لایه برداری پوست

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

لایه برداری پوست برای افرادی که به سلامت پوست خود توجه می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. لایه برداری پوست صورت علاوه بر جوانسازی و شفافیت پوست، سبب باز کردن منافذ پوستی شده، از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری کرده و چرخه بازتولید پوست را از طریق تحریک پوست به کلاژن سازی بهبود می بخشد.

انواع روش‌های لایه برداری پوست صورت را می‌توان به روش‌های آنزیمی، شیمیایی و فیزیکی تقسیم کرد.

بهترین روش لایه برداری صورت با توجه به نوع پوست از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توان روشی را نسبت به دیگری برتری داد، حتی استفاده از روش‌های خانگی مانند استفاده از اسکراب و انواع ماسک‌های خانگی در این زمینه مفید و مؤثر خواهند بود.

فواید لایه برداری پوست

فواید لایه برداری پوست

پوست انسان روزانه به صورت طبیعی 30000 سلول مرده پوست را از دست می‌دهد. این سلول‌ها نه‌تنها هر روز بلکه هر دقیقه در حال ریختن هستند.

اینکه سلول‌های پوست انسان هرلحظه در حال ریزش هستند، پدیده بسیار خوبی برای سلامت و جوان ماندن پوست و استفاده بهتر از لوازم‌آرایشی و بهداشتی است.

اگر فرایند ریزش سلول‌های پوست وجود نداشت، لایه‌هایی از سلول‌های مرده بر روی پوست انباشته می‌شدندکه درنتیجه باعث کدری، خشکی و ناهمواری در سطح پوست می­گردید.

لایه برداری پوست از فعالیت­های مربوط به زیبایی و موردعلاقه افرادی است که به‌سلامت و زیبایی پوستشان اهمیت می‌دهند.

لایه برداری پوست  به صورت منظم، دارای فواید زیادی مانند افزایش درخشندگی، شفافیت و جوانی پوست است. این موارد شروع مسیر سلامتی و جوان‌سازی پوست است.

فواید لایه برداری پوست عبارتند از:

● لایه برداری پوست صورت منافذ را باز می‌کند

در مرحله اول لایه برداری پوست، به‌صورت مؤثری منافذ پوست پاک می‌شود.

● لایه برداری پوست صورت از جوش زدن وایجاد آکنه جلوگیری می‌کند

لایه برداری پوست همانطور که با باز کردن منافذ از ایجاد جوش سرسفید و سرسیاه جلوگیری می‌کند،از ایجاد لکه‌های آکنه نیز جلوگیری می‌کند.

● لایه برداری پوست صورت به جذب بیشتر محصولات مراقبت از پوست کمک می کند

ازآنجایی‌که با لایه برداری پوست، سلول‌های مرده از بین می‌رود و سطح پوست صاف می‌شود. محصولات مراقبتی پوست می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کند.

لایه برداری پوست صورت به سرم ها،آب‌رسان‌ها و دیگر محصولات مراقبت از پوست کمک می‌کند تا به عمق پوست نفوذ کرده و عملکرد مؤثرتری داشته باشند. به همین دلیل گنجاندن لایه‌بردار خوب در روتین مراقبت پوستی می‌تواند در جذب سرم ها، آب‌رسان‌ها و سایر محصولات پوستی مؤثر باشد و اثر شگفت‌انگیز این محصولات را واضح‌تر کند.

سلول‌های مرده پوست می‌تواند مانند سدی در برابر پوست و محصولات مراقبتی عمل کند.

● لایه برداری پوست صورت چرخه باز تولید پوست را بهبود می‌بخشد

عمل لایه برداری پوست با چرخه بازسازی سلول‌ها سبب درخشانی پوست می­شود. به این صورت که پوست سلول‌های تازه را در سطح خود نگه می‌دارد و سلول‌های مرده را از بین می‌برد.

این عمل باعث به وجود آمدن سطح شفاف بر روی پوست و ایجاد حس تازگی همانند پوست نوزاد می‌شود.

وجود لایه‌بردار در روتین مراقبتی پوستی به چرخه باز تولید پوست کمک می‌کند، از این طریق پوست شروع به بازسازی سلولی می‌کنند و سلول‌های جدید را در سطح پوست نگه می‌دارد تا شفافیت قابل‌مشاهده‌ای به دست آید.

● لایه برداری پوست صورت باعث تحریک کلاژن سازی می‌شود

لایه برداری پوست به کلاژن سازی بسیار کمک می‌کند و به این وسیله پوست را صاف و یکدست، سفت و جوان نگه می‌دارد.

بنابراین لایه برداری پوست صورت از روش‌های جوان‌سازی و ضد پیری نیز محسوب می‌شود و به کاهش چین‌وچروک صورت کمک بسیار می‌کند.

در واقع کلاژن از اصلی‌ترین پروتئین‌های موجود در پوست است که وجود مقدار کافی آن سبب شفافیت و خاصیت ارتجاعی در ساختار پوست می‌شود و پوست را سالم و صاف نگاه می­دارد.

انواع لایه برداری پوست

انواع لایه برداری پوست

روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای لایه برداری وجود دارد. درواقع با توجه به مشکل پوست و نوع پوست باید مشخص شود که کدام روش مؤثرتر و مناسب است.

در حقیقت همه روش‌ها مناسب هر نوع پوستی نیست، مثلاً افرادی که دچار بیماری خاص پوستی هستند لایه برداری برای آن‌ها توصیه نمی‌شود.

برای انتخاب بهترین روش حتماً می‌بایست با یک متخصص مشورت کرد.

انواع روش های لایه ­برداری پوست عبارتند از:

● لایه برداری پوست آنزیمی

یکی از بهترین راه‌ها برای لایه برداری پوست استفاده از لایه‌بردارهای آنزیمی است. همانطور که از اسم آن مشخص است در این روش از آنزیم‌های میوه استفاده می‌شود.

میوه و غلاتی همچون آناناس، پاپایا، برنج و… از این جمله هستند. روش کار این آنزیم‌ها به این شکل است که کراتین موجود بر روی سلول‌های مرده پوست را حل می‌کند و از این طریق منافذ پوست را پاک می‌کنند.

از آنجایی‌ که این آنزیم‌ها فقط سلول‌های مرده پوست را حل می‌کنند نگرانی بابت لایه برداری بیش‌ازحد وجود نخواهد داشت.

این نوع روش از لایه برداری ملایم‌ترین نوع لایه برداری است و برای انواع پوست به‌خصوص پوست‌های حساس عالی است.

● لایه برداری پوست شیمیایی

در این روش پیوندهای پروتئینی سلول‌های مرده پوست که در زیر سطح پوست هستند را حل کرده و کمک می‌کند که سلول‌های مرده به‌آسانی پوسته‌پوسته شوند، درنتیجه با ریزش لایه مرده پوست، ظاهری تازه و شفاف به پوست داده می­شود.

لایه برداری شیمیایی برای بهبود ظاهر اسکارها و لک‌های ناشی از جوش بسیار خوب عمل می‌کند. با این‌ حال می‌بایست از دوز مناسب استفاده شود زیرا استفاده بیش ‌از اندازه و یا دوزهای بالا ممکن است پوست را بسوزاند.

اسیدها از رایج‌ترین لایه‌بردارهای شیمیایی هستند که آلفا هیدروکسی (AHA)  و بتاهیدروکسی اسیدها(BHA)  از مرسوم‌ترین لایه‌بردارهای شیمیایی محسوب می­شوند.

● لایه برداری پوست فیزیکی

لایه برداری پوست فیزیکی

در لایه برداری پوست به روش فیزیکی از دانه‌های بسیار ریز و بافت‌های اسکراب مانند استفاده می‌شود. به این وسیله لایه برداری پوست با از بین بردن فیزیکی سلول‌های مرده پوست بر روی سطح پوست انجام می‌شود.

کرم‌های اسکراب و برس های لایه بردار از بهترین روش‌های لایه برداری فیزیکی است.

نکته مهم این است که از لایه‌بردارهای فیزیکی و خشن می­بایست خودداری شود، زیرا این نوع از لایه برداری می­تواند خراش‌های بسیار ریزی در سطح پوست ایجاد کند که باعث التهاب پوست و آسیب به پوست می‌شود.

لایه برداری فیزیکی برای افراد با پوست حساس می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. افراد دارای پوست حساس بهتر است این روش را برای لایه برداری پوست خود انتخاب نکنند.

کرم‌های اسکراب مانند اسکراب گردو یا هر کرمی که دانه‌های درشتی دارند نباید برای صورت مورد استفاده قرار گیرند، زیرا این اسکراب ها در سطح پوست خراش‌هایی ایجاد می‌کنند که احتمالاً با چشم دیده نمی‌شوند، اما به‌مرورزمان سطح پوست را آسیب‌پذیر کرده و درگذر زمان باعث پیری زودرس پوست می‌شوند.

بهترین روش لایه برداری پوست

برای هر مشکل پوستی و هر نوع از مدل پوست یک روش درمانی مناسب وجود دارد. بنابراین به‌طورکلی نمی‌توان عنوان کرد که کدام روش از همه روش‌ها برای لایه برداری پوست مؤثرتر است.

درنهایت از طریق مشورت با یک متخصص پوست و شرح کامل مشکل پوستی و انتظارات فردی می‌توان به بهترین نتیجه موردنظر دست‌یافت.

البته نکته مهم در مورد لایه برداری پوست که باید موردتوجه قرار گیرد، صبر و حوصله و ممارست در درمان است تا بتوان بهترین نتیجه را از درمان به دست آورد.

لایه برداری پوست خانگی

لایه برداری پوست خانگی

استفاده از روش‌های خانگی نیز برای لایه برداری پوست مؤثر است. روش مورداستفاده خانگی جهت لایه برداری پوست می‌بایست متناسب با نوع پوست باشد تا دچار حساسیت، قرمزی، جوش و لک‌های ناخواسته روی پوست نشویم.

از بهترین روش لایه برداری پوست خانگی می‌توان به اسکراب، ماسک‌های خانگی و … اشاره کرد.

اسکراب ها می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند، اما اگر نوع پوست حساس باشد و یا بریدگی یا آفتاب‌سوختگی در پوست مشاهده گردد، استفاده از این روش مناسب نخواهد بود.

پوست‌های خشک بهتر است از انجام اسکراب خانگی خودداری کنند، زیرا این روش برای آن‌ها ممکن است بیش‌ازپیش تحریک‌کننده باشد و سبب تشدید خشکی پوست شود.

افراد با پوست چرب می‌توانند تا دو بار در هفته از انواع اسکراب های خانگی استفاده کنند.

لازم است انواع اسکراب ها و ماسک‌های خانگی را به‌طور ملایم و با حرکات آرام و دایره‌ای روی صورت بمالید. حتماً بعد از اسکراب خانگی و لایه برداری پوست از مرطوب‌کننده استفاده شود.

لایه برداری سبب از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود و می‌توان با استفاده از مرطوب‌کننده پوست را هیدراته و سالم نگاه داشت.

ماسک لایه بردار صورت عسل و زردچوبه برای پوست درخشان و صاف

ماسک لایه بردار صورت1

ماسک‌های لایه‌بردار صورت می‌توانند یک‌راه حل خوب برای داشتن پوست درخشان و صاف باشند.

این ماسک‌ها با لایه برداری صورت و تمیز کردن منافذ و از بین بردن جوش‌های سرسیاه به بهبود ظاهر پوست کمک می‌کنند. می‌توان این ماسک‌ها را در خانه تهیه کرد.

مزیت ماسک‌های خانگی در آن است که می‌توان با توجه به نوع پوست تغییراتی در ترکیبات آن‌ها انجام داد. یکی از ماسک‌ها لایه‌بردار خانگی محبوب ماسک عسل و زردچوبه است.

زردچوبه حاوی کورکومین است که به کاهش التهاب و مقابله با عفونت‌های پوستی کمک می‌کند. از دیگر ترکیبات این ماسک می‌توان به روغن نارگیل اشاره کرد.

این روغن دارای خواص مرطوب‌کنندگی بسیار زیادی است، عسل موجود در این ماسک دارای خواص ضد باکتریایی است.

میزان ترکیبات مورد استفاده در این ماسک مطابق ذیل است:

  • سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل
  • یک قاشق چایخوری عسل
  • یک قاشق غذاخوری زردچوبه
  • دو قاشق غذاخوری پودر ژلاتین بدون طعم
  • یک قاشق غذاخوری آب گرم

برای تهیه ماسک عسل و زردچوبه جهت لایه برداری پوست، ابتدا می‌بایست پودر ژلاتین و آب را با هم مخلوط کرده و آن‌ها را به مدت اندکی حدود 10 ثانیه در ماکروویو قرار دهید.

در ادامه می‌بایست ترکیب را به‌خوبی از طریق هم زدن حل کرد. بعد از خنک شدن ترکیب به آن عسل، روغن نارگیل و زردچوبه اضافه کرده و مخلوط کنید.

مواد به دست آمده را با برسی نرم و تمیز بر روی پوست تمیز و خشک بمالید. بعد از 10 الی 15 دقیقه می‌توان ماسک خشک‌شده را از روی پوست صورت جدا کرد.

چند نکته برای لایه برداری پوست صورت

لازم است برای لایه برداری پوست صورت نکات ذیل رعایت گردد:

  • لایه‌بردار متناسب با پوست خود انتخاب کنید.
  • پوست خود را در هنگام شب و هفته‌ای یک‌بار اسکراب کنید.
  • از مقدار مناسب لایه‌بردار پوست مطابق با تجویز پزشک استفاده کنید.
  • مرطوب نگاه داشتن پوست را همواره می‌بایست مد نظر قرار دهید.
  • می‌بایست از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

بعد از لایه برداری پوست صورت، آبرسانی به پوست فراموش نشود!

آبرسانی به پوست بعد از لایه برداری پوست صورت اهمیت زیادی دارد زیرا لایه برداری سبب خشکی پوست می‌شود.

یکی از بهترین مکمل‌های آبرسانی به پوست مکمل رویال کلاژن ایکس مارت است.

این مکمل با تحریک پوست به تولید کلاژن و هیالورونیک اسید سبب بهبود آب رسانی و رطوبت پوست می‌شود.

از طریق رطوبت رسانی عمقی ایجادشده با مصرف مکمل رویال کلاژن ایکس مارت، شادابی پوست و جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک تأمین خواهد شد.

رویال کلاژن

سوالات متداول

لایه برداری پوست چیست؟

به فرایند حذف سلول‌های مرده پوست از سطح پوست لایه برداری پوست می‌گویند.

چه زمانی باید لایه برداری صورت را انجام داد؟

هر زمانی که ناهمواری و کدری در پوست احساس شود، لایه برداری پوست صورت می‌تواند مؤثر و مفید باشد. داشتن فرایند لایه برداری در روتین مراقبتی روزانه پوست به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند.

آیا لایه برداری پوست را روشن می کند؟

بله، به دلیل حذف سلول‌های مرده از روی پوست، لایه برداری صورت پوست را روشن می‌کند.

بعد از لایه برداری پوست، چه کارهایی را نباید انجام داد؟

لایه برداری پوست سبب نازک شدن پوست و حساس شدن آن می‌شود لذا از آفتاب گرفتن، اسکراب، سونا گرفتن، استفاده از محصولات پوستی خشن و … می‌بایست اجتناب شود.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
لایه برداری پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن