درمان ریزش مو در زنان

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درمان ریزش مو در زنان بستگی به علت ریزش مو دارد. اگر قسمتی از موهایتان در حال خالی شدن است، لکه های طاسی پیدا می کنید یا بیش از 125 تار مو در روز می ریزد، احتمالاً دچار ریزش مو شده اید و باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

چند نوع ریزش مو و چندین علت احتمالی وجود دارد. اگرچه کارهای بسیار کمی برای جلوگیری از ریزش مو می توانید انجام دهید، اگر زودتر به متخصص پوست مراجعه کنید، ممکن است به درمان پاسخ مثبت دهید!

در ادامه مقاله درمان ریزش مو در زنان، همراه ما باشید.

ریزش مو در زنان چیست؟

زمانی که یک زن ریزش موی غیرمنتظره و شدید را دارد در واقع دارد ریزش مو را تجربه می‌کند. به طور کلی، انسان روزانه بین 50 تا 100 تار مو می ریزد.

ریزش مو بخشی از یک تعادل طبیعی است. برخی از موها می ریزند در حالی که برخی دیگر رشد می کنند. وقتی تعادل قطع می شود، وقتی مو می‌ریزد و موهای کمتری رشد می کنند، ریزش مو اتفاق می افتد. ریزش مو با ریزش مو متفاوت است. اصطلاح پزشکی ریزش مو “آلوپسی” است.

چرخه‌ های رشد مو چیست

چرخه‌ های رشد مو چیست؟

مو سه چرخه را طی می کند:

 • مرحله آناژن (مرحله رشد):

می تواند از دو سال تا هشت سال طول بکشد. این مرحله به طور کلی به حدود 85 تا 90 درصد از موهای سر شما اشاره دارد.

 • مرحله کاتاژن (مرحله گذار):

زمانی است که فولیکول های مو کوچک می شوند و حدود دو تا سه هفته طول می کشد.

 • مرحله تلوژن (مرحله استراحت):

حدود دو تا چهار ماه طول می کشد. در پایان این مرحله موها می ریزند.

موهای کوتاهتر شما مانند مژه ها، موهای بازو و پا و ابروها فاز آناژن کوتاهی دارند، حدود یک ماه. موهای سر شما می تواند تا شش سال یا حتی بیشتر دوام بیاورد.

شایع ترین شکل ریزش مو در زنان چیست؟

آلوپسی آندروژنتیک شایع ترین علت ریزش مو زنان است. سایر اختلالات دیگر عبارتند از آلوپسی آره آتا، تلوژن افلوویوم، آلوپسی سیکاتریکال و آلوپسی های تروماتیک.

تشخیص نیز معمولاً بر اساس شرح حال کامل و معاینه فیزیکی متمرکز است. در برخی از بیماران، آزمایش‌های آزمایشگاهی انتخابی یا بیوپسی پانچ ممکن است ضروری باشد، تا بتوان مناسب ترین روش درمان ریزش مو را انتخاب کرد.

علائم ریزش مو در خانم ها چیست؟

 

● مدل مو

مدل موی شما می تواند باعث ریزش مو شود. زمانی که موهای شما به گونه‌ای قرار گرفته باشد که ریشه موهای شما را بکشد، مانند دم اسبی تنگ، بافته، یا ردیف های ذرت، موجب ریزش مو می‌شود.

به این نوع ریزش مو، آلوپسی کششی می گویند. اگر فولیکول های مو آسیب ببینند، ریزش می تواند دائمی باشد.

برای درمان ریزش مو در زنان با این علت، ابتدا باید مدل بستن موها اصلاح گردد که به موها آسیب نرسد سپس روش های درمانی انجام گیرد.

● کمبود ویتامین

رژیم گرفتن (کاهش وزن سریع) و رژیم های محدود کننده و همچنین تغذیه نامناسب موجب ریزش مو در زنان می‌شود.

● مواد شیمیایی و سمی

مواد سمی، از جمله شیمی درمانی، پرتودرمانی و برخی داروها باعث ریزش موی ناگهانی می شوند که می تواند در هر نقطه از بدن شما رخ دهد. در مرحله رشد برای موها اتفاق می افتد. گاهی اوقات، اگر فولیکول های موی شما آسیب دیده باشد، این نوع ریزش می تواند دائمی باشد.

علائم ریزش مو در خانم ها چیست؟

● استرس

استرس شدید فیزیکی یا شوک به بدن شما، باعث ریزش موی موقت در زنان می شود. این دسته شامل رویدادهایی مانند کاهش وزن زیاد، جراحی، کم خونی، بیماری و بچه دار شدن است. همچنین بیماری روانی، مرگ یکی از عزیزان و غیره موجب فشارات عصبی در فرد می‌شود و باعث ریزش مو می‌شود.

● تیروئید غیر طبیعی و تغییرات هورمونی

بیماری تیروئید، برخی بیماری های هورمونی، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، یائسگی یا قرص های ضد بارداری موجب ریزش مو زنان می‌شوند.

● داروها و مکمل ها

داروهای فشار خون، داروهای نقرس و دوزهای بالای ویتامین A نیز موجب ریزش مو زنان می‌شوند.

● ژن ها

ژن های خانواده شما می توانند باعث نازک شدن موهای بالای سر شما شوند. اغلب نیز درمان ریزش مو در زنان به دلیل ژن ها تاثیر دارد و درصد بالایی بازگشت پذیر است.

● افزایش سن

بالا رفتن سن در برخی موارد موجب تغییرات هورمونیمی‌شود و می تواند باعث طاسی شود، این علت نیز از عمده ترین دلایل ریزش مو زنان می‌باشد.

● یائسگی

این نوع ریزش مو اغلب با از دست دادن استروژن در دوران یائسگی بدتر می شود.

● آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری پوستی خود ایمنی است که باعث ریزش موی تکه‌ای در سر و احتمالاً سایر نقاط بدن شما می‌شود. معمولا دائمی نیست. و یکی از علل ریزش مو زنان می‌باشد.

درمان ریزش مو در زنان چگونه است؟

درمان ریزش مو در زنان بستگی به علت ریزش مو دارد.

● دوری از استرس

استرس از مهمترین دلایل ریزش مو زنان است. در مواردی که از دست دادن به دلیل استرس یا تغییرات هورمونی مانند بارداری باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد. ریزش مو پس از مدتی متوقف می شود.

● ترک برخی عادات

یک روش دیگر در، درمان ریزش مو در زنان ترک برخی عادات است. در مواردی که ریزش مو به دلیل شیوه های حالت دادن به مو است، مانند بافتن تنگ یا دم اسبی یا مواد شیمیایی خاص، درمان به معنای انجام ندادن کارهایی است که باعث آسیب شده است.

● مصرف مکمل های غذایی

در مواردی که ریزش مو به دلیل کمبودهای تغذیه ای است، ممکن است برای درمان ریزش مو در زنان مصرف مکمل تجویز شود. به عنوان مثال، ممکن است به شما گفته شود که روزانه یک مولتی ویتامین و سه تا پنج میلی گرم بیوتین مصرف کنید. پیشنهاد ما به شما مصرف مکمل هیرونیک می‌باشد که حاوی زینک، بیوتین، ویتامین B6، پانتوتنیک اسید، کوآنزیم کیوتن می‌باشد.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

● ماینوکسیدیل

 ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو در زنان به خصوص به صورت الگویی( FPHL) تایید شده است.

محلول 2٪ یا 5٪ را می توان در فروشگاه ها خریداری کرد. با این حال، شما باید دستورالعمل ها را دقیقا دنبال کنید و از محصول به طور نامحدود استفاده کنید. اما اگر باردار هستید، اگر قصد باردار شدن دارید و یا در دوران شیردهی هستید از این محصول استفاده نکنید.

● لیزر کم نور:

لیزر کم نور توسط FDA ایالات متحده برای درمان FPHL تایید شده است. یکی دیگر از محصولات لیزری مورد تایید FDA، کلاه ایمنی یا کلاه های لیزری کم نور است.

طبق آماری این لیزرها در درمان ریزش مو در زنان و همچنین مردان موثر بوده‌ است. 85 درصد جلوگیری از ریزش و در 55 درصد نیز بازگشت و رشد مجدد مو ملاحظه شده است.

سایر داروهایی که برای درمان ریزش مو در زنان مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما تایید نشده اند عبارتند از:

 • اسپیرونولاکتون و سایر آنتی آندروژن ها.
 • فیناستراید و سایر مهارکننده های آنزیم آلفا ردوکتاز.
 • استروژن ها
 • آنالوگ های پروستاگلاندین
 • استروئیدها
 • سایر درمان های نوری

توجه به این نکته ضروری است که زنان قبل از یائسگی نباید داروهایی را برای درمان ریزش مو بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری مصرف کنند. بسیاری از داروها از جمله ماینوکسیدیل و فیناستراید برای زنان باردار یا زنانی که می خواهند باردار شوند بی خطر نیستند.

● کاشت مو

جراحی کاشت مو گزینه دیگری برای درمان ریزش مو در زنان است. تکه های کوچک پوست سر با فولیکول های مو از پشت سر برداشته شده و به شکاف هایی در نواحی طاسی منتقل می شود.

مشکلات بالقوه این درمان شامل خطرات معمول جراحی مانند عفونت، فولیکولیت و ریزش شوک است، جایی که مو در ناحیه پیوند می ریزد. در مواردی که مناطق طاس بزرگ هستند، ممکن است تلاش برای یافتن موی کافی برای کاشت مشکل باشد. علاوه بر این، جراحی می تواند پرهزینه باشد و معمولاً تحت پوشش بیمه نیست.

● تزریق پلاسمای غنی از پروتئین (PRP)

PRP نیز برای درمان ریزش مو در زنان تاثیر به سزایی دارد. PRP عموماً از خون گرفته شده از بیمار ساخته می شود. پلاکت ها برداشته و غلیظ می شوند و سپس برای تزریق به خون اضافه می شوند.

● میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ پوست سر با و بدون استفاده از ماینوکسیدیل نیز یک روش درمان قطعی ریزش مو در زنان است که آمار درمان ریزش مو در زنان در این روش بالغ بر 82 درصد می‌باشد.

آیا باید رژیم مراقبت از مو را تغییر دهم؟

آیا باید رژیم مراقبت از مو را تغییر دهم

حتی اگر مدت های زیادی از یک سری محصولات همیشگی مو استفاده کرده اید، بهتر است رژیم موهای خود را تغییر دهید (و برخی از عادات بد مو را در طول مسیر کنار بگذارید). این به ویژه در مورد شما صدق می کند اگر کار شدیدی با موهای خود انجام داده اید. مثل:

 • موهای رنگ شده
 • موهای خرد شده
 • موهایی که از نظر شیمیایی تغییر داده شده
 • موهایی که مدت زیادی قیچی نخورده
 • موهای آسیب دیده
 • موهای کم پشت و دارای ریزش

البته بهتر است این تغییر سرخود اتفاق نیافتد و راهنمایی توسط پزشک متخصص انجام شود.

آیا ریزش مو در زنان، نشانه مشکل جدی تری است؟

طیف گسترده ای از شرایط وجود دارد که می تواند باعث ریزش مو زنان شود که برخی از شایع ترین آنها بارداری، اختلالات تیروئید و کم خونی است.

دکتر راجرز می‌گوید سایر موارد شامل بیماری‌های خودایمنی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و درماتیت سبورئیک نیز می‌تواند موجب ریزش مو در زنان شود. پس در صورت مشاهده ریزش غیر طبیعی مو، برای درمان آن به پزشک خود مراجعه کنید.

کدام زنان احتمال دارد ریزش مو را تجربه کنند؟

هر دختر یا زنی ممکن است دچار ریزش مو شود. با این حال، معمولا در موارد زیر، ریزش مو زنان شایع تر است:

 • زنان بالای 40 سال
 • زنانی که به تازگی بچه دار شده اند
 • زنانی که شیمی درمانی کرده اند و کسانی که تحت تاثیر سایر داروها قرار گرفته اند
 • خانم هایی که اغلب موهایشان را می کشند (مانند دم اسبی تنگ یا بافت های تنگ) یا از مواد شیمیایی خشن روی موهای خود استفاده می کنند
 • زنان یائسه
رابطه بین ریزش مو در زنان و یائسگی چیست

رابطه بین ریزش مو در زنان و یائسگی چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که ریزش مو زنان در دوران یائسگی نتیجه عدم تعادل هورمونی است. به طور خاص، به کاهش تولید استروژن و پروژسترون مربوط می شود.

این هورمون ها به رشد سریع مو کمک می کنند و برای مدت طولانی تری روی سر باقی می مانند. اغلب نیز درمان ریزش مو در زنان در این سنین صورت می‌گیرد.

سوالات متداول

بهترین قرص ویتامین برای درمان ریزش مو در زنان چیست؟

بیوتین مهم ترین و اصلی‌ترین ویتامینی است که مو به آن نیاز دارد و برای درمان ریزش مو در زنان بهتر است از قرصی استفاده شود که به علاوه‌ی بیوتین، زینک و آهن نیز داشته باشد.

دلیل اصلی ریزش مو در خانم ها چیست؟

دلایل بسیار مختلفی در ریزش مو زنان وجود دارد اما از مهمترین آنها می‌توان به بارداری، اختلالات تیروئید و کم خونی اشاره کرد.

بهترین درمان ریزش مو در زنان چیست؟

درمان ریزش مو در زنان برای هرفرد با توجه به شرایطش متفاوت است. برای مثال برای برخی افراد PRP توصیه می‌شود و برخی دیگر میکرونیدلینگ درنهایت استفاده از مکمل ها و رژیم غذایی مناسب کنار درمان های دیگر بهترین و مطمن ترین درمان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

5 4
درمان ریزش مو در زنان

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن