بهترین زمان برای بارداری چه موقع است؟

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

تعیین بهترین زمان برای بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها، روز تخمک‌گذاری است.

بسیاری از ما می‌دانیم که تخمک‌گذاری حدود اواسط سیکل اتفاق افتاده و بهترین زمان بارداری بعد از پریود است. تخمک‌گذاری روزی است که در آن یک تخمک در لوله فالوپ آزاد شده و تا 24 ساعت بعدی منتظر اسپرم می‌مانند. در صورتی که تخمک بارور نشود، از بین می رود.

تعیین روز دقیق تخمک‌گذاری که بهترین زمان برای بارداری هم است، ممکن نیست و باردار شدن در صورت سالم بودن هر دو زوج، می تواند بین 6 تا 12 ماه در موارد خاص حتی بیشتر به طول بیانجامد.

بهترین زمان برای بارداری در سیکل شما چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بارداری در سیکل شما چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بارداری زمان تخمک‌گذاری است. در این زمان یک تخمک از تخمدان آزاد شده و در صورت وجود اسپرم، باردار می‌شود.

تخمک‌گذاری حدود 14 روز قبل از شروع چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد، اما باید به این نکته توجه داشت که طول دوره‌های قاعدگی همه زنان یکسان نبوده و به همین دلیل یافتن بهترین زمان برای بارداری کار ساده‌ایی نیست. سیکل قاعدگی از روز اول پریود تا روز  قبل از پریود بعدی است و روز تخمک‌گذاری زنان به طول چرخه آن‌ها بستگی دارد.

پنج روز منتهی به تخمک‌گذاری و به اضافه روز تخمک‌گذاری را در چرخه باروری به نام پنجره باروری می‌شناسند. بهترین زمان برای بارداری دو روز منتهی به تخمک‌گذاری یا در روز آن است.

چه زمانی احتمال بارداری شما بیشتر است؟

محاسبه زمانی از چرخه قاعدگی که بهترین زمان برای بارداری است، به طول این چرخه بستگی دارد.

اگر چرخه قاعدگی شما 21 روز است، تخمک‌گذاری در روی 7 چرخه اتفاق می‌افتد. اگر چرخه قاعدگی تا 35 روز هم به طول می انجامد، تخمک‌گذاری حدود روز 21 چرخه اتفاق می‌افتد. اگر این چرخه برای شما 26 تا 28 روز طول می‌کشد، روز تخمک‌گذاری بین روزهای 12 تا 14 چرخه است. این روز بهترین زمان بارداری بعد از پریود است.

آشنایی با چرخه قاعدگی

آشنایی با چرخه قاعدگی

یکی از آسان‌ترین راه‌های تشخیص بهترین زمان برای بارداری، آشنایی با چرخه قاعدگی خود است. در چرخه قاعدگی، زمانی که تخمک آزاد می‌شود بیشترین باروری را دارید و در صورت برقراری رابطه جنسی، به احتمال زیاد می‌توانید باردار شوید.

برای اکثر مردم، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری یا همان بهترین زمان برای بارداری، ردیابی دوره‌های قاعدگی در تقویم است. تخمک‌گذاری معمولا 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می‌افتد.

همانطور که گفته شد، چرخه قاعدگی از اولین روز پریود تا یک روز قبل از پریود بعدی طول می‌کشد. به طور مثال اگر پریودتان از 15 شهریور آغاز شود، این روز اول چرخه قاعدگی است. تا پریود بعدی صبر کنید تا بتوانید طول یک چرخه قاعدگی خود را پیدا کنید. یه طور مثال، اگر روز 15 مهر دوباره پریود شوید، چرخه قاعدگی شما 30 روزه خواهد بود.

اکنون کافی است 14 روز را از آن کم کنید تا بفهمید چند روز بعد از شروع پریود بهترین زمان برای بارداری است. در این مثال، 16 روز پس از شروع پریود، بهترین زمان بارداری بعد از پریود است.

از دیگر راه‌های تشخیص زمان تخمک‌گذاری، بررسی مخاط دهانه رحم است که از طریق واژن خارج می‌شود. مقدار ترشح مخاط در طول ماه تغییر می‌کند و 1 تا 2 روز قبل از تخمک گذاری به اوج خود می رسد.

برای محاسبه روزهای باروری هیچ راه کاملا مطمئنی وجود ندارد. اما دانستن الگوی چرخه قاعدگی و تغییرات مخاط دهانه رحم می‌تواند به شما در تعیین بهترین زمان بارداری پس از پریود کمک کند.

تخمک‌گذاری چیست؟

تخمک‌گذاری چیست؟

تخمک‌گذاری مرحله‌ای در چرخه قاعدگی است که در آن تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند. این تخمک وارد لوله فالوپ شده و آنجا می‌ماند تا اسپرم آن را بارور کند. این بهترین زمان برای بارداری است.

فرآیند تخمک‌گذاری زمانی شروع می‌شود که هیپوتالاموس (بخشی از مغز) هورمون گنادوتروپین  را آزاد می‌کند. گنادوتروپین باعث می‌شود که غده هیپوفیز مغز هورمون محرک فولیکول و هورمون لوتئینه‌کننده ترشح کند.

بین روزهای ششم تا چهاردهم چرخه قاعدگی، هورمون محرک فولیکول باعث می‌شود که فولیکول‌هایی که درواقع تخمک نابالغ هستند، شروع به رشد کنند. در طی روزهای 10 تا 14 چرخه، تنها یکی از فولیکول‌های در حال رشد، به تخمک بالغ تبدیل می‌شود. در حدود روز چهاردهم در چرخه قاعدگی، افزایش ناگهانی هورمون لوتئینه‌کننده باعث آزاد شدن این تخمک می‌شود. بعد از تخمک‌گذاری، هورمون پروژسترون افزایش می‌یابد که به آماده‌سازی رحم برای بارداری کمک می‌کند. بسیاری این زمان را بهترین زمان برای بارداری تلقی می‌کنند.

عوامل موثر در تخمک‌گذاری

عوامل موثر در تخمک‌گذاری

در کنار عوامل دیگر تاثیر‌گذار بر انتخاب بهترین زمان برای بارداری مانند سلامت بدن والدین، تخمک‌گذاری یکی از مهم‌ترین عوامل برای تعیین بهترین زمان بارداری بعد از پریود است.

کیفیت تخمک های بدن زنان به عوامل زیر بستگی دارد:

● سن

سن عامل اصلی تاثیرگذار بر باروری است و می‌تواند هم بر تخمک‌گذاری و هم بر زمان زنده ماندن تخمک تاثیر بگذارد. زنان با ذخیره‌ایی از تخمک به دنیا می‌آیند که با گذر زمان هم تعداد و هم  کیفیت تخمک‌ها کاهش پیدا می‌کند. در حدود سن 51 سالگی، به طور متوسط، زنان وارد یائسگی می شوند که پایانی بر فرایند تخمک گذاری است. بهترین زمان برای بارداری تا قبل از 35 سالگی است.

کیفیت تخمک، که با افزایش سن زن به تدریج کاهش می‌یابد، از عوامل مهم تعیین بهترین زمان برای بارداری است.

● کنترل بارداری هورمونی

استفاده از داروهای هورمونی کنترل بارداری، یافتن بهترین زمان برای بارداری را سخت می‌کند. فرایند تخمک‌گذاری با ترشح هورمون آزادکننده گنادوتروپین آغاز می‌شود و با زنجیره‌ایی از واکنش‌ها و ترشح دیگر هورمون‌ها تا زمان بالغ شدن تخمک ادامه پیدا می‌کند.

داروهای کنترل بارداری هورمونی از پروژسترون و استروژن مصنوعی برای قطع این فرآیند و جلوگیری از تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند.

● سندرم تخمدان پلی کیستیک

برخی از نشانه‌های رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک، به ندرت پریود شدن، پریودی نامنظم یا طولانی است. در این سندروم، فولیکول‌ها نمی‌توانند تخمک‌های بالغ را در بازه‌های زمانی منظم آزاد کنند.

علاوه بر تغییرات سبک زندگی، چندین گزینه دارویی وجود دارد که می‌تواند به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند تا با القای تخمک گذاری بتوانند باردار شده و برای تعیین بهترین زمان برای بارداری برنامه‌ریزی کنند.

ماشین حساب تخمک‌گذاری چیست؟

ماشین حساب تخمک‌گذاری چیست؟

وظیفه ماشین حساب تخمک‌گذاری در فرایند یافتن بهترین زمان برای بارداری، محاسبه روزی از چرخه قاعدگی است که تخمک آزاد می‌شود.

تخمک‌گذاری یک بار در طول چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد. ماشین حساب تخمک‌گذاری احتمال آزاد شدن تخمک در روزهای خاصی از چرخه را محاسبه می‌کند. به عبارت دیگر، با محاسبه این احتمال، بهترین زمان برای بارداری را پیدا می‌کند.

پس از آزاد شدن تخمک، تنها 24 ساعت تا از بین رفتن آن وقت دارید که فرصت کمی برای بارداری است. دانستن زمان تخمک‌گذاری به شما در یافتن بهترین زمان برای بارداری کمک می‌کند. خبر خوب این است که اسپرم می‌تواند تا 5 روز پس از رابطه جنسی در بدن زنده بماند. پنجره باروری تعداد روزهایی است که تخمک و اسپرم می‌توانند زنده بمانند و این معمولا حدود 6 روز است. یک روز قبل از تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری به عنوان روزهای اوج باروری شناخته می‌شوند و بهترین زمان برای بارداری هستند.

آیا می‌توان درست بعد از دوره قاعدگی باردار شد؟

بله، اگر چه این زمان به عنوان بهترین زمان بارداری بعد از پریود محسوب نمی‌شود. برقراری هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده در هر زمانی از چرخه قاعدگی می‌تواند منجر به بارداری شود.

در برخی از مواقع، برقراری رابطه جنسی خود باعث آزاد شدن تخمک می‌شود. اما زمان‌هایی در چرخه قاعدگی هر زنی وجود دارد که در آن احتمال بارداری بیشتر شده و به عنوان بهترین زمان بارداری بعد از پریود شناخته می‌شوند.

پیدا کردن بهترین زمان برای بارداری

پیدا کردن بهترین زمان برای بارداری

اگر می‌خواهید باردار شوید و پریودهای منظمی دارید، بهترین زمان برای بارداری روز قبل از تخمک‌گذاری است. پنج روز مانده به تخمک‌گذاری و در روز تخمک‌گذاری هم بهترین زمان بارداری پس از پریودی است. اساسا، هر چه بیشتر در طول پنجره باروری رابطه جنسی داشته باشید، بهتر است.

بسیاری از افراد از انواع روش‌ها و محصولات باروری برای ردیابی تغییرات دمای پایه بدن و مخاط دهانه رحم استفاده می‌کنند. اگر سالم هستید و پریودی منظم دارید، موثرترین راه برای باردار شدن این است که به سادگی استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری را متوقف کنید.

بهترین زمان برای بارداری روز است یا شب؟

بهترین زمان برای بارداری در روز، صبح زود یا پس از استراحت کافی مرد است.

اسپرم در طول روز مخصوصا زمانی که مردان فعالیت‌های پر تحرکی مانند دوچرخه‌سواری یا بدنسازی می‌کنند، از بین می‌رود. هنگام خواب، بدن اسپرم‌های از دست رفته در طول روز را بازسازی می‌کند.

بر اساس یک مطالعه در زوریخ، بهترین زمان برای بارداری بعد از پریود، قبل از ساعت 7:30 صبح در ماه‌های مارس، آوریل و مه است. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما  اسپرم در این زمان بیشتر در بدن زنان دوام می‌آورد.

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای پسر دار شدن

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای پسر دار شدن

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای پسر دار شدن زمانی است که لقاح تا حد امکان نزدیک به  روز تخمک‌گذاری باشد. از برقراری رابطه جنسی زودتر از 24 ساعت قبل از روز تخمک‌گذاری و 12 ساعت بعد از تخمک‌گذاری خودداری کنید.

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای دختر دار شدن

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای دختر دار شدن 2 تا ۴ روز قبل از تخمک‌گذاری است.

در زمان تخمک‌گذاری یا بلافاصله پس از آن از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. برقراری رابطه جنسی قبل از زمان تخمک‌گذاری، به اسپرم X که کندتر حرکت می‌کند زمان می‌دهد تا خود را به لوله فالوپ برساند.

مخاطی که قبل از تخمک‌گذاری در بدن زنان تولید می‌شود، اسیدی‌تر است که به داشتن جنین دختر کمک می‌کند.

روزهای امن چیست؟

روزهای امن زمانی از چرخه قاعدگی هستند که زنان کمترین باروری را دارند. دانستن زمان روزهای امن به تعیین بهترین زمان برای بارداری کمک می‌کند.

از زمان اولین روز پریود تا 14 روز پس از آن روزهای امن محسوب می‌شوند.

با این حال، اگر قصد بارداری ندارید بهتر است رابطه جنسی محافظت نشده نداشته باشید.

آیا می‌توان 7 روز قبل از پریود باردار شد؟

اگرچه امکان باردار شدن در روزهای منتهی به پریود وجود دارد، اما احتمال آن بسیار پایین است به همین دلیل به عنوان بهترین زمان برای بارداری محسوب نمی‌شود.

پنجره باروری بهترین زمان بارداری بعد از پریود است.

احتمال بارداری یک هفته بعد از پریود چقدر است؟

بسیاری از زنانی که چرخه قاعدگی 28 روزه دارند، حدود 12 تا 14 روز پس از اولین روز پریود تخمک‌گذاری می‌کنند. این به این معناست که بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای این زنان، 7 روز پس از آن است. باید به این نکته توجه داشت طول چرخه قاعدگی برای هر زن متفاوت است و هر کسی باید با توجه به طول چرخه خود بهترین زمان بارداری بعد از پریود را پیدا کند.

مصرف مکمل یدوناتال برای یک بارداری بی‌نقص

مهم‌ترین قدم پس از تعیین بهترین زمان برای بارداری، آماده کردن بدن برای نه ماه بارداری است. برای این کار می‌توانید رژیم‌غذایی خود را تغییر دهید یا از مکمل‌های مخصوص بارداری مانند یدوناتال استفاده کنید. مکمل یدوناتال در مقایسه با مولتی ویتامین‌های معمولی، دارای مقدار بیشتری از مواد مغذی است که نیاز بدن و جنین را برطرف می‌کند.

بدن از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در غذا استفاده می‌کند تا قوی و سالم باشد. اگر گیاهخوار هستید، آلرژی غذایی دارید یا نمی‌توانید غذاهای خاصی بخورید، مصرف مکمل بارداری یدوناتال ضروری خواهد بود.

همه مواد مغذی مهم هستند، اما اسید فولیک، آهن، کلسیم، ویتامین D، DHA و ید در بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. مکمل یدوناتال دارای مقادیر مناسبی از این مواد است و می‌توان با مصرف این مکمل، از کم‌خونی و بیماری‌هایی چون نقص لوله عصبی و نقایص مادرزادی جلوگیری کرد.

مکمل بارداری یدوناتال

سوالات متداول

بهترین زمان برای بارداری پسر چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بارداری پسر 24 ساعت قبل از تخمک‌گذاری یا 12 ساعت پس از آن است.

چند روز بعد از پریود می‌توانم باردار شوم؟

به طور معمول، 14 روز پس از اولین روز پریود زمانی است که بدن زن در بارورترین حالت خود قرار دارد.

احتمال بارداری 20 روز بعد از پریود چقدر است؟

معمولا 14 روز پس از اولین روز پریود، تخمک آزاد می‌شود. این تخمک فقط 24 ساعت در بدن باقی می‌ماند. بنابراین بهترین زمان بارداری بعد از پریود، در این زمان است و پس از آن شانس باردار شدن کاهش پیدا می کند.

بهترین زمان برای بارداری دختر چه زمانی است؟

پنج روز منتهی به روز تخمک‌گذاری بهترین زمان برای بارداری دختر است.

5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 22 نظر

4 22
بهترین زمان برای بارداری چه موقع است؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن