آشنایی با لایه های پوست

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

پوست بزرگترین اندام بدن است که مساحت آن حدود 20 فوت مربع است. پوست از ما در برابر میکروب‌ها و عناصر محافظت می‌کند، به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند و امکان احساس لامسه، گرما و سرما را ایجاد می‌کند.

در این مقاله سعی داریم با لایه های پوست شما را  آشنا کنیم و به سوالات مهم و متداول شما در مورد لایه های پوست پاسخ دهیم، پس همراه ما باشید.

آناتومی لایه های پوست

آناتومی لایه های پوست

لایه های پوست به سه قسمت تقسیم می‌شوند:

● اپیدرم

بیرونی ترین لایه پوست، یک سد ضد آب ایجاد می کند و رنگ پوست ما را ایجاد می کند.

اپیدرم شما لایه بالایی پوست است که می توانید آن را ببینید و لمس کنید: کراتین، پروتئینی در داخل سلول‌های پوست، سلول‌های پوست را می‌سازد و همراه با پروتئین‌های دیگر به هم می‌چسبد و این لایه پوست را تشکیل می‌دهد.

اپیدرم به عنوان یک سد محافظ عمل می کند: اپیدرم از ورود باکتری ها و میکروب ها به بدن و جریان خون و ایجاد عفونت جلوگیری می کند. همچنین در برابر باران، آفتاب و سایر عناصر محافظت می کند.

ایجاد پوست جدید: اپیدرم به طور مداوم سلول های جدید پوست می سازد. این سلولهای جدید جایگزین حدود 40000 سلول قدیمی پوستی می شوند که بدن شما هر روز می ریزد. شما هر 30 روز یک بار پوست جدیدی دارید.

از بدن شما محافظت می کند: سلول های لانگرهانس در اپیدرم بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. آنها به مبارزه با میکروب ها و عفونت ها کمک می کنند.

رنگ پوست را فراهم می کند: اپیدرم حاوی ملانین است، رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد. میزان ملانین شما رنگ پوست، مو و چشم شما را تعیین می کند. افرادی که ملانین بیشتری تولید می کنند پوست تیره تری دارند و ممکن است زودتر برنزه شوند.

● درم

یکی دیگر از لایه های پوست، درم است. این لایه زیر اپیدرم، حاوی بافت همبند سخت، فولیکول های مو و غدد عرق است.

این لایه میانی پوست ، 90 درصد ضخامت پوست را تشکیل می دهد.

کلاژن و الاستین دارد: کلاژن پروتئینی است که سلول های پوست را قوی و انعطاف پذیر می کند. پروتئین دیگری که در درم یافت می شود، الاستین است که پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد. همچنین به پوست کشیده کمک می کند تا شکل خود را به دست آورد.

رشد مو: ریشه فولیکول های مو به درم می چسبد.

شما را در تماس نگه می دارد: اعصاب این لایه پوست به شما می گویند زمانی که چیزی بیش از حد گرم است که نمی توانید لمس کنید، خارش می کند یا بسیار نرم است. این گیرنده های عصبی نیز به شما در احساس درد کمک می کنند.

تولید چربی: غدد چربی در درم به نرم و صاف نگه داشتن پوست کمک می کنند. روغن همچنین از جذب آب بیش از حد پوست در هنگام شنا یا گرفتار شدن در طوفان جلوگیری می کند.

تولید عرق: غدد عرق در درم عرق را از طریق منافذ پوست آزاد می کنند. عرق به تنظیم دمای بدن شما کمک می کند.

خون را تامین می کند: رگ های خونی در درم مواد مغذی را برای اپیدرم فراهم می کنند و لایه های پوست را سالم نگه می دارند.

● هیپودرم(بافت زیر جلدی عمیق تر)

از چربی و بافت همبند ساخته شده است.

لایه زیرین پوست یا هیپودرم، لایه چربی است.

ماهیچه ها و استخوان ها را بالشتک می کند: چربی موجود در هیپودرم از عضلات و استخوان ها در برابر صدمات در هنگام سقوط یا تصادف محافظت می کند.

دارای بافت همبند: این بافت لایه های پوست را به ماهیچه ها و استخوان ها متصل می کند.

به اعصاب و عروق خونی کمک می کند: اعصاب و رگ های خونی در درم (لایه میانی) در هیپودرم بزرگتر می شوند. این اعصاب و رگ های خونی منشعب می شوند تا هیپودرم را به بقیه بدن متصل کنند.

دمای بدن را تنظیم می کند: چربی موجود در هیپودرم از سرد شدن یا گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند.

لایه شاخی چیست؟

لایه شاخی

لایه شاخی، بیرونی ترین لایه اپیدرم است. به عنوان مانع اصلی بین بدن و محیط عمل می کند.

اما بیایید دقیق تر پیش برویم، اپیدرم خود از پنج لایه تشکیل شده است:

 • لایه پایه: عمیق ترین لایه اپیدرم است که از سلول های مکعبی و ستونی تشکیل شده است
 • لایه خاردار: از سلول های پوستی تشکیل شده است که توسط دسموزوم ها به هم متصل شده اند و ظاهری خاردار به این سلول ها در زیر میکروسکوپ می دهند.
 • لایه گرانولوزوم: از سلول های پوستی با گرانول های حاوی اجزایی تشکیل شده است که در تشکیل لایه بیرونی پوست نقش دارند.
 • لایه شفاف: لایه نازک و روشن تر فقط در کف دست و پا وجود دارد
 • لایه شاخی پوست: خارجی ترین لایه پوست که از لایه هایی از سلول های بسیار انعطاف پذیر و تخصصی پوست و کراتین تشکیل شده است.

لایه شاخی شامل یک سری لایه از سلول های پوستی تخصصی است که به طور مداوم در حال ریزش هستند. به آن لایه شاخی نیز می‌گویند، زیرا سلول‌ها مانند شاخ حیوانات سخت‌تر از بسیاری از سلول‌ها هستند. لایه شاخی برای محافظت از لایه های داخلی پوست وجود دارد.

بیشتر نواحی لایه شاخی حدود 20 لایه سلولی ضخامت دارند. نواحی پوست مانند پلک های شما ممکن است نازک تر باشند، در حالی که دیگر لایه های پوست مانند دست ها و پاشنه های شما ممکن است ضخیم تر باشند.

کدام لایه پوست حاوی کراتین است؟

در بین لایه های پوست، لایه اپیدرم است که حاوی کراتین می‌باشد، آن هم به دلیل وجود کرانوسیت ها.

اپیدرم دارای انواع مختلفی از سلول ها است، از جمله:

 • کراتینوسیت ها: کراتینوسیت ها پروتئین کراتین را تولید می کنند که جزء اصلی اپیدرم است.
 • ملانوسیت ها: ملانوسیت ها رنگدانه پوست شما را می سازند که به نام ملانین شناخته می شود.
 • سلول های لانگرهانس: سلول های لانگرهانس از ورود اشیا به پوست شما جلوگیری می کنند.

آیا در اپیدرم خون وجود دارد؟

خیر، در همه لایه های پوست خون وجود ندارد. اپیدرم خون ندارد و برای نیازهای متابولیکی خود به انتشار از سلول های پوستی نیاز دارد. ل

ایه سلول مرده لایه شاخی محافظت در برابر از دست دادن آب را فراهم می کنند که به مهره داران اجازه می دهد در خشکی زندگی کنند.

شناخت لایه های پوست در پاکسازی

لایه های پوست در پاکسازی

همانطور که پیشتر گفته شد اپیدرم بیرونی ترین لایه پوست شماست و آن را به سدی محافظ تبدیل می کند که از ورود باکتری های مضر، ویروس ها و سایر مواد خارجی به لایه های عمیق تر پوست جلوگیری می کند. از هدر رفتن آب از پوست جلوگیری می کند و همچنین به دلیل وجود ملانوسیت مسئول رنگ آن است.

اما برای پاکسازی پوست شما نیاز به دانستن لایه های مختلف اپیدرم دارید:

 • استراتوم بازال( لایه ی پایه)

پایین ترین لایه اپیدرم است و از کراتینوسیت ها، ملانوسیت ها و سلول های لمسی تشکیل شده است. کراتینوسیت های تولید شده در اینجا دائماً تحت تقسیم سلولی قرار می گیرند و به لایه های بالایی اپیدرم رانده می شوند.

کراتینوسیت سلولی متشکل از کراتین، پروتئین فیبری است که به پوست، مو و ناخن ها بافت سخت می دهد. سلول های این لایه از طریق رشته های کلاژن به لایه های پوستی پوست متصل می شوند که به آن غشای پایه می گویند.

 • استراتوم اسپینوزوم(لایه سلول خاردار)

این لایه از کراتینوسیت های دختر و سلول های دندریتیک تشکیل شده است که با عفونت های بدن مبارزه می کنند. استراتوم اسپینوزوم به دلیل ساختارهای بیرون زده به نام دسموزوم از نظر ظاهری براق است.

 • استراتوم گرانولوزوم(لایه گرانول)

این لایه از 3-5 لایه کراتینوسیت تشکیل شده است. به دلیل تغییرات کراتینوسیت هایی که به این لایه فشار داده می شوند، دانه دانه به نظر می رسد.

 • استراتوم لوسیدوم

این لایه دارای سلول های کراتینوسیت نزدیک با سلیدین است، پروتئینی شفاف و غنی از لیپیدها. این همان پوست ضخیم است که در کف دست و پاهای خود پیدا می کنید و شفافیت آن به دلیل سلیدن است.

 • استراتوم کورنئوم(لایه ی شاخی)

این لایه از 30-15 لایه سلول مرده کراتینه شده تشکیل شده است. آنها هر چهار هفته یکبار ریخته می شوند. این لایه نام خود را از فرآیند کراتینه شدن یا کورنیفیکاسیون که اتفاق می افتد گرفته است.

حال با توجه به این که لایه های پوست را شناختید، میدانید که تمیز کردن پوست شما تضمین می کند که پوستی صاف و عاری از آلودگی، باقی مانده آرایش و چربی اضافی شود.

همچنین به حذف سلول های مرده پوست که ممکن است باعث تیرگی پوست شوند کمک می کند.

در واقع الان بهتر مفهوم پاکسازی را با توجه به لایه های اپیدرم متوجه می‌شوید و می‌دانید که لایه شاخی و دیگر لایه ها چه وظایفی دارند.

آبرسانی مناسب به لایه های پوست با مکمل های کلاژن ساز

کلاژن یک جزء کلیدی در استخوان ها، پوست، ماهیچه ها و سایر قسمت های بدن است.

مردم اغلب مکمل کلاژن را برای حمایت از سلامت پوست مصرف می کنند، اما آیا واقعا کمک می کند؟

در گذشته تحقیقات علمی مانند امروز گسترده نبود برای همین بسیاری از اطلاعات نواقص زیادی داشت اما امروز با پیشرفت هر چه سریع تر علم و تکنولوژی به این نتیجه رسیده اند که مکمل کلاژن مزایای سلامتی مختلفی را به همراه دارد و سلامت پوست را بهبود می بخشد.

از مهمترین محصولات و مکمل های کلاژن و تقویت پوست و بهسازی لایه های پوست، می‌توان به محصول رویال کلاژن ایکس مارت اشاره کرد که با تامین کلاژن و آبرسانی به لایه‌های مختلف پوست از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند و موجب تحریک رشد مو و ناخن می‌شود.

رویال کلاژن

سوالات متداول

ضخامت ۳ لایه پوست چقدر است؟

ضخامت لایه های پوست پوست تنها حدود 2 میلی متر (حدود 0.07 اینچ) است، اما حدود 20 فوت مربع از سطح را پوشش می دهد و وزن آن حدود 3 کیلو گرم (کمی بیش از 6 پوند) است. بسته به نحوه شمارش آنها، پوست انسان دارای سه لایه است.

عمیق ترین لایه اپیدرم چیست؟

استراتوم بازال یا همان لایه ی پایه، عمیق ترین لایه‌ی اپیدرم است. که دو عملکرد اصلی دارند: اولی تکثیر و دومی اتصال اپیدرم به درم. سلول های لایه پایه اساساً نشان دهنده سلول های ژرمینال (“مولد آجر”) هستند که مسئول تولید تمام سلول های اپیدرم هستند.

نازک ترین لایه پوست کدام است؟

اپیدرم نازک ترین لایه پوست است، اما مسئول محافظت از شما در برابر دنیای بیرون است و از پنج لایه خودش تشکیل شده است.

کدام لایه پوست خونریزی نمی کند؟

در بین لایه های پوست اپیدرم خونریزی نمی‌کند، زیرا در واقع هیچ خونی در اپیدرم جریان ندارد. رگ های خونی که خون را در اطراف بدن ما حمل می کنند، در لایه بعدی پایین قرار دارند. این لایه دوم درم نامیده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 16 نظر

5 16
آشنایی با لایه های پوست

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن