علائم بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

علائم بارداری بانوان چیست؟

علائم بارداری از جمله موضوعاتی است که اکثر بانوان پس از ازدواج با آن مواجه هستند. به صورت کلی فرزندآوری به عنوان یکی از آرزوهایی است که همه زوج‌های جوان به آن تمایل دارند. اگرچه این موضوع ممکن است کمی زود یا دیر اتفاق افتد، اما همه مردم به صورت فطری تمایل به بچه‌دار شدن دارند. در واقع آنها برای بقای نسل خود و افزایش انگیزه برای زندگی تمایل به فرزندآوری دارند. هر چند برای این موضوع برنامه‌ریزی می‌کنند و به همین سبب برخی مداوم علائم بارداری را مورد بررسی قرار می‌دهند تا برای دوران بارداری خود برنامه‌ریزی لازم را داشته و مراقبت‌های مورد نیاز را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند.

بر این اساس می‌توان گفت علائم بارداری مجموعه‌ای از نشانه‌ها می‌باشد که شما را متوجه بارداری‌تان می‌کند. این علائم شامل برخی از نشانه‌های فیزیولوژیکی و حتی خلقی هستند. بر این اساس آشنایی با این نشانه‌ها هم برای بانوان و هم برای آقایان بسیار با اهمیت بوده تا از این طریق بتوانند رفتار درستی با همسر خود داشته باشند.

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند

آیا همه زنان علائم اولیه بارداری را دارند؟

به صورت کلی می‌توان گفت همه بانوان علائم بارداری را تجربه می‌کنند. اما بسیاری از پژوهش‌های صورت گرفته در دانشگاه هاروارد مشخص نموده که علائم حاملگی برای هر بانویی می‌تواند متفاوت باشد. به بیان دیگر برخی از افراد ممکن است این علائم را یک یا دو هفته پس از لقاح احساس کنند در حالی که برخی تا چند ماه هیچ‌گونه احساسی نسبت به آن نخواهند داشت. بر اساس پژوهشی که در دانشگاه هاروارد صورت گرفته، علائم روزانه حاملگی را به شرح زیر بیان نموده است.

درصد بانوانزمان بروز علائم
50 درصد از بانوانهفته پنجم بارداری
70 درصدهفته ششم بارداری
90 درصدهفته هشتم بارداری

در واقع نشانه‌های اولیه بارداری معمولاً با فقدان یک دوره پریود همراه می‌باشد. بر این اساس اولین نشانه‌های بارداری شامل مواردی مانند حالت تهوع، استفراغ، ایجاد حس خستگی، تکرر ادرار، ورم سینه‌ها و حساسیت به آنها اشاره نمود.

کوچک‌ترین علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح

 به طور معمول بانوان تا چند روز پس از لقاح با استرس بارداری مواجه خواهند بود. به همین سبب مدام روی ریزترین علائم بارداری حساس می‌شوند. بسیاری از بانوان فکر می‌کنند علائم بارداری بلافاصله پس از لقاح رخ می‌دهد، در صورتی که این‌گونه نیست. بر اساس بسیاری از مقالات منتشر شده در ژورنال‌های علمی، پس از انجام عمل لقاح، اسپرم‌ها از درون حفره رحم وارد شده و پس از آن در آنجا ساکن شده و تخمک‌گذاری رخ خواهد داد. به بیان دیگر تخمکی که درون رحم بانوان قرار دارد با اسپرم مرد پیوند برقرار نموده و عمل لقاح با موفقیت انجام می‌شود. بر این اساس اگر این سؤال برای شما ایجاد شده که کوچک‌ترین علائم بارداری در هفته اول بارداری چیست، باید گفت که در هفته اول لقاح، سلول تخم در بدن مادر هنوز لانه گزینی نکرده و به همین سبب نیز سیستم ایمنی بدن نسبت به آن چندان اطلاعی ندارد که بتواند واکنش بیرونی نسبت به آن نشان دهد. از جمله نشانه‌های اولیه بارداری تنها می‌توان به افزایش دمای بدن اشاره نمود. بر این اساس باید گفت که اگر دمای پایه بدن افزایش یابد و تا چند روز این دما کاهش نیافت می‌تواند یکی از نشانه‌های حاملگی در روزهای اول بارداری تلقی شود.

جدول علائم بارداری

علائمهفته
لکه بینیهفته اول تا چهارم
تاخیر در عادت ماهانههفته چهارم
خستگیهفته چهارم تا پنجم
حالت تهوعهفته چهارم تا ششم
درد ناحیه سینههفته چهارم تا ششم
تکرر ادرارهفته چهارم تا ششم
نفخهفته چهارم تا ششم
حالت تهوعهفته پنجم تا ششم
نوسانات خلقیهفته ششم
تغییرات دماییهفته ششم
فشارخون بالاهفته هشتم
خستگی شدیدهفته نهم
افزایش ضربان قلبهفته هشتم تا دهم
آکنههفته یازدهم
افزایش زیاد وزنهفته یازدهم
درخشان شدنهفته دوزادهم
افزایش فشار خونهفته بیستم

لازم به ذکر است که سایر علائم بارداری همانند قطع قاعدگی، حالت تهوع و سردرد و در ناحیه سینه به همراه خستگی می‌تواند در زمانی رخ دهد هورمون‌های بی اچ سی جی در بدن بانوان افزایش یابد.

علائم بارداری پوچ

علائم بارداری پوچ

یکی از مواردی که همواره موجب نگرانی بسیاری از بانوان و آقایان می‌شود، این است که آنها دچار بارداری پوچ شوند. بارداری پوچ زمانی اتفاق می‌افتد که عمل لقاح صورت گرفته و تخم در رحم جایگزین می‌شود، با این حال حاملگی پوچ یا حاملگی بدون جنین رخ خواهد داد. در واقع در این مرحله سلول‌ها رشد می‌کنند و در تلاش هستند تا کیسه یا جفت جنینی را تشکیل دهند، اما نمی‌توانند موجب رشد جنین شوند. متأسفانه این موضوع سبب سقط شدن جنین در همان مراحل ابتدایی بارداری می‌شود. لازم به توضیح است که در یک حاملگی سالم در هفته ششم جنین توسط دستگاه سونوگرافی قابل مشاهده است، این در حالی است که در بارداری پوچ جنین تا هفته ششم هم دیده نمی‌شود.

به صورت کلی علل بارداری پوچ چندان مشخص نیستند، اما پزشکان متخصص چهار دلیل عمده را به عنوان مهم‌ترین دلایل ایجاد بارداری پوچ برمی‌شمارند. این دلایل به شرح زیر هستند.

 • وجود برخی ناهنجاری‌های کروموزومی
 • تقسیم غیرعادی سلول‌ها
 • ضعیف بودن اسپرم تولید شده مرد
 • ضعف تخمدان‌های زنان

همچنین بر اساس توصیه‌های متخصصین زنان، بهتر است از بارداری ناخواسته در سنین بالا نیز جلوگیری نمایید. چراکه این موضوع می‌تواند موجب سقط جنین در بانوان باردار شود. از جمله مهمترین علائم بارداری پوچ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ایجاد خونریزی واژینال
 • ایجاد دردهای شکمی
 • ازبین رفتن درد سینه

همچنین باید گفت که در هنگام ایجاد بارداری پوچ، گاهی ممکن است عمل سقط نیز صورت گیرد، در حالی که زن باردار متوجه این موضوع نشود/ به بیان دیگر سقط به همراه خون از رحم خارج می‌شود. این موضوع جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد، چراکه هیچ‌گونه جنینی در بدن زن تشکیل نشده است.

تفاوت علائم بارداری و پریودی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید اکثر افراد شروع بارداری را با قطع دوران قاعدگی برابر می‌دانند. در برخی موارد نیز زنان علائم بارداری را با علائم پریودی اشتباه می‌کنند. دلیل این موضوع نیز این است که زنان این علائم را دست قبل از دوران قاعدگی مشاهده می‌کنند. به صورت کلی می‌توان گفت علائم حاملگی با دوران قاعدگی تا حد زیادی به هم شباهت دارند. از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توان به عناوین زیر اشاره نمود.

 • لکه بینی؛ در دوران بارداری معمولاً تا حدی لکه بینی وجود دارد که این موضوع با خون‌ریزی دوران پریود متفاوت است.
 • خستگی؛ این حالت هم به عنوان یکی از علائم بارداری شناخته می‌شود. تفاوت آن با دوران قاعدگی در این است که خستگی ناشی از سندرم دوران قاعدگی با آغاز پریود از بین می‌رود.
 • ویار و هوس‌های غذایی؛ یکی دیگر از علائم حاملگی تمایل به مصرف برخی از غذاها می‌باشد. این حالت ممکن است در دوران قاعدگی نیز رخ دهد، با این تفاوت که ویار دوران بارداری از شدت بیشتری برخوردار است.
 • استفراغ و حالت تهوع؛ از دیگر نشانه‌های اولیه بارداری می‌توان به حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد. البته این مورد در دوران پریود کمتر رخ می‌دهد، بنابراین اگر علائم بالا را در خود احساس کردید، بیشتر به حاملگی شک کنید تا قاعدگی.

نکته قابل‌توجه این است که ممکن است در برخی از بانوان در دوران بارداری خونریزی اتفاق افتد، اما باید توجه داشته باشید در صورتی که این خونریزی به صورت سنگین باشد، در 50 درصد موارد به سقط جنین می‌تواند منجر شود. بااین‌وجود هیچ راهی وجود ندارد که بتوان تشخیص داد که خونریزی منجر به سقط جنین خواهد شد یا خیر، اما می‌تواند یکی از دلایل این موضوع می‌تواند ناشی از ایجاد فشار و استرس بیش‌ازحد باشد.

رژیم غذایی مناسب دوران بارداری

رژیم غذایی مناسب دوران بارداری

علائم دوران بارداری با تغذیه نیز ممکن است کم یا زیاد شود. به طور کلی می‌توان گفت در طول دوران بارداری بدن با تغییرات فیزیکی و خُلقی بسیاری مواجه می‌شود. از سوی دیگر اهمیت تغذیه در دوران بارداری به قدری است که می‌تواند از همان ابتدا منجر به سقط جنین شود و یا موجب صحت و سلامتی جنین شود. بر این اساس می‌توان گفت هر غذایی که مصرف می‌کنید می‌تواند روی سلامت مادر و جنین تأثیر ویژه‌ای داشته باشد. در دوران بارداری بدن مادر و جنین نیاز به بسیاری از ریزمغذی‌ها و ترکیبات خوراکی مانند، ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند. از جمله مواد مغذی‌ای که بدن مادر به آن‌ها نیاز دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مواد مغذیمقدار
کالری300 کالری
کلسیم1200 میلی‌گرم
فولات600 تا 800 میکروگرم
آهن27 میلی گرم

باید توجه داشته باشید که از تمام مواد غذایی، غلات، میوه‌ها و سبزی جات، گوشت و آجیل و محصولات لبنی به میزان زیادی مصرف کنید. تأمین ویتامین دی نیز بسیار ضروری می‌باشد.

البته باید توجه داشته باشید که بسیاری از مواد مورد نیاز در دوران بارداری با استفاده از مکمل‌ها و داروها تأمین می‌شود. به همین خاطر لازم است حتماً برای این موضوع به متخصص زنان مراجعه کنید.

دارومقدار
کلسیم100 تا 1000 میلی‌گرم
ویتامین دی600 واحد
ید220 میلی گرم
ویتامین سی80 تا 85 میلی گرم
اسید فولیک400 میکروگرم
امگا 3 و 6300 میلی گرم
مولتی ویتامینروزانه یک عدد
قرص یدوناتالبا نظر پزشک

بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که بسیاری از ویتامین‌ها و مکمل‌های دیگر مانند ویتامین‌های گروه ب، منیزیم، مس، روی می‌تواند از ایجاد خستگی و حالت تهوع در دوران بارداری جلوگیری کنند. برخی از داروها مانند یدوناتال که یک قرص ترکیبی از آهن، اسیدفولیک و منیزیم می‌باشد، می‌تواند به عنوان یک مکمل فوق‌العاده قوی در دوران بارداری مورد استفاده باشد. بر این اساس حتماً باید با نظر پزشک متخصص خود از این مکمل‌ها استفاده کنید. همچنین ممکن است با مصرف این مکمل‌ها دچار برخی مسائل مانند شکم درد، مشکلات گوارشی و یبوست شوید.

مکمل بارداری یدوناتال

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که علائم بارداری بعد از چند روز برای شما ظاهر می‌شود. برای پاسخ به این سؤال باید گفت که ظهور این علائم در تمام بانوان به صورت یکسان رخ نخواهد داد. بر این اساس می‌توان گفت برخی از بانوان ممکن است در هفته اول بعد از لقاح با برخی از علائم اولیه بارداری مواجه شوند، در حالی که برخی دیگر از آن‌ها تا چند هفته پس از آن با این علائم روبه‌رو شوند. با این وجود در بارداری سالم علائم معمولاً از هفته‌های دو و سوم رخ می‌نماید. از جمله نشانه‌های اولیه بارداری در این زمان می‌توان به احساس گرما در بدن، حس خستگی اشاره نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل بارداری یدوناتال ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

5 4
علائم بارداری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن