درمان چروک صورت

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

درمان چروک صورت زمانی اهمیت می‌یابد که با گذشت زمان و کهنسالی پوست قابلیت کلاژن‌سازی خود را از دست داده و خشک می‌شود، خاصیت ارتجاعی پوست رفته‌رفته کم شده و چین و چروک روی پوست ظاهر می‌شود.

برای درمان چین و چروک صورت روش‌های متفاوتی وجود دارد. استفاده از انواع مکمل‌ها، ماسک‌ها و مواد غذایی به‌عنوان کم‌خطرترین راه‌های رفع چین و چروک صورت تا درمان چروک صورت با راه‌های درمانی؛ چون تزریق فیلر، بوتاکس و … که اگرچه کم ایمن‌تر هستند، اما روند از بین بردن چین و چروک در آن‌ها سریع‌تر است.

داشتن زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، استفاده از مکمل‌های غذایی و روتین روزانه مراقبت از پوست همگی از مواردی هستند که پدیدارشدن چین و چروک روی صورت را به تأخیر می‌اندازند.

چین و چروک چیست؟

چین و چروک جزئی از روند پیری و کهولت سن است. زمانی که سن افراد بالاتر می رود پوست آن ها نازک تر، خشک تر و کم انعطاف پذیرتر می شود و از خود در برابر آسیب های محیطی کمتر محافظت خواهد کرد.

در سنین بالاتر پوست انعطاف خود را از دست داده و برگشت پوست به حالت اولیه به کندی و به سختی انجام می گیرد. البته در سنین کم و جوانی نیز عاداتی چون اخم، خیره شدن، لبخند و …در طولانی مدت به ایجاد چین و چروک می انجامد.

این افراد در سنین بالاتر و با گذشت زمان خطوط عمیق تری در پوست خود به نام چین و چروک مشاهده خواهند کرد.

البته علاوه بر عامل کهولت سن عوامل دیگری چون تفاوت های ساختاری و عملکردی پوست افراد در ایجاد چین و چروک صورت نقش دارند.

بهتر است ابتدا به شناسایی علل چروک صورت پرداخت و در ادامه با استفاده از روش هایی به از بین بردن چروک صورت اقدام کرد.

چه عواملی باعث ایجاد چین و چروک صورت می‌شوند؟

ژنتیک و عوامل ارثی نقش مهمی بر ایجاد چین و چروک صورت دارند. اما علاوه بر ژنتیک تماس مستقیم با نور آفتاب بالاخص برای افرادی که پوست روشن دارند، از عوامل اصلی ایجاد چروک صورت به شمار می‌روند.

اشعه فرابنفش موجود در آفتاب بافت پیوندی پوست با رشته کلاژن و الاستین را تخریب کرده و سبب ایجاد چروک صورت می‌شود.

ابراز احساسات عمیق و زیاد در سنین جوانی نظیر اخم کردن های زیاد و طولانی، لبخندهای مکرر و زیاد، تنگ کردن چشم‌ها و مواردی ازاین‌دست نیز از عواملی هستند که می‌توانند منجر به ایجاد چین و چروک در سنین پایین و جوانی شوند.

با افزایش سن قابلیت ارتجاعی پوست رفته‌رفته کم می‌شود و پوست با هر تغییر به جای اولیه خود بازنمی‌گردد.

سیگارکشیدن افراد سبب چین و چروک صورت افراد می‌شود. دود سیگار بر روی مولکول‌های کلاژن اثر داشته و فرد را دچار پیری زودرس پوست صورت می‌کند.

این افراد سریع‌تر به درمان چروک صورت نیاز پیدا می‌کنند. کم آبی بدن و استفاده از برخی داروها نیز می تواند به چین و چروک صورت منجر شود.

انواع چین و چروک صورت

به‌مرورزمان و افزایش سن، پوست افراد نازک و خشک‌تر می‌شود. پوست به‌مرور قابلیت ارتجاعی خود را ازدست‌داده و به این خاطر به‌خوبی نمی‌تواند از خود در برابر آسیب‌ها محافظت کند.

انواع چروک صورت را می‌توان به دسته‌های ذیل تقسیم‌بندی کرد:

● چروک های دینامیک

عامل ایجاد چروک دینامیک، عضلات متصل به پوست است. هر بار انقباض عضلات متصل به پوست سبب جمع شدن پوست شده و به تکرار و با گذشت زمان سبب ایجاد چروک هایی بر روی صورت می‌شود.

محل‌هایی از صورت که بیشتر تحت‌تأثیر چروک های دینامیک قرار می‌گیرند عبارتند از: بین دو ابروی صورت، پیشانی و گونه‌های صورت. برای درمان چروک صورت از این نوع از روش‌های کم تهاجمی استفاده می‌شود.

● چروک های استاتیک

آسیب به پوست صورت در اثر عواملی همچون نور خورشید، سیگار، مسائل ژنتیکی، تغذیه نامناسب بدن و … منجر به چروک های استاتیک صورت می‌شود.

به وقع می‌توان هر آسیبی را که سبب آسیب به خاصیت کشسانی پوست می‌شود را از عوامل ایجاد چروک های استاتیک دسته‌بندی کرد.

● چروک گرانشی

افتادگی و شل شدن پوست صورت از نشانه‌های کهولت سن است. در گذر زمان پوست در برابر قدرت جاذبه زمین واکنش نشان داده و دچار افتادگی خواهد شد و چین و چروک هایی روی پوست ایجاد می‌گردد.

● چروک خشک

خشک بودن پوست یکی از عوامل ایجاد چروک صورت است. با گذشت زمان غدد موجود در لایه‌های عمیق پوست چون اپیدرم وظیفه خود که ترشح چربی است را به‌درستی انجام نمی‌دهند.

خشکی پوست سبب ایجاد چروک های پوست صورت می‌شود.

● چروک فشاری

در هنگام خواب ممکن است فشاری بر صورت و گردن وارد شود. افرادی که عادت دارند به‌گونه‌ای بخوابند که بالشت آن‌ها فشار بیشتری بر صورت و گردن آن‌ها وارد می‌کنند، به‌مرورزمان دچار چروک های فشاری بر صورت و گردن می‌شوند.

بهتر است این افراد عادت و طرز خوابیدن خود را اصلاح کرده و از کرم‌های مرطوب‌کننده پیش از به رختخواب رفتن استفاده کنند.

● چروک جمع شدگی و یا خطوط چروک آتروفی

پوست‌های نازک اغلب دچار این نوع چروک صورت یعنی چروک جمع‌شدگی می‌شوند.

عامل اصلی نازک بودن پوست صورت به‌غیراز عوامل ارثی، کهولت سن و اشعه فرابنفش نور خورشید است.

کشیدن پوست و استفاده از راهکارهای درمانی دیگر از روش‌های رفع چروک جمع‌شدگی پوست صورت هستند.

درمان چروک صورت

از روش‌های درمان چروک صورت می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● لیزر و درمان چروک صورت

لیزر با تحریک سلول‌های پوستی باعث تقویت کلاژن‌سازی پوست می‌شود و در از بین بردن چروک صورت بسیار کارا است.

سلول‌ها مرده از روی پوست پاک شده و سلول‌های جدید جای آن‌ها را گرفته و جوانی و شادابی مجدداً به پوست بازمی‌گردد. البته لیزر علاوه بر تقویت کلاژن‌سازی و رفع چین و چروک صورت، سبب کم‌رنگ‌شدن تیرگی‌های پوستی و اسکار نیز خواهد شد.

● درمان چروک صورت با تزریق بوتاکس

بوتاکس سم خطرناکی است که در دوز پایین به‌صورت تزریق می‌شود تا سبب ازبین‌بردن چروک صورت شود. ماده تزریق شده سبب ازکارافتادن مقطعی بخش از ماهیچه‌های صورت می‌شود.

علت آن است که حرکات زیاد برخی ماهیچه‌های صورت مانند پیشانی، گونه، لب‌ها و … به‌مرورزمان سبب ایجاد چین و چروک روی صورت می‌شود.

بوتاکس با از کار انداختن موقت این ماهیچه‌ها مانع از حرکات آن‌ها شده و در ادامه چین و چروک کم‌تر شده و یا در صورت وجود به‌شدت آن افزوده نمی‌شود و از این طریق در از بین بردن چروک صورت مفید است.

این روش برای درمان چروک صورت از روش‌های رایج امروزی است.

● تزریق فیلر

با تزریق مواد پرکننده‌ای مانند فیلر که می‌تواند از چربی خود فرد گرفته شده باشد.

این چربی در آزمایشگاه پاک‌سازی و به قسمت‌های موردنظر تزریق می‌شود.

بخشی از ناحیه‌های صورت پر شده و در ادامه چین و چروک صورت رفع می‌گردد.

● درمان چین و چروک صورت با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ از روش‌های درمانی است که با استفاده از سوزن‌هایی بسیار کوچک، جراحت‌های کنترل شده‌ای بر سطح پوست ایجاد کرده و از این طریق پوست را تحریک به کلاژن‌سازی می‌کنند و در از بین بردن چروک صورت از روش های پرکاربرد و مفید است.

● درم آبریژن

در روش درمانی درم آبریژن لایه‌های بالایی پوست با استفاده از دستگاهی که حرکت چرخشی دارد با دور بالا لایه‌برداری می‌شود.

با استفاده از این روش می‌توان چین و چروک های پوست را برطرف کرد. بعد از عمل درم آبریژن نزدیک به دو هفته پوستی پوسته‌پوستهه، متورم و ملتهب خواهیم داشت.

اما بعد از این مدت و به‌مرورزمان این علائم به‌آرامی از بین می‌روند.

● رویال کلاژن و درمان چروک صورت

یکی دیگر از روش‌های درمان چین و چروک صورت استفاده از مکمل‌هایی مناسب چون مکمل رویال کلاژن ایکس مارت است.

رویال کلاژن با کاهش چین و چروک پوست به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند.

ازآنجاکه با افزایش سن تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد، می‌توان با مصرف مکمل‌هایی چون مکمل رویال کلاژن ایکس مارت به بدن در تولید کلاژن‌سازی کمک کرده و از این طریق سبب جوان‌سازی پوست و ازبین‌بردن چین و چروک صورت گردید.

استفاده از مکمل‌ها برای درمان چروک صورت از روش‌های غیرتهاجمی به شمار می‌روند.

رویال کلاژن

ماسک صورت برای ازبین‌بردن چروک صورت

ماسک‌ها از مواد خانگی هستند که اگر به‌درستی تهیه شوند و مورد استعمال قرار گیرند، سبب ازبین‌رفتن چین و چروک صورت می‌شوند.

یکی از این ماسک‌ها ماسک عصاره لیمو و تخم‌مرغ است. کافی است نصف قاشق غذاخوری عصاره لیمو، یک پوست کامل لیموترش همراه با پوست سفید آن، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و در انتها 1 زرده تخم‌مرغ را با هم مخلوط کرده و بهترین راه استفاده از مخلوط‌کن برای میکس کامل این مواد است.

در ادامه این مواد را به‌خوبی تکان داده و نزدیک به 20 دقیقه روی پوست صورت قرار دهید. بعد از این مدت لازم است تا پوست را با آب با ملایمت بشویید.

ماسک لیمو و تخم‌مرغ دارای خواص و ویژگی‌های ذیل است:

  • آبرسانی پوست
  • لایه‌برداری پوست
  • ازبین‌بردن جوش‌های صورت
  • ازبین‌بردن لک‌ها و تیرگی‌های روی صورت
  • ازبین‌بردن و کاهش چین و چروک های صورت
  • باز کردن منافذ پوست
  • شفافیت پوست
  • نرم‌کنندگی و جوان‌سازی پوست صورت

مواد اصلی مورداستفاده در این ماسک تخم‌مرغ و لیموترش هستند. تخم‌مرغ به‌عنوان یک آبرسان و آنتی‌باکتریال طبیعی پوست به شمار می‌رود و لیموترش به‌عنوان روشن‌کننده و لایه بردار پوست کاربرد دارند.

ماسک تخم‌مرغ و لیمو در درمان چروک صورت از ماسک‌هایی است که بسیار مورداستفاده قرار گرفته و عملکرد بالایی را از خود نشان داده است.

معجزه رفع چین و چروک صورت با مکمل کلاژن ساز

یکی از دلایل ایجاد چین و چروک صورت کم‌شدن کلاژن پوست است. با گذشت زمان و کهنسالی پوست قدرت خود در ساخت این پروتئین را آرام‌آرام از دست می‌دهد و مبنای این کم کاری ایجاد خطوط چین و چروک بر روی صورت است.

یکی از راه‌های مقابله با چین و چروک استفاده از مکمل‌هایی است که به کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کنند.

کلاژن پروتئین مهمی است که در ساختار پوست نقش دارد. وظیفه اصلی کلاژن پوست ایجاد استحکام و انعطاف‌پذیری پوست و ازبین‌بردن چروک صورت است.

کلاژن موجود در مکمل‌های کلاژن ساز چین و چروک را از طریق تقویت کلاژن‌سازی پوست برطرف می‌کنند.

یکی از بهترین مکمل‌های کلاژن ساز مکمل رویال کلاژن ایکس مارت است. مصرف این مکمل سبب درمان چروک صورت می‌شود.

بعد از 40 سالگی هرساله بدن یک درصد از کلاژن خود را از دست می‌دهد و همین کمبود کلاژن سبب چین و چروک پوست صورت می‌شود.

برای تأمین کمبود کلاژن مکمل رویال کلاژن ایکس مارت بسیار تأثیرگذار است.

مکمل رویال کلاژن ایکس مارت با بهبود آب‌رسانی، حفظ رطوبت موجود در پوست و تولید کلاژن به جوان‌سازی پوست افراد کمک می‌کند.

رویال کلاژن با تحریک پوست به تولید کلاژن بیشتر پوستی با قابلیت ارتجاعی بالاتر را فراهم می‌آورد و از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. اگر پوست از قابلیت ارتجاعی کافی برخوردار باشد، با هر تغییر به جای اولیه خود باز خواهد گشت.

مکمل رویال کلاژن ایکس مارت با وزن مولکولی پایین خود از طریق جریان خون به لایه‌های عمیق پوستی نفوذ می‌کند و سبب تولید کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید می‌شود.

لازم به ذکر است که کلاژن دارای 28 نوع مختلف است که کلاژن نوع 1 و 3 در پوست نقش مهمی دارند و مکمل رویال کلاژن ایکس مارت به تولید کلاژن نوع 1 و 3 مخصوص پوست کمک می‌کند.

پیشگیری از چین و چروک صورت

گذر زمان و کهولت سن امری اجتناب‌ناپذیر است و چروک پوست صورت ناشی از آن نیز انکار ناشدنی است، اما می‌توان از راه‌هایی استفاده کرد تا از ایجاد چروک روی پوست صورت جلوگیری شود. برخی از راه‌های پیشگیری از ایجاد چین و چروک صورت عبارتند از:

● محافظت در برابر آفتاب برای درمان چروک صورت

قرارگرفتن به مدت‌زمان طولانی زیر نور مستقیم آفتاب آسیب‌های فراوانی به پوست وارد کرده که یکی از آن‌ها ایجاد چین و چروک صورت است.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مناسب و استفاده از لباس‌های آستین‌دار، استفاده از کلاه و عینک و … از روش‌های محافظت در برابر آفتاب است.

استفاده از ضدآفتاب هایی با درجه SPF بالاتر از 30 در این زمینه موثرند.

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب در از بین بردن چروک صورت نقش مهمی دارد.

● استفاده از مرطوب‌کننده‌ها برای درمان چروک صورت

خشکی پوست یکی از عوامل ایجاد چین و چروک صورت است.

استفاده از مرطوب‌کننده سبب حفظ چربی پوست شده و از خشک‌شدن آن ممانعت کرده و از این طریق از ایجاد چروک روی صورت جلوگیری کرده و درمان چین و چروک صورت می پردازد.

● خودداری از استعمال سیگار برای جلوگیری از چروک صورت

دوری از استعمال سیگار چنان مزیتی دارد که برای افرادی که سالیان زیادی سیگار استعمال کرده‌اند، ترک آن نتایجی مشهود در پوست آن‌ها خواهد داشت و در از بین بردن چروک صورت تأثیر دارد.

● تغذیه سالم

داشتن تغذیه سالم و استفاده از ویتامین‌های مناسب در رژیم غذایی همگی از مواردی هستند که به‌سلامت پوست کمک می‌کنند.

مصرف درست و مناسب سبزیجات و میوه‌ها در رژیم غذایی از مواردی است که به درمان چین و چروک صورت کمک می کند.

● شستشوی درست و مناسب صورت

توصیه می‌شود که برای شستشوی صورت خود از مواد شوینده ملایم و مناسب استفاده کنید. از مالش زیاد و سفت و خشن پوست باید اجتناب کنید، زیرا پیری پوست را تسریع می‌کند.

بعد از قرارگرفتن در محیط آلوده و یا بعد از تعریق بهتر است تا صورت خود را بشویید. بهتر است حداقل دو بار در طول شبانه روز پوست صورت خود را به درستی و به طور مناسب بشویید تا شستشو به درمان چین و چروک صورت کمک کند.

● افزایش سطح آنتی‌اکسیدان‌های بدن برای درمان چروک صورت

آنتی‌اکسیدان‌ها به پوست در برابر استرس اکسیداتیو و چین و چروک کمک می‌کنند.

داشتن رژیم غذایی شامل توت‌فرنگی، بلوبری، انگور، کلم، اسفناج و … از مواردی هستند که از ایجاد چین و چروک صورت جلوگیری می‌کنند.

● دوری از مصرف الکل برای درمان چروک صورت

الکل پوست را کم آب می کندو پوست کم آب مستعد خشک شدن و ایجاد چین و چروک بر خود است.

سوالات متداول

از چه سنی می توان شروع به درمان چین و چروک صورت کرد؟

نمی‌توان سن مشخصی برای درمان چروک صورت ارائه کرد. زیرا یکی از عوامل چین و چروک ژنتیکی است. اما بهتر است به‌محض مشاهده علائم اولیه پیر پوستی از تقریباً 30 سالگی به درمان چین و چروک صورت اقدام شود.

آیا چین و چروک های صورت بصورت دائم از بین می روند؟

برطرف‌شدن دائمی چین و چروک ها به شدت چین و چروک، روش درمانی مورداستفاده، سن، موارد مورد استفاده در درمان، تغذیه و … بستگی دارد.

چگونه می توانم پوست صورتم را سفت کنم؟

استفاده از کرم‌های حاوی کلاژن و یا استفاده از مکمل‌های کلاژن‌سازی چون رویال کلاژن ایکس مارت از روش‌هایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توانم پوست خود را سفت کنم.

ایمن ترین درمان برای چین و چروک صورت چیست؟

روش‌های غیرتهاجمی نظیر استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، مکمل‌ها، تغذیه مناسب و … ایمن‌ترین درمان چروک صورت هستند، البته ممکن است مانند روش‌های کم تهاجمی و یا تهاجمی به سرعت به نتیجه نرسند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

3 1
درمان چروک صورت

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن