کراتینه مو در خانه

زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

استفاده از کراتینه مو در خانه جهت صاف و براق کردن موهای مجعد بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد.

جهت کراتینه مو می ­توان از محصولات شیمیایی استفاده کرده و در کنار مزایای این محصولات، برخی عوارض محصولات شیمیایی را نیز متحمل شد و یا جهت اجتناب از اثرات مواد شیمیایی می­توان از مواد طبیعی چون تخم مرغ، عسل، موز، آووکادو، ماست، خامه، شیر نارگیل و … استفاده کرد.

به منظور بهره مندی از بهترین نتایج پس از کراتینه مو در خانه لازم است تا از برخی کارها نظیر استفاده از وسایل حالت دهنده حرارتی، شستشوی مو، استفاده از شامپوها و نرم کننده های سولفات دار و … در بازه زمانی سه روزه پرهیز شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کراتینه مو خانگی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کراتینه مو چیست و چه فوایدی دارد؟

کراتینه مو و فواید آن

کراتینه مو در خانه فرایندی شیمیایی است که جهت صاف کردن موها مورد استفاده قرار می­گیرد.

کراتینه مو از طریق تزریق پروتئین کراتین به فولیکول مو ظاهری صاف و براق در موها پدید می­ آورد. اغلب روش های کراتینه مو در 3 تا 5 ماه دوام خواهند داشت.

اغلب افراد با موهای مجعد متقاضی انجام کراتینه مو خانگی هستند. کراتینه مو اگرچه موهای مجعد را صاف و براق می­کند اما بسته به نوع مو و شدت مجعد بودن آن ها نتایج حاصل از آن متفاوت خواهد بود.

کراتینه مو علاوه بر صاف کردن موهای مجعد در از بین بردن موخوره و وز شدن مو تأثیر زیادی دارد.

انجام نادرست کراتینه مو می­تواند آسیب های حرارتی برگشت ناپذیری در موها ایجاد کند. لذا انجام صحیح مراحل کراتینه مو در خانه اهمیت بالایی خواهد داشت.

فرایند کراتینه مو از سه مرحله آرامش، خنثی سازی و حالت دهندگی تشکیل شده است.

در مرحله آرامش، نحوه ادغام پروتئین ها از طریق استفاده از مواد قلیایی تغییر می­یابد.

در مرحله بعدی یا خنثی سازی تعادل PH پوست سر بازیابی می­شود.

در آخرین مرحله یا حالت دهندگی، موها به گونه ای حالت می­گیرند که مقداری TLC به موهای فرفری اضافه شوند.

قویترین کراتینه طبیعی مو

کراتینه مو با سس مایونز و آلوئه ورا را می­توان قویترین کراتینه مو در خانه به شمار آورد.

سس مایونز با کمک پروتئین های خود و آووکادو نیز با اسیدهای چرب موجود در خود به پوست سر جهت تولید کراتین بیشتر کمک می­کنند.

نحوه استفاده از کراتینه مو در خانه

به منظور استفاده از کراتینه مو در خانه دو راه وجود دارد:

راهکار اول استفاده از ماسک های درمانی کراتینه ای است که می ­توان از فروشگاه های مختلف تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد.

راهکار دوم، استفاده از برخی محصولات کراتینه درمان خانگی است که از طریق تغذیه مناسب موها سبب زیباتر شدن و صاف شدن موها می­شوند.

استفاده از مواد طبیعی مانند آکای، برنج سویا، آب نارگیل و … کراتینه مو خانگی را انجام می­دهند. در کراتینه مو خانگی چند ماده طبیعی و خانگی را با هم مخلوط کرده و محصول حاصل را بر روی موها می ­مالند.

از برخی موادی که برای تهیه ماسک کراتینه مو مورد استفاده قرار می­گیرند می­توان به نارگیل، برنج، آووکادو، تخم مرغ، کیک خردل، دانه کتان، موز و … اشاره کرد.

کراتینه مو در خانه

کراتینه مو در خانه-1

مراحل کراتینه مو در خانه شامل موارد ذیل است:

مرحله اول – شستن موها: شستن موها با شامپوی مناسب سبب از بین رفتن گرد و غبار و چربی از پوست سر شده و به جذب هرچه بهتر مواد مغذی کراتینه مو کمک می­کند. در این مرحله بهتر است از نرم کننده استفاده نشود.

مرحله دوم – خشک کردن و شانه زدن: به آرامی موها را با حوله تمیز خشک کرده و مقداری رطوبت در موها باقی بگذارید. در ادامه موها را به آرامی شانه کنید تا گره موها باز شوند.

مرحله سوم – در این مرحله ماسک کراتینه مو را به موها بمالید. بهتر است ماسک را از بالا به پایین زده و حدود 30 الی 40 دقیقه بر روی موها نگاه دارید.

مرحله چهارم – به منظور جذب هرچه بهتر مواد مغذی کراتینه مو، حدود 5 الی 10 دقیقه موها را به آرامی ماساژ دهید تا مواد مغذی توسط موها و پوست سر جذب شوند.

مرحله پنجم – در این مرحله بدون استفاده از شامپو موها را آبکشی کنید و با دقت تمامی مواد قرار گرفته از پوست سر و موها را پاک کنید.

● کراتینه مو در خانه با زرده تخم مرغ و عسل

کراتینه مو خانگی با استفاده از زرده تخم مرغ و عسل یک کراتینه عالی به شمار می ­رود.

زرده تخم مرغ موجود در این ماسک سرشار از پروتئی و اسیدهای چرب است که توسط فولیکول های مو جذب شده و سبب از بین رفتن آسیب های وارده به پوست سر می­ شود.

عسل موجود در این ترکیب نیز رطوبت را در تارهای مو نگاه می­دارد. با استفاده از این ترکیب می­توان سبب افزایش کراتین در پوست سر شده و به طور طبیعی سبب صاف و براق شدن موهای سر گردید.

به منظور تهیه این کراتینه 1 عدد زرده تخم مرغ، 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق غذاخوری روغن بادام را به مدت 2 تا 3 دقیقه به خوبی با هم مخلوط کنید و مطابق با مراحل کراتینه مو در خانه اقدام کنید. بهتر است یک تا دو بار در هفته از این ماسک استفاده شود.

● کراتینه مو خانگی با موز و آووکادو

کراتینه مو خانگی با موز و آووکادو

زمانی که کراتین طبیعی پوست سر کاهش پیدا می­کند، لازم است جهت صاف تر شدن و تقویت تارهای مو، پروتئین اضافی به فولیکول های موی سر افزوده گردد.

یکی از بهترین نوع کراتینه موی خانگی ترکیب موز و آووکادو است. موز در این ماسک، سرشار از اسید آمینه بوده که به بازسازی پروتئین آسیب دیده موجود در پوست سر کمک می­ کند.

آووکادو نیز گیاهی مملو از ویتامین های E و C است که برای حفظ رطوبت پوست سر مفید هستند.

کراتینه خانگی موز و آووکادو از وز شدن و کدر شدن مو در شرایط آب و هوایی نامناسب جلوگیری می­کند.

به منظور تهیه این ماسک کافی است 1 عدد موز، 1 آووکادو، 1 قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم و 1 قاشق چایخوری روغن گل رز را با هم مخلوط کرده و خمیری یکدست به دست آورید.

بهتر است جهت استفاده از این روش کراتینه مو در خانه از مراحل عمومی (5 مرحله) اعلام شده، استفاده شود.

توصیه می­ گردد حداکثر از این ماسک به مدت یکبار در هفته استفاده شود تا در کوتاهترین زمان ممکن نتایج قابل قبولی از این ماسک مو مشاهده گردد.

● کراتینه مو در خانه با ماست، خامه و تخم مرغ

کراتینه مو در خانه با ماست، خامه و تخم مرغ

کراتینه مو در خانه با استفاده از ترکیبات ماست، خامه و تخم مرغ از روش های کاربردی افزایش کراتین در فولیکول های مو به شمار می­ رود.

به منظور تهیه این ماسک خانگی 1 عدد تخم مرغ، 1 قاشق غذاخوری خامه و 2 قاشق غذاخوری ماست را با هم ترکیب کرده و ترکیب حاصل را بر پوست سر بمالید.

استفاده حداکثری یکبار در هفته از این ماسک مو نتایج چشمگیری را در پی خاوهد داشت.

● آووکادو و شیرنارگیل برای کراتینه مو خانگی

آووکادو ماده ای عالی برای درمان موهای خشک و آسیب دیده است. آووکادو و نارگیل از انواع آمینو اسیدهای چرب، ویتامن های A، E، D و B6 مملو هستند و سبب رشد و تقویت موهای سر می­ شوند.

این مواد علاوه بر آب رسانی پوست سر به کراتین درمانی پوست سر نیز کمک می­کنند. شیر نارگیل به عمق پست سر نفوذ می­کند و آووکادو با تزریق پروتئین های مورد نیاز پوست سر، سبب رشد موهای بلند تر و ضخیم تر خواهند شد.

توصیه می­ گردد به مدت 2 ماه و حداکثر 1 بار در هفته از این ترکیب به عنوان کراتینه مو در خانه استفاده شود تا اثرات شکرف این محصول بیش از پیش نمایان گردد.

جهت تهیه این ماسک مو 1 آووکادوی رسیده، 2 قاشق غذاخوری شیر نارگیل طبیعی را به خوبی با هم مخلوط کرده و نظیر دیگر ماسک های کراتینه مو خانگی (5 مرحله) از آن استفاده نمایید.

● کراتینه مو در خانه با قرص ویتامین E

کراتینه مو در خانه با قرص ویتامین E

به منظور کراتینه مو با استفاده از قرص ویتامین E، کافی است محتویات یک بسته قرص ویتامین E را در کاسه ای بریزید و پیش از شامپو زدن موها، روغن حاصل را روی ساقه و ریشه مو بریزید و پس از ماساژ این روغن روی پوست سر، به مدت نیم ساعت آن را روی پوست سر نگاه دارید.

در انتها موها را با شامپو بشویید. می­توان برای کراتینه مو در خانه با ویتامین E به جای استفاده از ویتامین E از دانه کتان که سرشار از ویتامین E است استفاده شود.

به منظور تهیه این ماسک مقداری دانه کتان، پودر شنبلیله و مقداری آب را در کاسه ریخته و به مدت یک شب آن ها را نگه دارید.

در ادامه مخلوط حاصل را به خوبی آسیاب کنید و محصول حاصل را روی پوست سر و موها قرار دهید.

استفاده از دانه کتان به دلیل وجود ویتامین E فراوان، نظیر استفاده از قرص ویتامین E جهت کراتینه مو خانگی به شمار می­رود.

● کراتینه مو با سس مایونز

کراتینه مو با سس مایونز

استفاده از سس مایونز به همراه آووکادو یکی از بهترین و قوی ترین روش های کراتینه مو در خانه به شمار می­ رود.

ال سیستئین و تخم مرغ موجود در سس مایونز پروتئین هایی دارند که مو را تغذیه کرده و آن ها را صاف، نرم و براق می­کند. آووکادو نیز گیاهی مملو از اسیدهای چرب است که به پوست سر جهت تولید کراتین بیشتر کمک می­کند.

به منظور تهیه کراتینه مو با سس مایونز 1 قاشق غذاخوری مایونز را به همراه 1 آووکادوی رسیده به حدی مخلوط کنید تا ماسک کمی پف کند.

در ادامه از این کراتینه مو خانگی نظیر دستورالعمل عمومی استفاده از کراتینه مو در خانه (5 مرحله) استفاده کنید. توصیه می­گردد که از این ماسک مو حداکثر یکبار در هفته استفاده شود.

این روش کراتینه مو خانگی را می­توان بهترین و قویترین روش برشمرد زیرا در فاصله زمانی بسیار کوتاه نتایج بسیار موثری را در پیش خواهد داشت.

● کراتین مو خانگی فوری

یکی از بهترین و فوری ترین کراتین مو خانگی فوری کراتینه شیر نارگیل و هیبیسکوس است.

به منظور تهیه این ماسک فوری به سرعت 2 قاشق غذاخوری شیرنارگیل، 1 قاشق غذاخوری پودر هیبیسکوس، 1 قاشق غذاخوری عسل، 2 قاشق غذاخوری ماست و 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با هم ترکیب کرده و 30 تا 40 دقیقه این ترکیب را روی موهای تمیز قرار دهید.

استفاده از این کراتین مو خانگی اثرات قابل توجه و فوری را به دنبال خواهد داشت.

● کراتینه مو در خانه مردانه

کراتینه مو در خانه برای موهای مجعد مردان نیز موثر است.

موهای مردان در این زمینه با موهای زنان تفاوتی نداشته و می ­توانند همان تزریق پروتئین کراتین را دریافت نمایند. بر اثر کراتینه مو مردانه، موی مردان صاف و براق خواهد شد.

به دلیل عدم تفاوت میان کراتینه مو خانگی برای مردان و زنان، مردان می ­توانند از تمامی روش های کراتینه مو که در این مقاله بیان شده، استفاده نمایند.

مراقبت های بعد از کراتینه مو در خانه

مراقبت های بعد از کراتینه مو در خانه

بعد از کراتینه مو در خانه به منظور دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می­شود تا مراقبت های ذیل مورد استفاده قرار گیرند:

● خشک نگه داشتن موها

توصیه می­گردد پس از کراتینه مو در خانه، حداقل تا 3 روز موهای خود را نشویید.

● استفاده از شامپو و نرم کننده بدون سولفات

استفاده از شامپوهای سولفات دار و شامپوهای شفاف کننده بعد از کراتینه مو در خانه، نتایج دلخواه آن را به حداقل ممکن کاهش می­دهند.

● شستشوی موها به دفعات کمتر

پس از گذشت 3 روز از درمان کراتینه مو خانگی بهتر است موها شسته شوند. توصیه می­گردد موها به دفعات و به صورت روزانه شسته نشوند.

● عدم استفاده از وسایل نگهدارنده مو

بعد از کراتینه مو در خانه بهتر است از وسایل نگهدارنده مو نظیر کش، تل و … استفاده نشد و حتی از قرار دادن موها در پشت گوش ها خودداری شود. در روزهای اول بعد از کراتینه مو خانگی می­بایست موها را کاملاً به حالت لخت و بدون هیچگونه کش و یا بند مویی قرار دهید تا بهترین خروجی از آن را دریافت کنید.

● استفاده از روبالشی ابریشمی

استفاده از روبالشی ابریشمی موها را صاف تر کرده و کمتر در معرض خطر و آسیب قرار می­دهد.

● خشک کردن موها در روزهای اولیه پس از ورزش

اگرپوست سر در زمان ورزش عرق می­کند و شما در بازه زمانی سه روزه ابتدایی درمان کراتینه مو در خانه قرار دارید و می­بایست موهای خود را نشویید، بهتر است پس از ورزش موها را با سشوار خشک کرده و با این کار از آسیب به تارهای مو جلوگیری کنید.

مصرف مکمل را در روتین روزانه مراقبت از مو فراموش نکنید

یکی از روش های تقویت مو علاوه بر استفاده از روش ها و ماسک های مختلف کراتینه مو در خانه ، استفاده از مکمل هیرونیک است.

مکمل هیرونیک با در اختیار داشتن زینک و ویتامین های گروه B نظیر ویتامین B5، B6 و B7 به رشد مجدد موها و افزایش رشد و ضخامت موها کمک می­کند.

مکمل هیرونیک با مواد موجود در خود به ساخت کراتین مو که مسئول استحکام و ایجاد درخشندگی در موها است، کمک می­کند.

توصیه می­گردد استفاده از مکمل هیرونیک را در روتین روزانه مراقبت از مو قرار داده و روزانه یک قرص از این مکمل را همراه با یکی از وعده های غذایی استفاده کنید.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار کراتینه مو در خانه را می توان انجام داد؟

توصیه می­ گردد به منظور کسب بهترین نتیجه از کراتینه مو در خانه حداکثر یک تا دو بار از روش های کراتیه مو در طول هفته استفاده شود.

بهترین کراتینه مو طبیعی چیست؟

اغلب روغن هایی چون روغن نارگیل، آرگان، جوجوبا و بادام به همراه دیگر مواد به عنوان بهترین کراتینه طبیعی مو به شمار می­ روند.

آیا کراتینه مو به موهای نازک آسیب می رسانند؟

در صورتی که از کراتینه جهت درمان موهای بسیار نازک استفاده شود، صافی و آسیب بیش از حد موهای سر را به دنبال خواهد داشت.

چه چیزی باعث دوام بیشتر کراتینه مو می شود؟

عدم استفاده از وسایل حرارتی حالت دهنده مو مانند سشوار و اتوی مو، سبب دوام بیشتر کراتینه مو در خانه می­ شود. حتی به منظور خشک کردن موها بهتر است از تنظیمات خنک سشوار استفاده شود.

4.5/5 - (10 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 60 نظر

4 60
کراتینه مو در خانه

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن