بهترین دمنوش برای کم کاری تیروئید

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

دمنوش برای کم کاری تیروئید از مواد غذایی اثربخش به شمار می رود. دمنوش گیاهانی همچون آشواگاندا، بابونه، مریم گلی، چای سبز، شیرین بیان و … در درمان این عارضه تأثیرگذار هستند.

در کنار درمان های خانگی چون استفاده از دمنوش، پزشکان جهت درمان این بیماری از قرص های خوراکی جهت به تعادل رساندن هورمون تیروئید استفاده می نمایند.

تقریباً استفاده از این قرص ها دائمی است. پزشکان با توجه به شرایط تنها دوز مصرفی بیماران را تغییر می دهند. علاوه بر استفاده از دمنوش برای کم کاری تیروئید می توان از مواد غذایی حاوی سلنیوم، مواد غذایی با پروبیوتیک، رژیم غذایی بدون قند و شکرحاوی ویتامین های گروه ب و … نیز استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دمنوش برای کم کاری تیروئید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چند دمنوش برای کم کاری تیروئید

از بهترین دمنوش برای کم کاری تیروئید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● دمنوش آشواگاندا

آشواگاندا دمنوش برای کم کاری تیروئید

یکی از بهترین گیاهان در طب سنتی برای مقابله با کم کاری تیروئید استفاده از دمنوش آشواگاندا است.

کاهش التهاب، تعادل سطح قند خون، کاهش سطح کورتیزول، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و به تعادل رساندن سطح هورمون های غده تیروئید همگی از ویژگی های این دمنوش به شمار می روند.

جهت استفاده از این گیاه می توان ریشه خشک یا تازه این گیاه را همچون چای دم کرده و مورد استفاده قرار داد و یا ریشه گیاه را پودر کرده و از پودر این گیاه در غذاهای مختلف استفاده کرد.

● دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از گیاهان مفید در درمان کم کاری تیروئید است.

از دمنوش بابونه می توان جهت خواب و آرامش بهتر نیز استفاده کرده و حتی این گیاه می تواند ناراحتی معده و یبوست حاصل از کم کاری تیروئید را رفع کند.

برای استفاده از دمنوش بابونه کافی است نظیر چای سیاه، بابونه را دم کرده و مصرف نمایید.

● دمنوش مریم گلی

دمنوش مریم گلی

علاوه بر اینکه دمنوش مریم گلی به عنوان دمنوش برای کم کاری تیروئید مناسب است، جهت بهبود خلق و خو، تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از تأثیرات منفی تیروئید کم کار بر افراد، تغییرات خلق و خوی آن ها است، دمنوش مریم گلی جهت بهبود خلق و خوی افراد با کم کاری تیروئید موثر است.

● دمنوش شیرین بیان

دمنوش شیرین بیان

در بسیاری از داروهای باستانی و گیاهی، ریشه شیرین بیان به عنوان متعادل کننده هورمون های بدن شناخته می شود.

شیرین بیان گیاهی است که از غدد درون ریز به طور کلی پشتیبانی می کند.

جهت استفاده از ریشه شیرین بیان کافی است مقداری از این گیاه را دم کرده و 2 تا 3 بار در روز از این دمنوش شفابخش استفاده کنید.

درمان صد در صد کم کاری تیروئید

درمان عارضه کم کاری تیروئید شامل مصرف داروی هورمون تیروئید به صورت روزانه است.

داروی مقابله با کم کاری تیروئید خوراکی است و اغلب تا زمانی که سطح هورمون به محدوده سالم و نرمال باز گردد و علائم از بین برود توسط بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

اغلب پزشکان برای درمان صد در صدی کم کاری تیروئید مصرف قرص تیروئید را تجویز می کنند. پزشکان در طول دوران زندگی تنها دوز قرص را تغییر داده و دستور به قطع آن نمی دهند.

استفاده از قرص و دمنوش برای کم کاری تیروئید به موازات یکدیگر، سبب به تعادل رسیدن هورمون تیروئید در بدن شده و اثرات قابل توجهی خواهند داشت.

مصرف چای بر جذب لووتیروکسین تأثیر می گذارد

مصرف چای بر جذب لووتیروکسین تأثیر می گذارد

مصرف چای سبب جذب کمتر لووتیروکسین می شود، بهتر است هنگام مصرف قرص های مربوط به کم کاری تیروئید مصرف چای را به حداقل ممکن تقلیل داد. حتی زمان استفاده از چای بر جذب دارو تأثیر می گذارد.

حداقل می بایست 30 دقیقه زمان بین مصرف دارو و چای یا سایر نوشیدنی ها مانند قهوه زمان در نظر گرفت.

حتی با وجود تأثیرات زیاد دمنوش چای سبز، از این چای به عنوان دمنوش کم کاری تیروئید  استفاده نمی شود.

پیشگیری از سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های عصبی و التهابی، مشکلات کلسترول و … از ویژگی های این دمنوش ارزشمند است.

چند راهکار برای کم کاری تیروئید

مشکلات کم کاری تیروئید می تواند ناشی از رژیم غذایی نامناسب، فشار و استرس و کمبود برخی مواد غذایی در بدن باشد، به همین منظور افراد به صورت خانگی از دمنوش برای کم کاری تیروئید استفاده می کنند تا برخی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

برخی راهکارها چون استففاده از مواد غذایی حاوی سلنیوم، استفاده از رژیم غذایی فاقد قند،  مصرف انواع ویتمانی های گروه ب، استفاده از مواد غذایی پروبیوتیک، استفاده از رژیم غذایی فاید گلوتن از راهکارهایی هستند که همچون دمنوش برای کم کاری تیروئید مفید و موثر هستند. برخی راهکارهای دیگر شامل موارد ذیل است.

درمان کم کاری تیروئید با گردو

درمان کم کاری تیروئید با گردو

مطالعات زیاد و مختلفی نشان داده اند که گردو جهت درمان کم کاری تیروئید موثر بوده و می تواند با التهاب ناشی از کم کاری تیروئید مقابله کند. البته در مصرف همزمان گردو و برخی داروها می بایست جانب احتیاط رعایت شده و با پزشک معالج مشورت شود زیرا در عین حال گردو می تواند در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند. جهت درمان کم کاری تیروئید توصیه می گردد تا از روغن گردو استفاده شود.

روغن گردو علاوه بر اینکه در درمان کم بودن فشار خون مفید است، فواید متعدد زیادی دارد. روغن گردو را می توان مستقیماً بر گردن ماساژ داده و یا آن را روی سالاد ریخته و یا به شیک اضافه کرده و مورد استفاده قرار داد تا اثرات قابل توجه آن به سرعت نمایان شود.

سوزاندن عناب برای کم کاری تیروئید

سوزاندن عناب برای کم کاری تیروئید

عناب میوه ای سرشار از فلاونوئیدها، پلی ساماریدها و اسیدهای تری ترپنیک است. ترکیبات عناب خواص آنتی اکسیدانی قوی داشته و با این ترکیبات همچون دمنوش برای کم کاری تیروئید مفید است.

نتایج مطالعات زیادی نشان می دهد که سوزاندن عناب از طریق متعادل کردن سطح هورمون تیروئید به درمان کم کاری تیروئید کمک می کند.

آیا بادمجان برای کم کاری تیروئید مفید است یا خیر؟

سبزیجاتی مانند بادمجان، کلم پیچ، گل کلم، کلم بروکلی و … از جمله سبزیجاتی هستند که بهتر است افراد با کم کاری تیروئید از آن ها اجتناب کنند.

این سبزیجات به عنوان غذاهای گواتروژن شناخته می شوند و ممکن است سبب افزایش اندازه غده تیروئید شوند.

گواتروژن ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که در بسیاری از غذاهای گیاهی یافت می شوند و می توانند سلامت تیروئید را تحت تأثیر قرار دهند.

مواد غذایی گواتروژن در توانایی بدن در استفاده از ید خلل ایجاد کرده و عملکرد غده تیروئید را مختل می کند.

رفع کمبود ید بدن با مکمل یدوناتال

یکی از علل عارضه کم کاری تیروئید رژیم غذایی نامناسب است. به منظور بهبود رژیم غذایی علاوه بر استفاده از مواد غذایی مغذی و مفید جهت مقابله با این عارضه می توان از انواع مکمل غذایی نیز استفاده کرد.

یکی از بهترین مکمل ها برای مقابله با عارضه کم کاری تیروئید مکمل یدوناتال ایکس مارت است.

یدوناتال همچون ترکیبات دمنوش برای کم کاری تیروئید، دارای ترکیباتی است که با عارضه کم کاری تیروئید مقابله کرده و آن را بهبود می بخشد.

ید، انواع ویتامین های گروه ب مانند ب 6 و ب9، ویتامین دی و آهن در این مکمل یافت می شوند. ید را می توان مهمترین ترکیب این مکمل دانست که با عارضه کم کاری تیروئید مقابله می کند. ید در تولید هورمون های غده تیروئید به بدن کمک کرده و در تنظیم متابولیسم بدن نقش مهمی دارد.

سوالات متداول

آیا چای برای کم کاری تیروئید مضر است؟

بله، توصیه می گردد تا افراد با تیروئید کم کار مصرف چای را به حداقل برسانند و حتی زمان مصرف چای را مدیریت کرده و حداقل 30 دقیقه زمان بین مصرف داروهای مقابله با کم کاری تیروئید و چای زمان در نظر گرفته شود.

آیا می توانم با کم کاری تیروئید شیر بخورم؟

شیر، پنیر و ماست به دلیل سرشار از ید بودن برای کم کاری تیروئید مفید هستند. شیر و دیگر لبنیات سبب جذب هرچه بهتر و بیشتر ویتامین ها شده و از این طریق نیز به رفع عارضه کم کاری تیروئید کمک می کنند.

آیا چای سبز سطح TSH را کاهش می دهد؟

مصرف زیاد چای سبز از طریق کاهش هورمون های تیروئید در خون یعنی کاهش هورمون های T3 و T4 و افزایش سطح TSH اثرات نامطلوبی بر تیروئید خواهد داشت.

بهترین نوشیدنی برای کم کاری تیروئید چیست؟

از بهترین نوشیدنی ها برای از بین بردن عارضه تیروئید، استفاده از انواع دمنوش برای کم کاری تیروئید است. دمنوش هایی چون آشواگاندا، بابونه، مریم گلی و شیرین بیان از بهتر دمنوش ها برای مقابله با تیروئید به شمار می روند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 114 نظر

4 114
بهترین دمنوش برای کم کاری تیروئید

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن