستوسترون با کاهش اسپرم‌زایی مواجه شده اند، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است.
 • داروهای مکمل. اخیرا مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های حاوی انواع ویتامین به‌خصوص ویتامین D و فولات (B9) و انواع مواد مغذی به‌ویژه کوآنزمیم کیوتن و زینک واقعا در تقویت اسپرم‌ها بسیار موثر است. ازآنجایی‌که مکمل‌های باروری در مقایسه با داروهای شیمیایی و هورمونی عوارض جانبی کمتری دارند، پیشنهاد می‌کنیم در مرحله اول به‌سراغ مصرف آن‌ها بروید.

مکمل زینک چه تاثیری در تقویت اسپرم دارد؟

از نظر پزشکان، دریافت میزان کافی ماده معدنی روی (زینک) از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها برای باروری مردان ضروری تلقی می‌شود. چراکه سطوح پایین آن با کاهش هورمون تستوسترون، کیفیت ضعیف اسپرم و افزایش خطر ناباروری مردان مرتبط است. جالب است بدانید که وجود ماده معدنی روی برای عملکرد بیش از 300 آنزیم و هورمون لازم است و سلول‌ها از آن برای تکثیر، سنتز DNA، تقسیم سلولی و بیان ژن استفاده می‌کنند.

مطالعات بسیاری نیز نشان داده‌اند که مصرف همزمان فولات و روی ممکن است روی تقویت اسپرم از نظر غلظت و تعداد آن موثر باشد. اخیرا یک تحقیق معتبر نشان داده است که مصرف مکمل روی برای حداقل 3 ماه باعث افزایش سطح تستوسترون و تعداد اسپرم در مردان می‌شود.

اصولا مردانی‌که با شدت بالا و به‌صورت حرفه‌ای ورزش می کنند، بیشتر احتمال دارد که دچار کمبود تستوسترون شوند. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل روی می‌تواند سطح تستوسترون را در این مردان به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

خوشبختانه شرکت نیکان فارمد برای بهبود باروری مردان اقدام به تولید مکمل زینک 30 میلی‌گرمی ایکس-مارت کرده است. این محصول در مقایسه با سایر محصولات موجود در بازار دارای بالاترین دوز زینک است و به‌همین‌دلیل علاوه‌بر تقویت اسپرم کمک شایانی به حفظ سلامت سلامت پوست و مو و ناخن، بهبود زخم و ضایعات پوستی و تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن نیز می‌کند. می‌توانید این داروی جدید افزایش اسپرم را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.

سایر مواد مغذی موثر بر افزایش جهش اسپرم

از دیگر مواد مغذی موثر در تقویت اسپرم به‌خصوص افزایش جهش آن می‌توان به کوآنزیم کیوتن (Co-Q10) اشاره کرد. افزایش سطح این ماده در خون با افزایش سطح باروری مردان مرتبط است. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن می‌تواند غلظت و تحرک اسپرم را در مردان، به‌ویژه آن‌هایی که از مشکلات ناباروری رنج می‌برند، بهبود بخشد.

اخیرا مشخص شده است که مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن به طور خاص به مردان ناباروری که از آستنوزواسپرمی یا تحرک ضعیف اسپرم رنج می‌برند کمک می‌کند. کارشناسان معتقدند که این مساله به‌دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی این ماده و سهم آن در تولید انرژی سلولی است. مطالعه دیگری نشان داد مردانی‌که نیاز به تقویت اسپرم داشتند، بعد از مصرف مکمل کوآنزیم کیوتن با افزایش قابل توجهی در غلظت و تحرک اسپرم مواجه شدند.

به طور کلی اگر به‌دنبال یک قرص افزایش جهش اسپرم هستید، بهتر است مکملی را مصرف کنید که علاوه‌بر ویتامین‌های ذکرشده دارای کوآنزیم کیوتن و زینک نیز باشد. البته می‌توان از چنین مکملی به‌عنوان قوی‌ترین داروی تقویت اسپرم نیز یاد کرد.

درخواست مشاوره

برای دریافت مشاوره تخصصی، درخواست خود را به صورت کامل به همراه مشخصات وارد کنید تا کارشناسان نیکان فارمد مهر پس از بررسی درخواست با شما تماس حاصل نمایند. همچنین شما میتوانید با شماره گیری صدای مشاور از مشاوره تلفنی نیز بهره‌مند شوید.

021-58201

راه‌های طبیعی تقویت اسپرم

از راهکارهای خانگی تقویت اسپرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم. روزانه مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید. چراکه سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و با تامین مواد مغذی لازم می‌توانند به بهبود سلامت و تقویت اسپرم کمک کنند. البته مصرف زیاد سویا توصیه نمی‌شود زیرا فیتواستروژن‌های موجود در آن ممکن است اثرات مضری بر قدرت باروری اسپرم‌ها داشته باشد.
 • اجتناب از چاقی یا اضافه وزن. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که افزایش شاخص توده بدنی (BMI) با کاهش تعداد و حرکت اسپرم همراه است.
 • داشتن رابطه جنسی منظم. داشتن رابطه جنسی مکرر در طول ماه می‌تواند قدرت باروری را افزایش دهد. برای حفظ مورفولوژی اسپرم، سعی کنید حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید.
 • پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های مقاربتی. عفونت‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک می‌توانند باعث ناباروری در مردان شوند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم می‌تواند مانع از بروز این مشکلات شود.
 • مدیریت اضطراب. استرس می‌تواند کیفیت عملکرد جنسی را کاهش دهد و در تولید هورمون‌های مورد نیاز برای تولید اسپرم تداخل ایجاد کند.
راه‌های افزایش قدرت باروری مردان و تقویت اسپرم

راه‌های افزایش قدرت باروری مردان و تقویت اسپرم

 

همانطورکه ذکر شد، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع و مصرف مکمل‌های دارای زینک، کوآنزیم کیوتن و ویتامین‌ها، تاثیر زیادی در تقویت اسپرم دارد.

محققان دریافته‌اند مردانی‌که آنتی‌اکسیدان‌ها را به‌صورت مکمل مصرف می‌کنند، در مقایسه با مردانی‌که آنتی‌اکسیدان مصرف نمی‌کنند، اسپرم‌هایی با DNA آسیب‌دیده کمتر تولید می‌کنند. به‌همین‌دلیل، زمانی‌که مردان شکلات تلخ، میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می‎کنند، احتمال باروری همسرشان نیز افزایش می‌یابد. از بهترین مواد غذایی برای تقویت اسپرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منابع اسید فولیک: جگر گاو، سبزیجات دارای برگ سبز مانند کلم بروکلی و اسفناج، میوه‌ها، لوبیا، نخود و غلات غنی‌شده
 • منابع ویتامین C: بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات به‌خصوص فلفل قرمز، کیوی، پرتقال و گریپ‌فروت
 • منابع ویتامین E: آجیل، دانه‌ها، روغن ها و سبزیجات دارای برگ سبز به‌ویژه اسفناج
 • منابع زینک یا روی: صدف، خرچنگ، گوشت قرمز، مرغ و لوبیا

لیکوپن و سلنیوم دو نوع آنتی‌اکسیدان هستند که در گوجه فرنگی، زردآلو، گریپ‌فروت، هندوانه و گوشت گاو، بوقلمون و مرغ به فراوانی یافت می‌شوند. پس سعی کنید مصرف همه این مواد غذایی را در برنامه خود بگنجانید.

مواردی که باعث ضعف اسپرم می‌شوند

مواردی که باعث ضعف اسپرم می‌شوند

از عوامل موثر در ضعیف شدن اسپرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف دخانیات. مردانی‌که سیگار می‌کشند، بیشتر احتمال دارد که تعداد اسپرم کمتری تولید کنند. پس اگر سیگار می‌کشید، از پزشک خود بخواهید که به شما در ترک آن کمک کند.
 • مصرف الکل. نوشیدن زیاد الکل می‌تواند منجر به کاهش تولید تستوسترون، ناتوانی جنسی و کاهش تولید اسپرم شود. پس سعی کنید گاه‌به‌گاه به‌سراغ آن بروید.
 • استفاده از روان‌کننده‌ها هنگام برقراری رابطه جنسی. این مساله می‌تواند مورفولوژی اسپرم‌های سالم را تغییر دهد.
 • مواجهه با مواد سمی در محیط کار. قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها، سرب و سایر سموم می‌تواند بر کمیت و کیفیت اسپرم تاثیر بگذارد. پس بهتر است در محل کار لباس محافظ بپوشید و از تجهیزاتی مانند عینک ایمنی استفاده کنید.
 • عدم کنترل افزایش دمای کیسه بیضه. افزایش دمای این ناحیه از بدن می‌تواند تولید اسپرم را مختل کند. پس با پوشیدن لباس زیر گشاد، کاهش نشستن، اجتناب از سونا و جکوزی و محدود کردن قرار گرفتن کیسه بیضه در معرض اشیاء گرم مانند لپ‌تاپ از ضعیف شدن اسپرم‌ها جلوگیری کنید.

مکمل زینک ایکس مارت

برای شناخت بیشتر محصول و مشاهده جزئیات آن میتوانید از لینک زیر به صفحه محصول زینک منتقل شوید.

سوالات متداول

پزشکان رابطه جنسی بیش‌ازحد را توصیه نمی‌کنند. از نظر آن‌ها رعایت یک فاصله زمانی 3 تا 8 روزه بین روابط جنسی روی تقویت اسپرم به‌خصوص افزایش جهش آن موثر است.

هر دو حاوی رادیکال‌های آزاد هستند و می‌توانند به ساختار اسپرم آسیب وارد کنند. در نتیجه باعث کاهش تعداد و تحرک آن می‌شوند.

اصولا این مساله با انجام آزمایش روی مایع منی مشخص می‌شود. اگر مایع منی خارج‌شده در هر انزال حاوی کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر باشد، احتمال باروری خیلی کم است.

مصرف مسدودکننده‌های کانال کلسیم، داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای، ضدآندروژن‌ها و استروئیدهای آنابولیک می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم شود. توصیه می‌کنیم در این شرایط از قرص افزایش اسپرم در داروخانه استفاده کنید.

منتخب مقالات ریزش مو

بهترین مقالات با موضوع ریزش مو را در اینجا بخوانید

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

ریزش مو

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

021-58201

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن