8 راهکار عالی برای بستن دائم منافذ پوست

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

بستن دائم منافذ پوست با استفاده از پاک‌کننده روزانه، مرطوب‌کننده و لایه‌برداری مرتب پوست امکان‌پذیر است.

هر جایی از پوست که فکرش را می‌کنید دارای منافذ بسته یا باز است. این سوراخ‌های کوچک همه جا هستند: پوست صورت، بازوها، پاها و هر جای دیگر که با پوست پوشیده شده است.

وظیفه این سوراخ‌ها، دفع عرق و چربی از لایه‌ةای زیرین پوست است. این کار باعث خنک ماندن پوست و حفظ سلامتی آن می‌شود.

منافذ خود را بیشتر روی پیشانی و بینی نشان می‌دهند و ممکن است ظاهر آزادهنده‌ایی داشته باشند. راهی برای بستن دائم منافذ پوست جود ندارد اما می‌توان کاری کرد که دیده نشوند.

آیا بستن دائم منافذ پوست امکان‌پذیر است؟

بستن دائم منافذ پوست به طور کلی امکان ندراد زیرا در عملکرد آن‌ها اختلال به وجود می‌آید. با این حال منافذ باز بزرگ شده را می‌توان در ظاهر کوچک‌تر کرد.

پاکسازی و لایه‌برداری منظم برای پاکسازی چربی، آرایش، کثیفی و سلول‌های مرده پوست بهترین راه برای تمیز نگه داشتن منافذ و بدون گرفتگی است. هر چه منافذ تمیزتر باشند، کمتر به چشم می‌آیند.

چرا منافذ پوست باز و بزرگ می‌شوند؟

چرا منافذ پوست باز و بزرگ می‌شوند؟

برای بستن دائم منافذ پوست باید ابتدا باید دلیل ایجاد منافذ باز را شناخت. بالای هر فولیکول مو، یک منفذ وجود دارد که چربی پوست از آن به بیرون ترشح می‌شود.

دلایل اصلی بزرگ شدن منافذ عبارتند از:

 • سبوم بیش از حد: زمانی که غدد چربی پوست بیش از اندازه کار می‌کنند، منافذ هم بازتر بنظر می‌آیند.
 • کاهش خاصیت ارتجاعی اطراف منافذ: با کاهش خاصیت ارتجاعی، منافذ هم بسته نشده و باز می‌مانند.
 • افزایش حجم فولیکول مو: با افزایش حجم مو، منافذ فولیکول‌های مو هم بسته می‌شوند.
 • آلودگی: وقتی چربی در منافذ با کثیفی یا آرایش ترکیب می‌شود، منافذ پوست مسدود می‌شود. این آلودگی‌ها باعث بزرگ‌تر شدن منافذ می‌شوند. در صورت پاک نکردن این آلودگی‌ها، جوش سر سیاه یا سر سفید به وجود می‌آید.
 • ژنتیک: ژنتیک یکی دیگر از عوامل افزایش اندازه منافذ است.

به این نکته توجه داشته باشید که داشتن منافذ باز مشکل جدی برای سلامت ایجاد نکرده و بستن دائم منافذ پوست امری ضروری نیست.

آیا می‌توان اندازه منافذ پوست را کاهش داد؟

از آنجایی که  دلیل اصلی منافذ بزرگ ژنتیک است، بستن دائم منافذ پوست به طور کامل امکان‌پذیر نیست. با انجام روتین پاکسازی و لایه‌برداری مرتب، می‌توان اندازه منافذ را کاهش داد.

توجه داشته باشید که نباید الودگی‌ها را با فشار دست خارج کرد. در عوض، باید از محصولاتی استفاده شود تا به آرامی منافذ را بدون ایجاد آسیب اضافی پاک کند.

8 راهکار برای به حداقل رساندن منافذ پوست

بستن دائم منافذ پوست با پاکسازی صورت

● درمان قطعی منافذ پوست با روتین پاکسازی مناسب

بیشتر افراد فقط یک بار در روز صورت خود را تمیز می‌کنند. شستن صورت دو بار در روز با پاک‌کننده ملایم ممکن است برای بعضی از پوست‌ها ایجاد حساسیت کند.

پاکسازی صورت در صبح و شب از تجمع آلودگی و چربی در پوست جلوگیری می‌کند. هر چه منافذ پوست تمیزتر باشند، بستن دائم منافذ پوست هم آسان‌تر می‌شود.

هنگام شستن صورت از اب ولرم و حرکات ملایم استفاده کنید تا از هر گونه اسیب احتمالی جلوگیری کنید.

● بستن منافذ پوست با لایه برداری

چربی و سلول‌های مرده پوست می‌توانند به راحتی منافذ را پر کنند. منافذ مسدود شده می‌توانند منجر به ایجاد جوش شده و منافذ را واضح‌تر کند.

لایه‌برداری می‌تواند این منافذ را به طور عمقی پاکسازی کند. لایه‌بردارهای صورت معمولا شامل آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها هستند.

اسید گلیکولیک و سایر آلفا هیدروکسی اسیدها، لایه بالایی پوست را لایه‌برداری می‌کنند. اگر پوست خشک یا تا حدودی حساسی دارید، این لایه‌بردارها ممکن است نقطه شروع مطمئنی برای بستن دائم منافذ پوست باشند.

اسید سالیسیلیک و سایر بتا هیدروکسی اسیدها عمیق‌تر پوست را پاکسازی می‌کنند و می‌توانند برای افرادی که پوست چرب دارند به خوبی کار کنند.

● مصرف رتینوئید برای بستن منافذ پوست

رتینوئیدها، که گردش سلولی پوست را سرعت می بخشند، می‌توانند به بستن دائم منافذ پوست کمک کنند.

مشتقات ویتامین A، مانند ترتینوئین و ایزوترتینوئین، فقط به پاک کردن منافذ مسدود شده کمک نکرده و می‌توانند باعث کوچک شدن غدد چربی و متعادل کردن ترشح چربی در پوست نیز شوند.

برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی، قبل از استفاده از رتینوئیدها باید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

● درمان دائمی منافذ پوست با استفاده از ضد آفتاب

درمان دائمی منافذ پوست با استفاده از ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب برای همه باید تبدیل به بخشی از زندگی شود زیرا علاوه بر مراقبت از پوست می‌تواند به بستن دائم منافذ پوست کمک کند.

آسیب‌های ناشی از نور خورشید می‌تواند به طرق مختلف روی پوست تأثیر منفی بگذارد، از لکه‌های تیره گرفته تا افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست.

نور خورشید می‌تواند پوست شما را سفت‌تر کرده و باعث بزرگ‌تر بنظر  رسیدن منافذ پوست شود.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید بسیار ساده است. کافی است از یک ضدآفتاب با حداقل SPF 30 به صورت روزانه، بدون توجه به آب و هوا استفاده کنید. ضد افتاب برای تمامی انواع پوست وجود دارد.

● استفاده از لوازم آرایش مناسب برای به حداقل رساندن منافذ پوست

وقتی نوبت به بستن دائم منافذ پوست می‌رسد، آرایش می‌تواند هم مفید باشد، هم به پوست ضرر برساند. برخی از لوازم آرایشی منافذ پوست را می‌پوشانند اما برخی دیگر باید باز شدن آن‌ها می‌شود.

برای بستن دائم منافذ پوست، سعی کنید فقط از مواد آرایشی غیر کومدوژنیک استفاده کنید. در صورتی که دارای پوست چرب و مستعد جوش هستید، بهتر است در همه مواقع از این لوازم ارایشی استفاده کنید.

چند نکته آرایشی دیگر:

 • از موادی مانند الکل و لوازم ارایشی معطر که می‌توانند پوست شما را خشک یا تحریک کنند دوری کنید.
 • از استفاده از محصولات براق روی نواحی با منافذ بزرگتر، مانند بینی و پیشانی، خودداری کنید.
 • محصولات مات و پرایمرهای کاهش‌دهنده منافذ را امتحان کنید تا به مرور باعث بستن دائم منافذ پست شود.
 • برای جذب روغن و کاهش خطر گرفتگی منافذ در طول روز، چربی صورت را به ضربات دستمال بگیرید.

● بستن دائم منافذ پوست با درمان های کلینیکی

درمان منافذ باز پوست با لیزر درمانی

از مراجعه به متخصص پوست برای بستن منافذ پوست نترسید. آن‌ها درمان های موثرتری را می‌شناسند که در منزل نمی‌توان آن‌ها را انجام داد.

روش‌های بستن دائم منافذ پوست عبارتند از:

 • درمان‌های لیزری
 • لایه‌برداری شیمیایی متوسط ​​یا عمیق
 • میکرونیدلینگ

همه این درمان‌ها آسیب‌های میکروسکوپی روی پوست ایجاد می‌کنند که تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست را تحریک می‌کند.

● از بین رفتن منافذ باز پوست با تونر

انواع خاصی از تونر با ترکیبات خاصی وجود دارند که می‌توانند باعث بستن دائم منافذ پوست شوند. تونرها می‌توانند روی پوست‌های مختلف نتایج متفاوتی را ارائه دهند.

● ماسک خاک رس برای بستن دائم منافذ پوست

یک یا دو بار در هفته یک ماسک ساده مانند ماسک خاک رس می‌تواند فواید زیادی برای پوست  و بستن دائم منافذ پوست داشته باشد.

زغال سنگ و خاک رس به دلیل توانایی‌های مغناطیسی که دارند، پاک‌کننده‌های فوق‌العاده‌ای برای منافذ هستند. ذره‌های این ماسک به خاک، کثیفی، روغن یا هر ناخالصی دیگری چسیبده و از پوست جدا می‌شوند.

درمان‌های پزشکی و کلینیکی برای بستن دائم منافذ پوست

● لیزر درمانی

بستن دائم منافذ پوست با درمان های کلینیکی

لیزرها روشی فوق‌العاده برای بستن دائم منافذ پوست هستند. استفاده از لیزرهایی که غیر تهاجمی هستند می‌تواند بهترین نتیجه را برای پوست به ارمغان بیاورند.

دوره بستن دائم منافذ پوست نسبت به روش‌های دیگر کوتاه‌تر است.

دو دسته لیزر درمانی می‌توان انجام داد:

 • لیزر غیر سایشی: این نوع لیزر هیچ آسیبی به سطح پوست وارد نمی‌کند. بافت‌های زیری پوستی را هدف قرار داده و باعث تولید کلاژن می‌شود. بازگشت خاصیت ارتجاع پوست باعث بستن دائم منافذ پوست می‌شود. همچنین لیزردرمانی چین و چروک پوست را هم از بین می‌برد.
 • لیزر حرارتی: این نوع لیزر ساطع‌کننده حرارت است. گرمای شدید آزاد شده برای ترمیم یک نقطه کوچک از پوست عمل می‌کند. تقریباً 4-3 روز بعد از جلسه درمانی، کلاژن  جدید تولید شده و باعث بستن دائم منافذ پوست می‌شود.

● لایه برداری شیمیایی

برای افرادی که دارای منافذ بزرگ هستند، لایه‌برداری با اسید گلیکولیک ایده‌آل است. پاکسازی عمیق منافذ، از بین بردن جوش‌های سرسیاه، درمان آکنه، صاف کردن رنگ پوست، روشن کردن رنگ پوست و صاف کردن بافت خشن پوست تنها تعدادی از مزایای لایه‌برداری با اسید گلیکولیک است. همه این مزایا به بستن دائم منافذ پوست کمک می‌کنند.

● میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با ایجاد زخم‌های کوچک روی پوست، روند ترمیم و کلاژن‌سازی آن را تسریع می‌بخشد.

میکرونیدلینگ می‌تواند به روش‌های مختلف پوست را بهبود بخشد و بستن دائم منافذ پوست یکی از چندین فایده میکرونیدلینگ است. این درمان باعث تولید بیشتر کلاژن و الاستین می‌شود.

این روش دردناک نیست. ولی ممکن است پس از انجام میکرونیدلینگ ممکن است پوست ملتهب و قرمز شود. بهتر است این کار رادر مطب پزشک متخصص پوست انجام دهید.

● رادیوفرکانسی حرارتی

امواج رادیویی حرارتی برای بستن دائم منافذ پوست استفاده می‌شوند. جدا از حل کردن چربی صورت، رادیوفرکانسی می تواند تولید کلاژن در پوست را تحریک کند.

چند نکته برای جلوگیری از بزرگ‌تر شدن منافذ پوست

منافذ روی پوست چرب و خشک بزرگتر نظر می‌آیند. استفاده از یک محصول مراقبت از پوست با رتینول یا رتینیل پالمیتات ممکن است به بستن دائم منافذ پوست کمک کند. برای بهترین نتیجه، محصول را قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید.

مصرف مکمل‌های آبرسان که دارای کلاژن و ویتامین C‌ هستند، می‌تواند به بستن دائم منافذ پوست کمک کنند.

ویتامین C غنی از آنتی اکسیدان است و دارای خواص تسکین‌دهنده، حجیم‌کننده و روشن کننده است که به کاهش ظاهر منافذ بزرگ و همچنین یکنواخت شدن بافت و رنگ پوست کمک می‌کند.

مکمل رویال کلاژن از مکمل‌های آبرسان و با کیفیت ایرانی است که علاوه بر آبرسانی پوست، با کلاژن و ویتامین سی، به بستن دائم منافذ پوست کمک می‌کند.

این مکمل علاوه بر بستن دائم منافذ پوست، به حفظ خاصیت ارتجاعی و صاف شدن آن هم کمک می‌کند.

رویال کلاژن

سوالات متداول

آیا بستن دائم منافذ پوست با یخ امکان‌پذیر است؟

یخ خاصیت سفت‌کنندگی پوست دارد که به کاهش منافذ بزرگ شده و همچنین تحریک گردش خون کمک می‌کند. بعد از تمیز کردن صورت، تکه‌های یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و هر بار چند ثانیه روی نواحی دارای منافذ برای بستن دائم منافذ پوست قرار دهید.

آیا منافذ پوست در طول زمان بزرگ‌تر می شوند؟

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، این اتفاق باعث کشیده شدن و افتادگی پوست می‌شود و منافذ بزرگ‌تر به نظر خواهند رسید.

آیا میکرونیدلینگ می‌تواند اندازه منافذ پوست را کاهش دهد؟

میکرونیدلینگ با ایجاد زخم‌های خیلی کوچک روی پوست، سلول‌های پوستی را برای تولید کلاژن و سلول‌های پوستی تازه تحریک می‌کند. این سلول‌های جدید می‌توانند به بستن دائم منافذ پوست کمک کنند.

آیا لیزر درمانی به بستن دائم منافذ پوست کمک می‌کند؟

لایه‌برداری پوست با لیزر یک روش درمانی غیرجراحی برای کاهش ظاهر عیوب پوست، مانند بستن دائم منافذ پوست، رنگدانه، خطوط صورت، چین و چروک و … است.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 25 نظر

3 25
8 راهکار عالی برای بستن دائم منافذ پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن