فواید کراتینه مو

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فواید کراتینه مو از صاف کردن مو فراتر رفته و باعث افزایش سلامتی مو و استحکام آن می‌شود. کراتین ساختار طبیعی مو را تشکیل داده و با بهبود وضعیت کراتین، سلامت مو هم بهبود پیدا می‌کند.

در طول فرایند کراتینه مو، آرایشگران ابتدا محصول مبتنی بر کراتین را بر مو اعمال می‌کنند سپس برای تثبیت آن از اتوی داغ با دمای 450 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کنند. این فرآیند می‌تواند موهای وز یا آسیب دیده را صاف کرده و ظاهری براق و براق به موها بدهد.

کراتینه یک روش شیمیایی است که معمولا در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود. فرآیند کراتینه می‌تواند چند ساعت طول بکشد و نتایج آن حدود 6 ماه روی موها باقی می‌ماند.

آیا کراتینه مو بهتر از سایر روش‌های درمانی مو است؟

یکی از مهم‌ترین فواید کراتینه مو، اثر طولانی مدت آن است. در صورتی که مراقبت‌های بعد از کراتین را انجام دهید، موهایتان تا 6 ماه صاف و سالم باقی می‌ماند. علاوه بر این، کراتینه کردن مو می‌تواند نیاز به گرمای سشوار را کاهش داده که می تواند آسیب‌های ناشی از گرما را کاهش دهد. موها را می‌توان به صورت طبیعی خشک کرد.

از دیگر مزایای کراتینه مو نسبت به دیگر روش‌های درمانی مو، قیمت مقرون به صرفه آن است.

فواید کراتینه مو

فواید کراتینه مو-1

بدن به طور طبیعی پروتئین کراتین را می‌سازد تا از فواید کراتین مو بهره‌مند شود. کراتین مورد استفاده در سالن‌ها، کراتین حیوانی است.

شامپوها و نرم‌کننده‌های حاوی کراتین هم قابل استفاده هستند اما بهترین نتیجه را می‌توان از انجام کراتینه در سالن گرفت.

فواید کراتینه مو شامل موارد زیر می‌شود:

● موهای صاف و براق

آلودگی‌ها، رادیکال‌های آزاد، گرمای سشوار و مواد شیمیایی باعث تضعیف ساختار مو می‌شوند. کراتین سلول‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند و رشته‌های مو را تشکیل می‌دهند، صاف می‌کند.

صاف شدن سلول‌ها باعث حالت‌گیری راحت‌تر و وز نشدن مو می‌شود. علاوه بر این، براق شدن موها از دیگر فواید کراتینه مو است.

● نتایج طولانی مدت

می‌توانید با استفاده از محصولات مراقبتی مخصوص موهای کراتینه شده و شستن موها به دفعات کم، تا 6 ماه از فواید کراتینه مو بهره‌مند شوید.

● حالت‌گیری موها

یکی از فواید کراتینه مو، خشک شدن و حالت‌گیری سریع موها با سشوار است.

در این صورت زمان گرما دادن موها نصف شده و احتمال آسیب ناشی از حرارت کاهش می‌یابد.

● کاهش شکنندگی مو

همانطور که گفته شد، کراتین مو پروتئین ساختاری است که ساقه مو را تشکیل می‌دهد.

از فواید کراتینه مو، تقویت ساقه مو و جلوگیری از شکنندگی آن و موخوره است.

● کاهش گره خوردن مو

از فواید کراتینه مو می‌توان به صاف شدن موها و شانه شدن راحت‌ مو اشاره کرد. موی کراتینه شده به راحتی گره نمی‌خورد.

کراتینه مو از چه چیزی ساخته شده است؟

کراتین پروتئینی متشکل از 18 آمینواسید مختلف است. این ماده نقش مهمی در رشد، بازسازی و سلامت کلی مو دارد.

کراتین از طریق تکثیر سلول‌هایی که در زیر لایه پوست سر وجود دارند تولید می‌شود.

در بدن موجودات زنده دو دسته کراتین وجود دارد:

● آلفا کراتین

آلفا کراتین در مو، پوست، شاخ و ناخن پستانداران است.

● بتا کراتین

بتا کراتین در پر، پنجه، منقار و فلس پرندگان و خزندگان است. به طور معمول از این کراتین در سالن‌های زیبایی برای دستیابی به فواید کراتینه مو استفاده می‌شود.

آیا کراتین باعث رشد موها می‌شود؟

آیا کراتین باعث رشد موها می‌شود؟

در فرایند طبیعی تولید کراتین در بدن، کراتینوسیت‌ها به سمت لبه فولیکول‌های مو حرکت می‌کنند تا لایه‌ای محافظ روی تارهای مو بسازند. باقی کراتینوسیت‌‌ها به سمت ساقه مو حرکت کرده و کراتین تولید می‌کنند.

وقتی به اندازه کافی کراتینوسیت در بدن نداشته باشید، شکنندگی ساقه موها افزایش یافته و مو آسیب می‌بیند.

یکی از مهم‌ترین فواید کراتینه مو، تامین سلامت و کراتین لازم برای مو است.

کراتین به صورت مستقیم به رشد مو ارتباطی ندارد. 90 درصد هر تار مو، از کراتین تشکیل شده است.

تقویت مو، کاهش شکنندگی و افزایش مقاومت در برابر حرارت از فواید کراتینه مو است. این ویژگی‌ها منجر به کاهش موخوره و سالم ماندن ساقه مو می‌شود.

وقتی ساقه مو سالم بماند و نشکند، مو بلندتر بنظر می‌رسد.

آیا نتایج کراتین مو دائمی است؟

چندین عامل بر مدت زمان ماندگاری کراتینه روی مو تاثیر می‌گذارد:

 • انجام کراتینه در سالن، باعث ماندگاری فواید کراتینه مو برای مدتی طولانی‌تر می‌شود. در سالن آرایشگاه، مواد کراتینه با دمای 450 درجه روی موها اعمال می‌شود. کراتینه‌های خانگی ماندگاری کمتری دارند.
 • کراتینه مو انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها دوام بیشتری دارند. فرآیند کراتینه‌ایی که شامل اتو کردن مو با دمای بالا باشد، دوام بیشتری خواهد داشت.
 • هر چه کمتر موهای خود را بشویید، مدت ماندگاری کراتینه هم بیشتر خواهد بود. شستشوی روزانه مو ماندگاری کراتینه را تا یک ماه کاهش می‌دهد.
 • حالت دادن موها با سشوار یا دیگر وسیله‌های گرمایشی باعث کاهش عمر کراتینه روی موها می‌شود.

آیا می‌توان کراتینه مو را در خانه انجام داد؟

کراتینه مو در منزل

بزرگترین تفاوت کراتینه در سالن و خانه قدرت مواد استفاده شده است. انجام کراتینه خانگی همان فواید کراتینه مو در سالن را برای شما به ارمغان می‌آورد اما ماندگاری کمتری دارد.

فرایند کراتینه خانگی تقریبا مشابه سالن آرایشگاه است. موهایتان را می‌شویید، ماده کراتین را به موها می‌زنید سپس با گرمای سشوار آن را تثبیت می‌کنید.

هنگام خریدن مواد کراتینه خانگی باید مراقب سولفات‌ها باشید زیرا موها را خشک کرده و به آن آسیب می‌رسانند. به دنبال محصولاتی بگردید که از مواد طبیعی بیشتری در آن‌ها استفاده شده است.

مواد شیمیایی به هر شکلی می‌توانند به موها اسیب‌های جبران ناپذیری بزنند. بیشتر محصولات خانگی برای کراتینه مو شامل مواد شیمیایی ملایم و روغن‌هایی چون روغن آرگان و اسیدهای آمینه هستند و برای مو ضرر ندارند.

از نکات دیگری که باید به آن توجه کنید، تهویه مناسب اتاق هنگام اعمال مواد کراتینه به مو است.

بعضی از محصولات کراتینه خانگی گاز فرمالدئید آزاد می‌کنند که ممکن است خطرناک باشند.

نکاتی برای مراقبت از موهای کراتینه شده

نکاتی برای مراقبت از موهای کراتینه شده-1

ماندگاری فواید کراتینه مو بستگی به مراقبت‌های پس از کراتینه دارد. با رعایت نکات زیر می‌توانید عمر کراتینه را افزایش دهید.

● دوری از آب

معمولا تا 3 روز پس از انجام کراتین، نباید موهای خود را بشویید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید از کسی که موهایتان را کراتینه می‌کند، مشورت بگیرید.

● استفاده از شامپو و نرم‌کننده بدون سولفات

سولفات ماده‌ایی است که کراتین مو را از بین می‌برد. بسیاری از شامپوهای مخصوص موهای کراتین شده بدون سولفات هستند و باعث می‌شوند فواید کراتینه مو بیشتر دوام بیاورند.

● نشستن موها به دفعات زیاد

آب دشمن اصلی کراتین است. تا جای که می‌توانید موهای خود را کمتر بشویید. اگر موهای چربی دارید، از شامپوهای مخصوص موهای چرب بدون سولفات استفاده کنید تا موهایتان دیرتر چرب شود.

● باز گذاشتن موها

تا سه روز بعد از انجام کراتین موهای خود را نبندید. در این سه روز، موها در شکننده‌ترین حالت خود قرار داشته و بستن آن‌ها باعث ایجاد موج می‌شود.

عوارض کراتینه مو چیست؟

عوارض کراتینه مو چیست؟-1

کراتین مورد استفاده در فرایندهای زیبایی معمولا از پوست، مو یا ناخن یا حیوانات استخراج شده و با مواد شیمیایی چون فرمالدئید ترکیب می‌شوند تا فواید کراتینه مو را تثبیت کند. فرمالدئید در دسته مواد سرطان‌زا قرار دارد.

از جمله عوارض کراتینه مو می‌توان به سوزش چشم، سردرد، سرگیجه، گلودرد، سرفه، خس خس سینه، حالت تهوع، درد قفسه سینه، استفراغ و کهیر اشاره کرد.

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان سعی دارند محصولات کراتینه خود را با مواد طبیعی و بدون فرمالدئید تولید کنند تا عوارض کراتینه مو را به حداقل برسانند.

تقویت موها با مکمل هیرونیک

فواید کراتینه مو همراهی رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت مو، بهتر خود را نشان خواهند داد. مواد معدنی و ویتامین‌های زیر نقش اساسی در سلامت مو ایفا می‌کنند:

 • پروتئین
 • ویتامین A
 • ویتامین B12
 • ویتامین سی
 • ویتامین دی
 • ویتامین E
 • بیوتین (B7)
 • اهن
 • سلنیوم
 • فلز روی

بسیاری از ما این مواد را به اندازه کافی از رژیم غذایی دریافت نمی‌کنیم به همین دلیل مصرف مکمل‌های مخصوص سلامت مو پیشنهاد می‌شود.

 مکمل هیرونیک، مکمل تخصصی مو است که حاوی بیوتین و دیگر مواد معدنی برای رشد و سلامت مو است. با مصرف این مکمل دیگر لازم نیست نگران آسیب رسیدن به موهای خود نباشید.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

فواید کراتینه مو برای موخوره چیست؟

کراتین سلول‌هایی را که روی هم قرار می‌گیرند و رشته‌های مو را تشکیل می‌دهند، صاف می‌کند. این باعث چسبیدن تکه‌های موی جدا شده به هم و از بین رفتن موخوره می‌شود.

آیا می‌توان روزانه از کراتین مو استفاده کرد؟

کراتین خانگی را می‌شود به طور روزانه استفاده کرد، زیرا مواد شیمیایی قوی ندارد اما کراتینه مو در سالن بهتر است بیشتر از سه بار در سال انجام نشود.

فرآیند کراتین مو چقدر طول می‌کشد؟

بسته به بلندی موها، فرآیند کراتینه 2 تا 6 ساعت طول می‌کشد.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

5 2
فواید کراتینه مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن