فواید و عوارض مصرف عرق کاسنی در بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

کاسنی گیاهی چوبی و علفی است و به عنوان چاشنی در غذاهای مختلف استفاده می شود. عرق کاسنی در بارداری به دلیل طعم مشابه با قهوه، به جای آن استفاده می‌شود.

استفاده از عرق کاسنی در بارداری اگر بدون تجویز پزشک باشد، می‌تواند باعث ایجاد خطراتی چون انققباضات رحمی، سقط جنین و خونریزی شدید شود. با این حال مصرف کاسنی می‌ تواند  مشکلات گوارشی را حل کرده و زردی پوست نوزاد را از بین ببرید.

قبل از قرار دادن عرق کاسنی در برنامه غذایی دوران بارداری باید از فواید و مضرات آن برای زنان باردار مطلع بشوید.

توجه داشته باشید به دلیل حساسیت دوران بارداری، بهتر است بدون مشورت با پزشک متخصص، داروهای گیاهی مصرف نکنید.

فواید مصرف عرق کاسنی در بارداری

فواید مصرف عرق کاسنی در بارداری

مصرف عرق کاسنی در بارداری توصیه نمی‌شود، اما از آن جا که شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، می‌توانید در مورد مصرف عرق کاسنی در بارداری با پزشک متخصص مشورت کنید.

از فواید اصلی مصرف عرق کاسنی در بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

● سلامت روده

اینولین موجود در عرق کاسنی می‌تواند سلامت روده را به طور کلی بهبود بخشد. اینولین همچنین ممکن است به رفع یبوست کرده و دفع مواد زائد بدن را ساده‌تر کند.

اینولین نوعی فیبر است که با نام‌های فروکتان یا فروکتولیگوساکارید نیز شناخته می‌شود. اینولین کربوهیدراتی است که از زنجیره کوتاهی از مولکول‌های فروکتوز ساخته شده و بدن نمی‌تواند آن را هضم کند. به همین دلیل به روده رسیده و باعث از بین رفتن یبوست در آن می‌شود.

● کنترل قند خون

اینولین ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد و به پیشگیری از دیابت کمک کند. علاوه بر این به نظر می‌رسد که اینولین باعث رشد باکتری‌های مفید در بدن می‌شود که به بدن کمک می‌کند تا کربوهیدرات‌ها شکسته و آن‌ها را به قند تجزیه کند.

اینولین دارای موادی چون اسیدهای کاسنی و کلروژنیک است که ممکن است حساسیت بدن را به انسولین افزایش داده و باعث جذب قند خون بیشتر در بدن شود.

● فواید ضد التهابی

لاکتون‌های سسکوئی‌ترپن موجود در کاسنی ممکن است دارای خاصیت‌های ضد التهابی قوی باشند که می‌توانند به پوکی استخوان کمک کنند.

این یکی از مزایای مصرف عرق کاسنی در بارداری است.

● افزایش جذب کلسیم

دریافت کلسیم کافی در دوران بارداری، هم برای سلامتی و هم برای رشد جنین مهم است.

اگر به دنبال راهی برای افزایش جذب کلسیم خود هستید، مصرف عرق کاسنی در بارداری می‌تواند میزان جذب کلسیم بدن را افزایش دهد.

یک بررسی در سال 2018 نشان داد که اینولین ممکن است به جذب کلسیم در بدن کمک کند و از این طریق تراکم مواد معدنی، سلامت استخوان را بهبود بخشد.

● کمک به کاهش وزن

برخی از مطالعات نشان داده است استفاده از عرق کاسنی در بارداری می‌تواند با تنظیم اشتها، از افزایش وزن جلوگیری کند.

مقدار توصیه شده مصرف عرق کاسنی در بارداری

تا به حال میزان توصیه شده برای مصرف عرق کاسنی در بارداری به طور دقیق مشخص نشده است زیرا شرایط هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

بیشتر مطالعات انجام شده روی کاسنی، بر فیبر اینولین تمرکز داشته‌اند به همین دلیل میزان مناسب هر فرد می‌تواند تفاوت داشته باشد.

برای مصرف عرق کاسنی در دوران بارداری می‌توانید در ازای هر فنجان آب، دو قاشق غذاخوری عرق کاسنی اضافه کنید. دوز معمول و بی خطر، 3 الی 5 گرم عرق کاسنی در روز است.

مصرف عرق کاسنی در بارداری برای جلوگیری از زردی نوزاد

بسیاری از نوزادان در بدو تولد دچار زری پوست می‌شوند. راه‌های پزشکی و سنتی زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد که مصرف عرق کاسنی در بارداری یکی از آن‌هاست.

مواد موجود در عرق کاسنی از طریق شیر مادر به بدن جنین انتقال یافته و زردی را درمان می‌کند.

درصورتی که نوزاد شیر خشک مصرف می‌کند، می‌توانید بدن نوزاد را با عرق کاسنی بشویید.

عوارض مصرف عرق کاسنی در بارداری

عوارض مصرف عرق کاسنی در بارداری

مصرف عرق کاسنی در بارداری در اکثر موارد بی‌خطر است و به جذب کلسیم بدن کمک شایانی می‌کند. با این حال، از آنجایی که داروهای گیاهی مانند داروهای شیمیایی بررسی نمی‌شوند، به طور قطعی نمی‌توان تشخیص داد در چه مواردی مصرف آن‌ها ممنوع است.

به همین دلیل بهتر است قبل از اضافه کردن عرق کاسنی به رژیم بارداری، با پزشک متخصص مشورت شود تا در مورد خطرات، فواید و جایگزین‌ها به درستی تصمیم بگیرید.

لاکتون‌های سسکوی‌ترپن که علت تلخی عرق کاسنی هستند، در مقادیر زیاد می‌تواند باعث بروز علائم مسمومیت شود. در صورت مصرف بیش از اندازه عرق کاسنی، علائم زیر بروز پیدا می‌کنند:

  • انقباضات رحمی: در تئوری، کاسنی بیش از حد می‌تواند باعث انقباضات و خونریزی شدید در حین بارداری شود.
  • ناراحتی گوارشی: یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که برخی افراد در صورت مصرف بیش از حد عرق کاسنی در بارداری دچار گرفتگی معده، نفخ، یبوست و اسهال می‌شوند.
  • علائم آلرژیک: یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که افرادی که به گرده غان حساسیت دارند ممکن است با مصرف عرق کاسنی دچار تورم، گزگز و درد در گلو و دهان شوند.
  • سقط جنین: به دلیل طبع گرم عرق کاسنی، مصرف بیش از اندازه ان می‌تواند باعث افزایش احتمال سقط جنین در ماه‌های اول بارداری شود.

خوردن عرق کاسنی در ماه آخر بارداری

خوردن عرق کاسنی در ماه آخر بارداری

پزشک متخصص احتمالا توصیه کرده است که در دوران بارداری بیش از حد کافئین مصرف نکنید زیرا می‌تواند اثرات منفی بر سلامت جنین شما داشته باشد.

مصرف عرق کاسنی در ماه اخر بارداری می تواد جایگزینی بدون کافئین برای قهوه باشد. اما مصرف کاسنی برای زنان باردار هم خطرات زیادی دارد.

سه ماهه اخر از حساس‌ترین ماه‌های بارداری هستند و باید بیش از پیش مراقب رژیم غذایی خود باشید. تا حد امکان از مصرف عرق کاسنی در بارداری خودداری کنید

عرق کاسنی در بارداری می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. هنگام قاعدگی، این ماده میزان خونریزی را افزایش می‌دهد. در سه ماهه اخر بارداری، مصرف کاسنی می‌تواند باعث افزایش احتمال زایمان زودرس هم شود.

تاثیر عرق کاسنی بر زیبایی جنین

تاثیر عرق کاسنی بر زیبایی جنین

زیبایی جنین بیشتر به ژن‌های پدرو مادر بستگی دارد. با این حال، برای جلوگیری از بروز هرگونه نقص مادرزادی و رشد صحیح جنین، مصرف عرق کاسنی در بارداری می‌تواند به بدن مادر کمک کند مواد مورد نیاز خود و جنین را تامین کند.

کاسنی حاوی روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، آهن، اسید فولیک و پتاسیم است که زن باردار به طور روزانه به آن‌ها نیاز دارد. دیگر مواد موجود در عرق کاسنی ویتامین‌های  A، B، C، E و K هستند.

در مصرف عرق کاسنی در بارداری باید تمام دقت را به خرج داد زیرا می‌تواند باعث مسمومیت مادرو اسیب جبران ناپذیر به جنین شود.

درصورت نیاز حتمی به مصرف عرق کاسنی در بارداری، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید

مصرف مکمل برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز در دوران بارداری

مکمل‌های دوران بارداری برای زنان باردار یا زنانی هستند که قصد بارداری در آینده‌ای نزدیک دارند.

در مقایسه با مولتی‌ویتامین‌های معمولی، این نوع ازمولتی‌ویتامین‌ها دارای دوز بالاتری از مواد معدنی هستند. آن‌ها دارای مقدار بیشتری از مواد مغذی هستند که در دوران بارداری به آن‌ها نیاز دارید.

مکمل‌های دوران بارداری مانند مکمل پری‌ناتال را می توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد. در دوران بارداری هر روز یک ویتامین دوران بارداری مصرف کنید. اگر قصد بارداری در آینده‌ای نزدیک دارید، مصرف ویتامین‌های دوران بارداری را قبل از بارداری شروع کنید تا مشکلی برای شما و جنین رخ ندهد.

بدن از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در غذا استفاده می‌کند تا قوی و سالم بماند. در دوران بارداری، جنن در حال رشد تمامی مواد مغذی مورد نیاز خود را از بدن مادر دریافت می کند. بنابراین ممکن است در دوران بارداری بیشتر از قبل به این مواد نیاز داشته باشید.

درصورتی که دو قلو یا بیشتر باردار هستید، نیاز به مواد معدنی در بدن افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، نیاز به مواد معدنی مختلف در ماه‌های بارداری تغییر می‌کند.

درصورتی که گیاهخوار هستید یا به برخی از مواد غذایی حساسیت دارید، پزشک متخصص برای شما مکمل‌هایی چون مکمل یدوناتال تجویز می‌کند. یدوناتال دارای دوز کافی از مواد معدنی زیر است:

  • اسید فولیک
  • اهن
  • کلسیم
  • ویتامین دی
  • ید

توجه داشته باشید که فقط این مواد نیستند که برای رشد صحیح جنین ضروری هستند بلکه باید میزان مناسبی از همه مواد معدنی شناخته شده را در رژیم غذایی خود  قرار دهید.

مکمل بارداری یدوناتال

سوالات متداول

آیا مصرف عرق کاسنی در بارداری برای زردی مفید است؟

مصرف کاسنی در طول بارداری توصیه نمی‌شود. بعد از زایمان می‌توان با مشورت پزشک دوز پایینی از عرق کاسنی در بارداری مصرف کنید تا مواد مورد نیاز برای درمان زردی از طریق شیر مادر به  نوزاد منتقل شود. درصورتی که نوزاد شیر خشک مصرف می‌کند، می‌توان بدن نوزاد را با عرق کاسنی شست.

بهترین زمان مصرف عرق کاسنی در بارداری چه موقع است؟

مصرف عرق کاسنی در بارداری می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. به همین دلیل بهتر است تا حد امکان از مصرف آن در بارداری خودداری کنید.

آیا عرق کاسنی می‌تواند باعث انقباضات رحم یا سقط جنین شود؟

مصرف عرق کاسنی دربارداری به دلیل طبع گرمی که دارد می‌تواند باعث افزایش احتمال سقط جنین و انقباضات دردناک رحم شود. به همین دلیل دوز عرق کاسنی باید خیلی پایین بوده یا اصلا مصرف نشود.

آیا مصرف عرق کاسنی در بارداری بی خطر است؟

به دلیل طبع گرم عرق کاسنی در بارداری باعث افزایش احتمال سقط جنین و در قاعدگی افزایش خون ریزی می‌شود. علاوه بر این، مصرف عرق کاسنی می‌تواند باعث بروز واکنش‌های حساسیتی و آسیب به جنین شود.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 6 نظر

5 6
فواید و عوارض مصرف عرق کاسنی در بارداری

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن