وزن گیری جنین

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

وزن نوزاد اولین چیزی است که بعد از زایمان به شما می‌گویند. همه نوزادان وزن یکسانی ندارند. وزن نوزاد نشانه بارزی از سلامت اوست. با بررسی هفته به هفته وزن گیری جنین می‌توانید مشکلات احتمالی را قبل از  بدتر شدن تشخیص دهید و آن‌ها را حل کنید.

عوامل  مهم و موثر در وزن گیری جنین

● ژنتیک

نوزاد نصف ژن‌های خود را از  مادر و نصف دیگرر را از پدر می‌گیرد و هر دو بر وزن گیری جنین و وزن او هنگام تولد تاثیر می‌گذارد. نوزاد از نظر وزنی ممکن است میانگینی از هر دو والد بوده و یا به یکی از ان‌ها بیشتر شبیه باشد.

● سن مادر

مطالعات نشان داده است که مادران کم سن‌تر، نوزادان سبک‌تری به دنیا می‌اورند و روند وزن گیری جنین در آن‌ها کندتر پیش می‌رود. مادرانی که زیر 20 سال سن دارند، احتمال تولد نوزاد با وزن کم‌تر برایشان دو برابر می‌شود. به شکلی مشابه، زنان بالای 35 سال نیز نوزادانی کم وزن خواهند داشت.

● تعداد فرزندان

نوزاد اول وزن کم‌تری نسبت به  نوزادان بعدی دارد. دلیلش احتمالا این است که مادر در زایمان‌های بعدی اطلاعات بیشتر درمورد چگونگی وزن گیری جنین دارد و از مولتی ویتامین بارداری چون قرص یدوناتال ایکس مارت مصرف می‌کند.

اگر جنین‌ها دو قلو باشند، به دلیل اشتراک رحم، نوزاد‌ها کوچک‌تر می‌شوند. معمولا فرزندی که اول به دنیا می‌آید بزرگتر است.

● طول بارداری

طول زمانی که جنین در رحم می‌ماند هم بر وزن گیری جنین تاثیر می‌گذارد. نوزادی که در هفته 32ام به دنیا می‌اید، از وزن نوزادی که در هفته چهلم به دنیا می‌آید قطعا کمتر است. جنین در هفته‌های آخر است که وزن اضافه می‌کند. به همین دلیل نوزادانی که زودتر از موعد متولد می‌شوند، وزن کمتری دارند.

برای آشنایی بیشتر با مراحلی که جنین طی می کند تا متولد شود، به مقاله سیر تکامل جنین مراجعه شود.

● میزان وزن مادر در هنگام تولد

با این که گفتیم قد و وزن پدر هم بر وزن نوزاد موثر است، اما وزن مادر هنگام تولد نقش کلیدی در وزن گیری جنین ایفا می‌کند. زنانی که در حین بارداری وزن کمتری دارند، نوزادشان هم وزن کمی خواهد داشت.

● رژیم غذای در حین بارداری

درصورتی که مادر مواد غذایی مورد نیاز را به اندازه کافی دریافت نکند؛ وزن گیری جنین کم می‌شود.

● عادت‌های مادر

درصورتی که مادر عادت به مصرف الکل و سیگار کشیدن داشته باشد، وزن جنین کاهش می‌یابد. برخی از مواد مخدر علاوه بر تاثیر بر سلامت جنین، باعث کاهش وزن او هم می‌شود.

● جنسیت جنین

مطالعات نشان داده است که نوزادان پسر کمی از نوزادان دختر سنگین‌تر هستند.

● وضعیت سلامت والدین

هر گونه بیماری در دوران بارداری می‌تواند بر وزن نوزاد تأثیر بگذارد. شرایطی مانند کم‌خونی و فشار خون بالا نیز می‌تواند باعث کاهش وزن نوزاد شود. از طرف دیگر دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 یا دیابت بارداری می‌تواند باعث شود نوزادان با اضافه وزن متولد شوند.

نوزاد همچنین می‌تواند بیماری‌های ارثی را به ارث برده و می‌تواند باعث وزن کم هنگام تولد شود.

● قومیت

یکی از عوامل دیگر وزن گیری جنین پایین، پیشینه قومیت والدین است. در بریتانیا، وزن نوزادان در هنگام تولد بر اساس قومیت متفاوت است. این تفاوت علیرغم اینکه والدین نوزاد در یک محیط اجتماعی-اقتصادی مشابه زندگی می کنند، وجود دارد.

معجزه وزن گیری جنین

بهترین روش وزن گیری جنین، داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌های بارداری چون یدوناتال است.

زنان باردار باید به طور مرتب میوه های تازه، سبزیجات، غلات کامل، گوشت، مرغ و انواع آجیل را مصرف کنند. علاوه بر این، مادر باردار باید هر روز به اندازه کافی آب بخورد.

بهترین مکمل برای وزن گیری جنین

بهترین مکمل بارداری برای رشد و وزن گیری جنین، مکملی است که دارای موادی چون فولیک اسید، آهن، کلسیم، ویتامین D، DHA و ید باشد. مکمل یدوناتال می‌تواند نیاز بدن به این مواد را رفع کند.

وزن گیری جنین در ماه هشتم

جنین در این مرحله چیزی حدود 46 سانتی متر است و وزنش حدود 2.27 کیلوگرم وزن دارد. مغز جنین درا ین دوره در حال رشد است و ریه‌ها تکامل نیافته‌اند.

برای افزایش وزن گیری جنین در ان دوره می‌توانید شیر کم چرب مصرف کنید، پیاده روی یا شنا کنید، تا حد امکان از چربی کم‌تر استفاده کنید و از مصرف خوراکی‌هایی که کالری بالا دارند بپرهیزید.

وزن گیری جنین در ماه نهم

در انتهای سه ماهه سوم بارداری جنین  46 تا 51 سانتی متر است و وزنش حدودا 3.2 کیلوگرم است. مصرف مکمل‌های غذایی و خوراکی‌هایی چون شیر، ماست، توفو، تخم‌مرغ، بروکلی، پنیر، انواع میوه در این دوره نه تنها به رشد هر چه بهتر جنین کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش وزن جنین نیز می‌شود.

غذاهای مفید برای وزن گیری جنین در ماه‌های آخر

● تخم مرغ، شیر، ماست و توفو

این غذاها دارای پروتئین بالایی هستند که از مواد بسیار مهم در دوره بارداری است. پروتئین‌های مصرف شده در این دوره بیشتر برای حفظ رشد جنین و حفط بافت‌های رحمی استفاده می‌شود.

● بروکلی، شاهی و پنیر

این خوراکی‌ها سرشار از کلسیم هستند و به رشد و استحکام استخوان‌های جنین کمک می‌کنند.

● انواع میوه

میوه‌های تازه مانند کیوی، موز، خربزه و توت فرنگی می‌توانند به تامین نیاز روزانه ویتامین C  بدن کمک کنند. این ویتامین برای اطمینان از ادامه عملکرد صحیح جفت کودک ضروری است. علاوه بر این، ویتامین C به کودک کمک می‌کند تا آهن را جذب کند.

● اووکادو

سرشار از ویتامین C، E و فیبر است. علاوه بر این، آووکادو منبع خوبی برای چربی طبیعی است.

● ماهی سالمون

همانطور که مغز کودک شما رشد خود را کامل می‌کند، ضروری است که مقدار مناسبی از اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنید. ماهی سالمون امگا 3 مورد نیاز شما را به همراه دوز سالم دوکوزاهگزائنیوک اسید یا DHA تامین می‌کند.

● سبزیجاتی که برگ بزرگ و تیره دارند

زمان آن فرا رسیده است که اسفناج، کلم پیچ و سایر سبزیجات برگ‌دار، آجیل و غلات کامل را ذخیره کنید. این غذاها سرشار از منیزیم هستند و به رشد استخوان‌های کودک کمک می‌کنند. این خوراکی‌ها همچنین از انقباضات و گرفتگی‌های زودرس رحم جلوگیری می‌کنند.

● عدس

علاوه بر افزودن پروتئین به رژیم غذایی، عدس سرشار از ویتامین B1، معروف به تیامین و فیبر است. عدس را می‌توانید به صورت دال، خورش یا حتی فرنی مصرف کنید.

جدول وزن گیری جنین

زمان بارداریطول جنینوزن جنین (گرم)
هفته 4 بارداری4-5 میلیمتر
هفته 6 بارداری22-24 سانتیمتر
هفته 10 بارداری4 سانتی متر
هفته 12 بارداری6-7 سانتیمتر
هفته 16 بارداری12 سانتیمتر110
هفته 20 بارداری20 سانتیمتر300
هفته 24 بارداری22 سانتیمتر630
هفته 28 بارداری25 سانتیمتر1100
هفته 32 بارداری28 سانتیمتر1800
هفته 36 بارداری32 سانتیمتر2500
هفته 40 بارداری36 سانتیمتر3400

چگونگی وزن گیری جنین

نوزاد در سه ماهه سوم بارداری، سریع‌ترین تغییر را می‌کند. بدن نیز برای حمایت از جنین در حال رشد تغییرات قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. ممکن است برخی از تغییرات و علائم مشابهی را که در سه ماهه اول و دوم خود داشتید داشته باشید، اما اغلب در سه ماهه سوم بارداری بدتر می‌شوند، زیرا به تولد نوزاد نزدیک می‌شوید.

تاثیر ژنتیک در وزن گیری جنین

داشتن وزن کمتر یا بیشتر از حد معمول در هنگام تولد می‌تواند نوزاد را در معرض خطرات جدی قرار دهد.

نوزاد نیمی از ژن‌های خود را از مادر و نیمی را از پدرش به ارث می‌برد و ساختار ژنتیکی خود کودک در وزنش هنگام تولد نقش دارد.

محققان به این نتیجه رسیدند که اثرات مستقیم ژن‌های نوزاد نقش مهمی در وزن هنگام تولد دارد. با این حال، حدود یک چهارم اثرات ژنتیکی شناسایی شده از ژن های مادر بود که به کودک منتقل نمی‌شد.

برخی از بخش‌های کد ژنتیکی می‌تواند به طور مستقیم از طرف کودک و به طور غیرمستقیم از طرف مادر با وزن هنگام تولد مرتبط باشد. تعدادی از این ژن‌ها با هم کار می‌کنند، و وزن نوزاد هنگام تولد را تعیین می کنند. در حالی که برخی از ژن‌های دیگر، تاثیر منفی بر وزن نوزاد دارند.

به عنوان مثال، برخی از اثرات ژنتیکی که سطح گلوکز مادر را بالا می‌برد، باعث بزرگ‌تر شدن نوزاد می‌شود. زیرا نوزاد در پاسخ انسولین بیشتری تولید می‌کند که باعث رشد او می‌شود. اما زمانی که همان تغییرات در کد ژنتیکی به کودک به ارث می‌رسد، میزان انسولین تولید شده توسط نوزاد را محدود می‌کند، بنابراین رشد محدود شدهو برخی از اثرات تقویت کننده رشد مادر را خنثی می‌کند.

سوالات متداول

بیشترین وزن گیری جنین در چه ماهی است؟

از انجا که در ماه 7 ام بیشتر اندام‌های نوزاد حیاتی رشد خود را تکمیل می کنند، بیشترین وزن گیری جنین در ماه های 8 ام و 9ام است.

وزن گیری جنین در هر هفته چقدر است؟

با توجه به این که در کدام دوره سه ماهه قرار دارید سرعت وزن گیری جنین متفاوت است اما به طور میانگین، وزن گیری جنین به طور هفتگی بین 90 تا 100 گرم است.

چه چیزی باعث افزایش وزن جنین می‌شود؟

بیماری‌هایی مانند دیابت نوع 1 و 2 و مصرف مواد خوراکی دارای قند و کالری بالا در سه ماهه اخر بارداری می‌تواند وزن گیری جنین را افزایش دهد.

وزن جنین در ماه آخر چقدر افزایش می‌یابد؟

طبق جدول وزن جنین، در ماه آخر حدودا 900 گرم وزن گیری جنین انجام می‌شود.

4.4/5 - (8 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 211 نظر

4 211
وزن گیری جنین

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن