کراتینه مو

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

کراتینه درمانی که گاهی اوقات به نام بلواوت برزیلی یا کراتینه برزیلی نیز نامیده می‌شود، یک روش برای صاف کردن مو ها برای مدتی محدود است که در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود. کراتینه مو علاوه بر صاف کردن، درخشندگی شدیدی به موها بخشیده و مو خوره را کاهش می‌دهد.

روش انجام کراتینه مو در ارایشگاه‌های مختلف متفاوت است. برخی از ارایشگران مواد را روی موهای تازه شسته شده می‌زنند سپس مو را اتوی مو می‌کشند تا مواد تثبیت شود. برخی دیگر همین کارها را روی موی خشک انجام می‌دهند. فرآیند کراتینه کردن مو بسته به طول مو می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد.

با تمام این مزایا، گفته می‌شود کراتینه مو می‌تواند آسیب‌های جدی به مو وارد کند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتر کسب کنید.

کراتین چیست؟

کراتین، نام پروتئینی است که مو را برای جلوگیری شکستن، آسیب دیدن آن بر اثر حرارت و موخوره تقویت می‌کند. این پروتئین برای داشتن موهای قوی و سالم بسیار مهم است.

صاف کردن موها به روش کراتینه و روش‌های درمانی که در سالن‌ها نوید موهای ابریشمی و صاف را می‌دهد، مدت‌هاست که موجب نگرانی‌هایی درباره‌ی سلامتی موها شده است.

قبل از هرچیزی، باید این نکته را بدانید که این تصور غلط وجود دارد که کراتینه مو به معنای داشتن موهای صاف، سالم و قوی است. اما باید بدانید که هنگام استفاده از محصولات کراتینه مو، ​«صاف بودن موها» تنها یکی از نتایج حاصل از استفاده از این ماده مهم است.

مزایا و نتایج کراتینه کردن مو

همانطور که اشاره شد، کراتین سنگ بنای ساختار مو است. یک پروتئین فیبری که به معنای واقعی کلمه هر تار موی شما را تشکیل می‌دهد.

اگر موهای‌تان آسیب دیده‌اند، باید کاری کرد تا موها ساختار طبیعی‌شان را تقویت کنند. درمان‌های کراتینه مو و محصولات حاوی کراتین فواید زیادی برای موهای شما دارند.

مزایای کراتینه مو عبارتند از:

تقویت مو

درمان کراتینه مو را چه در سالن یا خانه را انتخاب کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که تفاوتی در موهای خود مشاهده کنید.

محصولات کراتینه خانگی به تقویت موهایی که در اثر عوامل شیمیایی آسیب دیده‌اند کمک می‌کند. در واقع، تحقیقات نشان داده که کراتین تا 40 درصد به تقویت مو کمک می‌کند.

موها را صاف کرده و موخوره را کاهش می‌دهد

محصولات حاوی کراتین که اغلب به شکل روغن یا سرم هستند، می‌توانند منجر به صاف‌تر، براق‌تر و سالم‌تر شدن مو شوند.

به موها درخشندگی می‌بخشد

از آنجایی که کراتین به صاف کردن کوتیکول‌های مو و پر کردن مناطق آسیب دیده در ساقه مو کمک می‌کند، درخشندگی زیادی به موهای شما می‌بخشد.

نتایج ممکن است با درمان‌های داخل سالن چشمگیرتر باشد، اما محصولات خانگی نیز می‌توانند موها را براق و سالم کنند.

شکستگی‌های نوک مو را کاهش می‌دهد

کراتینه به تقویت و صاف کردن کوتیکول‌های مو کمک می‌کند، که ظاهر دو شاخه شده‌ی آنها را کاهش می‌دهد. تارهای قوی‌تر به معنای شکستگی کمتر است که رشد مو را تقویت می‌کند.

زمان خشک شدن را کاهش می‌دهد

درمان کراتینه مو در واقع تخلخل موهای شما را کاهش می‌دهد، به این معنی که آب کمتری در داخل کوتیکول‌های مو به دام می‌افتد. این مورد می‌تواند نیاز به سشوار برای خشک کردن موها را کاهش دهد.

روش‌ها و موارد استفاده از کراتین مو

راه های مختلفی برای کراتینه مو برای بهره‌مند شدن از مزایای آن وجود دارد. شامپوها، نرم کننده‌ها و محصولات دیگری وجود دارند که لایه‌ای از کراتین را روی موها اعمال می‌کنند تا به طور موقت موها را براق نشان دهند.

این محصولات می‌توانند مو خوره را نیز کاهش دهند. مدت تاثیرگذاری محصولات خانگی دلیلی برای کاهش محبوبیت آن‌ها نیست.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، چندین راه برای استفاده از کراتینه وجود دارد:

درمان کراتینه مو در سالن

در درمان‌های کراتینه مو داخل سالن از کراتین مایع، مواد شیمیایی و حرارت بالا برای تثبیت پروتئین کراتین روی مو استفاده می‌شود.

در این روش نتایج موقتی هستند و معمولاً تا شش ماه دوام می‌آورند.

موها را صاف و با یک سرم حالت دهنده براق کنید

یک سرم حالت دهنده حاوی کراتین اگر در حالی که مو هنوز خیس است استفاده شود، نه تنها موها را براق و صاف می‌کند، بلکه زمان خشک شدن را نیز کاهش می‌دهد.

درمان با روغن آبرسان

هنگامی که کراتین در قالب روغن استفاده می‌شود، اغلب با روغن‌های دیگر (مانند روغن آرگان) مخلوط می‌شود تا نه تنها موهای شما را صاف کند، بلکه پوست سر را نیز مرطوب می‌کند.

استفاده به عنوان یک شامپو تقویت کننده

می‌توانید تمام فواید تقویتی و صاف‌کنندگی کراتین را در قالب شامپو به موها اعمال کنید.

شامپو سلامت موهای شما را تضمین کرده و موخوره شما را از بین می‌برد. این شامپوها معمولا حاوی فرمول خشن برای موها نیستند.

ماسک ترمیم کننده مو

برای موهای فوق‌العاده خشک و آسیب دیده، استفاده از ماسک موی سرشار از کراتین، توصیه می‌شود تا به ترمیم موهای آسیب دیده با رنگ یا حرارت کمک کند.

این ماسک را به صورت هفتگی روی موهای خیس بمالید و بگذارید 5 دقیقه بماند. آبکشی کنید و به صورت معمولی حالت دهید.

هزینه کراتین درمانی

هزینه‌ی کراتینه مو بستگی به مواردی مانند طول و حجم موی شما خواهد داشت. حتی در برخی موارد هزینه کراتینه مو مردان با زنان متفاوت خواهد بود.

همچنین نباید از قیمت‌های متفاوت محصولات درمانی کراتین مختلف نیز غافل باشید، چرا که بسته به تمام این موارد، هزینه‌ای که باید برای کراتینه مو بپردازید می تواند متفاوت باشد.

برای انجام کراتین با کیفیت، چیزی بین 2 تا 7 میلیون باید هزینه شود. برخی از سالن‌ها با توجه به خدمات اضافه‌ای انجام می‌دهند، ممکن است هزینه بیشتری دریافت کنند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

خطرات و عوارض جانبی یا احتمالی کراتینه مو

همان‌قدر که درمان‌های کراتینه مو در سالن‌ها، مد روز و راحت به نظر می‌رسند، میزان آسیبی که می‌توانند به موهای شما وارد کنند ممکن است باعث دو دلی شوند.

در نتیجه، اگر به دنبال صاف کردن و تقویت موهای خود برای رویدادهای خاص یا حتی اتفاقات روزانه هستید، انتخاب فرمول‌های ایمن‌تر و ملایم‌تر در خانه راه خوبی است.

آیا ترجیح می‌دهید روزانه یا هفتگی از یک محصول استفاده کنید و از موهایی سالم لذت ببرید، یا یک بار درمان در سالن انجام دهید که احتمال آسیب رساندن به موها و ریه‌های شما در این فرآیند وجود دارد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از عوارض کراتینه مو قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است، به همین دلیل است که اغلب در این روش موها پوسته پوسته می‌شوند. در حالی که درمان‌های کراتینه در سالن از نظر صرفه‌جویی در زمان یک گزینه مناسب‌تری هستند، اغلب چندان توصیه نمی‌شوند.

مزایای بالقوه درمان کراتینه

موهای ما روزانه میزان زیادی از کراتین طبیعی خود را از دست می‌دهند. این امر از طریق عوامل محیطی و عوامل استرس‌زای روزانه مانند حالت دادن به موها به‌وسیله ی گرما، استفاده از محصولات شیمیایی، هوای خشک یا مرطوب، سن مو و سایر شرایط اتفاق می‌افتد.

کاهش مداوم کراتین می‌تواند باعث آسیب دیدگی موها شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند منجر به موهای خشک، شکننده، وز و کدر و ریزش مو شود.

کراتینه مو می‌تواند پیوندهای مو را ترمیم و تقویت کند. جایگزین کردن کراتین از دست رفته می‌تواند ساختار مو را با ترمیم آسیب‌ها، کاهش موخوره ناشی از رطوبت و بهبود یکپارچگی کلی مو تقویت کند.

دکتر هادلی کینگ، متخصص پوست در نیویورک، می‌گوید: «وقتی پروتئین‌های کلاژن هیدرولیز شده به صورت موضعی روی موها اعمال می‌شوند، می‌توانند به پر کردن قسمت‌های آسیب‌دیده ساقه مو کمک کنند و به طور موقت استحکام آن‌ها را افزایش دهند». این کار با درمان‌های کراتینه مو در آرایشگاه‌ها که معمولاً در آن‌ها از فرمالین (فرمالدئید و متیل الکل) برای صاف کردن موها استفاده می‌شود، متفاوت است.

آیا می‌توان درمان کراتینه مو را خودتان انجام دهید؟

پاسخ کوتاه بله است، اما به اندازه یک درمان کراتینه مو حرفه‌ای موثر نخواهد بود. کراتینه مو خانگی به‌جای نفوذ به ساقه مو، سطح موها را پوشش می‌دهد. نتایج کراتینه مو خانگی فقط حدود یک هفته دوام خواهند داشت.

درضمن حواستان باشد هر کاری که انجام می‌دهید، فقط از درمان‌های در نظر گرفته شده برای استفاده در خانه استفاده کنید.

محصولات حرفه‌ای را برای مصارف خانگی خریداری نکنید، زیرا به متخصص نیاز دارند تا آنها را به درستی برروی موها اعمال کنند. حتی زمانی که از فرمول‌های بدون فرمالدئید استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که همیشه دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید.

اگر می خواهید در منزل موهایخ ود را کراتینه کنید، باید حتما در اتاقی با تهویه مناسب باشید. با اینکه ممکن است این محصولات نتایجی در سطح آرایشگاه‌های حرفه‌ای را به شما ارائه ندهند، تا حدی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

آیا کراتینه مو می تواند به رشد مو کمک کند؟

مزایای کراتینه مو ممکن است باعث شود موها سریعتر رشد کنند، اما میزان رشد مو بیشتر وابسته به میزان تقویت آن است.

کراتین با تقویت موقت پیوند موها با یکدیگر به درخشندگی، کاهش موخوره و کاهش دو شاخه شدن موها کمک می‌کند.

تمام این اثرات می‌توانند به تارهای مو کمک کنند تا برای مدت طولانی‌تری قوی‌ باقی بمانند، اما آنها در نهایت با همان سرعت قبلی‌شان رشد می‌کنند.

همراهی مکمل هیرونیک ایکس مارت با روند کراتینه مو می‌تواند تاثیر مثبتی بر استحکام مو و سرعت رشد ان بگذارد.

مکمل هیرونیک با داشتن تمامی مواد مغذی لازم برای حفظ سلامت مو، یکی از انتخاب های موثر و به صرفه برای داشتن موهایی صاف و بی نقص خواهد بود.

درمان های کراتینه مو چقدر دوام دارند؟

قانون اصلی در درمان کراتینه مو این است که حداقل سه روز بعد از انجام کراتینه مو از آب و دم اسبی بستن موها دوری کنید.

قطعا نمی‌خواهید موهایی که به تازگی ان‌ها را صاف کرده‌اید موج بردارند. کلید حفاظت از کراتینه مو شما در استفاده از شامپوهای بدون سولفات هنگام شست‌وشوی موها است.

کسانی که موهایی با فرهای طبیعی دارند، باید موهای خود را به مدت سه روز خیس نکنند. همچنین توصیه می‌شود از محصولات موی بدون کلرید سدیم استفاده کنید و موهای خود را در یک روسری ابریشمی یا ساتن بپیچید تا رطوبت در موهای شما محفوظ بماند؛ زیرا کراتینه مو می‌تواند باعث خشک شدن سریع‌تر موهای شما شود.

کراتینه مو می‌تواند تا شش دوام داشته باشند، اما باید حواستان باشد که کراتینه مو ممکن است تأثیر دائمی بر الگوی فر بودن موهای شما بگذارد.

سوالات متداول

آیا کراتینه درمانی برای موهای شما خوب است؟

قبل از رزرو نوبت کراتینه مو حتما چند نکته کلیدی را در نظر بگیرید. راه‌های مؤثر زیادی برای صاف کردن موها و در عین حال محافظت از آن‌ها با استفاده از محصولات و تکنیک‌های مناسب وجود دارد؛ بنابراین درمان کراتینه مو ممکن است مناسب‌ترین گزینه برای شما نباشد. بسته به بافت خاص موهای‌تان، یک درمان متفاوت مانند شل کننده‌های شیمیایی ممکن است برای شما منطقی و مناسب‌تر باشد و حتی هزینه‌های کمتری بر دوش شما بگذارند.

آیا کراتین باعث ریزش مو می‌شود؟

کراتین ماده‌ی سازنده موها و عنصر حیاتی تشکیل دهنده آن‌هاست. بنابراین اگر این ماده به شیوه‌ی صحیح اعمال شده و مورد استفاده قرار بگیرد، احتمال اینکه باعث ریزش مو شود بسیار پایین است.

درمان کراتینه چقدر طول می‌کشد؟

کراتینه مو قرار است چند ساعت طول بکشد اگر چه بسته به طول و نوع مو مدت زمان آن می‌تواند متفاوت باشد. بسته به بافت و تراکم موهای‌تان، می‌توانید پیش بینی کنید که مدت زمان مورد نیاز برای کراتینه موی شما می‌تواند بین دو تا چهار ساعت باشد. در ابتدا آرایشگر موهای شما را می‌شوید، سپس کراتینه را روی موهای مرطوب اعمال می‌کند. در این مرحله کراتین حدود 30 دقیقه روی موها باقی می‌ماند.

آیا می‌توانم کراتینه درمانی را در خانه انجام دهم؟

با خرید محصولات قابل استفاده برای مصارف خانگی و پرهیز از خرید محصولات حرفه‌ای و همچنین استفاده از سایر محصولاتی که امکان بهره‌مندی از مزایای کراتین را برای شما به ارمغان می‌آورند می‌توانید به سادگی کراتینه درمانی را در خانه خود انجام دهید.

چگونه می‌توانم کراتین موهایم را بطور طبیعی دریافت کنم؟

مواد طبیعی‌ای وجود دارند که می‌توانید آنها را مخلوط کرده و خمیری برای درمان کراتینه خانگی درست کنید. تعدادی از این مواد عبارتند از: نارگیل، برنج، آووکادو، تخم مرغ، دانه کتان و موز.

آیا موهای شما بعد از کراتینه درمانی صاف می‌ماند؟

صافی موها پس از کراتینه مو از چندین هفته تا شش ماه ماندگار است. شما می‌توانید با مراقبت‌های بهتر و بیشتر از موهایتان این زمان را حتی تا یک سال نیز افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
کراتینه مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن