عوارض کراتینه مو

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

اگرچه کراتینه مو برای صاف کردن و درخشندگی موها مورد استفاده قرار می­گیرد، اما عوارض کراتینه مو نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

شرایط استفاده از کراتینه مو بسیار مهم است. برای مثال توصیه می­گردد مادران باردار، شیرده، افراد زیر 18 سال و … از انجام کراتینه مو خودداری کنند، زیرا عوارض کراتین مو در این افراد بیشتر از فواید آن است.

فرمالدهید گازی است که در مواد شیمیایی کراتینه مو وجود داشته و در دراز مدت میتواند آثار زیان باری چون سرطان را با خود به دنبال داشته باشد.

گلودرد، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، سوزش چشم و بینی و گلو و … از عوارض کراتینه مو به شمار می­رود که در کوتاه مدت خود را نشان می­دهد.

توصیه می­گردد بیش از یک تا دو بار در سال از کراتینه مو استفاده نشود و پس از انجام آن از اقداماتی استفاده شود تا عوارض کراتین مو را به کمترین حد ممکن کاهش دهد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عوارض کراتینه مو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نظر پزشکان در مورد کراتین مو

پزشکان عقیده دارند که کراتینه مو در بلند مدت برای سلامت مو مناسب نیست.

کراتینه مو دارای عوارضی است و برای سلامت موها مناسب نیست. اگرچه استفاده از کراتینه مو سبب صاف تر و زیباتر نشان داده شدن موها می­شود، اما در بلند مدت ممکن است آسیب زا باشد و عوارض مختلفی را با خود به همراه داشته باشد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در کراتینه مو دارای گاز شیمیایی به نام فرمالدهید است که استنشاق این گاز به طور مکرر می­تواند حتی به سرطان منجر گردد.

افرادی که در سال بیش از یک تا دو بار از کراتینه مو استفاده می­کنند حتی ممکن است در معرض ریزش مو قرار گیرند.

عوارض کراتینه مو

ریزش مو از عوارض کراتینه مو

از عوارض کراتینه مو می­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

ریزش مو

شاید ریزش مو را بتوان از بزرگترین نگرانی های کراتینه مو به شمار آورد، به خصوص در مواردی که از کراتینه مو به صورت مکرر استفاده می­شود.

افرادی که دچار ریزش مو هستند می­بایست استفاده از کراتینه مو را متوقف کرده و یا حداکثر یک بار در سال از این فرایند استفاده نمایند.

کراتینه مو می­تواند سرطان زا باشد

در طول انجام فرایند کراتینه مو ماده ای به نام فرمالدهید آزاد می­شود که علاوه بر اینکه سبب تحریک چشم می­شود، می­تواند سرطان زا باشد.

چون آرایشگران در معرض فرمالدهید در انجام فرایند کراتینه مو قرار می­گیرند، بیشتر درگیر عوارض کراتینه مو می شوند و در معرض خطر سرطان قرار خواهند داشت.

کراتیه مو می­تواند سبب آسیب به ساقه مو شود

فرمالدهید موجود در کراتینه مو به خصوص زمانی که مو در معرض دمای بالا قرار بگیرد، برای مثال در معرض نور خورشید قرار گرفته و یا با استفاده از وسایل حالت دهنده مو چون سشوار و اتو مو قرار گیرد، می­تواند سبب آسیب به ساقه های مو شود.

عوارض جانبی دیگر

در برخی از مصرف کنندگان کراتینه مو تأثیراتی چون سوزش چشم، سر درد، سرگیجه، گلودرد، سرفه، خس خس سینه، حالت تهوع، درد در قفسه سینه، استفراغ و کهیر نیز مشاهده شده است و افرادی که از کراتینه مو استفاده می­کنند ممکن از است در معرض این عوارض جانبی نیز قرار گیرند.

از دیگر عوارض کراتین مو می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

عوارض کراتینه مو مردانه

عوارض کراتینه مو مردانه

همانطور که کراتینه مو بر موی زنان عوارضی دارد، در بعضی موارد بر موی مردان نیز تأثیرات نامطلوبی دارد. این اثرات نامطلوب زمانی محسوس تر خواهد بود که از مواد نامطلوب جهت کراتینه مو مردانه استفاده شود.

کراتینه مو مردانه نیز نظیر زنان نتایج دائمی با خود به دنبال نخواهند داشت. مواد شیمیایی موجود در کراتین مو مردانه نیز دارای ماده شیمیایی فرمالدهید است که ماده ای سرطان زا به شمار می­رود.

احساس سوزش چشم، سردرد و سرگیجه، گلودرد، سرفه، حالت تهوع، خس خس سینه، استفراغ و کهیر از بیشترین عوارض کراتین مو مردانه به شمار می­رود.

عوارض کراتینه مو برای آرایشگر

کراتینه مو به دلیل وجود فرمالدهید موجود در آن که نوعی گاز است برای آرایشگران که با این ماده سر و کار دارند خطرناک است، زیرا ممکن است به سرطان منجر گردد. سوزش گلو، سرفه، خارش در چشم و در موارد نادری خونریزی از بینی می­تواند در آرایشگران رخ دهد.

عوارض کراتین مو در افراد زیر 18 سال

اغلب عوارض کراتینه مو در افراد زیر 18 سال واکنش های آلرژیک و التهاب است.

ممکن است در اثر کراتینه مو در افراد زیر 18 سال پوست سر این افراد دچار قرمزی و التهاب شود.

خارش چشم، گلودرد، سوزش چشم و … از دیگر عوارض کراتینه مو در افراد زیر 18 سال است که به دلیل استنشاق گاز فرمالدهید ناشی از کراتینه مو در این افراد رخ می­دهد.

عوارض کراتینه مو در بارداری

عوارض کراتینه مو در بارداری

توصیه می­گردد که مادران باردار در این دوران موهای خود را کراتینه نکنند، زیرا این فرایند عوارض خطرناکی برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

حتی بهتر است زنان باردار درمان هایی که کراتینه مو در آن انجام می­شود قرار نگیرند، زیرا فرمالدهید موجود در کراتینه مو که نوعی گاز است، می­تواند عوارض خطرناکی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد.

عوارض کراتینه مو در افراد با مشکلات تنفسی

توصیه می­گردد افرادی که دچار مشکلات تنفسی چون آسم، برونشیت و … هستند از انجام کراتینه مو پرهیز کنند، زیرا ریه این افراد در برابر گاز فرمالدهید موجود در کراتینه مو حساس تر است و این افراد به محض انجام کراتینه مو دچار عوارض کراتین مو چون سوزش چشم، بینی، آریزش، سوزش گلو و … می­شوند.

فرمالدهید چیست و چه عوارضی دارد؟

فرمالدهید چیست و چه عوارضی دارد؟

فرمالدهید گازی تقریباً تحریک کننده و تحریک کننده با بوی تند است. این گاز در آب حل شده و در فرمالین یعنی محلول فرمالدهید، آب و متانول یافت می­شود. از این گاز در ساخت پلاستیک استفاده می­شود.

علاوه بر صنعت پلاستیک سازی از این ماده در ساخت مصالح ساختمانی، کاغذ، فرش، رنگ، مبلمان و … استفاده می­شود. قرارگرفتن در معرض گاز فرمالدهید سبب تحریک چشم، بینی و گلو می­شود. حتی قرار گرفتن در معرض حجم بالاتری از این گاز در طولانی مدت می­تواند به سرفه شدید و خفگی منجر گردد.

تماس مستقیم با این گاز سبب سوختگی در پوست، چشم و دستگاه گوارشی می­شود. هرچه میزان مواجهه با فرمالدهید بیشتر باشد علائم شدیدتری در افراد مشاهده می شود.

بسیاری از آرایشگرانی که عملیات کراتینه مو را انجام می­دهند، به دلیل وجود این گاز در محصولات شیمیایی ناشی از کراتینه مو در طولانی مدت دچار بثورات پوستی و مشکلات تنفسی می­شوند.

آیا درمان کراتینه مو بدون فرمالدهید وجود دارد؟

 برای دوری از عوارض کراتینه مو به دلیل وجود فرمالدهید موجود در مواد شیمیایی کراتین مو می­توان از روش های جایگزین برای صاف کردن موها استفاده کرد.

استفاده از انواع ماسک مو، استفاده از روغن های ضروری مانند روغن آرگان، نارگیل، روغن زیتون، آلوئه ورا و … می­توانند به صاف کردن موها کمک کنند.

استفاده از وسایل حالت دهنده مو با استفاده از باد سرد نیز بدون وجود عوارض کراتینه مو سبب صاف شدن موها می­شود.

چرا بعد از کراتینه مو دچار شکستگی مو می شوم؟

اگر از مواد کراتین مو بیش از حد روی مو استفاده شود، این مواد ساقه های مو را سفت و گاهی چسبناک خواهند کرد.

پروتئین بیش از اندازه کراتینه مو سبب ایجاد پوشش بیرونی روی موها شده که شکستگی موها را تسریع کرده و افراد بعد از کراتینه مو دچار شکستگی مو می­شوند.

بنابراین استفاده از میزان مناسب از مواد کراتینه مو روی موها از عوارض کراتینه مو که می­تواند شکنندگی موها باشد جلوگیری خواهد کرد.

آیا کراتین مو باعث ریزش مو می شود؟

بله کراتین مو می تواند سبب ریزش مو شود. به خصوص اگر درمان کراتینه مو بیش از یک یا دو بار در سال توسط افراد انجام گیرد، موها بیشتر آسیب دیده و دچار ریزش می شوند.

کراتینه مو جهت صاف کردن موها از فرایندی شیمیایی پیروی می کند که می تواند به مو و پوست سر آسیب رسانده و ریزش تارهای مو را افزایش دهد.

مراقبت های لازم بعد از کراتینه مو برای به حداقل رساندن عوارض جانبی آن

مراقبت های لازم بعد از کراتینه مو

به منظور به حداقل رساندن عوارض کراتینه مو توصیه می­گردد تا موارد ذیل رعایت گردد:

  • استفاده از نرم کننده ها به خصوص در موهای خشک سبب می­گردد تا تورم در موها پس از شستشو به حداق ممکن کاهش یافته و سبب می­گردد تا کراتینه مو اثرات طولانی مدت تری داشته باشد.
  • توصیه می­گردد تا بعد از کراتینه مو تا مدتی از شنا کردن، رفتن به سونا، دویدن های طولانی مدت و … خودداری کنید.
  • توصیه می­گردد بعد از کراتینه مو موها را تا حد امکان کمتر بشویید.
  • استفاده از شامپوها و مواد شوینده بدون سولفات عوارض کراتینه مو را تقلیل داده و سبب به حداقل رساندن عوارض جانبی آن می­شود.
  • بعد از کراتینه مو به عنوان مراقبت بهتر است موها را به سمت پایین نگاه دارید.
  • استفاده از روبالشی ابریشمی و تمیز برای سالم نگاه داشتن موها پس از کراتینه مو کمک زیادی می­کند.

جایگزین کراتین مو

یکی از بهترین درمان های جایگزین کراتین مو، درمان مو با سیستئین است.

سیستئین از یک اسید آمینه غیر ضروری که در کراتین مو قرار دارد به منظور صاف کردن و تقویت مو استفاده می­کند.

مصرف مکمل هیرونیک برای تقویت موهای ضعیف شده

یکی از بهترین مکمل ها برای تقویت موهای ضعیف شده مکمل هیرونیک است. از عوارض کراتینه مو می­توان به تضعیف ریشه و تارهای مو اشاره کرد، اما استفاده از مکملی چون هیرونیک با وجود مواد معدنی و مغذی چون زینک، ویتامین B5، B6 و B7 سبب تقویت موهای تضعیف شده می­شود.

زینک با خاصیت آنتی اکسیدانی خود از ریزش مو جلوگیری می­کند و ویتامین B5 موجود در هیرونیک رطوبت مو را تنظیم کرده و سبب افزایش استحکام و قابلیت ارتجاعی مو می­شود.

ویتامین B6 موجود در مکمل هیرونیک سبب افزایش استحکام و درخشندگی مو شده و  ویتامین B7 مکمل هیرونیک نیز از شکنندگی موها و موخوره که می­تواند از عوارض کراتینه مو به شمار برود، جلوگیری می­کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا کراتینه مو به موهای نازک آسیب می رساند؟

اگر موها نازک باشند، استفاده از کراتینه مو جهت صاف کردن موها ممکن است بهترین انتخاب نباشد. کراتینه مو سبب اسیب به موهای نازک می­شود.

آیا کراتینه مو سرطان زا است؟

بله یکی از مهمترین عوارض کراتینه مو سرطان زا بودن این فرایند به دلیل وجود ماده شیمیایی به نام فرمالدهید در آن است.

آیا کراتینه مو می تواند باعث کنش های آلرژیک یا مشکلات تنفسی شود؟

احساس سوزش خفیف در طی انجام کراتینه مو رایج است. حتی برخی افراد حین کراتینه مو ممکن است به کنش های آلرژیک، کهیر، التهاب و مشکلات تنفسی دچار شوند.

عوارض کراتینه مو برای آرایشگر چیست؟

از جمله عوارض کراتینه مو در آرایشگران به دلیل فرمالدهید موجود در آن می­توان به سوزش چشم، سردرد، سرگیجه، گلودرد، سرفه، خس خس سینه، تهوع، درد در قفسه سینه، بثورات پوستی در طولانی مدت، کهیر، استفراغ و … اشاره کرد.

3/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 33 نظر

4 33
عوارض کراتینه مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن