کارهای ممنوعه در دوران بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

اکثر زنان باردار می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود در طول بارداری ادامه دهند اما باید برای تامین سلامت خود و جنین، از کارهای ممنوعه در دوران بارداری، خودداری کنند.

قبل از زایمان، مادر مسئول حفظ سلامت و کمک به رشد جنین است. آگاهی از کارهای ممنوعه در دوران بارداری می‌تواند به مادر کمک کند بارداری بدون مشکلی را پشت سر بگذارد.

در بسیاری از موارد اگر مادر بدنی سالم و آماده داشته باشد، می‌تواند با خطرات احتمالی که جنین را تهدید می‌کنند، مقابله کند.

چه کارهایی در بارداری خطرناک است؟

جنین درون شکم موجودی شکننده و ظریف است که نمی‌تواند از خود مراقبت کند. برای سلامت روحی و جسمی، فعال ماندن و تفریح ​​در دوران بارداری بسیار مهم است.

دوری از کارهای ممنوعه در دوران بارداری و انجام کارهای موردعلاقه می‌تواند بارداری را تبدیل به یکی از بهترین دوران تمام عمر کند.

در دوران بارداری، از فعالیت‌هایی که در آن‌ها ممکن به شکم ضربه محکم وارد شود، مثل زمین خوردن و حرکات تند، خودداری کنید. با وجود این که جنین توسط مایع امنیوتیک به خوبی محافظت می‌شود، ضربه یا تکان شدید می‌تواند به جنین آسیب جدی وارد کند.

کارهای ممنوعه در سه ماه اول بارداری چیست و چه کارهایی در ماه اول بارداری نباید انجام داد؟

چه کارهایی در ماه اول بارداری نباید انجام داد؟

در ماه اول بارداری، بسیاری از زنان متوجه نمی‌شوند که باردار هستند. اگر از قبل برای باردار شدن برنامه‌ریزی کرده‌اید، باید بدانید که سه ماهه اول برای رشد جنین بسیار حساس است.

لازم نیست تغییرات خاصی در روتین روزهای خود بدهید. سیگار کشیدن از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است. نیکوتین می‌تواند علاوه بر به خطر انداختن سلامت جنین، احتمال باردار شدن را در برخی از زنان کاهش دهد.

اگر برای معاینه به دندانپزشک می‌روید، به پزشک احتمال باردار بودن را اطلاع دهید. انجام تصویر برداری با اشعه ایکس در ابتدای بارداری خطرناک است.

برخی از آفت‌کش‌ها و سموم خطراتی دارند که می‌توانند بر تقسیم سلولی اولیه در بارداری تاثیر بگذارند. تا حد امکان از آن‌ها برای فع حشرات خانگی استفاده نکنید.

سعی کنید از نوشیدن هر گونه نوشیدنی الکلی یا مصرف هر دارویی که می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد، خودداری کنید، مگر اینکه مصرف نکردن دارو شما را به خطر بیاندازد.

اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، قرار گرفتن در معرض دمای خیلی بالا از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید.

افزایش دمای بدن در هفته‌های اولیه بارداری گاهی اوقات می‌تواند خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد. تا حد امکان بیرون نروید و یک بطری آب همراه خود داشته باشید.

کارهای ممنوعه در دوران بارداری

کارهای ممنوعه در بارداری

قبل از زایمان، با دوری از کارهای ممنوعه در دوران بارداری می‌توانید سلامت خود و جنین را تامین کنید.

● سیگار کشیدن

فرزندان کسانی که در طول بارداری سیگار می‌کشند وزن کمتری داشته و ریسک ابتلا به نقایص مادرزادی در آن‌‌ها بیشتر است. همچنین به دلیل ورود نیکوتین به جریان خون جنین، کودک در سنین پایین به سیگار کشیدن رو خواهد آورد.

● مصرف نوشیدنی‌های الکلی

مصرف الکل از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است که می‌تواند تاثیر بسزایی بر رشد جنین بگذارد.

سندرم الکل در جنین می‌تواند باعث وزن پایین هنگام تولد، ناتوانی در یادگیری، مشکلات رفتاری و اختلال در رشد کودک می‌شود.

حتی مصرف مقادیر کم الکل هم می‌تواند مشکلات زیادی به بار بیاورد. هر چه سریع‌تر مصرف الکل را قطع کنید، رشد جنین بهتر خواهد بود.

● مصرف گوشت خام و فراوری شده

مصرف گوشت خام از کارهای ممنوعه در دوران بارداری

مصرف گوشت و تخم مرغ خام و نیم‌پز می‌تواند باعث ابتلا به مسمومیت غذایی یا بیماری‌های باکتریایی لیستریوز و توکسوپلاسموز شود که می‌توانند باعث سقط جنین و نقایص مادرزادی شود.

مصرف گوشت‌های فراوری شده مانند هات داگ، سوسیس، سالمون دودی در دسته کارهای ممنوعه در دوران بارداری قرار می‌گیرند.

● مصرف شیر پاستوریزه نشده

کلسیم برای رشد استخوان جنین در حال رشد بسیار مهم است، اما مادران باید مراقب باشند که کلسیم خود را از چه لبنیاتی دریافت می‌کنند.

مصرف شیر خام از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است. در فرایند پاستوریزه کردن، شیر حرارت داده می‌شود تا تمام باکتری‌های آن از بین برود. شیر خام ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد.

● نشستن در وان آب گرم و سونا

قرار گرفتن در معرض آب و بخار داغ می‌تواند خطر سقط جنین را دو برابر کند. علاوه بر این، افزایش دمای بدن باعث ایجاد نقایص مادرزادی در جنین می‌شود.

● مصرف زیاد کافئین

کافئین از طریق خون به بدن جنین انتقال پیدا کرده و ضربان قلب جنین را افزایش می‌‌دهد.

یک یا دو فنجان قهوه در روز مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بیشتر از این می‌تواند برای سلامت مادر و جنین مشکل‌ساز باشد.

● تمیز کردن خاک گربه

هر چقدر که می‌خواهید می‌توانید گربه خود را ناز کنید اما تمیز کردن خاک گربه در لیست کارهای ممنوعه در دوران بارداری قرار دارد.

مدفوع گربه دارای باکتری‌هایی است که باعث سقط جنین، ابتلا به نقایص مادرزادی، ناتوانی‌های ذهنی و تشنج در سنین بالاتر می‌شود.

● طب سوزنی و ماساژ

طب سوزنی و ماساژ پس از سه ماهه اول بارداری مشکلی ندارد اما باید توسط شخص متخصص انجام شود. حتما قبل از مراجعه به متخصص طب سوزنی حاملگی خود را به وی اطلاع دهید.

برخی از روش‌های درمانی طب سوزنی برای زنان باردار خطرناک است.

● رنگ کردن مو

رنگ کردن مو

رنگ کردن مو یکی از موارد مهم در لیست کارهای ممنوعه در دوران بارداری مخصوصا سه ماهه اول است.

بهتر است برای رنگ کردن مو تا هفته 12 بارداری صبر کرده و نکات زیر را رعایت کنید:

  • دست کش بپوشید
  • رنگ را بری مدت زیاد روی سر خود نگه ندارید
  • در یک اتاق با تهویه مناسب کار کنید

هنگام رنگ کردن موها باید توجه داشته باشید که بارداری می‌تواند بر وضعیت طبیعی موها تاثیر بگذارد.

● استفاده مواد شوینده مضر برای زنان باردار

مواد شیمیایی درون مواد شوینده می‌توانند برای زنان باردار مضر باشد و استفاده از این نوع مواد شوینده یکی دیگر از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است.

هنگام خرید، برچسب‌ روی محصول را به دنبال هشدار بگردید. اگر مجبور شدید از محصولات پاک کننده، چسب، رنگ یا هر ماده شیمیایی خانگی دیگری استفاده کنید، طبق دستورالعمل‌های ایمنی جلو رفته و در اتاقی با تهویه مناسب کار کنید.

کدام ماه بارداری خطرناک است؟

به طور کلی، نقایص مادرزادی اصلی بدن و اندام‌های داخلی احتمال بیشتری دارد که بین هفته 5 تا 14 رخ دهند. به همین دلیل، مادر باید در سه ماهه اول باید باید بیشتر از همیشه مراقبت کارهای ممنوعه در دوران بارداری باشد.

مراقب نبودن در طول 4 هفته اول بارداری می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند نقایص مادرزادی و حتی سقط جنین شود.

تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول

تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول

در اوایل بارداری، بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که تمایلی به خوردن برخی از غذاهای سالمی که قبلا دوست داشتند، مانند سبزیجات تازه یا گوشت بدون چربی، ندارند. تغذیه برای جنین بسیار مهم است و مسیر رشد او را مشخص می‌کند.

تا زمانی که مواد غذایی مورد نظر در لیست کارهای ممنوعه در دوران بارداری قرار نداشته باشند، مصرف آن‌ها مشکلی پیش نخواهد آورد پس سعی کنید در رژیم بارداری خود، از غذاهای متنوع استفاده کنید. مواد غذایی زیر می‌توانند برای مادر و جنین مفید باشند.

● گوشت بدون چربی

گوشت‌های بدون چربی مانند فیله گوشت گاو یا استیک، بوقلمون و مرغ منابع سرشاری از آهن، پروتئین و اسیدهای آمینه هستند که پایه و اساس سلول‌هارا تشکیل می‌دهند.

توجه داشته باشید که خوردن گوشت خام از کارهای ممنوعه در دوران بارداری است و هر نوع گوشت باید به طور کامل پخته شود تا ضرری برای مادر و جنین نداشته باشد..

● ماست

کلسیم و پروتئین موجود در ماست، به رشد استخوان‌های جنین کمک می‌کند.

● کلم برگ

 کلم برگ ترکیبی از مواد مغذی از جمله فیبر، کلسیم، فولات، آهن، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین K در برگ‌های تیره خود دارد.

● موز

سوزش سر دل چیزی است که اکثر زنان باردار در سه ماهه اول تجربه می‌کنند. موز سرشار از فیبر است و علاوه بر تسکین معده، می‌تواند به رفع یبوست کمک کند.

● لوبیا و عدس

این حبوبات منابعی سرشار از آهن، فولات، پروتئین و فیبر هستند و می‌توان غذاهای متنوعی با آن‌ها پخت.

در طول سه ماهه اول بارداری بهتر است به جای میزان کالری دریافتی، به میزان مواد معدنی موجود در مواد غذایی توجه کرد. دریافت میزان کافی از مواد معدنی از تنها رژیم غذایی می‌تواند سخت باشد.

پزشک متخصص برای جبران این کمبود، مصرف یک مکمل بارداری مانند مکمل یدوناتال را تجویز می‌کند.

مکمل یدوناتال حاوی مقادیر لازم از ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی مانند آهن و ید است که نقش مهمی در سلامت جنین ایفا می‌کنند.

مکمل بارداری یدوناتال

خم و راست شدن در دوران بارداری

حفظ وضعیت بدنی خوب در طول بارداری بسیار مهم است تا از کمر، لگن، زانو و پاها در برابر آسیب محافظت شود. هنگامی که در دوران بارداری دچار کمر درد می‌شوید، مدتی طول می‌کشد تا به طور کامل درمان شود.

برای پیشگیری از کمردرد، پشت خود را صاف نگه دارید و از خم شدن یا بلند کردن چیزهای خیلی سنگین خودداری کنید.

خم شدن زیاد به جلو در دوران بارداری تاثیری بر نتایج زایمان شما نخواهد داشت و جز کارهای ممنوعه در دوران بارداری نیست. با این حال بهتر است احتیاط کنید.

خم و راست شدن در دوران بارداری

رابطه در دوران بارداری

بر خلاف تصور اکثریت، رابطه جنسی از کارهای ممنوعه در دوران بارداری نیست.

جنین در حال رشد توسط مایع آمنیوتیک و عضلات قوی رحم محافظت می‌شود. تا زمانی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید، فعالیت جنسی روی جنین تاثیری نخواهد داشت. با این حال، بارداری می‌تواند باعث تغییراتی در سطح راحتی و میل جنسی شما شود.

تحریک سینه‌ها، ارگاسم زنان و برخی هورمون‌های موجود در مایع منی به نام پروستاگلاندین‌ها می‌توانند باعث انقباضات رحمی شوند اما مشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کنند.

در صورت وجود مشکلات زیر، بهتر است از برقراری رابطه جنسی در بارداری خودداری کنید:

  • خونریزی واژینال
  • بیرون آمدن مایع آمنیوتیک
  • باز شدن دهانه رحم
  • جفت شما تا حدی یا به طور کامل دهانه رحم را می‌پوشاند
  • سابقه زایمان زودرس

سوالات متداول

آیا می‌توانم در دوران بارداری اشیا را بلند کنم؟

بلند کردن اشیای سنگین باعث سقط جنین نمی‌شود اما می‌تواند به مفاصل و کمر آسیب بزند. درمان درد کمر در بارداری بیشتر از مواقع دیگر طول می‌کشد.

میوه های ممنوعه در دوران بارداری چیست؟

مصرف انگور، پاپایا و آناناس می‌تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود به همین دلیل در لیست کارهای ممنوعه در دوران بارداری قرار دارد.

در دوران بارداری چه مدت باید ایستاد؟

پیشنهاد می‌شود زنان باردار بیشتر از 4 الی 5 ساعت در روز سر پا نایستند. توجه داشته باشید که زنان باردار باید به طور مرتب در محل کار استراحت کنند.

آیا ورزش در دوران بارداری بی خطر است؟

اگر سالم هستید و بارداری سالمی دارید، می‌توانید به ورزش‌های سبک مخصوص بارداری بپردازید و جز کارهای ممنوعه در دوران بارداری نیست. ورزش کردن باعث سقط جنین، وزن پایین هنگام زایمان و زایمان زودرس نمی‌شود.

4.4/5 - (7 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 29 نظر

4 29
کارهای ممنوعه در دوران بارداری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن