بهترین زمان مصرف قرص کلاژن

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

کلاژن که در اصطلاح به آن چسب پوست نیز می گویند مهم ترین پروتئین تعیین کننده وضعیت سلامتی و جوانی پوست است.

از آن جایی که با بالا رفتن سن میزان کلاژن سازی بدن کاهش پیدا می کند، افراد باید به فکر راه دیگری برای افزایش تولید آن باشند.

مکمل کلاژن یک راه موثر برای این کار است و در صورت دانستن بهترین زمان مصرف قرص کلاژن، بعد از چند ماه اثرات آن مشخص می گردد.

کلاژن یک پروتئین است

شاید تا به حال نام کلاژن یا مکمل های کلاژن را زیاد شنیده باشید، اما این ماده در حقیقت چیست؟

کلاژن یکی از پروتئین های مهم در بدن انسان است که ساختار فیبری و محکمی دارد.

این پروتئین نا محلول علاوه بر داشتن نقش مهم در بدن، فراوان ترین پروتئین بدن نیز هست و یک سوم پروتئین های بدن انسان کلاژن هستند.

در واقع می توان گفت در تمام اعضاء و بافت های بدن کلاژن وجود دارد، در واقع کلاژن همان طور که از معنی این کلمه یونانی بر می آید، مانند یک چسب عمل کرده و بافت ها را در کنار هم نگه می دارد.

تا این جا متوجه شدیم که نقش کلاژن در بدن انسان حیاتی است، پس مهم است بدانیم چگونه می توان به کلاژن سازی بدن کمک کرد و اگر از مکمل ها برای این امر استفاده می شود، بهترین زمان برای مصرف قرص کلاژن چه موقع است.

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن

زمان مصرف یک مکمل دارویی در میزان جذب و اثر گذاری آن نیز تغییر ایجاد می کند.

دانستن بهترین زمان مصرف قرص کلاژن نیز می تواند مدت رسیدن به نتیجه ی مطلوب را کوتاه تر کند.

بررسی ها نشان می دهد که قرص کلاژن را می توان در زمان های مختلف مصرف کرد؛ معمولا مناسب ترین زمان مصرف قرص کلاژن را با توجه به هدف مصرف، مشخص می کند.

مصرف قرص کلاژن هنگام صبح

 برخی از افراد معتقدند که مصرف پروتئین با معده ی خالی برای بالا بردن میزان جذب، بهتر است.

با این تفکر صبح ها که معده خالی است و اسید معده بیشتر است، بهترین زمان مصرف کلاژن است، اما حقیقت این است که جذب پروتئین به پر و خالی بودن معده ارتباطی ندارد.

از سوی دیگر کارشناسانن معتقدند اگر کلاژن  برای زیبایی و سلامت پوست و مو استفاده می شود، مصرف آن در صبح تاثیر گذار تر است.

مصرف قرص کلاژن هنگام شب

اگر یکی از دلایلی که افراد این مکمل را مصرف می کنند، بالا بردن کیفیت خواب و کاهش التهاب مفاصل باشد، بهترین زمان مصرف قرص کلاژن، شب هنگام و قبل از خواب است تا بعد از مصرف استراحت شبانه به روند درمان کمک کند، در این صورت مصرف کلاژن همراه با یک لیوان شیر توصیه می شود.

آیا بهترین زمان مصرف قرص کلاژن در میان وعده است؟

افرادی که کلاژن را برای کاهش التهابات مفاصل و دیگر نقاط بدن یا سلامت روده ها استفاده می کنند، باید بدانند هنگام عصر و پس از خوردن یک میان وعده ی کوچک، بهترین زمان مصرف قرص کلاژن است.

مصرف قرص کلاژن همراه با غذا

مصرف قرص کلاژن همراه با غذا هیچ ایرادی ندارد، افرادی که از ناراحتی های گوارشی یا ناراحتی معده رنج می برند، مثلا اسید معده یا گاز معده ی آن ها زیاد است، می توانند کلاژن را همراه با یکی از وعده های غذایی خود بخورند.

حتی کلاژن را می توان در غذاهای مایع مانند سوپ یا نوشیدنی های محبوب حل کرد و میل نمود.

مصرف قرص کلاژن قبل از خواب

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن برای افرادی که به دنبال خواب راحت هستند، پیش از خواب است.

اگر پودر کلاژن استفاده می کنید آن را در یک لیوان شیر حل کنید تا خواب آسوده تری را تجربه نمایید.

مصرف قرص کلاژن با ویتامین C

همان طور که گفتیم کلاژن پروتئنی است که در بدن ساخته می شود و ویتامین C یکی از ویتامین های مهم برای ساختن این پروتئین است.

با بالا رفتن سن کلاژن سازی در بدن کاهش پیدا می کند، پس در چنین شرایطی مصرف قرص کلاژن از سوی پزشک توصیه می شود.

در روند درمان از آن جایی که بدن باید مواد اولیه ی کافی برای ساخت کلاژن را داشته باشد، استفاده از ویتامین C نیز پیشنهاد می شود.

قرص کلاژن را همراه غذا بخوریم یا با معده ی خالی

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن تنها به شرایط افراد و نظر پزشک بستگی دارد.

اگر فرد دچار بیماری های معده و گوارش نباشد، پیشنهاد می شود که قرص کلاژن را با معده ی خالی مصرف کنند، اما اگر خوردن قرص با معده ی خالی سبب درد و مشکلات گوارشی شود، افراد می تواند آن را همراه با غذا میل کنند.

بهترین زمان مصرف قرص کلاژن برای جوانسازی صورت

70 درصد پروتئین های پوست بدن را کلاژن تشکیل می دهد و درواقع پوست انسان زیبایی، سلامت، جوانی و خاصیت ارتجاعی خود را مدیون این پروتئین است.

به همین خاطر بسیاری اوقات مکمل کلاژن برای مصارف زیبایی تجویز می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اگر هدف از مصرف این مکمل جوانسازی صورت است بهترین زمان مصرف کلاژن صبح ها خواهد بود.

مقدار مصرف قرص کلاژن برای جوانسازی پوست

مصرف روزانه و مدت دوره ی استفاده از مکمل کلاژن باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

اما برای اثر گذاری معمولا استفاده از این مکمل، به میزان یک تا دو قرص ( 2.5 گرم) در روز همراه با وعده های غذایی، توصیه می شود.

برای اثر بخشی کامل نیز بهتر است افراد حدود 3 ماه دوره ی مصرف را ادامه دهند. توجه داشته باشید که پس از سه ماه مصرف مداوم حتما باید یک ماه فاصله تا آغاز مصرف دوره ی بعدی وجود داشته باشد.

آیا مکمل های کلاژن خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند؟

خاصیت ارتجاعی پوست یکی از مهم ترین عوامل در سلامت و زیبایی آن است.

در واقع این خاصیت سبب می شود که پوست دچار چین و چروک و افتادگی نشود.

کلاژن پروتئینی است که در لایه ی دوم پوست فراوان است و خاصیت ارتجاعی پوست توسط این پروتئین ایجادمی شود.

با بالا رفتن سن و کم شدن کلاژن در بدن، خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می شود، به همین خاطر مصرف مکمل رویال کلاژن ایکس مارت به خاطر داشتن تاثیر گذار ترین کلاژن ها بر پوست یعنی کلاژن 1 و 3، می تواند به کشیده شدن دوباره ی پوست کمک کند.

افراد برای دیدن تاثیر بیشتر باید بهترین زمان مصرف قرص کلاژن را بدانند.

مکمل رویال کلاژن ایکس مارت دارای انواع مختلفی از کلاژن مانند: کلاژن گاوی که در آب قلم موجود است، کلاژن مرغی که در پای مرغ موجود است، کلاژن ماهی و کلاژن سفیده ی تخم مرغ است.

هر قرص این مکمل دارای 833 میلی گرم کلاژن هیدرولیز شده است. این قرص به تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید در بدن کمک کرده و علاوه بر آب رسانی و رطوبت رسانی پوست از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می کند.

رویال کلاژن

کلاژن با صورت شما چه می کند؟

انسان ها در ادوار مختلف همواره به دنبال این بودند که علائم پیری را کمرنگ کنند، اگر بخواهیم یک ماده که روند پیری را به تاخیر می اندازد و از بروز عواملی مانند چین و چروک جلوگیری می کند نام ببریم، کلاژن است.

گفتیم مصرف کلاژن سبب می شود تا کمبود کلاژن بدن و عوارض ناشی از آن مانند افتادگی پوست و از بین رفتن حالت ارتجاعی آن، اتفاق نیفتد، اما علاوه بر این مصرف این مکمل پوست را برای تولید پروتئین های دیگری مانند الاستین و فیبریلین تحریک کرده و کیفیت بافت پوست را افزایش می دهد.

سوالات متداول

آیا می توانم مصرف کلاژن خود را افزایش دهم؟

میزان مصرف کلاژن را پزشک تعیین می کند و افزایش خودسرانه ی آن می تواند عوارضی مانند: اسهال، بثورات، مشکلات معده، کاهش وزن، افزایش کلسیم، دردهای استخوانی و … را به دنبال داشته باشد.

آیا باید هر روز کلاژن مصرف کنم؟

پزشک متخصص مکمل کلاژن را معمولا به صورت روزانه به مدت سه ماه تجویز می کند.

آیا هزار میلی گرم کلاژن در روزکافی است؟

مصرف روزانه کلاژن بنا به دلیل استفاده متفاوت است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف 2.5 تا 15 گرم کلاژن هیدرولیز شده در روز بی خطر است. برای مشکلات مفاصل و سلامت پوست معمولا روزانه 2.5 گرم و برای تراکم استخوان حدود 5 گرم کلاژن تجویز می شود.

فواید قرص های کلاژن چیست؟

قرص های کلاژن به سلامت پوست و مو کمک می کنند، از پیری پوست جلوگیری کرده و سبب می شوند تا افراد مو هایی سالم و زیبا داشته باشند. کلاژن به مفاصل نیز کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. هم چنین قرص کلاژن سبب می شود ماهیچه ها تحلیل نرفته و ناخن ها شکننده نشوند.

آیا می توانم قرص کلاژن و مولتی ویتامین را با هم مصرف کنم؟

کلاژن با اکثر ویتامین ها سازگار است و بدون هیچ نگرانی می توان این مکمل را با مولتی ویتامین مصرف کرد.

کلاژن را در روز مصرف کنیم یا در شب؟

میزان جذب کلاژن در روز و شب یکسان است، اما با توجه به دلیل استفاده از این مکمل، زمان مصرف می تواند متفاوت باشد. اگر هدف مصرف زیبایی باشد صبح و اگر هدف کاهش التهاب باشد شب بهترین زمان مصرف قرص کلاژن است.

4.3/5 - (6 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 158 نظر

4 158
بهترین زمان مصرف قرص کلاژن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن