علائم آرتروز زانو در زنان

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

علائم آرتروز زانو در زنان به دلایل هورمونی، آناتومی، اضافه وزن و عوامل ژنتیکی در مقایسه با مردان شدیدتر است. اغلب زنان با اضافه وزن، داشتن سابقه خانوادگی، زنان یائسه و زنان ورزشکاری که فشاری بیش از معمول بر مفاصل زانوی خود وارد می آوردند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

سختی در انجام فعالیت های روزمره، تشدید درد بعد از ایستادن های طولانی مدت، صدای ترک خوردگی در زانو، ایجاد آب زانو، خار استخوان و … از علائم آرتروز زانو در زنان به شمار می روند.

با مدیریت وزن، انجام فعالیت های ورزشی مناسب و استفاده از کفش طبی با کفی ضخیم می توان تا حدودی از ابتلا به این عارضه پیشگیری کرد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علائم آرتروز زانو در زنان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آرتروز زانو در زنان چقدر شایع است؟

تحقیقات اخیر نشان می دهند که 73 درصد افراد مبتلا به آرتروز سنین بالای 55 سال بوده و حدود 60 درصد از این افراد زن هستند، همچنین آرتروز انواع مختلفی دارد که از میان آنها آرتروز زانو و به دنبال آن آرتروز دست و پا شایع ترین انواع این عارضه به شمار می روند.

این تحقیقات نشان می دهد که زنان 50 تا 60 ساله 3.5 برابر بیشتر از مردان در همان سنین به این بیماری مبتلا می شوند.

میزان همه گیری آرتروز زانو در زنان 40 درصد بیشتر از مردان بوده و میزان همه گیری آرتروز پا در زنان 10 درصد بیشتر از مردان است.

علائم آرتروز زانو در زنان در مقایسه با مردان شدیدتر بوده و زنان بسیار بیشتر از مردان از درد مفاصل و درد و سفتی آنها رنج می برند.

دلایل آرتروز زانو در خانم ها

دلایل آرتروز زانو در خانم ها

همانطور که بیان شد این بیماری در میان زنان شایع تر از مردان است و علائم آرتروز زانو در زنان شدیدتر است، اما از دلایل آرتروز زانو در زنان و شدیدتر بودن عارضه آنها در مقایسه با مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

● تغییرات هورمونی

به دلیل تغییرات هورمونی شدیدتر در زنان نسبت به مردان به خصوص در دوران قاعدگی و یائسگی، علائم آرتروز زانو در زنان شدیدتر خواهد بود.

در دوران قاعدگی، شل شدن و بی ثباتی مفاصل رخ خواهد داد که این پدیده احتمال ایجاد این عارضه را افزایش می دهد.

همچنین در دوران یائسگی سطح هورمون استروژن در زنان کاهش می یابد، این روند کاهشی در هورمون زنان می تواند بدن را با تغییراتی مواجه سازد که یکی از آنها افزایش علائم آرتروز زانو در زنان است.

هورمون استروژن زنانه التهاب را کنترل می کند و به این دلیل است که ابتلا به این عارضه در زنان جوان کمتر است.

● ساختار اسکلتی و عضلانی

اگرچه زنان مفاصل مشابهی با مردان دارند اما تفاوت ها در ساختار اسکلتی و عضلانی بانوان احتمال ابتلا به عارضه زانو را در آنها تقویت می کند.

در فعالیت هایی چون راه رفتن، ایستادن و دویدن نحوه حرکت مفاصل بانوان متفاوت با مردان است و این تفاوت ساختاری می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را تا اندازه ای تقویت کند. برای مثال تحقیقات نشان می دهد که مفاصل زانوی زنان به دلایل ساختاری خود، ساییدگی و پارگی بیشتری را تجربه می کند و احتمال ابتلا به آرتروز زانو در زنان را افزایش می دهد.

تفاوت در آناتومی و ساختار اسکلتی و عضلانی است که موجب می گردد تا علائم آرتروز ران در مردان بیشتر باشد اما علائم آرتروز زانو در زنان در مقایسه با مردان بیشتر خواهد بود.

آناتومی زنان با فرایند زایمان در آنها سازگارشده است، به این صورت که تاندون ها الاستیک تر بوده و بیشتر مستعد آسیب هستند.

● اضافه وزن

تحقیقات نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان دچار اضافه وزن هستند. یکی از علل ایجاد انواع آرتروز اضافه وزن است و اضافه وزن بیشتر در زنان علائم آرتروز زانو در زنان را تشدید می کند.

وزن بیشتر از حد استاندارد فشار بیشتری را بر لگن، زانو و مچ پا وارد کرده و سبب اصطکاک، التهاب و درد در مفاصل خواهد شد.

● ژنتیک

تأثیرات ژنتیکی عامل بسیار مهمی هستند که علائم ارتروز زانو در زنان را تشدید می کنند. اگر مادر یک زن آرتروز زانو داشته باشد، آن زن به لحتمال زیادی به این عارضه مبتلا خواهد شد.

کدام زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند؟

کدام زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند؟

علائم آرتروز زانو در زنان با تغییرات هورمونی، اضافه وزن، افزایش سن، عوامل ژنتیکی و انجام حرکات ورزشی نامناسب افزایش می یابد.

خطر ابتلا به عارضه زانو در زنانی که در دوران تغییرات هورمونی شدیدی مانند قاعدگی یا یائسگی قرار دارند بیشتر است، بالا بودن این احتمال با کاهش سطح هورمون استروژن که هورمونی زنان است، ارتباطی غیر مستقیم دارد.

خطر ابتلا به این عارضه در زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر خواهد بود.

احتمال ابتلا  به این عارضه با افزایش سن بالا می رود و زنان در سنین بین 50 تا 60 سال مستعد ابتلا به این عارضه خواهند بود

زنانی که نزدیکان آن ها مانند پدر یا مادرشان به این عارضه مبتلا باشند به احتمال زیادی به این عارضه مبتلا می شوند.

یکی از دلایل ابتلا به این عارضه حرکات نامناسب ورزشی و فشار بیش از حد بر مفاصل زانو است، لذا زنان ورزشکاری که فشار زیاد و مستمری را بر مفاصل زانوی خود وارد می آورند و یا در جریان تمرینات ورزشی با ضربه و به دنبال آن آسیب به زانو ی خود مواجه می شوند، با احتمال بالاتری به این بیماری مبتلا شده و حتی علائم آرتروز زانو در زنان با این شرایط شدیدتر خواهد بود.

علائم آرتروز زانو در زنان

علائم آرتروز زانو در زنان-01

علائم آرتروز زانو در زنان بر حسب شدن این عارضه متفاوت است، اما از علائم کلی این عارضه در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● سختی در انجام فعالیت های روزمره

یکی از علائم آرتروز زانو در زنان، سختی انجام فعالیت های روزمره ای چون راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و دویدن است.

زنان با این عارضه سعی می کنند تا از انجام این فعالیت ها اجتناب کنند تا درد کمتری را تجربه کنند، اما کم شدن حرکت آن ها اضافه وزن را برای زنان به دنبال داشته و شدت علائم آرتروز زانو در زنان را تشدید خواهد کرد.

● تشدید درد زانو

زنانی که به عارضه آرتروز زانو  مبتلا می شوند به دنبال ایستادن یا راه رفتن های طولانی مدت با درد بیشتری در مفاصل زانوی خود مواجه می شوند.

● سختی در خم و صاف کردن مفصل زانو

گاهی علائم آرتروز زانو در زنان چنان شدید است که به دنبال التهاب زیاد مفاصل زانو، خم و صاف کردن مفصل زانو برای زنان ناممکن می شود.

این سفتی و سختی حرکت صبح ها یا پس از بی حرکت بودن های طولانی مدت بیشتر خواهد بود.

● کریپتوس

کریپتوس علامتی است که با صدای ترک خوردگی، کرانچ، ضربه، کلیک و … هنگام حرکت دادن مفصل زانو همراه بوده و یکی از دلایل اصلی ابتلا به این عارضه در زنان به شمار می رود.

● احساس ضعف

بسیاری از زنان به دلایلی نظیر از بین رفتن عضلات چهار سر ران و همستریگ، به دنبال عدم تحرک ناشی از گریز از درد، با ضعف زیادی در زانوی خود مواجه می شوند و با تضعیف مفاصل زانو با گذشت زمان این ضعف نیز تشدید می گردد.

● لاغر بودن پاها

گاهی تضعیف مفاصل و عضلات ران چنان زیاد است که ممکن است پای زنان با این عارضه لاغرتر به نظر برسد.

● آب زانو

عارضه آرتروز زانو با التهاب مفاصل زانو همراه است، اگر تورم مفاصل به اندازه ای باشد که مفاصل علاوه بر التهاب مایع اضافی تولید کنند، زانو آب خواهد آورد و به آن افیوژن می گویند.

● خار استخوان

اگر تورم مفاصل زانو در زنان به حدی سخت باشد که لبه مفاصل زانو به بیرون رشد کنند، خارهای استخوانی به نام استئوفیت در زانوی زنان پدیدار می گردد.

درد ناشی از عارضه آرتروز در زنان می تواند در هر دو پا یا یکی از پاها رخ داده و این درد ممکن است در ساعات پایانی روز تشدید شده و با استراحت کاهش یابد.

زنان با این عارضه ممکن است درد را در جلو یا پهلوی زانوی خود احساس کنند.

زنان مبتلا به آرتروز زانو چه ورزش هایی انجام دهند؟

از حرکات ورزشی که سبب کاهش علائم آرتروز زانو در زنان می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● کشش در عضلات چهار سر ران

ورزش برای زنان مبتلا به آرتروز-01

کنار صندلی بایستید، برای حفظ تعادل یکی از دستان خود را بر صدندلی قرار داده و با دست دیگر مچ پای خود را گرفته و از زانو خم کنید تا عضلات چهار سر ران در حالت کشش قرار گیرند.

میزان کشش، مدت زمان نگه داشتن پا در این حالت، تعداد دفعات تکرار و … می بایست بسته به شدت عارضه آرتروز و با تظر فیزیوتراپیست مشخص شود.

● نشستن و ایستادن

ورزش برای زنان مبتلا به آرتروز-02

برای این حرکت پرکاربرد که شبیه به حرکت اسکات است، روی صندلی بنشینید، دستان خود را بر زانو، بدن یا دسته صندلی برداشته و مانند حالت دویدن کنار بدن قرار دهید، سپس از روی صندلی به آرامی بلند شده و دوباره بنشینید.

انجام پر تعداد این حرکت ساده و کاربردی به تقویت عضلات پهار سر ران کمک کرده و علائم آرترزو زانو در زنان را کاهش می دهد.

● لیفت پا

ورزش برای زنان مبتلا به آرتروز-03

روی صندلی بنشنید و دستان خود را برای حفظ تعادل بر دسته صندلی یا کنار آن قرار دهید، سپس یکی از پاهای خود را در حالت کششش قرار دهید و در این حالت پاشنه پا را روی زین قرار داده و انگشتان پا را به سمت خود بیاورید.

مدتی پا را در این حالت نگه داشته تا تمامی عضلات پهار سر ران در حالت کشش قرار گیرند، در ادامه حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

پیشگیری از آرتروز زانو در زنان

پیشگیری از آرتروز زانو در زنان

با پذیرفتن این مفهوم که همواره پیشگیری بهتر از درمان است، زنان برای اینکه مجبور نباشند تا علائم این بیماری در خود را با به کار بستن روش هایی کاهش دهند، می توانند با استفاده از روش های زیر به دنبال پیشگیری از ابتلا به این عارضه باشند.

● ورزش کردن

توصیه می گردد تا برای حفظ سلامتی مفاصل به طور منظم ورزش شود. علائم آرتروز زانو در زنان برای افرادی که عارضه در آنها چندان تشدید نشده باشد، با انجام حرکات ورزشی مناسب بهبود خواهد یافت. ورزش ماهیچه های اطراف زانو را تقویت کرده و به کاهش وزن کمک می کند.

زنان با این عارضه بهتر است تحت نظر یک فیزیوتراپیست متخصص از حرکات آب درمانی مخصوص استفاده نمایند تا علاوه بر کاهش التهاب، عملکرد ماهیچه ها و مفاصل آنها نیز تقویت گردد.

نوع تمرینات، دامنه حرکتی و شدت آن ها می بایست با مشورت با پزشک متخصص تعیین شود.

● مدیریت وزن

اضافه وزن از عواملی است که سبب فشار بر مفاصل زانو شده و احتمال ابتلا به این عارضه را تشدید می کند.

اضافه وزن سبب می گردد تا نیرویی که بر زانوها هنگام ایستادن، حرکت کردن، دویدن، بالا و پایین رفتن از پله ها و … وارد می شود دو تا سه برابر تشدید شود.

● استفاده از کفش مناسب

از کفشی با کفی ضخیم و طبی استفاده کنید، این کفش ها می توانند از وارد شدن ضربه به مفاصل زانو در هنگام حرکت ممانعت کنند.

مکمل برای بهبود علائم آرتروز زانو در زنان

یکی از بهترین روش ها جهت پیشگیری و یا کاهش علائم آرتروز زانو در زنان استفاده از انواع مکمل های غذایی است.

یکی از بهترین مکمل های غذایی در این زمینه مکمل آرتونیک است. آرتونیک با ترکیبات موجود در خود علائم آرتروز زانو در زنان و مردان را کاهش می دهد.

کلاژن موجود در آرتونیک درد مفاصل را کاهش می دهد، کندروئیتین آرتونیک علاوه بر جلوگیری از تخریب غضروف مفصل زانو به خاصیت ارتجاعی آن کمک می کند؛ متیل سولفونیل متان آرتونیک با خواص آنتی اکسیدانی خود اثرات ضد التهابی داشته و درد را تسکین می دهد و هیالورونیک اسید این مکمل از درد و التهاب ساییده شدن استخوان های زانو بر هم جلوگیری کرده و مفاصل را هیدراته نگه می دارد.

بنر آرتونیک-01

سوالات متداول

اصلی ترین علت آرتروز زانو در زنان کدام است؟

مهمترین علل آرتروز زانو در زنان که هم سبب ابتلای بیشتر زنان به این عارضه شده و هم علائم آرتروز زانو در زنان را در مقایسه با مردان تشدید می کند، تغییرات هورمونی، آناتومی و ساختار اسکلتی عضلانی زنان، اضافه وزن و موارد ژنتیکی است.

آیا زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند؟

بله، زنان به خصوص در سنین 50 تا 60 سال، 3.5 برابر بیشتر از مردان به عارضه آرتروز زانو مبتلا می شوند و اغلب علائم آرتروز زانو در زنان در مقایسه با مردان شدیدتر است.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
علائم آرتروز زانو در زنان

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن