از بین بردن جای زخم کهنه

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

از بین بردن جای زخم کهنه فرایندهای پزشکی متفاوتی دارد. با توجه به اینکه پوست افراد در ظاهر و زیبایی افراد تأثیر بسیاری دارد. پوست چین و چروک خورده، همراه با برآمدگی­ها و فرورفتگی­های زیاد و التهاب حس بدی را به فرد القا می­کند. شدت جراحت ایجاد شده روی پوست در جای زخمی که بعدها بر پوست پدیدار می­شود تأثیر گذار است.

امروزه با استفاده از روش­های مختلف درمانی پزشکی و بسیاری از روش­های درمانی خانگی و استفاده از قرص‌ها و مکمل­های ویژه­ای می­توان سرعت بهبود زخم­ها را تسریع بخشید و از ایجاد جای زخم بر روی پوست ممانعت به عمل آورد. حتی در صورت ایجاد جای زخم و اسکار روی پوست با استفاده از انواع روش­هایی نظیر لایه­برداری، جراحی، لیزردرمانی، مصرف پماد و کرم و … می­توان جای زخم کهنه را از بین برد.

جای زخم کهنه چیست؟

اتفاقات و حوادث ناگواری چون بریدگی، سوختگی و تصادف و … سبب ایجاد زخم­هایی در بدن افراد می‌شود. گاهی این زخم­ها التیام یافته و خوب می­شوند ولی گاهی جای این زخم­ها روی بدن باقی می­ماند. افراد به دلیل جای زخم کهنه که به‌صورت، فرورفتگی، برآمدگی، تغییر رنگ، التهاب و …هستند احساس ناراحتی می­کنند، بنابراین به دنبال از بین بردن جای زخم کهنه هستند.

جای زخم و یا اسکار اغلب در زمان بهبود زخم­های عمیق ایجاد می­شود. پوست از لایه­های مختلفی تشکیل شده است. اگر شدت آسیب به بدن تا حدی باشد که لایه دوم از سطح پوست به نام درم را مورد آسیب قرار دهد. بدن برای ترمیم آسیب فیبرهای کلاژن که نوعی پروتئین است را تولید می­کند.

هرچه زخم عمیق­تر باشد بدن کلاژن بیشتری تولید کرده و احتمال ایجاد جای زخم کهنه و اسکار بیشتر می­شود.

افراد به دلیل حفظ زیبایی خود و برگرداندن پوست به حالت اولیه و طبیعی خود از روش­های مختلفی برای از بین بردن جای زخم کهنه استفاده می­کنند.

انواع مختلف اسکار قدیمی

انواع مختلف اسکار قدیمی

اسکار قدیمی یا جای زخم کهنه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • آتروفیک: فرورفتگی‌های جزئی و یا عمیق روی پوست نوعی اسکار قدیمی به نام آتروفیک را به وجود می­آورد. اگر بدن به‌منظور ترمیم و از بین بردن اسکار کلاژن کافی تولید نکند، این جای زخم ایجاد می­شود.
 • هایپرتروفیک یا کلوئید: برخلاف اسکار آتروفیک که همراه با فرورفتگی است اسکار کلوئید همراه با برجستگی­های روی پوست است. اگر بدن برای ترمیم زخم کلاژن بیش از اندازه تولید کند این نوع جای زخم پدیدار خواهد شد.
 • نرموتروفیک: این جای زخم با تغییر رنگ پوست همراه است. قسمت­هایی از پوست آسیب‌دیده در این حالت تیره شده و یا تغییر رنگ می­دهد. این اسکار یا جای زخم از سایرین خفیف­تر است و برای از بین بردن آن می­توان از کرم­های مناسب و یا ضدآفتاب استفاده کرد.

تفاوت جای زخم قدیمی با جای زخم جدید چیست؟

زخمی که تازه ایجاد می­شود به زخم­های پاکیزه، آلوده، عفونی و یا کولونیزه تقسیم می­شوند.  زخم جدیدی که جسم خارجی یا آلودگی و باکتری و میکروبی وارد زخم نشده را زخم پاکیزه می­گویند که تنها ملتهب است  ولی به‌سرعت بهبود می­یابد. در زخم­های آلوده که از جمله زخم­های جدید هستند اجسام خارجی یا ویروس  باکتری در زخم وارد شده است. زخم عفونی که از زخم­های جدید هستند عفونت به لایه­های زیرین پوست وارد می­شود. زخم عفونی از خود ترشحاتی زرد یا سفید دارند و ملتهب و دردناک هستند. در زخم­های کلونیزه که از انواع زخم­های تازه هستند باکتری در زخم وجود دارد اما زخم عفونت نمی­کند.

برخلاف انواع زخم­های جدید که انواع آن بیان گردید زخم قدیمی هیچ آلودگی، باکتری، ویروس و عفونتی در خود ندارد. به لایه­های زیرین پوست نفوذ نمی­کند. ملتهب نیست و ترشحی از آن خارج نمی­شود.

زخم­های قدیمی همان کلاژنی است که بدن برای ترمیم زخم تولید کرده و گاهی در اثر کمبود تولید کلاژن به‌صورت تورفتگی و گاهی در اثر زیادی تولید کلاژن به‌صورت برآمدگی دیده می­شود. زخم قدیمی ناشی از زخم­های جدید عمیق هستند. افراد برای از بین بردن جای زخم قدیمی از روش­های مختلفی استفاده می­کنند.

تفاوت جای زخم قدیمی با جای زخم جدید

چگونه جای زخم کهنه را از بین ببریم؟

برای از بین بردن جای زخم قدیمی و کهنه راه­های مختلفی وجود دارند که همگی به‌شدت و جراحت ابتدایی زخم یا شدت زخم جدید بستگی دارند.

برخی از این روش­ها سنتی و خانگی هستند و برخی روش­ها درمانی بوده که نیاز به پزشک و دستگاه و ابزار ویژه­ای برای از بین بردن جای زخم کهنه دارند.

درمان جای زخم قدیمی

برخی روش­های درمانی برای از بین بردن جای زخم کهنه عبارتند از:

 • لایه­برداری شیمیایی: با موادی چون گلیکولیک اسید و یا سالیسیلیک اسید لایه­برداری می­کنند. برای از بین بردن جای زخم کهنه که سطحی هستند و به لایه­های زیرین پوست آسیب وارد نشده از این روش استفاده می­شود.
 • لیزردرمانی: لیزردرمانی برای از بین بردن جای زخم کهنه اسکار ایجاد شده پوست را از بین برده و پوست را به کلاژن­سازی تحریک می­کند.
 • دارو: کرم و پمادهایی زیاد برای از بین بردن جای زخم کهنه وجود دارند. اما اگرچه هرکدام قوت و ضعف خاص خود را دارند اما در تمام داروها ممارست و با برنامه استفاده کردن دارو بسیار حائز اهمیت است.
 • تزریق ژل یا فیلر: برای از بین بردن جای زخم کهنه آتروفیک موادی مانند هیالورونیک اسید و یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت را به زخم تزریق می­کنند.
 • درم ابریژن: با دستگاهی به سایش لایه­های پوست و از بین بردن جای زخم کهنه پرداخته می­شود. دستگاه مورداستفاده در این روش انواع مختلف داشته و مزایای خاص خود را دارند.
 • میکرونیدلینگ: با سوزن­هایی بسیار ریز کلاژن‌سازی پوست برای از بین بردن جای زخم کهنه را تقویت می­کنند.
 • پانچ: در روش پانچ بافت اسکار اگر فرورفته باشد بالا می­آید و فرورفتگی کمتر می­شود.
 • سابسیژن: در روش سابسیژن برای از بین بردن جای زخم کهنه جای زخم را به طور افقی حرکت می­دهند تا از روی پوست محو گردد.

تأثیر ماده معدنی زینک در درمان جای زخم قدیمی

زینک بعد از آهن به‌عنوان دومین ماده معدنی مهم برای بدن است. زینک در تمامی فرایندهای لازم در بازسازی بافت پوست آسیب‌دیده و بهبود جای زخم اثر دارد.

زینک ایکس مارت به‌عنوان مکملی مهم در سلامت پوست و بهبود و از بین بردن جای زخم کهنه تأثیر دارد. زینک ایکس مارت سبب ایجاد کلاژن می­شود. کلاژن­ها بافت­های پروتئینی هستند که در درمان جای زخم تأثیر دارند. همچنین زینک موجود در مکمل زینک ایکس مارتسلامت، شادابی و جوانی را به پوست افراد باز می­گرداند.

زینک ایکس مارت

درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم کهنه

برای از بین بدن جای زخم کهنه روش­های ذیل مورداستفاده قرار می­گیرد:

 • لیمو: استفاده از لیمو با خاصیت آنتی‌اکسیدان آن سبب از بین بردن جای زخم کهنه می­شود. البته در برخی موارد ممکن است پوست افراد نسبت به لیمو حساسیت نشان دهد که در این صورت باید از استعمال لیمو روی سطح خارجی پوست خودداری شود.
 • عسل و جوش شیرین: قراردادن مخلوط عسل و جوش شیرین به مدت‌زمان 3 تا 5 دقیقه به طور روزانه روی زخم قدیمی سبب از بین بردن جای زخم کهنه می­شود.
 • پیاز: برای جلوگیری از تولید کلاژن اضافی بر روی زخم تأثیر دارد. کافی است آب پیاز را روزانه 3 تا 4 بار روی اسکار قرار دهید.
 • ژل آلوئه‌ورا: ژل آلوده ورا التهاب پوست را کم کرده و به تولید کلاژن‌سازی پوست کمک می­کند.
درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم کهنه

آیا روش های خانگی می توانند جای زخم قدیمی را درمان کنند؟

استفاده از روش­های خانگی و استفاده از کرم‌ها و پمادها برای از بین زخم قدیمی بی‌تأثیر نیستند. اما بهتر است از این روش زمانی استفاده شود که جای زخم خفیف و سطحی باشد. برای از بین بردن زخم کهنه که به صورت فرورفتگی یا برآمدگی­های زیاد روی پوست است، بهتر است از روش­های پزشکی و درمانی استفاده شود.

عملکرد مناسب روش­های خانگی در درمان و از بین بردن جای زخم­های سطحی به ممارست و با برنامه و مرتب استفاده کردن داروهای خانگی بستگی مستقیم دارد.

سوالات متداول

بهترین روش برای از بین بردن جای زخم قدیمی چیست؟

برای از بین بردن جای زخم کهنه روش­های پانچ، لایه برداری شیمیایی و لیزردرمانی به‌عنوان بهترین روش­های درمانی محسوب می­شوند.

آیا جای زخم‌های قدیمی با لیزر پاک می شود؟

لیزر با تحریک پوست به ایجاد کلاژن­سازی بیشتر در از بین بردن جای زخم کهنه تأثیر داشته و جای زخم­های قدیمی با لیزر پاک خواهد شد.

آیا وازلین برای جای زخم قدیمی مفید است؟

استفاده از وازلین برای از بین بردن جای زخم کهنه که سطحی است و فرورفتگی و برآمدگی زیادی در پوست ایجاد نشده است مناسب است.

چرا جای زخم من بعد از 2 سال هنوز قرمز است؟

عواملی مانند عفونت، تغذیه نامناسب، دیابت، گردش خون پایین و … همگی سبب می­شوند تا زخم بعد از مدت‌زمان طولانی همچنان ملتهب و قرمزرنگ باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل زینک ایکس مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 15 نظر

4 15
از بین بردن جای زخم کهنه

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن