محاسبه سن بارداری و تشخیص سن دقیق جنین

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

تعجب می کنید اگر بگویم در دو هفته اول بارداری در واقع باردار نیستید. بیشتر روش های محاسبه سن بارداری اولین روز آخرین قاعدگی شما رو شروع هفته اول بارداری حساب می‌کنند. منطقی است زیرا تعیین روز تخمک گذاری و لقاح بسیار دشوار و محاسبه سن بارداری با استفاده از روز لقاح با روش طبیعی تقریبا انجام نشدنی است. برای آشنایی بیشتر با روش های تشخیص سن دقیق جنین و محاسبه‌ سن بارداری از زمان لقاح، با ما همراه باشد. 

سن بارداری چیست؟

سن حاملگی (GA) یا سن بارداری یک اصطلاح رایج برای توصیف سن بارداری است. به عبارت دیگر، این مدت زمانی است که نوزاد در شکم مادر بوده است. معمولاً با محاسبه اختلاف زمانی بین اولین روز آخرین سیکل قاعدگی زن و تاریخ فعلی، بر حسب هفته اندازه گیری می شود

 طبق این روش، نوزادی که به تازگی ایجاد شده است (تقریباً دو هفته پس از آخرین قاعدگی) در حال حاضر دو هفته در سن حاملگی است. تاریخ مربوط به بارداری را می توان با روش های دیگر نیز تخمین زد. این ماشین حساب خاص به شما نشان می دهد که چگونه سن حاملگی را از تاریخ زایمان تخمینی محاسبه کنید.

چگونه سن حاملگی را محاسبه کنیم

بهترین روش محاسبه سن بارداری و تشخیص سن دقیق جنین

ماشین حساب های مختلف برای محاسبه سن بارداری از اطلاعات متفاوتی برای تخمین مدت بارداری استفاده می کنند. محبوب ترین روش ها عبارتند از:

 • شمارش روزها از آغاز آخرین دوره عادی
 • ارزیابی سن حاملگی توسط سونوگرافی مامایی:

محاسبه‌گر میانگین قطر کیسه و طول استخوان تاج واقعاً برای تخمین سن حاملگی بر اساس سونوگرافی مفید است.

 • هنگامی که تاریخ دقیق لقاح مشخص شد (در صورت آزمایشگاهی)، تعداد روزهای پس از آن زمان را محاسبه کنید و 14 روز اضافه کنید.
 • ارزیابی سن حاملگی بر اساس تاریخ مقرر:

این روشی است که این ماشین حساب از آن استفاده می کند و بر اساس محاسبات زیر اجرا می شود:

EDD – 280 روز = LMP تاریخ

GA = تاریخ اکنون – LMP

 • EDD تاریخ سررسید تخمینی است
 • LMP آخرین دوره قاعدگی است
 • GA سن حاملگی است

هنگامی که تاریخ تخمینی زایمان با استفاده از یکی از روش‌های شرح داده شده در بالا محاسبه شد، می‌توانیم سن حاملگی را بر اساس تاریخ زایمان محاسبه کنیم. ابتدا با کم کردن 280 روز (متوسط ​​مدت بارداری) از تاریخ تخمینی زایمان، می توانیم تاریخ آخرین قاعدگی را تعیین کنیم. در مرحله بعد، برای تعیین سن حاملگی، تفاوت بین تاریخ فعلی و تاریخ آخرین قاعدگی را محاسبه کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که تاریخ پایان (بنابراین تاریخ امروز) نیز در محاسبه لحاظ شده است. شما همچنین می توانید محاسبات را برعکس انجام دهید:

اگر سن جنین را می دانید (با تشکر از پزشک خود)، می توانید تاریخ زایمان را با استفاده از سن حاملگی محاسبه کنید.

تعیین تاریخ لقاح

تاریخ لقاح همان تاریخ تخمک گذاری می‌باشد که یکی از محاسبات سنتی و قدیمی که در آن محاسبه سن بارداری را از تاریخ لقاح می توان تشخیص داد، تعیین تاریخ لقاح است. یعنی به راحتی با اضافه کردن دو هفته به تاریخ لقاح( امروزه برای لقاح های مصنوعی این روش انجام می‌گیرد) سن بارداری مشخص می‌شود. البته از این تاریخ می توان در محاسبات دیگر بارداری نیز استفاده کرد.

ماشین حساب سن بارداری چیست

ماشین حساب بارداری چیست؟

انواع مختلف ماشین حساب محاسبه سن بارداری وجود دارد به چند نمونه از آن ها اشاره شد، در این قسمت نیز می خواهم با چند نمونه ی دیگر آشنا کنم. با ادامه مقاله همراه من باشید.

ماشین حساب GA

این ماشین حساب سن جنین، به شما این امکان را می دهد که اطلاعات حیاتی مورد نیاز برای نظارت بر رشد کودک خود را به دست آورید. هنگامی که GA شناخته شد، می توان از آن برای موارد زیر استفاده کرد:

 • کنترل رشد قبل از تولد
 • مراقبت های دوران بارداری را به درستی برنامه ریزی کنید
 • محاسبه نتایج آزمایشات قبل از تولد
 • طبقه بندی زایمان (نارس، ترم، پس از ترم)
 • نظارت بر افزایش وزن بارداری
 • شناسایی نوزادانی که در معرض خطر رویدادهای نامطلوب سلامتی هستند.

ماشین حساب های آنلاین

این ماشین حساب تخمینی سن حاملگی تنها ابزاری نیست که ممکن است برای نظارت بر روند بارداری شما مفید باشد. ماشین حساب حاملگی به شما کمک می کند تا تاریخ لقاح فرزندتان را تخمین بزنید. آیا در شمارش روزها مشکل دارید یا مطمئن نیستید که همه چیز به درستی جمع می شود؟ دریغ نکنید و از ماشین حساب تقویم استفاده کنید! اگر در گذشته سزارین شده‌اید و می‌خواهید شانس زایمان واژینال موفق خود را بدانید، ماشین‌حساب VBAC( زایمان واژینال بعد از سزارین) را امتحان کنید.

چگونه سن حاملگی را به صورت دستی محاسبه می کنید؟

یکی از اقدامات اولیه در مورد محاسبه سن بارداری، تعیین سن حاملگی و تاریخ زایمان است. همانطور که گفته شد:

LMP:اولین روز آخرین قاعدگی است.

Conception Date: روزتخمک گذاری و احتمالا روز لقاح است.

Due Date: روز تولد نوزاد.

حالا می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

روز ماه سالLMP را بنویسید 7 روز به روز اضافه کنید 3 ماه از ماه کم کنید 1 سال به سال اضافه کنید.

مثال LMP یک خانم 4 تیر1401است روز زایمان او 11 فروردین 1402 است.

چگونه سن حاملگی را با استفاده از LMP محاسبه می‌کنید

چگونه سن حاملگی را با استفاده از LMP محاسبه می‌کنید؟

اولین روز از آخرین قاعدگی که LMP نام دارد، یکی دیگر از روش های محاسبه سن جنین  و سن بارداری است که در آن اولین روز آخرین قاعدگی ( به اضافه یا منهای 2 هفته) پزشک 280 روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه می کند چون که کل بارداری 280 روز (40 هفته/ 9 ماه و 10 روز) است. این عدد بسیار دقیق نیست اما شاخص خوبی برای اندازه جنین و تخمین محاسبه تاریخ زایمان است.

محاسبه سن بارداری با میزان هورمون HCG یا آزمایش بتا؟

دوره‌ی بارداری در خون همه زنان هورمون HCG پیدا می شود. در هفته پانزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری که غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین انجام می شود این هورمون در خون رویت می شود که اکثر پزشکان از همان روزهای اولیه درخواست این آزمایش خون را می دهند. در 3 هفته اول بارداری رنج این هورمون 5 تا 50 میکروگرم بر دسی لیتر ، هفته چهارم بارداری 10 تا 425 میکروگرم بر دسی لیتر، هفته پنجم بارداری 19 تا 7340 میکروگرم بر دسی لیتر، خواهد بود که به همین ترتیب این رنج افزایش پیدا می کند و در هفته 12 بارداری به اوج خود می رسد.

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

پرکاربردترین این روش ها، روش محاسبه سن بارداری با سونوگرافی است که در آن از امواج صوتی استفاده می شود. در این روش ساک بارداری و ارتفاع بین سر و عضله سرین اندازه گیری می شود و سن جنین و بارداری محاسبه میگردد.

برای محاسبه سن بارداری، چنانچه سونوگرافی بعد از هفته 6 بارداری صورت گیرد به این 6 هفته طول سر تا انتهای چنین اضافه می شود. به طور مثال اگر طول برابر 21 میلیمتر باشد پس سن بارداری با مجموع 6 هفته و 21 روز معادل 9 هفته خواهد شد. اما اگر قبل از هفته ششم بارداری سونوگرافی انجام شود سن بارداری براساس اندازه جنین و تکامل ساک حاملگی که از هفته چهارم بارداری اندازه گیری می شود محاسبه می شود.

ممنوعیات بارداری و مکمل های بارداری کدام است

ممنوعیات بارداری و مکمل های بارداری کدام است

حین بارداری و قبل از زایمان و تولد فرزندتان، شما مسئول ایجاد محیطی امن برای رشد سالم او هستید. لیستی در ادامه این مطلب آورده ام که نکات بارداری و باید و نبایدهایی را که باید به آن ها توجه داشته باشید، ارائه می‌دهد.

 • سیگار نکشید
 • از مکمل های غذایی حتما استفاده کنید( مانند یدوناتال ایکس مارت)
 • خواب کافی داشته باشید
 • از مصرف الکل بپرهیزید
 • گوشت خان نخورید
 • ورزش را فراموش نکنید
 • غذا های دریایی بخورید( مانند اره ماهی و کوسه)
 • غذای آماده نخورید
 • رابطه جنسی برقرار کنید
 • از مصرف لبنیات ​​غیر پاستوریزه اجتناب کنید
 • تمرین یوگا کنید
 • در وان آب داغ یا سونا نشینید
 • کافئین کمتر مصرف کنید
 • واکسن آنفولانزا بزنید
 • کمی وزن اضافه کنید( یعنی به اندازه ی دو نفر غذا بخورید)
 • جعبه بستر گربه را تمیز نکنید
 • به دندان پزشکی مراجعه کنید
 • از استرس دور باشید
 • خوب استراحت کنید

مکمل بارداری یدوناتال

سوالات متداول

چرا بارداری از آخرین قاعدگی محاسبه می‌شود و نه از بارداری؟

زیرا، تعیین دقیق روز لقاح دشوار است. سلول‌های اسپرم قادرند تا 7 روز در رحم زن زنده بمانند و در هر یک از این روزها تخمک را بارور کرده و حاملگی را آغاز کنند.

هر ماه بارداری چند هفته است؟

هر ماه بارداری شامل 4 هفته است.

آیا هفته 6 بارداری واقعا هفته‌ی 4 است؟

در واقع پاسخ به این صورت است که اگر 4 هفته باشد که سلول تخم یا زیگوت تشکیل شده باشد یعنی شما در هفته‌ی 6 بارداری خود هستید.

محاسبه زایمان سزارین چگونه است؟

به همان صورت محاسبه طبیعی است اما معمولا عدد مشخص نمی گویند، حدودا 40 هفته یا 9 ماه و 10 روز که این زمان دست پزشک تان می باشد.

اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را ندانم می توانم سن بارداری را محاسبه کنم؟

بله، چرخه‌های قاعدگی نامنظم موجب می‌شود که برخی زنان از زمان بارداری خود مطمئن نباشند. بعضی از روش‌ها برای محاسبه سن بارداری عبارتند از:

● سونوگرافی (معمولا بین هفته ۱۰ تا هفته ۱۴بارداری انجام می‌شود)

● تعیین اندازه رحم در معاینه واژینال

● بر اساس زمانی که برای اولین بار حرکات جنین احساس می‌شود

● انجام معاینه بالینی

● سونوگرافی هفته ۱۲

● آزمایش خون بتا-HCG

از روش‌های بالا، سونوگرافی قادر است با دقت بالا سن بارداری را مشخص کند. با اندازه‌گیری طول رحم، تکنسین سونوگرافی یا پزشک می‌تواند میزان سن بارداری و همچنین تاریخ تقریبی زایمان را محاسبه کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بارداری یدوناتال ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
4.9/5 - (11 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 114 نظر

4 114
محاسبه سن بارداری و تشخیص سن دقیق جنین

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن