مصرف آناناس در بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

مصرف آناناس در بارداری مجاز و ایمن است. برخلاف شایعات هیچ‌گونه سند علمی مبنی بر سقط جنین و زایمان زودرس مبنی بر مصرف آناناس در بارداری وجود ندارد.

البته مصرف این میوه می‌بایست در حد مجاز و اعتدال انجام گیرد زیرا مصرف بیش از حد آن موجب رفلاکس معده، تهوع و اسهال می‌شود.

مصرف آناناس در بارداری به دلیل وجود فولات، آهن، منیزیم و منگنز و … سبب انجام زایمانی ایمن و سالم بوده و سلامت مادر و جنین را تضمین خواهد کرد.

آیا می توانم در دوران بارداری آناناس بخورم؟

آناناس در دوران بارداری

آناناس یکی از میوه‌هایی است که خوردن آن در دوران بارداری کاملاً مجاز و ایمن است.

برخلاف مواردی که در خصوص خوردن این میوه در دوران بارداری در خصوص سقط جنین یا زایمان زودرس ارائه شده است، هیچ‌گونه شواهد و مدارک علمی که ثابت کند مصرف این میوه در دوران بارداری خطرناک است وجود ندارد. لذا زنان می‌توانند نظیر دیگر میوه‌ها آناناس در بارداری را نیز مصرف کنند.

البته صرف بیش از اندازه آناناس فرد را دچار مشکلات معده خواهد کرد. اسیدهای موجود در آناناس ممکن است سبب سوزش سردل و یا رفلاکس معده شود، لذا توصیه می‌شود این میوه را در حد اعتدال مصرف کنید.

برخی از افراد نسبت به آناناس حساسیت نشان می‌دهند. علائم حساسیت این افراد شامل خارش یا تورم در دهان، واکنش‌های پوستی، آسم، آبریزش بینی و … خواهد شد.

بنابراین اگر زنان نسبت به آناناس حساسیت دارند بهتر است از مصرف آناناس در بارداری اجتناب کنند.

بروملین چیست؟

بروملین چیست؟

بروملین نوعی عصاره آنزیمی است که از ساقه آناناس تهیه شده و در تمامی قسمت‌های آناناس تازه نیز موجود است.

بروملین به‌عنوان عصاره در صنایع دارویی، آرایشی و غذایی کاربرد دارد.

تنها کاربرد این آنزیم در پزشکی که در سال 2012 اثبات شده است این است که می‌توان از عصاره بروملین جهت برداشتن بافت‌های مرده در سوختگی‌های شدید پوستی استفاده کرد.

مصرف قرص بروملین به‌تنهایی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. استفاده از این قرص در دوران بارداری ممکن است پروتئین‌ها را تجزیه کرده و سبب خونریزی غیرطبیعی شوند.

میزان این آنزیم در هسته آناناس بسیار بیشتر بوده و در گوشت آناناس سطح بسیار کمی از این آنزیم وجود دارد که بر بارداری تأثیر نخواهد داشت.

از بروملین برای کاهش التهاب ناشی از تاندونیت، رگ‌به‌رگ شدن و کشیدگی و سایر آسیب‌های عضلانی استفاده می‌کنند.

همچنین افرادی که جراحی‌های مربوط به دندان، بینی و پا انجام داده‌اند، استفاده از بروملین در آن‌ها سبب کاهش التهاب می‌گردد.

به‌منظور درمان تورم سینوس و بینی بعد از جراحی‌های مربوط به گوش و حلق و بینی از بروملین استفاده می‌شود.

بروملین به کاهش سرفه و مخاط بینی مرتبط با سینوزیت کمک می‌کند. بروملین دارای خواص ضد توموری است و در اثربخشی داروهای شیمی‌درمانی مؤثر است.

بروملین در ازبین‌بردن ویروس ها و باکتری ها نیز موثر است.

فواید مصرف آناناس در بارداری

فواید-مصرف-آناناس-در-بارداری

مصرف یک فنجان آناناس حاوی ویتامین‌ها و مواد و املاح معدنی مهمی شامل موارد ذیل است:

  • فولات
  • آهن
  • منیزیم
  • منگنز
  • مس
  • ویتامین C
  • ویتامین B6
  • ویتامین B1

که تمامی این املاح و ویتامین‌ها از مواد معدنی مهم در دوران بارداری محسوب می‌شوند، لذا قرار دادن آناناس در رژیم بارداری مفید است و برخی از مواد معدنی موردنیاز بدن را تأمین می‌کند.

مصرف آناناس در بارداری سبب تقویت ایمنی و مقاومت در زن باردار و جنین به دلیل ویتامین C موجود در آن می‌شود.

ویتامین C ایمنی را تقویت کرده و از آسیب سلولی جلوگیری می‌کند. همچنین ویتامین C به تولید کلاژن کمک کرده و سبب رشد بهتر پوست، استخوان‌ها، تاندون‌ها و غضروف کودکان می‌شود.

همچنین آناناس به دلیل وجود منگنز سلامت استخوان‌های مادر و جنین را تقویت کرده و از پوکی‌استخوان جلوگیری می‌کند.

آناناس در بارداری به دلیل ویتامین B1 موجود در خود قلب و سیستم عصبی جنین را مراقبت می‌کند. ویتامین B6 موجود در آناناس سبب تولید گلبول‌های قرمز خون شده و از کم‌خونی جلوگیری می‌کند.

مصرف آناناس در بارداری به دلیل وجود مس جهت ساخت قلب جنین ضروری است و علاوه‌برآن به تولید گلبول‌های قرمز خون هم کمک می‌کند.

همچنین سلامت روده را حفظ کرده و با املاح و مواد معدنی موجود در خود از ناتوانی‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند.

یکی از کاربردهای مصرف آناناس در بارداری به‌ویژه در ماه‌های اول بارداری که حالت تهوع صبحگاهی در زنان زیاد است سبب کاهش و تسکین تهوع صبحگاهی می‌شود.

آناناس در ماه آخر بارداری

آناناس در ماه آخر بارداری

مصرف آناناس در بارداری حتی در ماه آخر بارداری نیز مجاز است. البته مصرف این میوه می‌بایست در حد اعتدال باشد و در صورت مصرف خارج از اعتدال این میوه برای همگان به‌ویژه زنان باردار رفلاکس معده، تهوع، اسهال و ناراحتی معده را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از آناناس در ماه آخر بارداری سبب بهبود سیستم گوارشی زنان باردار، کم‌شدن یبوست، تقویت سیستم عصبی زنان، حفظ سلامت استخوان‌ها، حفظ رطوبت و ایجاد خاصیت کشسانی روی پوست و … می‌گردد، لذا مصرف آناناس در بارداری در ماه آخر بارداری مفید و مجاز است.

تأثیر آناناس بر زیبایی جنین

استفاده از آناناس سبب زیبایی و شادابی پوست مادر شده و بر زیبایی جنین تأثیر می‌گذارد.

مصرف آناناس در بارداری به دلیل وجود ویتامین C به تولید کلاژن در مادران کمک کرده و سبب رشد بهتر پوست، استخوان‌ها، تاندون‌ها و غضروف کودکان می‌شود و از این طریق بر زیبایی جنین تأثیر می‌گذارد.

اهمیت تأمین ویتامین های مورد نیاز در دوران بارداری

مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد و املاح معدنی مهم از ضروریات دوران بارداری است.

زنان باردار می‌توانند این مواد را از مواد غذایی مصرفی سالم و یا از طریق مصرف انواع قرص و مکمل‌ها به دست بیاورند.

یکی از مکمل‌های مفید و موردنیاز در دوران بارداری مکمل یدوناتال ایکس مارت است که خواصی نظیر مصرف آناناس در بارداری برای مادر و جنین فراهم می آورد.

یدوناتال حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی چون ید، آهن، اسید فولک، ویتامین C و ویتامین B و ویتامین D است.

مکمل یدوناتال ایکس مارت جهت رشد عصبی، بینایی و شنوایی جنین بسیار مناسب است.

آهن موجود در این مکمل از رشد و نمو جنین حمایت کرده و سبب تولید هموگلوبین خون و انتقال اکسیژن می‌شود. آهن از کم‌خونی جلوگیری کرده و سبب شکل‌گیری سیستم عصبی جنین و رشد و تکامل او می‌شود.  

ویتامین D موجود در مکمل یدوناتال ایکس مارت سبب جذب کلسیم شده و در تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است.

کمبود ویتامین D در بدن مادر و زنان باردار می‌تواند منجر به آسیب‌های عصبی جنین شود.

ویتامین B6 موجود در مکمل یدوناتال سبب کاهش تهوع صبحگاهی شده و در عملکرد مناسب گلبول‌های قرمز تأثیر دارد.

فولیک‌اسید موجود در این مکمل در رشد مغز نوزادان تأثیر داشته و سبب تشکیل لوله عصبی خواهد شد.

ید نیز از دیگر مواد معدنی مکمل یدوناتال ایکس مارت است که در تولید هورمون تیروئید و رشد طبیعی مغز جنین بسیار مفید است.

مکمل بارداری یدوناتال

سوالات متداول

آیا خوردن کمپوت آناناس در بارداری ضرر دارد؟

مصرف آناناس در حد اعتدال در دوران بارداری مجاز و مفید است و به دلیل قند مصنوعی موجود در کمپوت بهتر است این میوه به‌صورت طبیعی مصرف گردد.

آیا خوردن آناناس در دوران بارداری خطر دارد؟

هیچ مدرک علمی تأیید شده ای مبنی بر خطرناک بودن مصرف آناناس در بارداری موجود نیست. البته مصرف این میوه می‌بایست در حد اعتدال باشد زیرا مصرف بیش از حد آن سبب رفلاکس معده، حالت تهوع، اسهال و ناراحتی معده می‌شود.

آیا آناناس در زایمان کمک می کند؟

آناناس به دلیل املاح و مواد معدنی شامل فولات، آهن، منیزیم، منگنز، مس، ویتامین B1، B6 و ویتامین C، سبب حفظ سلامت مادر و جنین در دوران بارداری شده و به انجام زایمان سالم و ایمن کمک می‌کند.

آیا مصرف آناناس در بارداری باعث سقط جنین می‌شود؟

اگرچه آناناس دارای آنزیم بروملین است و این زیادی این آنزیم یکی از عوامل سقط جنین و زایمان زودرس در زنان باردار است اما بروملین در هسته آناناس بوده و مقدار بسیار کمی در گوشت آناناس که مصرف می‌شود وجود دارد. بنابراین هیچ مدرک علمی مبنی بر عدم مصرف آناناس در دوران بارداری وجود نداشته و زنان باردار می‌توانند آناناس در بارداری را مصرف نمایند.

4.8/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 22 نظر

4 22
مصرف آناناس در بارداری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن