جنین سه ماهه و مراقبت های ماه سوم بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

از آغاز بارداری تا ماه های آخر، روند رشد جنین متفاوت است. ماه سوم بارداری ماه مهمی به حساب می آید چرا که پیش از تمام شدن 12 هفته ی بارداری احتمال سقط زیاد است.

جنین سه ماهه نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد و مادر باید توصیه های پزشک را بیشتر جدی بگیرد و رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کند، تا نوزادی سالم و با رشد مناسب و طبیعی داشته باشد.

اندازه جنین سه ماهه چقدر است؟

جنین سه ماهه به اندازه ی یک لیموترش کوچک است و و وزنی حدود 14 گرم دارد. در این زمان سلول های مغز نوزاد کوچک به سرعت در حال رشد هستند و تقریبا تمام اندام های بیرونی شکلی انسانی به خود می گیرند.

سر جنین سه ماهه بزرگترین عضو بدنش است و نیمی از اندازه ی کلی را به خود اختصاص می دهد.

سری که تا هفته های قبل به داخل سینه خم بود در هفته ی یازدهم بارداری به سمت بالا حرکت می کند و رشد طولی گردن آغاز می شود.

ناخن ها نیز در همین روزها شروع به رشد می کنند و جنین سه ماهه در هفته ی دوازدهم دارای درک است و تمامی رفتار شما را زیر نظر دارد.

در این هفته ظاهر جنین بیشتر مشخص می شود و دست ها و پاها، بینی وگوش ها شکل می گیرند، اما هنوز آنقدر کوچک است که سبب برآمدگی شکم مادر نمی شود.

تا ماه سوم بارداری، تقریبا تغییر فیزیکی خاصی در ظاهر مادر دیده نمی شود، اما از ماه سوم، بدن مادر خود را کم کم با جنین تطبیق می دهد.

تا قبل از کامل شدن ماه سوم خطرات سقط، جنین را تهدید می کند اما در هفته ی دوازدهم بارداری که هفته ی آخر از ماه سوم است، بارداری تقریبا به ثبات رسیده و خطرات احتمالی کاهش پیدا می کند.

نیاز های تغذیه ای جنین و مادر در سه ماهگی چیست؟

نیازهای تغذیه ای جنین سه ماهه

زمانی که فردی باردار است بیش از پیش باید به رژیم غذایی خود توجه کند، در واقع اصلاح عادت های غلط غذایی در این دوره بسیار حائز اهمیت است.

باید بدانید زمانی که جنین سه ماهه است، مادر دچار علائمی مانند یبوست می شود، برای خلاصی از این شرایط، خوردن مایعات فراوان بخصوص آب و گنجاندن غذاهای فیبردار در رژیم غذایی روزانه اهمیت فراوانی دارد.

علاوه بر این در سه ماهه ی اول بارداری بدن مادر به ترکیب مناسبی از همه ی مواد مغذی و ویتامین ها احتیاج دارد اما مهم ترین آن ها اسید فولیک، بتاکاروتن و ویتامین A است.

تمام سبزیجاتی که برگ سبز دارند، کلم بروکلی، اسفناج، چقندر قرمز و … به خاطر داشتن آهن و ویتامین B9 فراوان به مادران در این دوره کمک فراوانی می کنند.

همچنین انواع غلات، تخم مرغ، میوه های نارنجی رنگ و … به خاطر داشتن ویتامین A و امگا3  مقوی و لازم هستند.

وزن مادر به صورت منظمی باید بیشتر شود، اما این افزایش وزن نباید به خاطر خوردن شیرینی ها و چربی ها باشد.

در سه ماه اول نوشابه، چای و قهوه را از رژیم غذایی خود حذف کنید چون کافئین آب بدن شما را کم می کند و جنین سه ماهه به آب فراوانی احتیاج دارد.

پیشنهاد می شود در این دوره حجم غذای مصرفی در وعده ها را کاهش داد ولی تعداد وعده های غذایی روزانه باید افزایش پیدا کند.

در این میان ممکن است به دلیل شرایط بدنی گوناگون هر فرد، یک رژیم غذایی سالم نیز به تنهایی کافی نباشد و پزشک متخصص استفاده از برخی از مکمل ها را به صورت روزانه تجویز نماید.

یکی از مکمل های بسیار خوب برای جنین سه ماهه مکمل یدوناتال ایکس مارت است.

این مکمل دارای مقدار کافی اسید فولیک، ید، آهن و ویتامین C است و به همین خاطر نیاز های تغذیه ای جنین را به خوبی جواب می دهد و به رشد جنین سه ماهه کمک می کند.

علاوه بر این ها این مکمل از زایمان زودرس جلوگیری کرده و سبب می شود تا نوزاد با وزن کم متولد نشود.

مکمل بارداری یدوناتال

علائم شایع بارداری در سه ماهگی

هر چه به آخرین روز های ماه سوم بارداری خود نزدیک می شوید، علایمی مانند تکرر ادرار یا تهوع صبحگاهی کمتر می شوند اما هنوز علامت های دیگری مشاهده خواهند شد.

برخی از این  علامت ها  مانند: استفراغ، سردرد و سرگیجه، سوزش سر دل، احساس خستگی، یبوست، حساس شدن پستان ها، افزایش اشتها و … نمود جسمی دارد.

اما از آن جایی که تغییرات هورمونی در سراسر دوران بارداری مادر را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم روحی متعددی نیز ممکن است دیده شود.

گاهی اوقات تغییرات روحی در قالب کاهش اعتماد به نفس، تغییر رفتار با دیگران، احساس تنهایی و عصبانیت ظاهر می شوند و گاهی به هم ریختن الگوی خواب، ایجاد ترس های ناشناخته و … علائمی است که وقتی جنین سه ماهه است در مادر پدیدار می شود.

سه ماهه بارداری: تغییرات بدن شما

در طول بارداری بدن مادر تغییراتی را به خود می بیند، این تغییرات زمانی که جنین سه ماهه است از این قرار است:

 • تهوع
 • استفراغ
 • تیره شدن سر پستان ها
 • حساس شدن پستان ها
 • تکرر ادرار
 • یبوست
 • سوزش معده
 • تمایل یا انزجار نسبت به غذا یا بوی خاص
 • تغییرات خلق و خو
 • افزایش یا کاهش وزن
 • افزایش یا کاهش اشتها

در ماه سوم بارداری چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که جنین سه ماهه است، مرحله ی جدیدی از رشد اتفاق می افتد در واقع می توان گفت از این زمان است که جنین به نوزاد انسان شبیه می شود.

در این بخش از مراحل رشد جنین، مغز، قلب و بسیاری از اندام های بدن نوزاد در حال رشد کردن هستند و می توان گفت رشد اعضاء و ارگان ها سرعت بیشتری نیز گرفته است.

علاوه بر جوارح داخلی، دست و پا نیز شکل درستی به خود می گیرند و شروع رشد انگشتان هنگامی که جنین سه ماهه است آغاز می شود.

از آن جایی که اندام تناسلی نیز در این مقطع رشد می کند، در این زمان امکان تعیین جنسیت جنین نیز وجود دارد.

جنین سه ماهه بعضا به حدی از رشد می رسد که حتی ممکن است سکسکه کنند.

 افزایش هورمون ها در این دوران باعث می شود مادر احساس خستگی فراوانی داشته باشد، استراحت کردن و شب ها زود به رختخواب رفتن به رفع این احساس کمک خواهد کرد.

درست است که افراد پس از گذشتن سه ماه از بارداری نیز علائمی دارند اما احساس مادران در این مقطع کم کم بهتر می شود.

آیا می توانید کودک خود را در سه ماهگی احساس کنید؟

ممکن است که در سه ماهگی هنوز علائم ظاهری بارداری مانند، برجستگی شکم در مادران پدیدار نشده باشد، اما جنین سه ماهه آنقدر رشد کرده که ضربان قلبش به راحتی شنیده می شود.

بسیاری از مادران صدای این ضربان قلب را مانند دویدن توصیف می کنند.

حرکت جنین معمولا بین هفته ی هفتم تا نهم بارداری آغاز می شود اما معمولا مادر آن را حس نمی کند. در هفته ی دهم جنین سه ماهه قادر است دهان خود را باز کند، خمیازه بکشد و حتی انگشتش را بمکد.

 در هفته ی سیزدهم ممکن است اگر مادر شکم خود را نوازش کند، جنین با حرکت دادن دست و پا عکس العملی نشان دهد اما از این هفته به بعد کم کم حرکات جنین ملموس تر خواهد شد.

پزشکان پیشنهاد می کنند که والدین حرف زدن با جنین را از سه ماهگی آغاز کنند چرا که نوزاد در این مقطع دارای درک است.

آیا می توانید جنسیت را در ماه سوم بارداری بدانید؟

تعیین جنسیت جنین در سه ماهگی

از آن جایی که رشد اندام تناسلی جنین در آغاز ماه سوم بارداری شروع شده است، زمانی که جنین سه ماهه است می توان جنسیت را تشخیص داد اما از آنجایی که اندازه ی جنین هنوز بسیار کوچک است ممکن است این تشخیص جنسیت با خطا همراه باشد.

پس می توان گفت هر چه فاصله ی بیشتری از 12 هفتگی بگیرید دقت تعیین جنسیت بالا می رود و تقریبا در 16 هفتگی تعیین جنسیت بدون خطا خواهد بود.

البته بد نیست بدانید که دقت تعیین جنسیت جنین سه ماهه به عوامل دیگری نیز بستگی دارد.

مثلا حالت قرار گرفتن جنین، مهارت فردی که سونوگرافی را انجام می دهد و یا کیفیت دستگاه هایی که از آن ها برای سونوگرافی استفاده می شود نیز مهم است.

عواملی مانند تجمع چربی و وزن زیاد مادر نیز می تواند خطا در تشخیص را بالاتر ببرد.

سوالات متداول

شکم در کدام ماه بارداری بیرون می آید؟

در ماه های اول بارداری معمولا تغییرات چندانی در شکم افراد دیده نمی شود، بسیاری از افرادی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند از ماه چهارم یا پنجم برجستگی شکم را خواهند داشت و اگر بارداری اول نباشد ممکن است قدری زودتر نیز شکم بیرون بیاید.

آیا ماه سوم بارداری شروع افسردگی بارداری است؟

بسیاری از مادران به دلیل تغییرات هورمونی زیاد در ماه سوم بارداری دچار تغییرات خلق و خو می شوند. این تغییرات ممکن است به صورت پرخاشگری و عصبانیت بروز کند و یا مادر را گوشه گیر کند. بسیاری در این دوران احساس تنهایی و ناراحتی شدید دارند و برخی نیز دچار ترس های جدید و بی دلیل می شوند. خستگی و  بی میلی به تحرک نیز از دیگر علائمی است که در قالب افسردگی بارداری ظاهر می شود.

تکان خورن جنین پسر از چه ماهی آغاز می شود؟

ممکن است مطالب فراوانی را در مورد عکس العمل های جنین دختر و پسر و تفاوت آن ها با هم شنیده باشید اما از نظر علمی جنسیت هیچ تاثیری در شروع حرکت جنین و حس شدن آن توسط مادر  نداشته و تنها حالت قرار گرفتن نوزاد می تواند در این موضوع موثر باشد. لگد های جنین در 18 ماهگی به وضوح حس خواهد شد.

آیا حرکت جنین در سه ماهگی آغاز می شود؟

جنین حرکت خود را در هفته های هفتم تا نهم بارداری آغاز می کند اما معمولا این حرکت حس نمی شود. ضربان قلب در هفته ی دهم کاملا ملموس است و بیشتر عکس العمل های جنین پس از سه ماهه ی اول بارداری آغاز می شود اما در هفته های یازدهم و دوازدهم نیز ممکن است حرکت های کوچکی حس شود.

4.6/5 - (11 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 217 نظر

4 217
جنین سه ماهه و مراقبت های ماه سوم بارداری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن