هفته نهم بارداری و مراقبت های آن

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

هفته نهم بارداری شروع خستگی‌های مفرط و حالت تهوع‌های شدید است. بدن در سه ماهه اول بارداری مشغول پمپاژ خون بیشتر و رشد جفت است.

جنین در هفته نهم بارداری آرنج و زانو دارد و انگشتان ریزش قابل دیدن است. روی صورت جنین، لب بالایی، بینی و پلک‌ها تشکیل شده است.

در این هفته، باید بیش از پیش مراقب علائم هشداردهنده باشید. کمردرد، خونریزی یا لکه بینی واژینال و خارش مداوم از جمله علائم بارداری هستند که نباید در هفته نهم بارداری نادیده گرفته شوند.

علائم شایع هفته نهم بارداری

علائم بارداری می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. علائم زیر شایع‌ ترین علائم در هفته نهم بارداری هستند.

● تغییر خلق و خو

به دلیل تغییر سطوح هورمون و سختی‌های بارداری مانند حالت تهوع صبحگاهی و خستگی مفرط،  مادر باردار از نظر احساسی حساس‌تر می‌شود.

برای کنترل احساسات می‌توانید مدیتیشن کنید یا کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید.

● هوس‌های غذایی و ویار

ویار در هفته 9 بارداری

تغییرات هورنی باعث حساسیت به بو و مزه برخی از غذاها می‌شود. سعی کنید بین غذاهایی که هوس می‌کنید و چیزهایی که بدنتان نیاز دارد تعادل ایجاد کنید.

درصورتی که به خوردن چیزهای عجیب مانند صابون یا مواد شیمایی تمایل پیدا کردید، این مورد را با پزشک متخصص در میان بگذارید زیرا این نشان‌دهنده کمبود مواد معدنی در بدن است.

● بیزاری از غذا

افزایش سطوح استروژن می‌تواند باعث بیزاری از برخی از غذاهایی شود که در گذشته با راحتی مصرف می‌کردید.

بسیاری از زنان در هفته نهم بارداری از مواد غذایی چون گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی، غذاهای تند، غذاهای با بوی تند و قهوه بیزار می‌شوند.

● تقویت حس بویایی

بسیاری از زنانی که به تازگی باردار شده‌اند، بوها را بهتر حس می‌کنند.

افزایش حساسیت بویایی به دلیل تغییر سطح هورمون در هفته نهم بارداری است.

● تهوع و استفراغ

هفته نهم بارداری اوج زمان تهوع صبحگاهی است. برخی از کارشناسان بر این باورند که تهوع صبحگاهی ممکن است راه بدن برای محافظت از جنین در برابر سموم در اوایل بارداری باشد، زیرا در سه ماهه اول جنین بیشتر در معرض بیماری است. حالت تهوع بارداری می‌تواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد.

● سوزش سردل

سوزش سردل

حتی اگر قبلا هرگز سوزش سر دل نداشتید، ممکن است از هفته نهم بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی، سوزشی بین پایین گلو و پایین استخوان سینه حس کنید.

اگر از سوزش معده رنج می‌برید، از خوردن نوشیدنی‌های گازدار، کافئین، شکلات، مرکبات و آب میوه‌ها، گوجه فرنگی، خردل، سرکه، محصولات نعناع و گوشت‌های فرآوری شده خودداری کنید.

غذاهای چرب، تند، سرخ شده با چاشنی زیاد نیز ممکن است معده را ناراحت کنند. جویدن آدامس بعد از غذا می‌تواند به خنثی کردن اسید معده کمک کند.

● یبوست

بیش از نیمی از زنان باردار در دوران بارداری دچار یبوست می‌شوند. با مصرف آب فراوان و موادغذایی پرفیبر مانند میوه و سبزیجات، لوبیاها و غلات کامل اثرات یبوست را می‌توان از بین برد.

انجام حرکات ورزشی مناسب برای هفته نهم بارداری هم می‌تواند یبوست را را درمان کند.

جنین در هفته نهم کجای شکم قرار دارد؟

در هفته نهم بارداری، رحم دو برابر از حالت عادی شده است و با گذر زمان، بزرگ‌تر هم می‌شود.

جنین در شروع ماه سوم در عمق شکم مادر قرار دارد و با مقدار زیادی مایع آمنیوتیک احاطه شده است.

بدن جنین کوچک و در حال رشد است و چیزی از دنیای بیرون متوجه نمی‌شود. برای تعیین محل دقیق جنین می‌توانید سونوگرافی واژینال انجام بدهید.

اندازه جنین در هفته نهم بارداری

از شروع هفته 9 بارداری، جنین به سرعت در حال رشد است.

اندازه جنین در هفته نهم بارداری به اندازه یک حبه انگور است و 4.20 سانتی‌متر طول و 30 گرم وزن دارد.

وضعیت و تغییرات بدن مادر در هفته نهم بارداری

وضعیت و تغییرات بدن مادر در هفته نهم بارداری

از آنجایی که در هفته نهم بارداری تازه دارید وارد دوران سخت بارداری می‌شوید، وقت آن است که با مشورت پزشک متخصص، ورزش کردن را شروع کنید. اگر قبل از بارداری هیچ تحرکی نداشتید، بهتر است با برنامه ورزشی سبک شروع کنید.

ورزش کردن کمک می‌کند قدرت و استقامتی که در طول بارداری و زایمان به آن نیاز دارید، افزایش پیدا کند.

پیاده‌روی، یوگای قبل از زایمان، شنا و ایروبیک در آب می‌توانند شما را در برابر خستگی مفرط در بارداری مقاوم کنند. به طور کلی باید از ورزش‌هایی که به مفاصل و ماهیچه‌ها فشار می‌آورند، دوری کنید.

خستگی شدید در هفته نهم بارداری یک علامت شایع در سه ماهه اول است. سطح متابولیسم و ​​هورمون‌های بدن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این اتفاق باعث کاهش قند خون و فشار خون می‌شود.

اگر هنوز با حالت تهوع صبحگاهی دست و پنجه نرم می‌کنید، به جای سه وعده‌غذایی بزرگ، در روز 6 وعده غذایی کوچک بخورید.

تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری

معروف‌ترین روش تعیین جنسیت، سونوگرافی است اما این روش نمی‌تواند جنسیت جنین را در هفته نهم بارداری تعیین کند و مادر باید تا هفته 18 صبر کند.

با این حال، حتی در هفته 18 هم ممکن است محل قرارگیری جنین مانع از دیده شدن اندام تناسلی شود. در این صورت می‌توان از تست‌های مبتنی بر DNA استفاده کرد.

آزمایش‌های DNA که کروموزوم‌های X و Y را تجزیه و تحلیل می‌کنند، می‌توانند جنسیت جنین را در هفته نهم مشخص کنند.

یکی از این روش‌های تعیین جنسیت نوزاد از طریق آزمایش غیر تهاجمی است که علاوه بر جنسیت می‌تواند ابتلا به سندرم داون و سایر مشکلات کروموزومی را تشخیص دهد.

سونوگرافی هفته 9 بارداری

سونوگرافی هفته 9 بارداری

اولیت مراجعه به پزشک باید بین هفته‌های 8 الی 12 انجام شود. در هفته 9 بارداری، سونوگرافی معمولا از نوع واژینال است زیرا رحم هنوز پشت استخوان لگن قرار دارد و نمی‌توان سونوگافی اولتراساند انجام داد.

درسونوگرافی هفته نهم بارداری می‌توان وقوع بارداری خارج رحمی را تشخیص داد. در صورت شنیدن صدای تپش قلب جنین، احتمال سقط جنین به ۹ درصد رسیده و در هفته‌های بعدی کمتر هم می‌شود.

سایر آزمایش‌های پیش از تولد که می‌توان در هفته نهم بارداری انجام داد، شامل آزمایش خون برای تعیین سطح هورمون، گروه خونی، تعداد گلبول‌های سفید و قرمز خون و برخی بیماری‌های مقاربتی باشد.

آزمایشات پاپ اسمیر و ادرار برای غربالگری عفونت‌های ادراری و بررسی سطوح پروتئین بدن هم در این هفته انجام می‌شود.

مراقبت‌های هفته نهم بارداری

درصورتی که در هفته نهم بارداری متوجه علائم مشکوکی شدید، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است به دلیل تهوع غذا خوردن سخت باشد، اما تامین پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز بدن از طریق مواد غذای به بدن در هفته نهم بارداری ضروری است. بالا آوردن آب بدن را به شدت کاهش می‌دهد و برای جبران این کمبود باید آب زیادی مصرف کنید.

اگر دخانیات مصرف می‌کنید، بهتر است در شروع بارداری آن‌ها را ترک کنید. استعمال دخانیات در دوران بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین، مشکلات جفت، تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، لخته شدن خون بیماری‌های قلبی و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) می‌شود.

مصرف الکل در دوران بارداری به ویژه در هفته نهم بارداری، ممکن است باعث سقط جنین، مرده‌زایی یا اختلالات طیف الکل جنینی در جنین شما شود.

هفته نهم بارداری چی بخوریم؟

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید در هفته نهم بارداری انجام دهید، پیروی از یک برنامه‌غذایی سالم و متعادل است.

از خوردن گوشت، ماهی یا تخم مرغ نیم پز خودداری کنید. از خوردن ماهی‌های پر جیوه مانند اره ماهی، کوسه و شاه ماهی اجتناب کنید. ماهی کم جیوه را می‌توان آن را تا سه بار در هفته مصرف کرد.

از مصرف شیر و پنیر غیر پاستوریزه خودداری کنید. تمام میوه‌ها و سبزیجات را قبل از خوردن به خوبی بشویید.

از آنجایی که وجود موادمعدنی برای رشد جنین ضروری است، پزشک متخصص برای جبران کمبود این مواد در بدن، مصرف مکمل‌های مخصوص بارداری مانند مکمل یدوناتال را توصیه می‌کند.

مکمل یدوناتال می‌تواند موادمعدنی مهم مانند ید و فولیک اسید که نقش مهمی در جلوگیری از اختلالات عصبی دارند را به بدن مادر برساند.

از دیگر موادمعدنی مهم موجود در مکمل یدوناتال ویتامین C، ویتامین D3، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B6 و ویتامین B12 هستند که نقش مهمی در رشد جنین دارند و مصرف آن می‌تواند از بسیاری از بیمار‌ها و سندروم‌ها جلوگیری کند.

سوالات متداول

اندازه جنین در هفته نهم بارداری چقدر است؟

اندازه جنین در هفته نهم بارداری 4.20 سانتی‌متر و وزن آن 30 گرم است.

احتمال سقط جنین در هفته 9 بارداری چقدر است؟

با پیشرفت بارداری، خطر سقط جنین به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. میزان سقط جنین در هفته ششم بارداری 9.4 درصد، در هفته هفتم 4.2 درصد، در هفته هشتم 1.5 درصد و 0.5 درصد در هفته 9 است.

آیا هفته نهم، سخت‌ترین هفته بارداری است؟

احتمال سقط جنین در هفته نهم بارداری بسیار پایین می‌آید. در این هفته هورمون بارداری hCG به بالاترین حد خود می‌رسد. این بدان معنی است که علائم بارداری شما احتمالا در شدیدترین حالت خود قرار دارند.

آیا می‌توانم در هفته نهم بارداری روی شکمم دراز بکشم؟

به طور کلی خوابیدن روی شکم در دوران بارداری برای افراد بی خطر است، اگرچه ممکن است باعث کمردرد یا گردن درد شود.

4.3/5 - (6 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 61 نظر

4 61
هفته نهم بارداری و مراقبت های آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن