علت درد پهلوی چپ و روش‌های درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درد پهلوی چپ از دردهایی است که می تواند موقتی بوده و یا دائمی و ناشی از مشکلاتی چون عفونت کلیه، سنگ کلیه، آپاندیسیت و … باشد.

اغلب اگر درد پهلوی چپ با تب، تهوع و استفراغ همراه باشد، نیاز است به پزشک مراجعه شود. حتی این درد می تواند در زیر دنده، پشت کمر و یا در هنگام شب بیشتر احساس شود و دلایل مختص به خود را داشته باشد.

برای درمان درد پهلوی چپ لازم است علت آن مشخص شود. با توجه به علت آن، استراحت، استفاده از انواع آنتی بیوتیک های وریدی، استفاده از سنگ شکن و … از روش های درمانی این درد هستند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درد پهلوی چپ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درد پهلوی چپ چقدر شایع است؟

درد پهلو دردی است که در بالای شکم و پشت و پهلوها احساس می­شود. درد پهلو اغلب در یک طرف از بدن رخ می دهد. مردم حداقل یک بار در زندگی خود درد پهلو را تجربه می کنند و اغلب موقتی است.

درد پهلوی چپ شامل علائمی چون آروغ زدن، نفخ یا سفت شدن شکم است. در صورتی که درد پهلو دائمی باشد، دلایل مختلفی خواهد داشت و می بایست درمان شود.

این درد می تواند نشانه بیماری های جدی چون دیورتیکولیت، آپاندیسیت و یا زخم معده باشد.

علت درد پهلوی چپ چیست؟

در سمت چپ اندام هایی چون کولون، کلیه چپ، طحال، معده و لوزالمعده قرار گرفته اند. اغلب این درد نشاندهنده اختلال در یکی از اندام های یاد شده است.

علت درد پهلوی چپ می­تواند شامل موارد زیر باشد:

1. عفونت کلیه

عفونت کلیه

عفونت کلیه یا پیلونفریت عفونتی ناگهانی و شدید در کلیه است. این عفونت سبب تورم کلیه ها می­شود. اغلب عفونت کلیه در کودکان یا افرادی که به انسداد ادراری دچار هستند رخ می­دهد.

تب بالا، درد در پهلو، احساس سوزش و درد در زمان ادرار، ادرار کدر، خون و چرک در ادرار، تکرر ادرار و … از علائم عفونت کلیه است که خود می­تواند منجر به درد پهلوی چپ شود.

2. سنگ کلیه

سنگ کلیه می تواند علت درد پهلوی چپ باشد. گاهی در مردان درد پهلو ناشی از سنگ کلیه ممکن است به سمت کشاله ران نیز برود.

از علائم سنگ کلیه می­توان به وجود خون در ادرار، استفراغ، تهوع، ادرار بد رنگ و بد بو، تب و لرز، تکرر ادرار و … اشاره کرد.

3. بیماری دیورتیکولیت

اگر افراد بالای 40 سال دچار درد شکمی و درد در پهلوی چپ، تب و یا حالت تهوع شوند، درد می­تواند ناشی از دیورتیکولیت باشد.

دیورتیکولیت التهاب در کیسه های دیورتیکول در روده بزرگ است و منجر به درد پهلوی چپ می­شود. تورم شکمی، حساسیت معده، حرکات دردناک روده، از دست دادن اشتها و … از نشانه های بیماری فوق به شمار می­رود.

4. یبوست

یبوست یکی از دلایلی است که سبب درد پهلوی چپ می­شود. یبوست اغلب به دلایلی چون ورزش، کم آبی یا رژیم غذایی کم فیبر ایجاد می­شود.

درد شکمی، مدفوع سفت، ناتوانی در تخلیه روده ها و … از علائم یبوست است.

5. آپاندیسیت

آپاندیسیت علت درد پهلوی چپ

اغلب درد آپاندیسیت از سمت راست آغاز می­شود، اما از آنجا که درد اولیه اغلب از نزدیک ناف شروع می شود، افراد اشتباهاً درد را در سمت چپ بدن تصور می­کنند.

از دست دادن اشتها، احساس تهوع و استفراغ، تورم شکمی، درد در نزدیکی ناف یا بالای شکم همگی می توانند از علائم درد آپاندیسیت باشد.

6. زخم معده

زخم هایی در پوشش معده هستند که بر اثر عفونت یا استفاده بیش از حد از داروهای ضدالتهابی ضداستروئیدی ملتهب می شوند.

زخم معده از علت درد پهلوی چپ است. سو هاضمه، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، کاهش وزن و … همگی از علائم زخم معده هستند.

7. کم آبی بدن

کم آبی نیز می­تواند علت درد پهلوی چپ باشد. کم آبی زمانی رخ می­دهد که از دست دادن مایعات بیشتر از ورودی مایعات به بدن باشد.

تعریق زیاد، استفراغ، اسهال و … از مواردی است که به کم آبی بدن منجر می­شوند.

8. عفونت در دستگاه ادراری

عفونت در دستگاه ادراری و مثانه ناشی از عفونت باکتریایی است. افراد با سیستم ایمنی ضعیف تر بیشتر در معرض عفونت ادراری قرار دارند.

از انواع عفونت های دستگاه ادراری می­توان به عفونت مثانه، کلیه ها، حالب ها و مجاری ادرار اشاره کرد. عفونت در دستگاه ادراری از علت درد پهلوی چپ به شمار می­رود.

انواع درد پهلوی چپ

انواع درد پهلوی چپ

این درد در قسمت های مختلف زیر دنده، پشت کمر، در هنگام شب و …. خود را نشان می­دهد. درد در هرکدام از قسمت ها نشانه ها و علائمی با خود به همراه خواهد داشت.

از انواع درد پهلوی چپ می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● درد پهلوی چپ زیر دنده

درد دنده می­تواند علل متفاوتی چون شکستگی دنده، سندرم دیواره قفسه سینه (کوستوکندریت مزمن) شکستگی در استخوان سینه، آسیب های داخلی قفسه سینه، شکستگی در استخوان ترقوه، کبودی ریه، صدمات داخلی، عفونت بافت ریه، کبودی یا شکستگی دنده، برونشیت و … را در بر داشته باشد. حتی کشیدگی عضلانی و التهاب مفاصل می­توانند از علل درد دنده باشند.

اغلب درد پهلوی چپ زیر دنده تنفس عمیق را برای بیمار مشکل می­کند. کبودی، دشواری تنفس عمیق، تنفس همراه با درد، مشکل در خوابیدن و … همگی از علائم درد دنده به شمار می­روند.

اغلب درد دنده بر اثر شکستگی یا آسیب داخلی به ریه ها انجام می­شود.

● درد پهلوی چپ و کمر

درد در پهلوی چپ و کمر می تواند نشاندهنده مشکلات در عضلات، مفاصل، قسمت میانی کمر یا اندام های ناحیه لگن باشد. در کل آسیب های عضلانی، کلیوی و آرتریت درد در پهلوی چپ و کمر را ایجاد می­کند. حتی این درد می­تواند از درد در کلیه، لوزالمعده، روده بزرگ یا رحم ناشی شود.

درد پهلوی چپ و کمر حتی می­تواند ناشی از آسیب به بافت نرم ماهیچه یا رباط هایی باشند که از ستون فقرات حمایت می­کنند. هنگامی که ماهیچه های کمر تحت فشار قرار گرفته و رباط ها کشیده یا پاره می­شوند التهاب ایجاد کرده و درد پهلوی چپ و کمر را به دنبال خواهد داشت.

آسیب های ستون فقرات نظیر فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر و آرتروز در مفاصل نیز این درد را شامل می­شود. اگر اندام داخلی نظیر عفونت در کلیه، سنگ کلیه، پانکراتیت، کولیت زخمی، اختلالات زنانه ای چون اندومتریوز یا فیبروم ایجاد شود، درد پهلوی چپ و کمر را به دنبال دارد.

● درد پهلوی چپ هنگام خواب

درد پهلوی چپ هنگام خواب می تواند ناشی از گاز یا بیماری جدی تری مانند بیماری التهابی روده یا فتق باشد. البته مشکلات گوارشی نیز از علل درد پهلو در هنگام شب و در زمان خواب به شمار می­رود.

دیر غذا خوردن سبب می گردد تا هضم غذا در حالت دراز کشیدن انجام شده و در این زمان اسید معده به سمت دستگاه گوارش حرکت کرده و درد در پهلوها را سبب می­گردد.

درمان درد پهلوی چپ

درمان درد پهلوی چپ

استراحت به عنوان اولین درمان اولیه درد پهلو به شمار می­رود. استفاده از روش درمانی مناسب بستگی به علت ایجاد کننده درد پهلوی چپ دارد. برای مثال یکی از دلایل شایع درد پهلو چپ عفونت کلیه است.

عفونت کلیه ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. اغلب پزشکان از آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت استفاده می­کنند. حتی ممکن است آنتی بیوتیک ها به صورت وریدی تزریق شوند.

از دیگر علل شایع ایجاد کننده درد پهلوی چپ سنگ کلیه است. در این حالت استفاده از داروهای ضد درد و مصرف مایعات زیاد به منظور دفع سنگ مورد استفاده قرار می­گیرد.

در شرایطی که سنگ کلیه بزرگ بوده و قابلیت دفع شدن از طریق ادرار را نداشته باشد از سنگ شکن برای دفع سنگ کلیه استفاده می­کنند. در این حالت از امواج صوتی با فرکانس بالا برای شکستن سنگ کلیه استفاده می­شود.

درمان خانگی درد پهلوی چپ

یکی از درمان های خانگی برای پیشگیری از درد پهلوی چپ استفاده از مکمل بن فیت است. مکمل بن فیت دارای ویتامین ها و مواد معدنی شامل کلسیم، ویتامین D، منیزیم و زینک است.

این مکمل با مواد تشکیل دهنده خود سبب افزایش تراکم استخوانی شده و از طریق بالا بردن استحکام استخوانی از شکستگی استخوان و گرفتگی عضلانی جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که یکی از علل درد پهلوی چپ مشکلات عضلانی است.

آسیب های عضلانی ناشی از پیچ خوردگی و کشیدگی سبب درد پهلوها از جمله درد پهلوی چپ می­شوند. بن فیت با کلسیم و منیزیم موجود در خود نقش مهمی در تنظیم عملکرد عضلات داشته و از اسپاسم و آسیب عضلانی جلوگیری می کند.

سوالات متداول

علت درد پهلوی چپ در زنان چیست؟

از علل درد پهلوی چپ در زنان می توان به دوران قاعدگی، کیست تخمدان، اندومتریوز، حاملگی بیرون از رحم، بیماری های ناشی از التهاب لگن، فتق و … اشاره کرد.

چه زمانی باید نگران درد پهلوی چپ باشم؟

اغلب درد پهلوی چپ ناشی از گاز بوده و می بایست برطرف گردد. اما اگر این درد همراه با نشانه هایی چون تب، تهوع و استفراغ باشد، لازم است به پزشک مراجعه شود.

3 علامت هشدار دهنده اولیه بیماری کلیوی چیست؟

تغییر در ادرار شامل دیده شدن خون در ادرار یا تعداد دفعات بیشتر در ادرار، خستگی که ناشی از تجمع سموم در خون می شود و تورم در دست ها و پاها به عنوان یکی از علائم هشداردهنده اولیه بیماری کلیوی به شمار می روند.

آیا درد پهلوی چپ می تواند پانکراتیت باشد؟

بله، پانکراتیت همان التهاب لوزالمعده است که می تواند سبب درد پهلوی چپ باشد.

4.6/5 - (27 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 705 نظر

4 705
علت درد پهلوی چپ و روش‌های درمان آن

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن