علائم سیاتیک

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

سیاتیک یکی از دردهای رایج است که مردم در طول روز با هر نوع شغل و میزان تحرکی با آن درگیر هستند.

در مقاله علائم سیاتیک می خواهیم شما را با احساس درد سیاتیک، علائم و تشخیص درد آشنا کنیم. همچنین به سوالاتی که در ذهن شما ایجاد شده پاسخ دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟

درد سیاتیک به دردی گفته می شود که در طول مسیر عصب سیاتیک حرکت می کند. عصب سیاتیک از قسمت تحتانی کمر از طریق باسن و باسن و هر پا به پایین حرکت می کند.

درد و علائم سیاتیک اغلب زمانی رخ می دهد که فتق دیسک یا رشد بیش از حد استخوان به بخشی از عصب فشار وارد کند. این باعث التهاب، درد و اغلب کمی بی حسی در پای آسیب دیده می شود

درد و علائم سیاتیک می تواند تقریباً در هر نقطه ای از مسیر عصبی باشد. به خصوص به احتمال زیاد مسیری را از کمر تا باسن و پشت ران و ساق پا دنبال می کند.

ممکن است مانند یک سوزن سوزن شدن خفیف، درد مبهم یا احساس سوزش باشد. در برخی موارد، درد آنقدر شدید است که فرد قادر به حرکت نیست.

علائم سیاتیک اغلب در یک طرف احساس می شوند. برخی از افراد درد شدید در یک قسمت ساق یا لگن و بی حسی در قسمت های دیگر دارند.

درد سیاتیک چه احساسی دارد؟

علائم سیاتیک می تواند از یک درد خفیف تا یک درد تیز و سوزان متفاوت باشد. گاهی اوقات ممکن است مانند یک تکان یا شوک الکتریکی احساس شود.

هنگام سرفه یا عطسه یا نشستن طولانی مدت می تواند بدتر شود. معمولاً سیاتیک فقط یک طرف بدن را درگیر می کند.

برخی از افراد نیز بی حسی، گزگز یا ضعف عضلانی در ساق یا پا دارند. یک قسمت از پا ممکن است درد داشته باشد، در حالی که قسمت دیگر می تواند احساس بی حسی داشته باشد.

علائم سیاتیک

علائم سیاتیک-4

مهمترین راه تشخیص علائم سیاتیک (پا درد) ابتدا گرفتن شرح حال سپس معاینه فیزیکی و سپس انجام  ام آر آی  و نوار عصب و عضله است که اصطلاحاً الکترومیوگرافی نامیده می شود.

در طول معاینه فیزیکی، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است قدرت و رفلکس های عضلانی را بررسی کند.

به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود روی پنجه یا پاشنه پا راه بروید، از حالت چمباتمه بلند شوید و در حالی که به پشت دراز کشیده اید، پاهای خود را یکی یکی بلند کنید.

درد ناشی از سیاتیک معمولاً در حین انجام این حرکات بدتر می شود.

علائم سیاتیک پای چپ

 مهمترین علائم سیاتیک پای چپ این است که پای شما درد های ناگهانی داشته باشد همینطور گرفتگی عضلات از پایین تا لگن. اما از دیگر علائمی که می‌توان از آن برای تشخیص سیاتیک پای چپ استفاده کرد معاینه فیزیکی است.

معاینه فیزیکی در چند قسمت انجام می‌گیرد که اولین قسمت آن نگاه کردن به بیمار، طرز راه رفتن، ایستادن و نشستن اوست.

اولین چیزی که نظر پزشک را به خود جلب می کند این است که عده ای از افرادی که درد سیاتیک (پا درد) دارند مریض به یک طرف خم می شود و به اصطلاح ستون مهره های بیمار تاب برمی دارد.

این دسته از بیمارانی که مبتلا به درد سیاتیک (پا درد) هستند هنگام راه رفتن می لنگند.سپس پزشک از بیمار می خواهد که در شش جهت ستون مهره ها را حرکت دهد که عبارتند از اینکه به جلو خم شود، به عقب خم شود، طرف راست و چپ خم شود و به راست و چپ بچرخد.

علائم سیاتیک پای راست

علائم سیاتیک پای -2راست

 علائم سیاتیک در پای راست نیز همانند پای چپ است. برای مثال لنگیدن یا درد های ناگهانی از پایین تا لگن و بالعکس از علائم سیاتیک پای راست است.

قاعدتاً در بیمارانی که دچار پارگی دیسک کمری هستند این حرکات به سختی اتفاق می افتد و یا دردناک می باشد.

مهمترین عامل تشخیص درد سیاتیک ، آزمایش بالا بردن پا است.

به این ترتیب که پزشک از بیمار می خواهد که بر روی تخت دراز بکشد اول پای سالم را بالا می‌آورد که قاعدتاً تا ۹۰ درجه بدون درد بالا می رود؛ سپس از بیمار خواسته می شود که پای دردناک را بالا ببرد، در صورتی که فردی به علت پارگی دیسک کمری دچار درد سیاتیک باشد معمولاً بعد از ۳۰ درجه بالا آوردن پا درد بیمار شدید می شود.

علائم سیاتیک لگن

فشردگی عصب سیاتیک باعث ایجاد درد سیاتیک می شود که اغلب به صورت سوزش، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در قسمت تحتانی کمر، باسن و در امتداد عصب توصیف می شود، اغلب تا پا و گاهی اوقات تا پاها. درد ممکن است به دلیل نشستن طولانی مدت، دوچرخه سواری، بالا رفتن از پله ها، راه رفتن یا دویدن بدتر شود.

چه چیزی باعث ایجاد درد سیاتیک می شود؟

علائم سیاتیک زمانی رخ می دهد که عصب سیاتیک تحت فشار قرار می گیرد.

علت معمولاً فتق دیسک در ستون فقرات یا رشد بیش از حد استخوان است که گاهی اوقات خار استخوانی نامیده می شود و روی استخوان های ستون فقرات ایجاد می شود و موجب درد سیاتیک می‌شود.

به ندرت، تومور می تواند به عصب فشار وارد کند. یا بیماری مانند دیابت می تواند به عصب آسیب برساند.

علائم سیاتیک برای هر ریشه عصبی

علائم سیاتیک برای هر ریشه عصبی

علائم سیاتیک معمولاً زمانی رخ می دهد که ریشه های عصبی L4، L5 و/یا S1 تحت تاثیر قرار گیرند. علائم درد سیاتیک ناشی از هر یک از این ریشه های عصبی در زیرآمده است:

سیاتیک ناشی از ریشه عصب L4 ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • درد در لگن، ران، و نواحی داخلی (مانی) زانو و ساق پا.
 • از دست دادن حس در قسمت داخلی ساق پا.
 • ضعف در عضلات ران و عضلات ران که به جمع شدن پاها موجب می‌شود.
 • از دست دادن رفلکس تاندون در زانو (کاهش رفلکس حرکتی زانو).

سیاتیک ناشی از ریشه عصب L5 ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • درد در باسن و قسمت خارجی (جانبی) ران و ساق پا.
 • از دست دادن حس در ناحیه پوست بین و بالای انگشت شست پا و انگشت دوم.
 • ضعف در عضلات باسن و ساق پا.
 • مشکل در حرکت دادن مچ پا و بلند کردن انگشت شست پا به سمت بالا.

سیاتیک از ریشه عصب S1 که سیاتیک کلاسیک نیز نامیده می شود، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • درد در باسن، پشت ساق پا و کنار پا.
 • از دست دادن حس در قسمت بیرونی پا شامل انگشتان سوم، چهارم و پنجم.
 • مشکل در بلند کردن پاشنه از روی زمین یا راه رفتن روی نوک پا.
 • ضعف در عضلات باسن و پا.
 • از دست دادن رفلکس تاندون در مچ پا (کاهش رفلکس حرکتی مچ پا).

درد سیاتیک بیشتر زمانی رخ می دهد که ریشه های عصبی به دلیل یک بیماری التهابی مانند فتق دیسک یا اسپاسم عضلات لگن تحریک شوند.

اگر عصب تحت فشار قرار گیرد، علائم معمولاً شدید هستند و در نتیجه ضعف مشخص و از دست دادن عملکرد در پا رخ می دهد.

قرص برای تسکین درد سیاتیک

برای تسکین درد و علائم سیاتیک قرص هایی که به عنوان شل کننده عضلات و تسکین دهنده آن هستند را مسکن‌های شل کننده عضلات مینامند. این داروها شامل متوکاربامول، باکلوفن و دانترولن و تیزانیدین هستند.

متوکاربامول پر مصرف ترین داروی ضد التهاب است. این دارو هم به شکل تزریقی و هم قرص ۵۰۰ میلی و ۱۰۰۰ میلی گرم موجود است.متوکاربامول پس از مصرف در مغز و نخاع اثر کرده باعث رفع اسپاسم در عضلات کمر می شود.

قرص مگنی ول ایکس مارت، نیز به دلیل دارا بودن منیزیم و ویتامین B6، مصرف آن در تقویت عضلات و سیستم عصبی و تسکین درد سیاتیک موثر خواهد بود.

مصرف این مکمل همچنین می‌تواند عملکرد ورزشی حین تمرینات را بهبود ببخشد. منیزیم نقش‌های حیاتی بسیاری در بدن ایفا می‌کند.

این ماده معدنی در حمایت از عملکرد ماهیچه‌ها و اعصاب و تولید انرژی موثر است.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

علائم شایع سیاتیک چیست؟

علائم سیاتیک معمولاً فقط یک طرف بدن را درگیر می‌کند. نشانه‌ی اصلی در عصب سیاتیک دردی یک طرفه است که از ستون فقرات کمر به سمت باسن تا پشت ران و ساق پا کشیده می‌شود.

آیا رادیکولوپاتی همان سیاتیک است؟

بله، البته اگر هنگامی که رادیکولوپاتی در قسمت پایین کمر رخ می دهد، به آن رادیکولوپاتی کمری می گویند که به آن سیاتیک نیز می گویند. زیرا ریشه های عصبی تشکیل دهنده عصب سیاتیک اغلب درگیر می شوند. کمر ناحیه ای است که اغلب تحت تاثیر رادیکولوپاتی قرار می گیرد. علائم سیاتیک و رادیکولوپاتی کمری یکی هستند.

آیا سیاتیک می تواند باعث تورم پا یا مچ پا شود؟

بله، درد و علائم سیاتیک که در اثر فتق دیسک، تنگی نخاع یا خار استخوانی ایجاد می شود که عصب سیاتیک را فشرده می کند، می تواند باعث التهاب یا تورم در پای آسیب دیده شود.

علائم سیاتیک در بانوان چیست؟

علائم سیاتیک در بانوان شامل دردی است که از پشت یا باسن شما شروع می شود و به سمت پایین پا حرکت می کند و ممکن است به سمت پای شما حرکت کند. ضعف، گزگز یا بی حسی در پا نیز ممکن است رخ دهد. نشستن، ایستادن طولانی مدت و حرکاتی که باعث خم شدن ستون فقرات می شود (مانند تمرینات زانو به سینه) ممکن است علائم را بدتر کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
علائم سیاتیک

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن