MCHC در آزمایش خون چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

Mchc در آزمایش خون نشان دهنده سطح غلظت هموگلوبین سلولی است. این مقدار در حالت نرمال لازم است بین 31 تا 37 گرم در دسی لیتر باشد. مقادیر بالاتر یا پایین تر از حد نرمال لزوماً نشان دهنده بیماری نیست و پزشک را به انجام آزمایشات بیشتر سوق می­دهد.

اغلب سطح بالای Mchc در آزمایش خون مربوط به نوعی کم خونی به نام همولیتیک خودایمنی است و سطح پایین Mchc در آزمایش خون نیز می­تواند نشاندهنده کم خونی ناشی از فقر آهن باشد.

از آنجا که هموگلوبین پروتئینی است که در خون وظیفه اکسیژن رسانی به سلول های بدن را انجام می­دهد، سطح نامتعادل Mchc در آزمایش خون اغلب با به احساس ضعف و خستگی، تنگی نفس، رنگ پریدگی در پوست و لثه، ریتم نامنظم ضربان قلب، دست و پاهای سرد، سر درد و سرگیجه، احیای درد در قفسه سینه و … همراه است.

استفاده از انواع ویتامین B12، B9 و ماده معدنی آهن در رژیم غذایی، تا حدود زیادی به درمان کم خونی های ناشی از سطح نامتعادل Mchc کمک می­کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص Mchc در آزمایش خون تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

Mchc در آزمایش خون چیست؟

Mchc در آزمایش خون چیست؟

Mchc میانگین غلظت هموگلوبین سلولی را نشان می­دهد. در واقع Mchc در آزمایش خون اندازه گیری میزان متوسط هموگلوبین در یک گلبول قرمز تنها که به آن RBC می­گویند را شامل می­شود.

هموگلوبین پروتئینی در گلبول قرمز خون است که وظیفه حمل و رساندن اکسیژن به سلول های سراسر بدن را بر عهده دارد. به منظور تست و ارزیابی توانایی هموگلوبین در حمل اکسیژن Mchc در آزمایش خون انجام می گیرد.

هدف از آزمایش Mchc آن است که آیا گلبول قرمز یا RCB حامل مقدار مناسبی هموگلوبین است یا خیر؟ این تست یکی از چندین تستی است که به منظور بررسی علائم کم خونی و سایر اختلالات خونی مورد استفاده قرار می­گیرد.

به منظور تست گلبول قرمز فاکتورهای مختلف آن از جمله میانگین هموگلوبین سلولی (MCH)، میانگین حجم جسمی (MCV)، میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (Mchc)  و عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) را مورد تست و ارزیابی قرار می­دهند.

پایین بودن mchc در آزمایش خون نشانه چیست؟

Mchc پایین چیست و چه علائمی دارد؟

سطح پایین Mchc در آزمایش خون نشان می­دهد که گلبول های قرمز خون افراد هموگلوبین کافی را ندارد. از آنجا که هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه حمل و رساندن اکسیژن به سلول های بدن را بر عهده دارد، میزان پایین هموگلوبین سبب اکسیژن رسانی نامطلوب به سلول ها می­شود.

خستگی و علائم کم خونی نشاندهنده Mchc پایین است.اگر سطح Mchc در آزمایش خون پایین باشد، عللی چون بارداری، کمبود آهن، رژیم غذایی نامناسب و یا سرطان را می­توان از عوامل آن در نظر گرفت. اما اغلب سطح پایین Mchc ناشی از نارسایی کمبود آهن، کم خونی خطرناک، آپلاستیک و یا همولیتیک است.

از علائم Mchc پایین می­توان به احساس ضعف و خستگی، تنگی نفس، رنگ پریدگی در پوست و لثه، ریتم نامنظم ضربان قلب، دست و پاهای سرد، سر درد و سرگیجه، احیای درد در قفسه سینه و … اشاره کرد.

دلایل پایین بودن Mchc در آزمایش خون

از دلایل اصلی پایین بودن Mchc در آزمایش خون می­توان به عواملی چون بارداری، کم خونی، رژیم غذایی نامناسب همراه با فقدان آهن و … اشاره کرد.

فقدان آهن در رژیم غذایی می­تواند ناشی از نبود آهن در رژیم یا عدم توانایی بدن در جذب مناسب آهن باشد. در صورت وجود آهن کمتر در بدن، گلبول قرمز کوچکتر و کم رنگ تر خواهد شد.

سطوح مختلفی از کم خونی نیز می­تواند سطح پایین Mchc در آزمایش خون را پدید آورد.

کم خونی خطرناک در افرادی ایجاد می­شود که یا توانایی جذب ویتامین B12 را ندارند و یا رژیم غذایی همراه با کمبود ویتامین B12 دارند.

کم خونی آپلاستیک زمانی رخ می­دهد که تعداد گلبول های قرمز، سفید و پلاکت های خونی کاهش یابد.

کم خونی همولیتیک زمانی رخ می­دهد که گلبول های قرمز پیش از پایان عمر خود از بدن خارج شده و مغز استخوان نتواند گلبول های قرمز از دست رفته را جایگزین کند.

بالا بودن mchc در آزمایش خون نشانه چیست و چه علائمی دارد؟

سطح بالای Mchc در آزمایش خون را هیپرکرومی می­گویند. Mchc بالا نشان می­دهد که میزان غلظت هموگلوبین در گلبول قرمز بیش از حد معمول و مجاز است. Mchc بالا می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

برخی از دلایل Mchc بالا در آزمایش خون به همراه علائم آن عبارت است از:

 • کم خونی همولیتیک خودایمنی: این وضعیت زمانی رخ می­دهد که بدن آنتی بادی هایی تولید می­کند که به گلبول های قرمز حمله می­کنند. اگر این وضعیت علت قابل تشخیصی نداشته باشد به آن آنمی همولیتیک خودایمنی ایدیوپاتیک می­گویند. این بیماری می­تواند به همراه بیماری های دیگری چون لوپوس یا لنفوم ایجاد شود. خستگی، رنگ پریدگی، ضعف، یرقان و زرد شدن پوست و سفیدی چشم، درد در قفسه سینه، تب، غش کردن، ناراحتی های شکمی به دلیل بزرگ شدن طحال و … از علائم همولیتیک خودایمنی است. حتی افرادی که با سوختگی بالای 10 درصد در بیمارستان بستری می­شوند به کم خونی همولیتیک دچار می­شوند.
 • اسپرهسیتوز ارثی: اسپرهسیتوز بیماری ارثی است که گلبول قرمز را تحت تأثیر قرار می­دهد. در این بیماری جهش ژنتیکی بر غشای گلبول قرمز تأثیر گذاشته و آن را شکننده و مستعد تخریب می­کند. از علائم این بیماری می­توان به کم خونی، زردی، بزرگ شدن طحال و سنگ کیسه صفرا اشاره کرد.

مقدار نرمال Mchc در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار نرمال Mchc در آزمایش خون برای افراد بزرگسال بین 31 تا 37 گرم در دسی لیتر است.

مقادیری متفاوت با بازه یاد شده لزوماً به منزله وجود مشکلات اساسی در افراد نبوده و تنها پزشکان را به انجام آزمایشات بیشتر و متفاوت تری سوق می­دهد.

علائم کم خونی چیست؟

علائم کم خونی چیست؟

کم خونی بنا به علل زمینه ای و نوع بیماری و میزان پیشرفت آن می­تواند خفیف یا شدید باشد.

اغلب علائم کم خونی خفیف با گذشت زمان ایجاد شده و موارد ذیل را شامل می­شود:

 • بی حسی و یا احساس گزگز در دست ها و پاها
 • مشکلات شناختی و مورد تأثیر قرار گرفتن تمرکز و یا تفکر
 • احساس ضعف و خستگی بیشتر از حد معمول
 • سردرد مستمر
 • مشکل در تمرکز کردن
 • سرگیجه
 • بی خوابی
 • گرفتگی در عضلات پا
 • تحریک پذیری بسیار و احساس آشفتگی
 • از دست دادن اشتهای فرد بیمار
 • احساس درد در قفسه سینه
 • دست و پای سرد

علاوه بر علائم عمومی یاد شده بالا افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن می­شوند، ممکن است علائم دیگری نظیر ذیل را تجربه کنند:

 • انحنا در ناخن ها به سمت بالا
 • احساس گرسنگی برای مواد عجیبی مانند خاک، کاغذ یا یخ

افرادی که بیماری کم خونی را به دلیل کمبود ویتامین B12 تجربه می­کنند، ممکن است با علائم زیر همراه باشند:

 • تزلزل در راه رفتن
 • زوال عقل
 • احساس سفتی در دست و پاها

افراد کم خون به دلیل تخریب مزمن گلبول های قرمز خون، علائم زیر را خواهند داشت:

 • ادرار قهوه ای یا قرمز رنگ
 • علائم سنگ در کیسه صفرا
 • زخم در پا

چه ویتامین هایی به درمان کم خونی کمک می کنند؟

از مهم ترین ویتامین هایی که به درمان کم خونی و درمان سطوح غیر نرمال Mchc در آزمایش خون کمک می کند، می­ توان به ویتامین B12 اشاره کرد. ویتامین B12 اغلب در گوشت، تخم مرغ و شیر یافت شده و افرادی که از این مواد غذایی استفاده نمی­ کنند، لزوم استفاده از مکمل های B12 را می­ بایست در دستور کار خود قرار دهند.

ویتامین B9 یا فولات ویتامین دیگری است که با کم خونی مقابله کرده و اغلب در سبزیجات با برگ سبز تیره نظیر اسفناج و یا در مواد غذایی چون جگر یافت می­شود.

اغلب بزرگسالان به منظور پیشگیری از بیماری کم خونی لازم است که به میزان 2.4 میکروگرم ویتامین B12 و 400 میکروگرم فولات یا ویتامین B9 را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

علاوه بر ویتامین های یاد شده، ماده معدنی آهن به عنوان یکی از املاح معدنی مهم به منظور پیشگیری و مقابله با کم خونی به شمار می­رود.

اگر بدن به اندازه کافی آهن دریافت نکرده و یا آهن دریافت شده را جذب نکند، قادر به تولید هموگلوبین نبوده و کم خونی ناشی از فقر آهن پدید خواهد آمد.

تفسیر نتایج Mchc در آزمایش خون

تفسیر نتایج Mchc در آزمایش خون

سطح نرمال و معمول Mchc در آزمایش خون بین 31 تا 37 گرم در دسی لیتر است. مقادیر بالاتر یا کمتر از حد نرمال می­تواند علل مختلفی داشته باشد.

سطح پایین تر از حد نرمال Mchc می­تواند ناشی از کم خونی فقر آهن باشد. مشکل در جذب آهن، بیماری های کلیوی، التهابات مزمن نیز از دیگر عواملی است که می­تواند به سطح پایین Mchc منجر گردد. حتی سطح بالای Mchc بیش از حد نرمال نیز می­تواند ناشی از کم خونی همولیتیک باشد.

عفونت ها، شرایط خود ایمنی، عوارض انتقال خون و … نیز از عواملی هستند که خود به کم خونی همولیتیک منجر می­شوند. لذا خارج از حد تعادل و نرمال سطح Mchc در آزمایش خون می­تواند نشاندهنده کم خونی به علل و عوامل مختلفی باشد.

مصرف مکمل یدوناتال برای درمان Mchc پایین در آزمایش خون

یکی از روش های درمان سطح پایین Mchc در آزمایش خون که نشانگر کم خونی است، استفاده از مکمل یدوناتال ایکس مارت است.

مکمل یدوناتال ایکس مارت حاوی انواع ویتامین های B1، B2، B6، B9، B12، D3، C، ید و آهن است. ویتامین B9 و B12 به همراه آهن موجود در این مکمل از بهترین ویتامین ها و مواد معدنی برای مقابله با کم خونی و درمان سطح پایین Mchc در آزمایش خون است.

سوالات متداول

هدف از آزمایش Mchc چیست؟

هدف از آزمایش Mchc آن است که آیا گلبول قرمز یا RCB حامل مقدار مناسبی هموگلوبین است یا خیر؛ هموگلوبین پروتئینی در خون است که وظیفه حمل و انتقال و رساندن اکسیژن به سلول های مختلف بدن را بر عهده دارد.

عوارض Mchc پایین در آزمایش خون چیست؟

از علائم پایین Mchc در آزمایش خون می­توان به احساس ضعف و خستگی، تنگی نفس، رنگ پریدگی در پوست و لثه، ریتم نامنظم ضربان قلب، دست و پاهای سرد، سر درد و سرگیجه، احیای درد در قفسه سینه و … اشاره کرد.

آیا کم آبی می تواند باعث Mchc بالا در آزمایش خون شود؟

کم آبی می­تواند به سطح بالای Mchc در آزمایش خون منجر شود. این به آن علت است که آب به سراسر سلول ها و بافت های بدن منتقل شده و به این دلیل حجم پلاسمای خون کاهش  یابد.

اگر مقدار Mchc در آزمایش خون بالا باشد به چه معناست؟

سطح بالای Mchc در آزمایش خون می­تواند ناشی از کم خونی همولیتیک خودایمنی و یا اسپرهسیتوز ارثی باشد.

5/5 - (8 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 26 نظر

4 26
MCHC در آزمایش خون چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن