از بین بردن جای زخم

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

جای زخم چیزی است که اکثر افراد دوست دارند به شکلی از شر آن خلاص شوند. روشی که برای از بین بردن جای زخم استفاده می‌شود، بستگی به نوع زخم دارد. نکته‌ای که وجود دارد این است که رفع جای زخم به طور کامل امکان‌پذیر نبوده و فقط کم رنگ می‌شود.

انواع زخم

جای زخم انواع مختلفی دارد و برای هر کدام از روش مخصوص برای از بین بردن جای زخم استفاده می‌شود.

جای زخم کلوئیدی

این جای زخم‌ها نتیجه یک روند بهبودی بیش از حد تهاجمی هستند. این نوع جای زخم به اطراف محل زخم گسترش می‌یابند.

برای از بین بردن جای زخم کلوئیدی می‌توان از جراحی، تزریق استروئید یا ورقه‌های سیلیکونی برای صاف کردن جای زخم استفاده کرد.

پس از زخم شدن برای از بین بردن جای زخم کلوئیدی، می‌توان از درمان فشاری یا پدهای ژل با سیلیکون درست بعد از منعقد شدن خون استفاده کنید.

جای زخمهای کلوئیدی در میان افرادی که پوست تیره دارند بیشتر دیده می شود.

جای زخم انقباضی

این نوع جای زخم معمولا در جای سوختگی نمایان می‌شود. جای زخم اقباضی سفت می‌شود و بسته به جای زخم، می‌تواند در حرکت محدودیت ایجاد کند.

درصورتی که زخم عمیق باشد، ممکن است به بافت ماهیچه و اعصاب آسیب وارد کرده و از بین بردن جای زخم کار سختی باشد.

جای زخم هایپرتروفیک

این‌ها جای زخم‌های برجسته و قرمز رنگی هستند که شبیه به جای زخم کلوئید هستند اما از محل اصلی زخم شده فراتر نمی‌روند.

برای از بین بردن جای زخم هایپرتروفیک می‌توان از تزریق استروئید برای کاهش التهاب یا ورقه‌های سیلیکونی استفاده کرد.

جای آکنه

افراد مبتلا به اکنه معمولا پس از درمان درگیر از بین بردن جای زخم ناشی از آکنه می‌شوند. انواع مختلفی از جای زخم آکنه وجود دارد، از حفره‌های عمیق گرفته تا جای زخم‌هایی که از نظر ظاهری زاویه دار یا موجی هستند.

گزینه‌های درمانی برای بهبود جای زخم ناشی از اکنه به انواع جای زخم های آکنه‌ روی صورت بستگی دارد.

درمان انواع زخم

رتینول

صرف نظر از نوع یا علت ایجاد جای زخم، از بین بردن جای زخم با رتینول یا رتینوئید می‌تواند به یکدست شدن بافت پوست کمک کند.

رتینوئیدها ممکن است با تحریک رشد کلاژن به بهبود ظاهر جای زخم کمک کنند. داروهای موضعی بدون نسخه حاوی رتینول می‌توانند تاثیر قابل قبولی بر پوست بگذارند. ولی مشورت با پزشک متخصص قبل از استفاده از ان می‌تواند کمک کننده باشد.

تزریق استروئید

متخصصان پوست برای از بین بردن جای زخم هیپرتروفیک یا کلوئیدی، کورتیکواستروئیدی را مستقیماً به محل ایجاد جای زخم تزریق کنند. استروئید می‌تواند به رفع جای زخم کمک کند.

استروئیدها برای از بین بردن جای زخم، پیوندهای بین رشته‌های کلاژن را می‌شکنند که این امر ترمیم جای زخم می‌شود.

استروئیدها همچنین دارای خواص ضد التهابی قوی هستند که می‌تواند به کاهش تورم، قرمزی، خارش یا حساسیت کمک کند. عوارض جانبی ممکن است شامل نازک شدن یا فرورفتگی پوست در محل تزریق باشد.

اگر یک جای هیپرتروفیک یا کلوئید بعد از جراحی ایجاد شود، متخصصان پوست تزریق استروئید را هر چهار تا شش هفته برای از بین بردن جای زخم انجام می‌دهند. این عمل حدود 15 دقیقه طول می‌کشد و اغلب نیازی به بیهوشی نیست.

لیزر

لیزر یکی از روش‌های محبوب برای از بین بردن جای زخم است. از لیزر درمانی برای اصلاح رنگ پوست و کاهش ترک‌های پوستی نیز استفاده می‌شود.

لیزر درمانی با رنگ پالسی برای برطرف کردن جای زخم

لیزر درمانی با رنگ پالسی یکی از روش‌های از بین بردن جای زخم است که می‌تواند جای زخم‌های قدیمی را نیز بهبود ببخشد.

لیزر رنگی پالسی نوری متمرکز از خود ساطع می‌کند که باعث می‌شود رگ‌های خونی در بافت جای زخم منقبض شده و در نهایت حل شوند. این کار باعث روشن شدن جای زخم هم می‌‌شود.

درمان جای زخم با استفاده از لیزر درمانی فرکشنال دی اکسید کربن

از بین بردن جای زخم با استفاده از لیزر درمانی فرکشنال دی اکسید کربن (C02) از پرتو پرانرژی نور برای تسریع فرآیند از بین بردن جای جوش، ترمیم پوست و حذف لایه‌های بیرونی زخم یا تغییر رنگ پوست استفاده می‌کند.

بسته به اندازه و بافت جای زخم، ممکن است چندین جلسه برای رفع جای زخم مورد نیاز باشد. متخصصان پوست معمولاً جلساتی با فاصله شش تا هشت هفته را توصیه می‌کنند.

پس از هر جلسه درمان، متخصص پوست روی نواحی تحت درمان بانداژ قرار می‌دهد. تورم، قرمزی و خارش طبیعی است و معمولاً طی پنج تا هفت روز، زمانی که لایه بالایی پوست شروع به کنده شدن می‌کند، کاهش می‌یابد.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند پوست خود را در طول فرآیند بهبودی مرطوب و تمیز نگه دارید تا از عفونت جلوگیری شود. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر نیز هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب توصیه می‌شود.

عوارض جانبی این نوع درمان جابرای از بین بردن جای زخم می‌تواند شامل لکه‌های روشن یا تیره دائمی و سوختگی باشد.

ژل سیلیکون

ژل سیلیکون برای از بین بردن جای زخم از طریق مکانیسم‌های هیدراتاسیون پوست و تنظیم کلاژن عمل می‌کند. جای زخمها برای بهبودی نیاز به تعادل ایده‌آلی از اکسیژن و رطوبت دارند که در غیر این صورت به عنوان هموستاز شناخته می‌شود.

هنگامی که رطوبت در محل جای زخم حفظ می‌شود، سلول های پوستی به نام فیبروبلاست‌ها و کراتینوسیتها تولید کلاژن را کاهش می‌دهند. این به صاف شدن و کاهش تغییر رنگ بافت جای زخم کمک می‌کند و به آن اجازه می دهد بهتر با پوست اطراف ترکیب شده و به از بین بردن جای زخم کمک می‌‌کند.

سفید شدن جای زخم

جای زخم‌هایی که به رنگ سفید ظاهر می‌شوند، جای زخم‌های هیپوپیگمانته نامیده می‌شوند. جای زخم‌های پوپیگمانته در بیمارانی که تحت عمل جراحی، روش‌های بازسازی قرار گرفته‌اند یک عارضه شایع است.

از بین بردن جای زخم هیپوپیگمانته به دلیل اثربخشی محدود، عوارض جانبی درمان برای بهبود جای زخم‌ها و تاثیر کوتاه مدت درمان‌های موجود، همچنان یک چالش باقی مانده است. چندین روش برای درمان جای زخمهای هیپوپیگمانته پیشنهاد شده است:

 • پیوند پوست
 • برش جراحی
 • درم ابریژن
 • لایه‌برداری شیمیایی
 • اشکال مختلف فتوتراپی
 • لایه برداری با لیزر

برای جای زخم چی خوبه؟

هیچ غذایی نمی‌تواند به طور جادویی بریدگی‌ها و زخم‌های را به طور کامل التیام بخشد، اما یک رژیم غذایی پر از غذاهای مغذی، از جمله پروتئین فراوان، ویتامین‌های A و C، آهن و روی، برای از بین بردن جای زخم ضروری است.

مصرف پروتئین زیاد باعث ترمیم جای زخم می‌شود

پروتئین‌ها برای بازسازی پوست آسیب دیده، ساخت کلاژن و رگ‌های خونی ضروری هستند. در واقع، کمبود پروتئین مانع از بهبودی می‌شود، در حالی که دریافت مقدار کافی به ترمیم بریدگی‌ها با سرعت مطلوب کمک می‌کند.

برای بهبود جای زخم، ویتامین ث ضروری است

بریدگی‌ها در یک فرآیند گام به گام بهبود می‌یابند که با پایه‌ای از کلاژن شروع می شود. پس از تشکیل شبکه کلاژن، پوست جدید از لبه‌های برش شروع به رشد کرده و آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا لبه‌ها بهم برسند. کلاژن از پروتئین ساخته می‌شود، اما تولید آن به وجود ویتامین ث بستگی دارد.

ویتامین A سرعت برطرف کردن جای زخم را افزایش می‌دهد

اگر ویتامین A کافی در رژیم غذایی نداشته باشید، ممکن است روند بهبودی مختل شود. این ویتامین پاسخ التهابی اولیه را تقویت می‌کند، که مهم است زیرا التهاب در ابتدای بهبود زخم با از بین بردن محرک‌ها و باکتری‌های مضر از عفونت جلوگیری می‌کند.

درمان فرورفتگی جای زخم

فرو رفتگی ناشی از جای زخم که به نام جای زخم آتروفیک نیز شناخته می‌شوند، معمولاً نتیجه آکنه‌های شدید هستند.

در این نوع جای زخم‌ها، بافت پوست در طی فرآیند بازسازی از بین رفته فرورفتگی ایجاد می‌شود. به دلیل فرورفتگی ایجاد شده از بین بردن جای زخم فرورفته سخت است.

از بین بردن جای زخم فرورفته از طریق روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • لایه‌برداری با لیزر
 • لایه‌برداری شیمیایی
 • میکوونیدلینگ با امواج رادیویی
 • استفاده از فیلرها
 • جراحی
 • میکروآبریژن
 • درما رولر

درمان‌های پیشرفته‌ای که توسط متخصصان پوست انجام می‌شود به کاهش عمق و از بین بردن جای زخم فرورفته کمک می‌کند.

با این حال، نتایج ممکن است بسته به شدت جای زخم، نوع پوست، روش درمان انتخاب شده برای رفع جای زخم، فناوری موجود و تخصص متخصص پوستی که درمان را انجام می‌دهد، متفاوت باشد.

تاثیر ماده معدنی زینک در از بین بدن جای زخم

زینک یک ماده معدنی است که به از بین بردن جای زخم و بهبود آن کمک می‌کند. زینک این کار را از طریق کاهش التهاب و افزایش رشد سلولی انجام می‌دهد.

زیاده‌روی در مصرف زینک می‌تواند عوارض جانبی چون جمله نفخ یا اسهال داشته باشد. قبل از مصرف بهتر است از پزشک درباره دوز مناسب مشورت بگیرید.

همان طور که گفتیم، مصرف زینک برای بهبود سریع‌تر زخم‌های ضروری است. به همین دلیل مصرف مکمل زینک ایکس مارت می‌تواند به از بین بردن جای زخم احتمالی کمک کند.

زینک علاوه بر ترمیم زخم‌ها، باعث افزایش سلامت استخوان، رشد مو و ناخن نیز می‌شود.

مکمل زینک ایکس را می‌توانید از داروخانه های سطح شهر و داروخانه‌های آنلاین تهیه کنید.

زینک ایکس مارت

چگونه جای زخم روی صورت را از بین ببریم؟

از بین بردن جای زخم روی صورت به دلیل حساسیتی که دارد، سخت است. باید به این نکته توجه کنید که قبل ازا نتخاب درمان، باید توسط متخصص پوست معاینه شوید.

درم‌آبریژن باعث بهبود جای زخم می‌شود

درم ابریژن یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌ها برای از بین بردن جای زخم در صورت است. برخلاف کیت‌های میکرودرم‌آبریژن که می‌توانید از داروخانه خریداری کنید، درم‌ابریژن توسط متخصص پوست انجام می‌شود.

لایه‌برداری شیمیایی برای رفع جای زخم

لایه‌برداری شیمیایی حاوی اسیدهای ملایمی است که به صورت یک لایه نازک روی پوست برای از بین بردن جای زخم اعمال می‌شود. در نتیجه، لایه بالایی پوست (اپیدرم) لایه برداری می‌شود و لایه جدیدی از پوست خود را نشان می‌دهد.

سه نوع لایه برداری شیمیایی وجود دارد:

لایه‌برداری عمیق: در لایه‌برداری از فنل استفاده می‌شود و رایج‌ترین نوع مورد استفاده برای ازبین بردن جای زخم است زیرا به عمق پوست نفوذ می کند.

لایه‌برداری سطحی: این لایه برداری اثرات ملایم‌تری دارد و ممکن است تغییر رنگ مرتبط با زخم‌های جزئی را بهبود بخشد.

لایه‌برداری متوسط: در حالی که برای تغییر رنگ نیز استفاده می‌شود، اسید گلیکولیک موجود در این لایه برداری اغلب برای درمان جای زخم قدیمی و چین و چروک استفاده می‌شود.

درمان جای زخم عمیق

گزینه‌های زیادی برای از بین بردن جای زخم عمیق وجود دارد. پیوند پوست، برداشتن پوست، درم ابریژن یا جراحی لیزر تنها تعدادی از این روش‌ها هستند.

در پیوند پوست، جراح از پوست ناحیه دیگری از بدن برای درمان جای زخم سوختگی استفاده می‌کند.

درصورتی که به تازگی عمل جراحی انجام داده اید، پیشنهاد می‌شود چند ماه صبر کنید زیرا در اغلب موارد نیازی به استفاده از جراحی برای از بین برن جای زخم ندارید و جای زخم خود به خود از بین می‌رود.

درمان جای زخم با پلکسر

می‌توان از پلکسر برای از بین بردن اسکار آکنه، از بردن جای زخم سوختگی، برداشتن خالکوبی، خال، زگیل و جای زخم کلوئید استفاده کرد.

این ابزار دستی گازهای موجود در هوا را یونیزه کرده و یک قوس الکتریکی کوچک ایجاد می‌کند. گرمای ایجاد شده در زیر پوست باعث انقباض فیبرهای الاستین شده و جای زخم سوختگی را کاهش می‌دهد.

پلکسر جای سوختگی

جای ساوختگی علاوه بر این که باعث ایجاد جای زخم می‌شود، بلکه رنگ پوست در ناحیه سوختگی را نیز تغییر می‌دهد. درمان پلکسر با استفاده منقبض کردن فیبرهای الاستین و تحریک تولید رنگدانه، باعث از بین رفتن جای زخم و هم رنگ شدن ان با پوست اطراف جا سوختگی می‌شود.

از بین بردن جای زخم با میکرونیدلینگ

متخصصان پوست میکرونیدلینگ را برای بهبود جای زخم، اصلاح رنگ پوست و خطوط ریز چین و چروک توصیه می‌کنند. این روش برای از بین بردن جای زخم‌های کلوئیدی، جای سوختگی حرارتی، جای زخم ناشی از جراحی و  آکنه عالی عمل می‌کند. برخلاف میکرودرم ابریژن و لایه‌برداری شیمیایی، آسیب کمتری به پوست وارد می‌کند.

سوالات متداول

برای پر شدن جای زخم چکار باید کرد؟

برای این کار می‌توانید از روش‌مختلفی چون درم‌آبریژن و فیلر استفاده کنید.

آیا می‌توانید جای زخم را از بین ببرید؟

خیر. جای زخم به طور کامل از بین نمی‌رود بلکه فقط جای آن کمرنگ می‌شود.

آیا لیمو می‌تواند جای زخم را از بین ببرد؟

آب لیمو اگر به صورت موضعی استفاده شود، می‌تواند باعث کاهش تدریجی لکه‌ها و جای آکنه شود.

آیا جای زخم قهوه‌ای محو می‌شود؟

درصورت استفاده از درمان‌های مناسب در طول زمان، می‌توان جای زخم قهوه ای را محو کرد.

چگونه جای زخم را ازبین ببریم؟

استفاده از کرم های حاوی سیلیکون و ویتامین E و مصرف مکمل زینک ایکس مارت می‌تواند روند از بین بردن جای زخم را تسریع کند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 5 نظر

3 5
از بین بردن جای زخم

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن