سکسکه جنین در دوران بارداری و علت آن

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

سکسکه جنین یکی از چندین اتفاق مهم در دوران بارداری است که رشد صحیح جنین را نشان می‌دهد.

جنین در رحم کارهایی که باید پس از به دنیا آمدن انجام دهد، مانند تنفس و مکیدن را تمرین می‌کند.

سکسکه یکی از نشانه‌های بلوغ ریه‌ها و شروع تنفس جنین است و به طور معمول لازم نیست نگران آن باشید.

درصورتی که سکسکه با کاهش حرکات جنین همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ایی از پیچیدن بند ناف دور گلویش باشد.

برای اطمینان از نبود مشکل می‌توانید بلافاصله پس از تشخیص سکسکه جنین، به پزشک مراجعه کنید.

سکسکه جنین چیست؟

به زبان ساده، حرکات دیافراگم جنین هنگام تمرین تنفس  که با وارد شند مایع آمنیوتیک به ریه همراه است، باعث سکسکه جنین می‌شود.

وقتی جنین برای اولین بار نفس می‌کشد، مایه آمنیوتیک وارد ریه‌ها شده و باعث انقباض دیافراگم در حال رشد آن‌ها می‌شود.

چرا نوزادان در رحم سکسکه می‌کنند؟

علت سکسکه جنین

سکسکه جنین یکی از عوارض جانبی شروع به کار سیستم‌های بدن و نقطه عطفی در سیر تکامل جنین است. با شروع سکسکه جنین، اتفاقات زیر می‌افتد:

● سیستم تنفسی جنین

توانایی کودک در دم و بازدم مایع آمنیوتیک و سکسکه کردن نشانه‌ایی از رشد مناسب دیافراگم آن‌ها است..

● سیستم عصبی جنین

سکسکه جنین نشان‌دهنده فعال شدن عصب کنترل‌کننده دیافراگم است. سکسکه جنین نشان می‌دهد مغز و نخاع وظایف خود را به درستی انجام می‌دهند و می‌توانند جنین را در خارج از رحم زنده نگه دارند.

● رفلکس‌های جنین

جنین علاوه بر نفس کشیدن، دو عمل مکیدن و خمیازه کشیدن را غریزی انجام می‌دهد. این کارهای غریزی می‌توانند دلیل سکسکه کردن جنین باشند.

آیا سکسکه جنین در رحم طبیعی است؟

سکسکه جنین قبل از هفته 32 یکی از اتفاقات عادی در روند طبیعی رشد جنین است و نیاز نیست در ابتدا نگران آن‌ باشید.

جنین برای تمرین تنفس قبل از به دنیا آمدن، مایع آمنیوتیک را استنشاق می‌کند. در واکنش به این عمل، پرده دیافراگ جنین منقبض می‌شود و جنین سکسکه می‌کند.

سکسکه جنین از چه زمانی شروع می‌شود؟

سکسکه جنین از چه زمانی شروع می‌شود؟

زمان ثابتی برای شروع سکسکه جنین وجود ندارد. جنین معمولا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شروع به سکسکه کردن می‌کند.

برخی از جنین‌ها چندین بار در روز سکسکه می‌کنند و برخی دیگر در طول بارداری اصلا سکسکه نمی‌کنند. برخی از متخصصان می‌گویند که سکسکه جنین در رشد و بلوغ ریه‌ها نقش اساسی دارد.

توجه به این نکته مهم است که سکسکه جنین در بارداری به طور کلی نشانه خوبی در نظر گرفته می‌شود. با این حال، پس از هفته 32، احتمال سکسکه کردن جنین به صورت روزانه بسیار کم است.

اگر جنین پس از هفته 32، به طور مداوم و هر بار برای بیش از 15 دقیقه سکسکه کرد، پیشنهاد می‌شود برای معاینات بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

سکسکه جنین چند وقت یک بار طبیعی است؟

از آنجایی که شرایط بارداری برای هر زن متفاوت است، نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد سکسکه جنین هر چند وقت یکبار طبیعی است.

برخی از نوزادان به ندرت و برخی دیگر چند بار در روز سکسکه می‌کنند.

زنان باردار با گذر زمان تفاوت بین سکسکه و لگد جنین را متوجه می‌شوند و می‌توانند به طور دقیق تعیین کنند جنین چند بار سکسکه می‌کند.

جنین در سه ماهه سوم و با نزدیک شدن به زمان زایمان کمتر سکسکه می‌کند. اگر دفعات سکسکه در طی سه تا چهار هفته منتهی به موعد زایمان افزایش یافت، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید بند ناف مشکلی ندارد.

چگونه سکسکه جنین را متوقف کنیم؟

چگونه سکسکه جنین را متوقف کنیم؟

سکسکه جنین اتفاقی طبیعی است با این حال ممکن است باعث ایجاد حواس‌پرتی هنگام کار یا خواب شود.

راه مطمئنی برای جلوگیری از سکسکه جنین در رحم وجود ندارد. تغییر موقعیت، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است موثر باشد، زیرا هر موقعیت جدید باعث می‌شود جنین برای انجام کار دیگری تحریک شود.

سکسکه جنین ممکن است در ابتدا مادر را اذیت کند اما با پیشروی در زایمان، می‌توان آن را نادیده گرفت.

چگونه فرق بین سکسکه جنین و لگد زدن آن را متوجه شویم؟

اگر جنین در موقعیت خاصی احساس ناراحتی کند، شروع به لگد زدن می کند. خوردن چیزهای گرم، سرد یا شیرین هم می‌تواند جنین را تحریک کند.

تغییر موقعیت بدنی می‌تواند تعیین کند که حرکتی درون رحم مادر لگد یا سکسکه جنین است.

لگد زدن جنین در نواحی مختلفی احساس شده و با جابجایی مادر متوقف می‌شود. در صورتی که جابجایی ضربات ریتمیک را از بین نبرد، احتمالا جنین در حال سکسکه کردن است.

زنان باردار به مرور زمان با حرکات جنین خود آشنا شده و بدون مشکل می‌توانند لگد را از سکسکه تشخیص دهند.

علائم پیچیدن بند ناف دور جنین چیست؟

علائم پیچیدن بند ناف دور جنین چیست؟

بند ناف در دوران بارداری خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن را به جنین در حال رشد می‌رساند و خون بی استفاده را به جفت باز می‌گرداند. ساختار بند ناف بسیار ساده بنظر می‌رسد اما وظیفه‌ای مهم دارد.

با توجه به نقش اساسی که بند ناف در تضمین بارداری سالم و رشد جنین در رحم دارد، نظارت بر سلامت بند ناف به اندازه نظارت بر سلامت جنین مهم است.

اختلال در خون‌رسانی به جنین از طریق بند ناف می‌تواند شانس مرده‌ازیی را به اندازه قابل توجهی افزایش دهد.

سکسکه جنین احتمالا یکی از علائم پیچیدن بند ناف دور جنین است که بسیاری از زنان به آن بی‌توجهی می‌کنند.

اکسیژن برای زندگی جنین درون رحم ضروری است. هرگونه اختلال در روند اکسیژن‌رسانی به جنین می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. به همین دلیل باید با نشانه‌های پیچیدن بند ناف دور جنین آشنا باشید. اقدامات سریع می‌تواند جان جنین را نجات دهد.

علائم پیچیدن بند ناف

● بند ناف از طریق سونوگرافی قابل مشاهده است. پزشک می تواند بند ناف را در حدود 70 درصد مواقع در طول سونوگرافی‌های معمول تشخیص دهد. با ان حال اندازه بند ناف دور گردن جنین قابل تشخیص نیست.

● اگرجنین از هفته 37 به بعد کمتر حرکت کند ولی هنوز سکسکه جنین را بتوان حس کرد، احتمال پیچیده شدن بند ناف دور جنین بالا است. در این دوره، شمارش لگدهای جنین بیش از پیش مهم است. یک جنین در وضعیت معمولی در هر 30 دقیقه حدود 5 بار لگد می‌زند. برای این که لگد را با سکسکه جنین اشتباه نگیرید، آب بنوشید و کمی راه بروید. اگر تکان‌های جنین متوقف شد، می‌توانید مطمئن باشید که جنین در حال لگد زدن بوده است.

● جنین در تلاش برای آزاد کردن خود از بند ناف، حرکت‌های ناگهانی می‌کند. در بقیه مواقع  همچنان کم تحرک است. این حرکات ممکن است با سکسکه جنین اشتباه گرفته شوند.

● ضربان قلب کودک در طول زایمان کاهش می‌یابد. در حین زایمان هر چه مادر بیشتر فشار وارد کند، ضربان قلب جنین هم کمتر می‌شود. علت این اتفاق می‌تواند تنگ شدن بند ناف دور گلوی جنین باشد.

چه زمانی برای سکسکه جنین باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد نادر، سکسکه جنین ممکن است نشان‌دهنده مشکلی در بارداری یا جنین باشد. بعد از 32 هفته، سکسکه جنین به طرز قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اگر جنین در این زمان بیش از اندازه سکسکه کند، پیشنهاد می‌شود بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

آیا سکسکه جنین ضربان قلب را افزایش می‌دهد؟

آیا سکسکه جنین ضربان قلب را افزایش می‌دهد؟

سکسکه جنین با افزایش ضربان قلب جنین همراه است که به دلیل افزایش فعالیت عضلانی رخ می‌دهد. تا هفته 28، ضربان قلب جنین با سکسکه‌اش افزایش پیدا می‌کند.

افزایش ضربان قلب عضلات قلبی جنین را تقویت می‌کند و باعث می‌شود خون بیشتری در بدن جنین جریان پیدا کند. این اتفاق نقطه عطف دیگری برای رشد عصبی است.

از هفته 32 تا 36 سکسکه تاثیری بر ضربان قلب نمی‌گذارد. در صورتی که در این هفته‌ها و پس از آن سکسکه جنین ادامه داشت، پیشنهاد می‌شود به ملاقات پزشک بروید.

علت ضربه‌های متوالی جنین

جنین معمولا در واکنش به آنچه در محیطش اتفاق می‌افتد حرکت کرده و ضربه می‌زند.

سر و صدای زیاد یا کم، حرکت سبک یا حتی برخی از غذاها می‌توانند جنین را به لگد زدن و حرکت تحریک کند. همچنین جنین برای آرامش، رشد استخوان‌ها وتقویت مفاصل نیاز به کشش و حرکت دارد.

ضربه‌های جنین معمولا زمانی که مادر گرسنه است افزایش می‌یابد و نشان‌دهنده کاهش سطح قند خون در مادر و جنین است. از طرف دیگر، سکسکه جنین هم می‌تواند با لگد زدن اشتباه گرفته شود و مادر احساس کند جنین خیلی ضربه می‌زند.

حرکت ناگهانی جنین در انتهای بارداری می‌تواند دلایل خطرناک‌تری مانند کمبود اکسیژن، عفونت، تشنج یا تلاش جنین برای رهایی از بند ناف پیچیده شده دورش باشد.

تامین نیازهای تغذیه‌ای جنین و مادر با مکمل یدوناتال

اطلاع از مواد مغذی مورد نیاز در بارداری، می‌تواند از بسیاری از مشکلات احتمالی در طول دوران بارداری از جمله نقص در سیستم تنفسی جنین، سکسکه جنین و بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی جلوگیری کند.

دریافت میزان کافی از مواد مغذی بهتر است از طریق مواد طبیعی باشد. با این حال، در بسیاری از مواقع زنان نمی‌توانند از یک رژیم غذایی کامل پیروی کنند.

پزشک با توجه به شرایط بدنی و سابقه پزشکی مادر، مصرف نوعی مکمل بارداری را برای جبران کمبود مواد مغذی در بدن تجویز می‌کند.

مشکل کمبود موادغذایی برای زنان گیاهخوار بیشتر هم هست. تعداد کمتری از مکمل‌های گیاهی در بازار عرضه شده است.

مکمل یدوناتال از مکمل‌های مخصوص بارداری است که کمبود ید، اسید فولیک و آهن در رژیم غذایی بارداری را برای همه زنان جبران می‌کند.

سیستم عصبی جنین مهم‌ترین بخش بدن جنین است که در صورت نرسیدن موادمغذی به جنین، به درستی رشد نمی‌کند.

مکمل بارداری یدوناتال دارای ویتامین‌های C، ویتامین D3 و ویتامین‌های گروه B است که به رشد این بخش از بدن جنین کمک می‌کند.

مکمل بارداری یدوناتال

سوالات متداول

آیا سکسکه زیاد برای جنین طبیعی است؟

سکسکه قبل از هفته 36 مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر به طرز غیر طبیعی سکسکه جنین ادامه پیدا کرد، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

سکسکه جنین معمولا چقدر طول می‌کشد؟

سکسکه جنین کاملا طبیعی است و می‌تواند از یک دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. سکسکه را می‌توان با لگد زدن جنین اشتباه گرفت. کمی حرکت کنید یا آب بنوشید. اگر حرکات و ضربه‌ها متوقف شد، چیزی که احساس کردید احتمالا تکان خوردن جنین باشد.

علائم فشردن بند ناف چیست؟

بند ناف وظیفه انتقال خون و اکسیژن به بدن جنین را دارد. کاهش ضربان قلب در طول زایمان، کاهش حرکت جنین و یک حرکت ناگهانی می‌تواند نشانه فشرده شدن بند ناف جنین باشد.

چگونه سکسکه جنین را متوقف کنیم؟

به طور کلی راه مشخصی برای متوقف کردن سکسکه جنین وجود ندارد. راه رفتن، تغییر موقعیت بدنی و خوردن آب ممکن است آن را متوقف کند.

5/5 - (7 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 28 نظر

5 28
سکسکه جنین در دوران بارداری و علت آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن