درمان خانگی جوش صورت

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درمان خانگی جوش صورت برای نوجوانان در دوران بلوغ، برای زنان در دوران بارداری و قاعدگی، برای بیمارانی که داروهای استروئیدی مصرف می­کنند، برای افراد پر استرس و … اهمیت زیادی دارد.

انواع درمان خانگی برای جوش صورت شامل استفاده از روغن درخت چای، ماسک آلوئه ورا و لیمو، ماسک عسل و لیمو، مصرف زینک، استفاده از آسپرین و … است.

اغلب این روش ها از طریق کاهش التهاب پوست و ایجاد تعادل در چربی سطح پوست به درمان جوش صورت می­پردازند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع درمان خانگی جوش صورت تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت جوش صورت چیست؟

علت جوش صورت چیست؟

جوش صورت زمانی رخ می­دهد که سوراخ های روی پوست به نام فولیکول های مو مسدود شوند. غددی به نام غدد سبابه به فولیکول های مو متصل هستند و وظیفه تولید ماده روغنی به نام سبوم را بر عهده دارند.

سبوم سبب چرب شدن پوست و مو شده و از خشکی آن ها جلوگیری می­کند. اگر غدد سبابه سبوم بیش از اندازه تولید کنند، این ماده با سلول های مرده پوست مخلوط شده و پلاگینی را در فولیکول مو ایجاد می­کنند.

این پلاگین اگر به سمت بیرون پوست باشد، جوش صورت ایجاد خواهد شد و درمان خانگی جوش صورت را طلب می­کند.

ازعواملی که سبب تولید بیش از اندازه سبوم شده و منجر به جوش صورت می­گردند می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • افزایش سطح هورمون تستسترون که دردوران بلوغ افزایش می­یابد.
 • جوش می­تواند ژنتیکی باشد و ممکن است اگر خانواده جوش صورت داشته باشند، فرزندان نیز به جوش صورت مبتلا می­شوند.
 • جوش صورت در مردان در دوران بلوغ و در زنان در دوران قاعدگی، بارداری، برخی بیماری های زنانه و … افزایش می­یابد.
 • استفاده از برخی از داروها نظیر داروهای استروئیدی، لیتیوم، داروهای درمان صرع و … ممکن است عامل ایجاد جوش صورت باشند.

آیا درمان های خانگی برای جوش صورت موثر هستند؟

برخی از درمان های خانگی برای جوش صورت می­توانند موثر باشد. ترکیبی از مواد طبیعی، ماسک ها، استفاده از برخی ویتامین ها، استفاده از کرم ها و ژل های گیاهی، تغییر سبک زندگی و … از جمله درمان خانگی جوش صورت به شمار می­روند.

اغلب روش های بالا از طریق ایجاد تعادل چربی در سطج پوست، کاهش التهاب، کشتن باکتری ها و … از ایجاد جوش صورت ممانعت کرده و جوش های ایجاد شده را از بین می­برند.

10 درمان خانگی جوش صورت

از بهترین انواع درمان خانگی جوش صورت می­توان به موارد ذیل اشاره کرده:

● روغن درخت چای قاتل جوش صورت

روغن درخت چای قاتل جوش صورت

روغن درخت چای یک ماده طبیعی ضد باکتری و ضد التهاب است که سبب از بین بردن جوش صورت در یک روز با استفاده از کاهش تورم و قرمزی جوش ها می­ شوند.

افراد می­توانند روغن این درخت را به صورت کرم، ژل یا روغن مورد استفاده قرار دهند. روغن درخت چای به صورت درمان نقطه ای جوش صورت مورد استفاده قرار می­گیرند.

در ابتدا لازم است تا روغن مطابق دستور سازنده رقیق شود، زیرا استفاده مستقیم این روغن سبب تحریک پوست خواهد شد. به منظور کاهش غلظت روغن از ترکیب آن با روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین استفاده می­کنند. کافی است کمی از روغن درخت چای رقیق شده را در محل های مستعد آکنه بزنید و بطور روزانه از این محصول به عنوان درمان خانگی جوش صورت استفاده کنید.

● درمان جوش صورت فوری با ترکیب آلوئه ورا و لیمو

 آلوئه ورا به تنهایی یک آنتی باکتریال، آنتی اکسیدان و داروی ضد التهابی به شمار می­رود. ترکیبات موجود در آلوئه ورا باکتری ها را از پوست حذف می کند و از ایجاد جوش صورت جلوگیری می­کند. همچنین اسید سیتریک موجود در میوه ها مانند لیمو به همراه آلوئه ورا از تحریک پوست جلوگیری کرده و به عنوان درمان فوری جوش صورت مورد استفاده قرار می­گیرد.

اگر آلوئه ورا و آب لیموی طبیعی را به نسبت 8 به 1 با هم مخلوط کرده و ماسکی طبیعی درست کرده و آن را به طور مساوی روی پوست پخش کنید و از قرار دادن آن در نقاط حساسی مانند زیر چشم خودداری کنید، به زودی نتایج مفید این درمان خانگی جوش صورت را مشاهده خواهید کرد.

● درمان جوش صورت فوری با عسل و  لیمو

درمان فوری جوش صورت با عسل و لیمو

 عسل به دلیل خاصیت ضدباکتریایی بالا در درمان جوش صورت موثر است. هرچند عسل خام و فناوری نشده بهترین اثر را بر جوش صورت دارد، اما به دلیل دسترسی مشکل به عسل خالص اغلب از ترکیب عسل با ماده ای همچون آب لیمو استفاده می­کنند.

به این منظور آب یک لیموی کامل را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و مخلوط حاصل را روی جوش صورت بزنید.

بهتر است 20 تا 30 دقیق ترکیب روی جوش صورت باقی بماند و بعد از آن صورت را با آب ولرم بشویید تا از نتایج معجزه آسای درمان خانگی جوش صورت با عسل و لیمو بهره مند شوید.

● زینک قاتل جوش صورت

خواص ضد التهابی روی سبب می­گردد تا استفاده از روی به تنهایی و به صورت موضعی و یا استفاده از روی در ترکیب با سایر محصولات به عنوان درمان خانگی جوش صورت شناخته شود.

می ­توان از روی به صورت کرم یا پودر استفاده کرد. در صورت استفاده از روی به صورت کرم، کافی است جای جوش صورت را تمیز کرده و بعد کرم را روی جوش صورت بزنید.

● درمان فوری جوش صورت با چای سبز

درمان فوری جوش صورت با چای سبز-1

چای سبز نظیر اغلب مواد مقابله کننده با جوش صورت از طریق کاهش التهاب سبب از بین رفتن جوش صورت می­شوند. البته استفاده از چای سبز برای درمان جوش های صورت کیستیک و هورمونی چندان موثر نیست.

چای سبز مملو از آنتی اکسیدان است. به منظور از بین بردن جوش صورت کافی است یک یا دو فنجان چای سبز را در طول روز بنوشید. بهتر است چای سبز را بعد از غذا میل کنید تا از احساس تهوع جلوگیری کند.

نوشیدن چای سبز مملو از آنتی اکسیدان به عنوان یکی از درمان خانگی جوش صورت متداول است.

● از بین بردن جوش صورت در یک شب با روغن رزماری

روغن رزماری به دلیل خاصیت ضدباکتریایی خود پس از مالیدن روی جوش صورت باکتری ها را از بین برده و اگر یک شب در حدود هشت ساعت روی جوش صورت باقی بماند، نتایج مثبتی خواهد داشت. حتی روغن رزماری خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و از ایجاد جوش های آینده صورت جلوگیری می­کند.

درمان خانگی جوش صورت با روغن رزماری هم خاصیت از بین بردن جوش صورت و هم خاصیت پیشگیری از جوش صورت را به همراه دارد.

● درمان خانگی جوش صورت با تغییر سبک زندگی

 تغییر سبک زندگی می ­تواند نتایج موثری بر کاهش چربی پوست و بروز جوش های صورت داشته باشد.

 • از دست زدن به جوش های صورت خودداری کنید؛
 • از پاک کننده های مناسب حاوی PH مناسب استفاده کنید؛
 • هیدراته نگاه داشتن بدن با آب را فراموش نکنید؛
 • حتی الامکان از استرس دوری کنید؛
 • داشتن خواب کافی؛
 • انجام ورزش منظم؛
 • استفاده از رژیم غذایی سالم حاوی انواع میوه ها و سبزیجات؛
 • محدود کردن میزان کافئین مصرفی و …؛

● درمان جوش صورت فوری با آسپرین

درمان فوری جوش صورت با آسپرین

اگرچه آسپرین به عنوان مسکن مورد استفاده قرار می­گیرد، اما استفاده از خمیر آسپرین در درمان جوش صورت می­تواند مورد استفاده قرار گیرد. آسپرین دارای خاصیت ضدالتهابی قوی است که از تورم و قرمزی جوش های صورت جلوگیری می­کند.

برای استفاده کافی است دو تا سه قرص را له کرده و کمی با آب مخلوط کنید تا به صورت خمیری درآید. کافی است خمیر را حدود 10 تا 15 دقیقه روی جوش صورت قرار داده و بعد صورت خود را با آب بشویید.

درمان خانگی جوش صورت با آسپرین یکی از سریع ترین روش ها جهت از بین بردن جوش صورت به شمار می­رود.

● گلاب قاتل جوش صورت

گلاب قاتل جوش صورت

گلاب با قابلیت ضد التهابی خود نقش عمده ای در از بین بردن جوش صورت دارد. گلاب خاصیت ضد باکتریایی دارد.

برای استفاده از گلاب می­توان آن را روی صورت اسپری کرد و یا آن را به صورت تونر روی پوست بمالید.

● درمان جوش صورت فوری با ریحان

 ریحان به عنوان ماده ضد التهابی که خاصیت ضد آنتی اکسیدانی دارد برای از بین بردن جوش نوعی درمان خانگی جوش صورت به شمار می­رود.

به منظور استفاده از ریحان کافی است مقداری ریحان تازه را له کرده و آن را دم کرده و از آن چای درست کنید.

حتی می­توان برگ های ریحان را له کرده و به صورت خمیر در آورده و به صورت ماسک روی صورت بمالید.

می­توان از روغن ریحان نیز استفاده کرد. کافی است پیش از استفاده روغن ریحان را با ماده ای نظیر روغن نارگیل یا روغن بادام رقیق کرده و بعد آن را روی پوست خود بمالید.

مصرف یک مکمل عالی برای درمان جوش صورت

در میان روش های درمان خانگی جوش صورت یکی از روش های درمانی استفاده از مکمل است.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل پرفکت نیل اند اسکین ایکس مارت است. این مکمل با در اختیار داشتن کلاژن هیدرولیز شده سبب آب رسانی پوست شده و هیدراته نگاه داشتن پوست یکی از بهترین روش ها برای درمان جوش صورت و پیشگیری از ایجاد جوش صورت است.

همچنین پرفکت نیل اند اسکین با وجود ویتامین D در خود به درمان لک، جوش صورت و آکنه پوستی کمک می­کند.

این مکمل حاوی مقادیری زینک برابر با 100 گرم تخم کدو است و زینک نیز از بهترین مواد معدنی برای مقابله با جوش صورت است.

سوالات متداول

چه غذاهایی باعث جوش صورت می شوند؟

استفاده از غذاهای پرچرب و شیرین باعث جوش صورت می ­شوند. مصرف غذاهایی نظیر نان سفید، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ شده، انواع شیرینی ها مانند دونات، نوشیدنی های شیرین مانند میلک شیک و … سبب جوش صورت می ­شوند. لذا تغییر سبک زندگی و بهره گیری از رژیم غذایی مناسب از روش های درمان خانگی جوش صورت محسوب می­شود.

آیا لیمو برای آکنه مفید است؟

بله، اسید سیتریک موجود در لیمو از تحریک پوست جلوگیری کرده و به عنوان درمان فوری جوش صورت به همراه ماده دیگری چون آلوئه ورا یا عسل به صورت ماسک برای درمان خانگی جوش صورت مورد استفاده قرار می­ گیرد.

بهترین پماد برای جوش صورت چیست؟

پماد درخت چای را می­توان به عنوان بهترین پماد برای درمان خانگی جوش صورت به حساب آورد. این پماد ضد باکتری و ضد التهاب است و با کاهش تورم و قرمزی جوش ها سبب از بین رفتن آن ها می­شود.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

4 4
درمان خانگی جوش صورت

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن