بهترین مولتی ویتامین بارداری چه ویژگی هایی دارد؟

مولتی ویتامین بارداری

یکی از لذت‌بخش‌ترین دوران در طول زندگی برای خانم‌ها، دوران بارداری است. در این دوره داشتن تغذیه مناسب و حفظ وزن در محدوده نرمال بسیار مهم است. در این دوران به جهت افزایش نیازهای تغذیه‌ای مادر و جنین، داشتن یک رژیم غذایی کامل و جامع به همراه مصرف مولتی ویتامین بارداری توصیه می‌گردد.

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در طی دوران بارداری عوارض جبران ناپذیری بر سلامت مادر و جنین به همراه دارد. لذا برای پیشگیری از این خطرات احتمالی، مصرف مولتی ویتامین بارداری بسیار ضروری است. در این مقاله سعی داریم سوال “بهترین مولتی ‌ویتامین بارداری چه ویژگی‌هایی دارد؟” را به شما پاسخ دهیم. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت مصرف مولتی ‌ویتامین بارداری

بهترین مولتی‌ ویتامین بارداری حاوی مقدار مناسبی مواد مغذی است که نیاز مادر و جنین را در دوران بارداری برطرف می کند. تغذیه و مصرف مولتی ویتامین یکی از مهم‌ترین مسائل در زمان حامگی است. مصرف سه ماده مغذی ید، اسید فولیک و آهن در طی دوران بارداری ضروری است. یکی دیگر از ویژگی های یک  مکمل بارداری مناسب، سایز مناسب قرص برای بلع آسان و تعداد دفعات مصرف آن در روز می باشد.

همچنین اگر تغذیه خانم‌های باردار صحیح نباشد، مشکلاتی مانند زایمان زودرس و نقایص در نوزاد را به دنبال دارد.

 به‌عنوان‌مثال کمبود فولیک اسید در دوران حاملگی موجب نقایص لوله عصبی جنین می‌شود. همچنین کمبود ید در طی دوران بارداری عوارض جبران ناپذیری همچون عقب افتادگی ذهنی جسمی (کرتینیسم) را به همراه خواهد داشت.

تغذیه مناسب پیش از اقدام به بارداری در سلامت مادر و جنین نقش بسزایی دارد. بهترین زمان مصرف فولیک اسید سه ماه قبل از حاملگی است، زیرا لوله عصبی جنین در 28 روز ابتدایی لقاح تشکیل می‌گردد و در بسیاری از موارد فرد از حاملگی خود بی اطلاع است. مصرف مولتی ویتامین بارداری در تمامی افرادی که در سنین باروری هستند یا قصد بارداری دارند توصیه می‌گردد. بعضی از مواد مغذی مانند کلسیم به رشد استخوانی مناسب جنین کمک کرده و از بروز پوکی استخوان در مادر جلوگیری می‌کند.

اهمیت تغذیه در بارداری

اهمیت تغذیه در بارداری
اهمیت تغذیه در بارداری

در زمان حاملگی و شیردهی مصرف منابع حاوی امگا 3، به دلیل وجود EPA  و DHA به سلامت بینایی و رشد مناسب مغز جنین کمک می‌کند. یکی از منابع غنی امگا 3، ماهی می‌باشد؛ ولیکن در بسیاری موارد ماهی ها به جیوه آلوده می باشند؛ از این رو پزشکان برای پایین آوردن این ریسک، مصرف مکمل امگا 3 را  به جای مصرف ماهی تجویز می نمایند.

دوران بارداری یکی از مراحل خیلی مهم در زندگی است که در سلامت و رشد جنین و نوزاد تاثیر بسزایی دارد.

تغذیه در دوران بارداری، اهمیت بسیاری برای مادر و جنین دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

نقش تغذیه در سلامت مادر و جنین

تغذیه مناسب در تکامل مغز جنین، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مانند نقص لوله عصبی و افزایش وزن نوزاد موثر است. همچنین از ابتلا مادر به بیماری‌هایی مانند کم خونی، دیابت بارداری، تهوع، خستگی و زایمان زودرس جلوگیری می‌کند. افرادی که در سن کمتر از 19 سالگی باردار شوند یا حاملگی دوقلویی یا چند قلویی و رژیم گیاه خواری دارند، بطور کلی بارداری پر خطری دارند و توصیه می شود تحت نظر پزشک قرار گیرند. مصرف مولتی ویتامین بارداری در کنار تغذیه مناسب، تضمین کننده سلامت مادر و جنین می‌باشد.

نقش تغذیه مادر بر روی هوش جنین

تغذیه مناسب در بارداری بر روی هوش و ذکاوت جنین تأثیر بسیاری دارد که مصرف مواد مغذی ذیل را پیشنهاد می‌کنیم:

  • کشمش، مویز، گردو، بادام و پسته
  • گوشت، سبزیجات و جگر
  • ماهی، میگو، ماهی سالمون و انواع سبزیجات

ویتامین‌های مورد نیاز در دوران بارداری

ویتامین‌های مورد نیاز دوران بارداری

فولیک اسید

فولیک اسید یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز در طی بارداری می‌باشد. این ویتامین به تشکیل مناسب لوله عصبی جنین کمک کرده و ریسک مشکلاتی همچون نقایص لوله عصبی (Spina bifida and anencephaly)  را کاهش می‌دهد. فولیک اسید به نام فولات یا ویتامین B9 نیز معروف است. اسیدفولیک، به ساختن گلبول قرمز در بدن کمک می‌کند که این عامل از ابتلا به کم خونی جلوگیری می‌کند. در صورت عدم مصرف اسیدفولیک در دوران حاملگی، ممکن است عوارضی مانند زایمان زودرس، نقایص لوله عصبی جنین، کم خونی و کاهش وزن نوزاد در بدو تولد پیش آید. اسید فولیک یکی از ضروری‌ترین ترکیبات موجود در یک مولتی ویتامین بارداری می‌باشد.

آهن

خانم‌های باردار دو برابر حالت طبیعی به آهن نیاز دارند که اگر در زمان حاملگی آهن را به ‌اندازه کافی دریافت نکنند، دچار فقر آهن و کم خونی خواهند شد. کمبود آهن علاوه بر بروز کم خونی در مادر، موجب آسیب های جدی بر مغز جنین نیز می‌گردد.

ویتامین D

ویتامین D  به جذب بهینه کلسیم کمک می‌کند و  در رشد استخوان و دندان جنین موثر است. این ویتامین موجود در ترکیبات مولتی ویتامین بارداری، در تقویت سیستم ایمنی موثر است و در پیشگیری از دیابت بارداری نقش دارد.

ویتامین A

این ویتامین به تقویت بینایی و رشد مناسب بافت‌های بدن کمک می‌کند. ولیکن در دوران بارداری مصرف بیش از حد ویتامین A موجب نقایص مادرزادی در جنین می‌گردد؛ برای همین بهتر است از پیش ساز ویتامین A  (بتاکاروتن) استفاده شود.

ویتامین E و C

این ویتامین‌ها یک نوع آنتی‌اکسیدان قدرتمند به شمار می‌آیند که از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. ویتامین C در افزایش تولید کلاژن، بهبود جذب آهن و تقویت سیستم ایمنی موثر است.

روی

یکی دیگر از مواد معدنی مورد نیاز در زمان حاملگی روی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و در وزن گیری مناسب جنین نقش دارد. در طی دوران بارداری به دلیل افزایش رشد و تقسیم‌های سلولی مکرر، مصرف روی اهمیت دارد. بنابراین روی یک عنصر ضروری در مولتی ویتامین بارداری می‌باشد.

ویتامین B12

این ویتامین به سلامت دستگاه عصبی کمک کرده و در تولید نورون‌ها و تشکیل میلین ( محافظ غشا اعصاب) نقش دارد. یکی دیگر از عملکردهای ویتامین B12 تشکیل مناسب گلبول‌های قرمز خون می‌باشد، که به این واسطه در پیشگیری از کم خونی موثر است.

ید

ید یک ماده معدنی ضروری جهت حفظ سلامت غده تیروئید و تولید هورمون‌های مرتبط می‌باشد. این عنصر به رشد مناسب مغز جنین، تولید هورمون‌های تیروئید کمک می‌کند. کمبود ید در بدن خانم‌های باردار، موجب عقب افتادگی جسمی ذهنی جنین و اختلالات تیروئیدی می‌گردد.

ویتامین B6

در متابولیسم گلوکز، تولید گلبول‌های قرمز خون و عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش بسزایی دارد و همچنین به کاهش حالت تهوع در دوران بارداری کمک می‌کند.

بهترین مولتی ویتامین بارداری، مکملی است که حاوی مقدار کافی از سه ماده مغذی ید، فولیک اسید و آهن باشد.

مادر باردار در دوران بارداری خود باید چه مواد غذایی را مصرف کند؟

مواد غذایی دوران بارداری

پروتئین

پروتئین برای حفظ بافت بدن مادر و رشد جنین، تشکیل شدن جفت، خون و مایع در اطراف جنین ضروری است. پروتئین در گوشت قرمز، ماهی، ماست، مرغ، پسته، بادام، گردو، فندق، شیر، حبوبات و تخم‌مرغ موجود است. همچنین ماهی منبع بسیار خوبی از پروتئین و امگا 3 است.

کربوهیدرات

کربوهیدرات سهم بسیار مهمی در تولید انرژی بدن دارد. منابع مختلف کربوهیدرات میزان هضم متفاوتی دارند و تاثیر آنها بر قند خون و سطح انسولین نیز متفاوت است.

مواد غذایی همچون برنج، نان سفید و سیب زمینی منجر به افزایش یا افت ناگهانی در قند خون می‌شوند.

رژیم غذایی با فیبر بالا، موجب بهبود یبوست، کاهش کلسترول خون و تنظیم قند خون می‌گردد و در بارداری بسیار مطلوب است.

چربی

چربی برای تکامل مغز کودک بسیار مهم است؛ زیرا شامل اسیدهای چرب مانند امگا 3 و عنصرهای تشکیل دهنده مغز است. مادران باردار باید خوراکی‌هایی مانند دانه‌ها و روغن‌های گیاهی همچون گردو، لوبیا و روغن‌زیتون را در رژیم غذایی خود قرار دهند. در طول بارداری سطح اسید های چرب ضروری کاهش می‌یابد از این رو مصرف مکمل‌های امگا3 در این دوران توصیه می‌شود.

همانطور که در بالا اشاره گردید، مصرف درشت مغذی هایی همچون پروتئین، کربوهیدرات و چربی جهت تامین انرژی و رشد مناسب بافت‌ها حائز اهمیت است. در کنار درشت مغذی‌ها، مصرف ریز مغذی‌ها ( ویتامین‌ها و مواد معدنی) باعث رشد و تکامل مناسب جنین و تامین مواد مغذی مورد نیاز مادر می‌گردد. مولتی ویتامین بارداری به تامین مواد مغذی این دوران کمک می‌کند.

عوارض کمبود مواد مغذی در زنان باردار

کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران بارداری منجر به بروز مشکلاتی در سلامت مادر و جنین می‌شود. این عوارض شامل پره اکلامپسی (پارگی کیسه آب)، کاهش رشد جنین، نرمی استخوان، اختلال در رشد نوزاد و زایمان زودرس یا سقط‌جنین می‌شود.

کمبود فولیک اسید و آهن منجر به نقایص لوله عصبی جنین، زایمان زودرس، کم‌خونی و وزن کم هنگام تولد می گردد. کمبود امگا 3 ممکن است عوارضی مانند ایجاد آلرژی، آسم، پرخاشگری، پیش فعالیت عصبانیت بعد از زایمان در کودک ایجاد کند. کمبود ید، سبب کاهش رشد جنین و سقط‌جنین می‌شود. مصرف مولتی‌ ویتامین بارداری می‌تواند از این خطرات به‌خوبی جلوگیری کند.

مزایای استفاده از قرص مولتی ‌ویتامین بارداری

قرص مولتی ویتامین بارداری

مولتی‌ ویتامین بارداری مکمل انواع ویتامین است که با مصرف آن از عوارض مختلفی مانند کم‌خونی ناشی از فقر آهن، زایمان زودرس، مرگ‌ومیر، سقط‌جنین، آسم، آلرژی، کاهش رشد جنین، نقص در سیستم عصبی، نقص در مغز و نخاع، نرمی استخوان، پره اکلامپسی، حالت تهوع و… جلوگیری می‌کند.

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ‌ویتامین بارداری

خانم‌ها باید چند ماه قبل از حاملگی و حتی در زمان شیردهی آن را مصرف کنند.

بهترین زمان مصرف مکمل بارداری سه ماه پیش از اقدام به بارداری است. به‌عنوان‌مثال روزانه 400 تا 800 میلی‌گرم اسیدفولیک در زمان پیش از حاملگی و در زمان حاملگی از عوارضی مانند نقص سیستم عصبی و مغزی جنین جلوگیری خواهد کرد. مصرف مولتی ویتامین بارداری به عنوان یک مولتی مینرال روزانه، در طی دوران پیش از بارداری، بارداری و شیردهی قابل استفاده است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم سوال “بهترین مولتی ‌ویتامین بارداری چه ویژگی‌هایی دارد؟” را به شما پاسخ دهیم. ازآنجایی‌که تغذیه مناسب در دوران حاملگی بر روی رشد، سلامت مادر و جنین تأثیر بسیار زیادی دارد، لذا باید به تغذیه در این دوران اهمیت داد تا مادر و جنین به عوارض ناشی از کمبود و فقر مواد مغذی دچار نشوند.

برای تأمین ویتامین‌های مختلف در دوران بارداری استفاده از مولتی ‌ویتامین بارداری بهترین راهکار است که از بسیاری از بیماری‌ها مانند کم‌خونی، پره اکلامپسی، نرمی استخوان و… جلوگیری می‌کند. نکته مهم این است که مصرف مکمل بارداری باید در زمان شیردهی نیز ادامه داشته باشد و همچنین به نوزاد نیز قطره مولتی ‌ویتامین داده شود.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن

همواره پاسخگوی شما هستیم

جهت مشاوره در مورد محصولات ما

با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

021-58201