11 راهکار برای داشتن پوست صاف

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

برای داشتن پوست صاف پیروی از روتین مراقبت پوستی روزانه تأثیر زیادی خواهد داشت. از علل ایجاد زبری پوست تجمع آلودگی‌ها و سلول‌های مرده روی پوست است.

با استفاده از اولین مرحله از روتین مراقبتی روزانه از پوست که شستشو است می‌توان پوست را از انواع آلودگی‌ها و سلول‌های مرده تجمع کرده بر آن رهایی داد.

البته علاوه بر استفاده از روتین مراقبتی استفاده از روش‌هایی چون لایه‌برداری، استفاده از کرم، روش‌هایی برای تقویت کلاژن‌سازی پوست و … می‌توان داشتن پوست صافی را تجربه کرد.

استفاده از انواع ویتامین‌ها و یا استفاده از مکمل‌هایی چون رویال کلاژن ایکس مارت که به تولید کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کند در داشتن پوست صاف تأثیر زیادی خواهد داشت.

چه چیزی باعث زبری یا بافت پوست می شود؟

دلیل زبری پوست

زبری پوست به‌خصوص در نواحی روی دست‌ها و پاها به دلیل تجمع سلول‌های مرده پوست است از فرد را از داشتن پوست صاف دور می‌کند.

از علل تجمع سلول‌های مرده روی پوست می‌توان به برخی از بیماری‌های پوستی یا کهولت سن اشاره کرد.

پوست به‌صورت طبیعی خود را تجدید می‌کند اما به مرور زمان و کهولت سن توانایی پوست در تجدید و بازیابی خود نیز کاهش خواهد یافت.

اغلب زبری و بافت در پوست در نواحی از بدن چون دست‌ها، پاها، بازوها، آرنج و گردن ایجاد می‌شود. رنگ پوست زبر نشان‌دهنده علت آن است.

اگر رنگ پوست در ناحیه زبر قرمز باشد اغلب اگزما دلیل آن خواهد بود. البته این قسمت زبر قرمزرنگ اگر روی آرنج و پشت ران باشد، ناشی از اگزما است اما اگر پشت بازو یا ران‌ها ایجاد شود بیماری کراتوزپیلاریس دلیل آن خواهد بود.

پوست زبر سفیدرنگ به دلیل خشکی ایجاد می‌شود. اگر پوست قرمز پوشیده شده با پوسته‌های سفید باشد نشان‌دهنده بیماری چون پسوریازیس است. پوست قهوه‌ای زبر اغلب به دلیل نور خورشید ایجاد شده و ناشی از بیماری کراتوزاکتینیک است.

چگونه پوستی صاف و بدون منافذ داشته باشم

پوست صاف و بدون منافذ

برای داشتن پوست صاف و بدون منافذ می‌توان از روش‌های ذیل استفاده کرد:

 • لایه‌برداری از پوست 2 الی 3 مرتبه در هفته برای داشتن پوست صاف

لایه‌برداری به‌منظور ازبین‌بردن سلول‌های مرده و باز کردن منافذ بسیار مهم است.

 • استفاده از ویتامین C یا سایر آنتی‌اکسیدان‌ها در برنامه مراقبت روزانه از پوست

ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ها در مبارزه با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد که در طول روز پوست را در معرض خطر قرار می‌دهند مناسب هستند.

 • استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب با SPF مناسب برای داشتن پوست صاف

برخی از قسمت‌های زبر پوست ناشی از نور خورشید است. حتی در روزهای غیر آفتابی اشعه ماورا بنفش می‌تواند به پوست آسیب وارد کند و در این روزها نیز می‌بایست از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده شود.

 • هیدراته نگاه‌داشتن بدن که منجر به داشتن پوست صاف می‌شود

نوشیدن آب کافی در طول روز یکی از روش‌های رهایی از بافت پوستی زبر و خشن است. هیدراته نگاه‌داشتن بدن سبب می‌گردد تا پوستی مرطوب و صاف داشته باشید.

 • لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی با ازبین‌بردن لایه بیرونی پوست سبب ایجاد پوستی صاف‌تر و شاداب‌تر خواهد شد.

 • استفاده از مرطوب‌کننده برای کنترل سبوم اضافی

سبوم اضافی روی پوست سبب ایجاد بافتی ناهموار می‌شود. لازم به یادآوری است هرچه چربی پوست را بیشتر از بین ببریم پوست برای جبران آن روغن طبیعی بیشتری از خود ترشح می‌کند. مرطوب‌کننده عمیق‌تر به پوست نفوذ کرده و از بسته‌شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند.

 • استفاده از روش‌هایی برای تقویت کلاژن‌سازی جهت داشتن پوست صاف

استفاده از روش‌هایی چون ماساژ، رژیم غذایی مناسب، افزایش سطح ویتامین C در بدن، میکرونیدلینگ و … از روش‌های تقویت کلاژن‌سازی پوست به شمار می‌روند.

 • عدم استفاده از محصولات حاوی روغن و الکل

روغن سبب تحریک پوست و ایجاد جوش می‌شود و الکل سبب قرمزی و خشکی پوست خواهد شد.

 • استفاده از محصولاتی با ترکیب رتینوئید یا ویتامین A

رتینوئید یا ویتامین A منافذ را کاهش می‌دهد و از این طریق سبب ایجاد پوستی صاف می‌گردد البته استفاده بیش از حد از این ترکیب پوست را تحریک کرده و سبب قرمزی، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود.

 • استفاده از روغن‌های ضروری جهت ایجاد پوست صاف

استفاده از روغن‌هایی مانند روغن میخک و پوست دارچین باکتری‌ها را از روی پوست دفع می‌کنند. این روغن‌ها سبب کاهش تعداد منافذ پوست می‌شود.

 • پاک‌کردن آرایش پیش از خواب

خوابیدن همراه با آرایش در طول شب سبب بسته‌شدن منافذ پوستی می‌شود، پاک‌کردن آرایش با استفاده از آب و تونر پیش از خواب توصیه می‌شود.

اهمیت آبرسانی به پوست برای داشتن پوست صاف

اهمیت آبرسانی به پوست برای داشتن پوست صاف

آبرسانی به پوست سبب بهبود ظاهر پوست می‌شود. پوست هیدراته خاصیت ارتجاعی بالاتری دارد. چنین پوستی قابلیت کشش و بازگشت به حالت اولیه را دارد و سبب داشتن پوست صاف می‌شود.

پوستی که آبرسانی بر آن انجام شده چاق‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد. پوست هیدراته سبب می‌شود تا چین‌وچروک پوست مشخص نشود و علائم پیری خود را نشان ندهند.

پوست کم آب سبب تجمیع سلول‌های مرده روی پوست شده و پوست را کدر و ضخیم خواهد کرد.

پوست کم آب برای رفع کم‌آبی خود چربی بیشتری تولید می‌کند، لذا پوست کم آب همواره چرب است.

لذا آبرسانی به پوست به‌خصوص در پوست‌های چرب مانع از چربی بیشتر پوست در این افراد خواهد شد. پوست هیدراته و آبرسانی شده خارش و حساسیت کمتری دارد.

روتین روزانه برای داشتن پوست صاف و بدون لک

روتین روزانه برای داشتن پوست صاف و بدون لک

پیروی از یک روتین مراقبتی روزانه برای داشتن پوست صاف و بدون لک اهمیت زیادی دارد. از جمله مراحل این روتین مراقبتی روزانه عبارتند از:

 • پاک‌سازی

در این مرحله انواع آلودگی‌ها و مواد آرایشی از روی پوست پاک می‌شود. بهتر است پاک‌سازی پوست دو بار در روز در زمان صبح و عصر انجام گیرد. پاک‌کننده‌ای مناسب است که انواع مواد آرایشی و آلودگی‌ها را از پوست پاک‌کرده بدون اینکه پوست احساس خشکی و کشیدگی کند. پاک‌سازی پوست منافذ پوست را باز کرده و از خستگی پوست جلوگیری می‌کند و پوست صافی را در فرد ایجاد خواهد کرد.

 • استفاده از تونر

استفاده از تونر مناسب برای ایجاد احساس طراوت و شادابی در پوست صاف لازم است. استفاده از تونر به ایجاد تعادل و تسکین پوست پرداخته و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. تونر تا حدی آب‌رسانی به پوست را انجام می‌دهد و مانع از ایجاد چین‌وچروک پوست صورت می‌شود. تونر سطح PH پوست را تنظیم می‌کند.

 • استفاده از مرطوب‌کننده مناسب

با مرطوب‌کننده مناسب لازم است تا پوست را مرطوب و هیدراته نگاه‌داشته و از خروج آب از پوست جلوگیری کنیم. انتخاب مرطوب‌کننده مناسب لازم است متناسب با نوع پوست افراد باشد.

ویتامین برای پوست صاف چی بخوریم

ویتامین برای پوست صاف چی بخوریم

از جمله ویتامین‌های مورد مصرف برای داشتن پوستی صاف عبارتند از:

 • ویتامین E

این ویتامین به سلول‌های پوست برای محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک می‌کند. آجیل، اسفناج، روغن زیتون و روغن آفتاب‌گردان از منابع غنی ویتامین E به شمار می‌روند.

 • ویتامین B7 یا بیوتین

ویتامین B7 در حمایت از پوست، مو و غشاهای مخاطی سالم نقش دارد. تخم‌مرغ و آجیل منابع مهمی از ویتامین B7 هستند.

 • ویتامین B3 یا نیاسین

این ویتامین به بهبود ظاهر پوست و ازبین‌بردن لکه‌های قرمز روی پوست کمک می‌کند. کمبود این ویتامین خشکی پوست را به دنبال دارد. پرتقال، توت‌فرنگی، کلم بروکلی و سیب‌زمینی از منابع مهم ویتامین B3 محسوب می‌شوند.

 • ویتامین B2 یا ریبوفلاوین

این ویتامین که در لبنیات، شیر و تخم‌مرغ و برنج وجود دارد در حفظ سلامت پوست تأثیر زیادی دارد.

 • ویتامین C

ویتامین C از جمله ویتامین‌های مهمی است که با کمک به پوست به کلاژن‌سازی در داشتن پوستی صاف تأثیر دارد. کلم بروکلی، پرتقال و مرکبات، توت‌فرنگی و سیب‌زمینی منابع خوبی از این ویتامین محسوب می‌شوند.

 • ویتامین A

این ویتامین با داشتن گردش سلولی بالا به داشتن پوست صاف کمک می‌کند. اسفناج، هویج، سیب‌زمینی منابع غنی از ویتامین A هستند.

 • ویتامین D

افراد به 10 میکروگرم از این ویتامین در روز نیاز دارند. بهترین منبع دریافت ویتامین D نور خورشید است، اما بهتر است در روزهای ابری از مکمل استفاده کنید.

 • ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک:

ویتامین B5 نیز به داشتن پوست صاف کمک کرده و در مواد غذایی چون تخم‌مرغ، گوشت، عدس، کلم بروکلی، لبنیات، آجیل یافت می‌شود.

 • در کنار استفاده از مواد غذایی برای دریافت انواع ویتامین‌ها، استفاده از مکمل‌های غذایی مانند مکمل رویال کلاژن ایکس مارت سبب می‌گردد تا اغلب ویتامین‌های یاد  شده راحت‌تر در اختیار فرد مصرف‌کننده قرار گیرد.

رویال کلاژن ایکس مارت به بدن در کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کند. کلاژن یکی از مهم‌ترین پروتئین‌هایی است که ساختار قسمت‌های مختلف بدن چون پوست را شکل می‌دهد. با افزایش سن توانایی بدن به کلاژن‌سازی کم می‌شود و مکمل رویال کلاژن ایکس مارت به کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کند. کلاژن پروتئینی است که سبب قابلیت ارتجاعی پوست شده و از بروز چین‌وچروک پوست جلوگیری می‌کند. این مکمل آبرسانی به پوست را تقویت کرده و از این طریق سبب ایجاد پوست صاف می‌شود.

رویال کلاژن

ماسک صورت برای پوست صاف

برخی از ماسک‌های صورت برای پوست صاف عبارتند از:

● ماسک عسل و زردچوبه

ماسک عسل و زردچوبه خواص ضدالتهابی و روشن‌کنندگی دارد. کافی است یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری زردچوبه را با هم ترکیب کرده و ماسک را روی پوست خشک زده و 10 تا 15 دقیقه منتظر بمانید، در انتها ماسک را با آب گرم بشویید. استفاده چندین باره از این ماسک سبب ایجاد پوست صاف در افراد مختلف می‌شود

● ماسک عسل

عسل با خواص ضدباکتریایی خود سبب تسکین پوست و جلوگیری از جوش و آکنه می‌شود. کافی است یک فنجان چای بابونه درست کنید، در همین حین یک قاشق عسل به چای اضافه کرده و مقداری مخمر مغذی با آن مصرف کنید. مخلوط را روی صورت به مدت 20 دقیقه قرار دهید. در نهایت صورت را شسته آن را مرطوب کنید.

● ماسک آووکادو

آووکادو حاوی اسیدهای چرب و امگا 3 است که به مرطوب‌کنندگی پوست کمک می‌کند. کافی است به آووکادو له شده دو قاشق غذاخوری ماست، یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق عسل اضافه و مواد را با هم مخلوط کنید. ماسک را 15 تا 20 دقیقه روی صورت قرار دهید تا پوست صاف داشته باشید.

سوالات متداول

پوست صاف چیست؟

پوست صاف یا پوست سالم پوستی عاری از خشکی، آکنه، خطوط ریز و چین‌وچروک است. برای داشتن پوستی صاف باید عوامل زیر بافت پوست را از بین برد.

چگونه پوستی صاف داشته باشیم؟

با استفاده از کرم ضدآفتاب، جلوگیری از کندن جوش‌ها، استفاده از مرطوب‌کننده، شستن مناسب پوست صورت و بدن، عدم استفاده از آب داغ برای شستشو و داشتن رژیم غذایی سالم می‌توان پوست صاف و بدون جوش داشته باشیم.

چرا پوست من اینقدر زبر است؟

پوست زبر ناشی از تجمع سلول‌های مرده روی پوست است. این تجمیع یا به دلیل کهولت سن است که پوست نمی‌تواند خود را تجدید و بازیابی کند و یا ناشی از بیماری‌های پوستی است که باید درمان گردد.

آیا وازلین برای داشتن پوست صاف کمک می کند؟

استفاده از یک‌لایه وازلین به‌ویژه قبل از خواب سبب بازیابی رطوبت طبیعی پوست شده و نرمی صورت را حفظ کرده و سبب ایجاد پوستی صاف می‌گردد.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

4 4
11 راهکار برای داشتن پوست صاف

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن