درمان منافذ باز پوست با لیزر

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

منافذ بزرگ یک مشکل نگران‌کننده برای اکثر افرادی است که پوستشان چرب است. درمان منافذ باز پوست با لیزر از روش‌هایی است که می‌تواند منافذ را از بین ببرد.

منافذ بزرگ معمولا نتیجه فعالیت بیش از حد غدد چربی پوست صورت هستند. چربی اضافه به سطح پوست آمده و باعث افزایش اندازه منافذ می‌شود.

از دیگر دلایل ایجاد منافذ باز صورت می‌توان به ژنتیک، استفاده نکردن از ضد آفتاب، عدم پاکسازی مناسب صورت و استفاده از محصولات مراقبتی نامرغوب اشاره کرد.

لیزر منافذ باز پوست چگونه کار می‌کند؟

لیزر منافذ باز پوست چگونه کار می‌کند؟

در درمان منافذ باز پوست با لیزر از انرژی نور خاصی برای درمان برخی بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند.

پرتوهای کوتاه و متمرکز نور به داخل پوست هدایت شده و بسته به طول موج، به یکی از لایه‌های پوست می‌رسد. این کار باعث تحریک تولید کلاژن شده و ترشح چربی را کاهش می‌دهد.

درمان منافذ باز پوست با لیزر یکی از روش‌های موثر برای بستن منافذ باز پوست است.

آیا لیزر درمان قطعی منافذ باز پوست است؟

درمان منافذ باز پوست با لیزر به لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند.

دلیل اصلی باز بودن منافذ را از بین می‌برد. با این حال وجود منافذ برای پوست لازم است تا بتواند بکشد. همچنین ساقه مو برای بیرون آمدن از این منافذ استفاده می‌کند.

به همین دلیل نمی‌توان به طور کامل منافذ را از بین برد. درمان منافذ باز پوست با لیزر تنها اندازه آن‌ها را کوچک می‌کند.

در ادامه مسیر درمان، برای حفظ اندازه منافذ، بهتر است روتین‌هایی برای کنترل چربی پوست داشته باشید.

مزایای بستن منافذ باز پوست با لیزر

مزایای بستن منافذ باز پوست با لیزر

استفاده از درمان منافذ باز پوست با لیزر می‌تواند اندازه منافذ باز روی صورت را کاهش داده و پوست را صاف کند.

این روش  به طور کلی امن است و درد ندارد. از دیگر مزایای بستن منافذ باز پوست با لیزر می‌توان به دوره نقاهت کوتاه و بازگشت سریع به زندگی روزمره اشاره کرد.

در من منافذ باز پوست با لیزر به تحریک تولید کلاژن در پوست تحت درمان کمک می‌کند که به نوبه خود می‌تواند اندازه منافذ را کاهش دهد.

لیزر درمانی علاوه بر بستن منافذ پوست می‌تواند به کاهش چین و چروک، لکه و اسکار آکنه کمک کند.

یکی دیگر از مزایای درمان منافذ باز پوست با لیزر، سادگی آن است. یک جلسه درمانی معمولا حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

ممکن است پزشک قبل از استفاده از کرم بی‌حس‌کننده موضعی استفاده کند. بیماران می‌توانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

انواع لیزر برای درمان منافذ باز پوست

انواع لیزر برای درمان منافذ باز پوست

بسته به میزان حساسیت پوست، دلیل ایجاد منافذ روی پوست صورت و بودجه قابل پرداخت، می‌توان یکی از انواع درمان منافذ باز پوست با لیزر زیر را انتخاب کرد.

بستن منافذ باز پوست با لیزر غیر سایشی

این نوع لیزر هیچ آسیبی به سطح پوست وارد نمی‌کند. این لیزر بافت‌های پوستی را هدف قرار داده و با تحریک تولید کلاژن منافذ را کوچک می‌کند.

از دیگر مزایای درمان منافذ باز پوست با لیزر غیر سایشی می‌توان به رفع چین و چروک و یک دست کردن رنگ پوست اشاره کرد.

لیزر منافذ باز پوست با لیزر فرسایشی

این نوع لیزر ساطع کننده حرارت است. گرمای شدید آزاد شده برای ترمیم یک نقطه کوچک از پوست از لایه بالایی حرکت کرده و به سمت لایه درم حرکت می‌کند. 3 الی 4 روز بعد از جلسه، ترشح کلاژن در پوست افزایش پیدا می‌کند.

لیزر فرکشنال برای منافذ باز پوست

درمان منافذ باز پوست با لیزر فرکشنال جدیدترین نوع لیزر برای این کار است.

این لیزر ترشح کلاژن را تحریک کرده و اندازه منافذ را کاهش می‌دهد. از این لیزر می‌توان روی پوست خیلی حساس هم استفاده کرد.

چه عواملی باعث بزرگ‌تر شدن منافذ پوست می‌شود؟

عوامل موثر در بزرگ‌تر شدن منافذ پوست

برای این که بتوانید بهترین روش را برای درمان منافذ باز پوست با لیزر انتخاب کنید، ابتدا باید با دلیل ایجاد این منافذ آشنا باشید.

● ژنتیک

در صورتی که یکی از والدین دارای منافذ بزرگ است، احتمالا فرزند هم منافذ بزرگ روی صورت خود خواهد داشت. علاوه بر این، اگر از پوست خود مراقبت نکنید، سلول‌های مرده پوست در منافذ جمع شده و باعث بزرگ شدن آن‌ها می‌شود.

● افزایش تولید سبوم

علت اصلی بزرگ شدن منافذ پوست، تولید بیش از حد سبوم است. هر منفذ در کنار یک غده چربی است که سبوم ترشح می‌کند. اگرچه سبوم به عنوان یک مرطوب‌کننده طبیعی برای پوست عمل می‌کند، تولید اضافه آن می‌تواند باعث ایجاد منافذ بزرگ شود.

● کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

نمی‌توان جلوی افزایش سن را گرفت. با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست صورت هم از بین می‌رود. این اتفاق باعث افزایش اندازه منافذ پوست می‌شود. منافذ بزرگ بخشی طبیعی از روند پیری پوست هستند، زیرا تولید کلاژن در پوست شروع به کاهش کرده و پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد.

● آسیب‌های ناشی از نور آفتاب

آب و هوای مرطوب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث کاهش کلاژن در پوست شود. کلاژن پوست را محکم و سالم نگه می‌دارد. علاوه بر این، آسیب‌های ناشی از نور خورشید می‌تواند باعث کاهش سطح رطوبت در پوست نیز شود.

● فولیکول‌های بزرگ مو

هر مو یک فولیکول دارد و هر فولیکول مو زیر یکی از منافذ قرار دارد. هر چه فولیکول مو بزرگ‌تر باشد، اندازه منافذ روی پوست صورت هم بیشتر است.

مراقبت‌های قبل از درمان منافذ باز پوست با لیزر

برای آماده شدن برای درمان منافذ باز پوست با لیزر باید از نور شدید خورشید برای حفظ وضعیت طبیعی پوست خودداری کرد.

استفاده از لوازم آرایشی و دیگر محصولات مراقبتی قبل از انجام لیزر ممنوع است. برخی از ترکیبات موجود در این محصولات، باعث افزایش اثر گرمای لیزر روی پوست می‌شوند.

قبل از انجام جلسات توصیه می‌شود ابتدا با یک متخصص مشورت کنید تا مشکل وضعیت منافذ و ناحیه مورد نظر را بررسی کند. متخصص پوست می‌تواند با تشخیص علت ایجاد منافذ باز روی صورت، بهترین درمان را با بهترین هزینه به شما پیشنهاد دهد.

مراقبت‌های بعد از لیزر منافذ باز پوست

مراقبت‌های بعد از لیزر منافذ باز پوست

منشا بزرگی منافذ روی پوست برای هر فرد متفاوت است. هر نوع درمان نیز مزایا و معایب متفاوتی دارد زیرا به نیاز بیمار بستگی دارد. محصولاتی که می‌توانید بعد از جلسات درمان منافذ باز پوست با لیزر استفاده کنید را پزشک برحسب نیازها پوست شما تعیین می‌کند.
به طور کلی، به دلیل افزایش حساسیت پوست، بهتر است زیر آفتاب نروید، از لوازم آرایشی و محصولات پوستی لایه‌بردار  خشن استفاده نکنید.

پس از جلسه درمان منافذ باز پوست با لیزر باید حدود 2 تا 3 روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرد.

بعد از درمان منافذ باز پوست با لیزر، چه انتظاری باید داشت؟

قبل از لیزر درمانی، اپراتور لایه نازکی از لوسیون را روی پوست اعمال می‌کند. این لوسیون به جذب انرژی لیزر کمک می‌کند.

همانطور که انرژی لیزر به پوست و منافذ جذب می‌شود، آن ناحیه گرم می‌شود. این گرما ترشح کلاژن در پوست صورت را تحریک می‌کند.

پس از انجام این عمل، می‌توانید بلافاصله از کلینیک خارج شده و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. با این حال، توصیه می‌شود برای جلوگیری از ایجاد لکه در نواحی لیزر شده، در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

به طور متوسط برای گرفتن نتیجه مطلوب 6 تا 10 جلسه درمان منافذ باز پوست با لیزر لازم است. پس از هر جلسه پوست با کاهش اندازه منافذ به تدریج روشن‌تر و صاف‌تر به نظر می‌رسد.

کدام مناطق از پوست دارای منافذ بزرگ هستند؟

منافذ باز بیشتر روی گونه‌ها و بینی ایجاد می‌شود زیرا پوست در این نواحی بیشترین چربی را تولید می‌کند. این‌ها تنها مناطق بروز منافذ باز نیستند. گردن، پشت، سینه و شانه‌ها از دیگر نواحی مستعد منافذ باز هستند.

پوست شما دو نوع منفذ دارد: منافذ بالای فولیکول‌های مو و غدد عرق. منافذ باز روی صورت معمولا از نوع منافذی هستند که بالای فولیکول مو قرار دارند.

عوارض جانبی بستن منافذ باز پوست با لیزر

درمان منافذ باز پوست با لیزر دردناک نیست، اما بعد از آن پوست صورت ممکن است دچار تورم، سفتی و قرمزی شود. این عوارض معمولا در عرض یک هفته برطرف می‌شود.

کسانی که درمان منافذ باز پوست با لیزر را انتخاب می‌کنند، برای مدتی نباید در معرض آفتاب قرار بگیرند. زیرا پوست حساس شده و احتمال آفتاب‌سوختگی آن افزایش پیدا می‌کند.

هزینه لیزر منافذ باز پوست چقدر است؟

درمان منافذ باز پوست با لیزر به شما اجازه می‌دهد تا بدون صرف هزینه‌های هنگفت، پوستی بدون منافذ باز و صاف داشته باشید.

همانطور که گفتیم، دلیل ایجاد منافذ باز پوست بر انتخاب نوع درمان منافذ باز پوست با لیزر تاثیر می‌گذارد. نوع لیزر مورد استفاده، ناحیه‌ایی که می‌خواهید لیزر کنید، کلینیک و… از عوامل تاثیرگذار بر هزینه لیزر منافذ باز پوست هستند.

با همه این‌ها، هزینه نهایی انجام لیزر از هزینه جراحی‌های پوستی کمتر است.

مصرف مکمل رویال کلاژن برای سفت شدن پوست صورت و کمک به بستن منافذ باز

تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌های کلاژن و پپتیدها می‌توانند راه حل مناسبی برای مشکل اندازه منافذ باشند. کلاژن توانایی کوچک کردن منافذ و سفت کردن پوست را دارد.

دلیل موثر بودن مکمل‌های کلاژن این است که تولید کلاژن طبیعی را تقویت می‌کنند. از آنجایی که کلاژن یک پروتئین است، مصرف آن می‌تواند باعث تولید پروتئین بهبوددهنده پوست نیز شود.

مکمل کلاژن یکی از مکمل‌های است که با داشتن مقادیر کافی از کلاژن می‌تواند در روند بستن منافذ باز پوست با ویژگی‌های زیر کمک کند.

  • افزایش آبرسانی و رطوبت
  • تسریع ترمیم زخم
  • سفت کردن و جوانسازی پوست

در ادامه درمان منافذ باز پوست با لیزر، مصرف مکمل رویال کلاژن می‌تواند نتایج بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

رویال کلاژن

سوالات متداول

آیا نتایج لیزر منافذ باز پوست دائمی است؟

بستن منافذ پوست به طور کامل امکان پذیر نیست و نیازمند انجام روتین‌های پوستی مناسب پس از جلسات لیزر دارد. درصورت انجام روتین‌ها، نتایج ناشی از درمان منافذ باز پوست با لیزر می‌تواند تا مدت‌ها باقی بماند.

بهترین روش لیزر درمانی برای منافذ باز پوست چیست؟

بهترین درمان منافذ باز پوست با لیزر، لیزرهای غیر سایشی هستند زیرا به پوست به طور مستقیم برخورد نمی‌کنند و لایه‌ی زیرین پوست را هدف قرار می‌دهند.

زمان بهبودی برای درمان منافذ باز پوست با لیزر چقدر است؟

شما بلافاصله پس از جلسه لیزر می‌توانید به کارهای روزمره خود با انجام مراقبت‌های لازم پوستی، برسید. به طور کلی سوزش و قرمزی صورت 3 الی 5 روز بعد از لیزر از بین می‌رود.

آیا لیزر منافذ باز پوست دردناک است؟

قبل از جلسه، متخصص صورت را به لوسیون بی‌حس‌کننده آغشته می‌کند. با این حال تنها چیزی که در حین لیزر احساس می‌کنید، گرما است. پس از جلسات درمان منافذ باز پوست با لیزر، سوزش و قرمزی ممکن است روی پوست ایجاد شود.

4/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 7 نظر

4 7
درمان منافذ باز پوست با لیزر

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن