کاهش درد پریود

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

درد بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی زنان است؛ از این رو همواره بدنبال راه هایی برای تسکین و کاهش درد پریود هستند.

این درد معمولاً به صورت گرفتگی عضلات دردناک در شکم احساس می‌شود که می‌تواند به پشت و ران‌ها گسترش یابد.

نوع درد ممکن است در هر پریود متفاوت باشد. حمام آب گرم و استفاده از کیسه آب گرم دو روش کاهش درد پریود هستند.

چرا درد قاعدگی اتفاق می‌افتد؟

وقتی دیواره رحم منقبض می‌شود، درد پریود احساس می‌شود. دیواره رحم خارج از دوره قاعدگی هم دچار انقباضات خفیف می‌شود که معمولا زنان این انقباضات را حس نمی‌کنند.

در طور دوره قاعدگی اما شدت انقباضات رحم بیشتر شده و دیواره رحم به عنوان بخشی از دوره قاعدگی، شروع به ریزش می‌کند.

وقتی دیواره  رحم منقبض می‌شود، به رگ‌های خونی روی دیواره فشار آورده و اکسیژن و خون به سلول‌های دیواره رحم نمی‌رسد. این سلول‌ها به دلیل کمبود اکسیژن مواد شیمایی آزاد می‌کنند که باعث درد می‌شود.

این مواد شیمیایی سلول‌های دیواره رحم را به انقباض بیشتر تشویق می‌کنند و همین باعث افزایش تدریجی درد می‌شود. در برخی زنان که درد قاعدگی بیشتری دارند، احتمال انباشت پروستاگلاندین در رحمشان وجود دارد.

تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

وقتی زنان برای ماه‌های مداوم، قبل از شروع دوره پریود دچار تغییر در شرایط بدنی و رفتاری می‌شوند، گفته می‌شود دچار PMS‌ یا سندرم پیش از قاعدگی شده‌اند.

مصرف قرص کلسیم می‌تواند باعث کاهش درد پریود و علائم سندرم پیش از قاعدگی شود.

مصرف 1200 میلی‌گرم کلسیم در روز می‌تواند به کاهش علائم فیزیکی و خلقی که بخشی از PMS است کمک کند. مصرف مکمل‌های منیزیم ممکن است باعث کاهش نفخ، حساسیت سینه‌ها و بهبود علائم خلقی شود. یک مطالعه نشان داده است که ویتامین D3 ممکن است به کاهش علائم PMS در زنان کمک کند.

قرص بن فیت ایکس مارت  دارای ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن از جمله کلسیم است که می‌تواند به تسکین PMS و درد پریود کمک کند. علاوه بر کلسیم، این قرص حاوی میزان مناسبی از ویتامین D3، زینک اکسید و منیزیم اکسید است.

درصورتی که در دوره درد قاعدگی دچار انقباضات شدید می‌شوید، این قرص می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند.

انواع درد پریود

درد پریود انواع و شکل‌های مختلفی دارد. برخی از زنان فقط یک نوع از درد قاعدگی و برخی ممکن است چند نوع از ان را داشته باشند.

 • درد ضربان دار یا گرفتگی در زیر شکم که می‌تواند در زمان‌هایی تشدید شود
 • دردی که 1 تا 3 روز قبل از پریود شروع می‌شود، 24 ساعت پس از شروع پریود به اوج خود می‌رسد و در عرض 2 تا 3 روز کاهش می‌یابد.
 • درد کم ولی مداوم
 • دردی که به قسمت پایین کمر و ران سرایت می‌کند

کاهش سریع درد پریود

 1. استفاده از کیسه آب گرم، عضلات را باز کرده و درد را کمتر می‌کند.
 2. ماساژ زیر شکم با روغن بدن
 3. مصرف قرص مسکن برای کاهش درد پریودی
 4. انجام حرکات آسان ایروبیک می‌تواند درد را کاهش دهد
 5. حمام آب گرم
 6. انجام حرکات یوگا
 7. استفاده از مکمل‌های دارای کلسیم و ویتامین چون بن فیت ایکس مارت
 8. کاهش مصرف کافئین و نمک
 9. به اندازه کافی آب بخورید

قرص برای درد پریود

 • قرص مکمل دارای منیزیم: بسیاری از زنانی که با PMS و درد قاعدگی دست و پنجه نرم می‌کنند، دچار کمبود منیزیم هستند. تحقیقات نشان داده است که مصرف قرص مکمل با ترکیبی از منیزیم و B6 می‌تواند باعث کاهش درد پریود و علائم خلقی شود. منیزیم به طور طبیعی در سبزیجات سبز برگ، بادام و بادام زمینی یافت می‌شود. برخی از زنان نیز ممکن است از مکمل منیزیم استفاده کنند.
 • ویتامین B6: ویتامین B6 برای بسیاری از عملکردهای بدن حیاتی است. این ماده مغذی به تنظیم متابولیسم، بهبود سیستم ایمنی و حفظ عملکرد صحیح سیستم عصبی کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین B6 می‌تواند به کاهش درد پریودی و علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کند. از آنجایی که کمبود ویتامین B6 شایع نیست، قبل از مصرف مکمل، باید با پزشک مشورت شود.

برای درمان درد قاعدگی شدید چکار باید کرد؟

برای درمان درد قاعدگی، مصرف مرتب دوزهای مشخص از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می‌تواند به کاهش درد پریودی کمک کنند.

مصرف مسکن را از ابتدای قاعدگی یا به محض احساس علائم شروع کنید و مصرف دارو را طبق دستور، به مدت دو تا سه روز یا تا زمانی که علائم شما از بین برود ادامه دهید.

قرص‌های ضدبارداری خوراکی حاوی هورمون‌هایی هستند که از تخمک‌گذاری جلوگیری کرده و می توانند برای درمان درد پریود استفاده شوند.

اگر گرفتگی قاعدگی شما به دلیل اختلالی مانند اندومتریوز یا فیبروم ایجاد شده باشد، جراحی برای اصلاح مشکل ممکن است به کاهش درد پریود کمک کند.  اگر قصد زایمان ندارید، برداشتن رحم با جراحی نیز ممکن است یک گزینه باشد.

گرفتگی قاعدگی معمولاً به این معنی نیست که مشکلی در سلامت شما وجود دارد. اما در برخی موارد می‌تواند نشانه ای از یک مشکل جدی در رحم باشد.

اختلال آندومتریوز زمانی رخ می‌دهد که بافتی مشابه بافتی که به طور معمول داخل رحم را می‌پوشاند در خارج از رحم رشد می‌کند و اغلب به مثانه، تخمدان‌ها یا حتی روده می‌چسبد.

فیبروم‌های رحمی، توده‌های غیر سرطانی هستند که در داخل دیواره‌های رحم ظاهر می‌شوند. اندازه آن‌ها می‌تواند از یک لکه کوچک تا چندین توده حجیم متغیر باشد.

بافتی که به طور معمول بخش بیرونی رحم را می پوشاند، در داخل دیواره عضلانی اندام شروع به رشد می‌کند. این بیماری آدنومیوز نام دارد و برای رفع ان باید عمل جراحی انجام داد.

درصورتی که درد با هیچ یک از روش‌های معمول از بین نرفت و یا بیش از حد تحمل و به شکلی غیر معمول شدید بود، برای تشخیص و درمان بیماری‌های احتمالی، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهترین قرص برای کاهش درد پریود

علاوه بر مسکن‌هایی چون ایبوپروفن و ناپروکسن، مصرف قرص‌های مکمل بنفیت ایکس مارت به دلیل داشتن کلسیم بالا، می‌تواند به کاهش درد پریود کمک کند.

مصرف مکمل‌هایی که دارای مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا و ویتامین‌های B و D3 می‌توانند انقباضات رحمی که منجر به درد قاعدگی می‌شود را کاهش دهد.

چگونه درد عادت ماهانه را سریع در خانه تسکین دهیم؟

 1. تمرین منظم یوگا می‌تواند به گرفتگی عضلات شما و کاهش درد عادت ماهانه کمک کند. به گفته محققان مطالعه‌ای که در سپتامبر 2016 در مجله Alternative منتشر شد، 20 دانشجوی کارشناسی برای آزمایش تاثیر یوگا بر کاهش درد پریود، به مدت سه هفته به طور مرتب تمرین‌های یوگا انجام دادند و متوجه شدند نسبت به کسانی که ورزش نمی‌کنند، درد قاعدگی کمتری داشتند.
 2. دیواره رحم نوعی عضله است و گرما می‌تواند درد قاعدگی ناشی از انقباض دیواره رحم را کاهش دهد. یک کیسه اب گرم اماده کنید و در حالی که دراز کشیده‌اید، آن روی شکم قرار دهید.
 3. درصورتی که درد غیر قابل تحمل است، می‌توانید از مسکن استفاده کنید.
 4. برخی از انواع چای گیاهی می‌توانند گرفتگی عضلات را آرام کنند. سونیا آنجلونه، متخصص تغذیه در منطقه خلیج سانفرانسیسکو می‌گوید برخی از چای‌ها ممکن است به تسکین دردهای قاعدگی کمک کنند. تحقیقات در مورد دمنوش‌های گیاهی برای تسکین درد قاعدگی کمیاب است، اما چای برای قرن‌ها توسط زنان در دوره قاعدگی در فرهنگ‌های متعدد استفاده می‌شد.
 5. افزایش منیزیم موجود در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش درد پریود کمک کند زیرا میزان گرفتگی عضلات را کاهش می‌دهد.
 6. زیر شکم خود را با استفاده از روغن بدن ماساژ دهید. روغن در ترکیب با ماساژ می‌تواند گرفتگی عضلات را رفع کند و مدت درد را به نصف کاهش دهد.
 7. انجام حرکات کششی یا ایروبیک می‌تواند باعث کاهش درد پریود شود. با ورزش هورمون‌های شادی‌آور چون اندورفین در بدن ترشح می‌شوند که می‌توانند درد را کاهش دهند.

سوالات متداول

چرا پریودهای من اینقدر درد ناک است؟

پروستاگلاندین ماده شیمیایی است که دیواره رحم هنگام انقباض و به دلیل نرسیدن اکسیژن به سلول‌های خود آزاد می‌کند. کسانی که رحم ان‌ها این ماده را بیشتر ترشح می‌کند‌ درد قاعدگی شدیدتری نسبت به دیگر زنان را متحمل می‌شوند.

آیا درد پریود با افزایش سن بدتر می‌شود؟

یکی از شایع‌ترین علل پریودهای سنگین یا دردناک با افزایش سن، یک بیماری به نام آدنومیوز است. سلول‌ها و غدد آندومتر در دیواره عضلانی رحم رشد می‌کنند و باعث ضخیم شدن آن می‌شوند. این امر باعث می‌شود ریزش دیواره رحم در دوران قاعدگی با درد بیشتری همراه باشد.

چه غذاهایی درد پریود را کاهش می‌دهد؟

داشتن رژیم غذایی سرشار از سبزیجات (پنج وعده در روز)، میوه (دو وعده در روز)، آجیل، تخمه، ماهی (حداکثر سه وعده در هفته) و سایر منابع غذاهای امگا 3 مانند دانه کتان یا چیا می‌تواند به کاهش درد پریود کمک کند.

قاعدگی در چه سنی متوقف می‌شود؟

در 40 سالگی، دوره‌های قاعدگی‌ ممکن است طولانی‌تر یا کوتاه‌تر، سنگین‌تر یا سبک‌تر و کم و بیش تکرار شوند. در نهایت (به طور متوسط ​در سن 51 سالگی) تخمدان‌ها تولید تخمک را متوقف کرده و پریودی متوقف می‌شود.

بهترین مکمل برای کاهش درد پریود چیست؟

بهترین مکمل برای کاهش درد پریود مکملی است که دارای کلسیم فراوان، ویتامین D3 و اسیدهای چرب امگا باشد. مکمل بنفیت ایکس مارت تمامی این مواد را به اندازه کافی در خود دارد.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

3 3
کاهش درد پریود

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن