علت درد در ماهیچه ران پا

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

ران پا از بزرگ ترین عضلات بدن است که خود از 5 عضله اصلی شامل اداکتورها، همسترینگ، پکتینوس، سارتوریوس و چهار سر ران تشکیل شده است.

علت درد در ماهیچه ران پا احتمالاً ناشی از آسیب در ماهیچه های هرکدام از این عضلات خواهد بود.

درد در ماهیچه ران پا می­تواند ناشی از مشکلات استخوانی، عضلانی، رگ های خونی و اعصاب باشد. اگر درد در قسمت خارجی ران باشد، علت آن گیر افتادن عصب فمورال جانبی است. اگر درد ران پای چپ یا راست را تحت تأثیر قرار دهد، تنگی کانال نخاعی می تواند علت این درد محسوب شود. درد پشت ران پا ناشی از آسیب به عضلات همسترینگ است.

علت درد در ماهیچه ران پا در زنان به دلایل قاعدگی، عفونت لگنی، کیست تخمدان، بارداری و … خواهد بود. با استفاده از استراحت، گرما و سرما درمانی، فشرده سازی، ماساژ و فیزیوتراپی می­ توان به درمان درد ماهیچه ران پا پرداخت، اما در شرایط عدم تحمل وزن بدن و عدم توانایی در راه رفتن جهت درمان لازم است به پزشک مراجعه شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت درد در ماهیچه ران پا و روش های درمانی و مقابله با آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ساختار ماهیچه ران پا

ساختار ماهیچه ران پا

ران پا شامل چندین ماهیچه است. 5 عضله اصلی موجود در ران پا که علت درد در ماهیچه ران پا می­تواند نشأت گرفته از یکی از این عضلات باشد، می ­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

● اداکتورها

عضلاتی که امکان می­دهند تا ران ها را به سمت یکدیگر بیاورید. این عضلات به حفظ تعادل در بدن کمک می کند و پاها و باسن را در یک راستا نگاه داشته و امکان چرخیدن از طریق باسن و پاها را فراهم می ­آورد.

ادکتورها شامل 5 ماهیچه هستند. این ماهیچه ها در قسمت داخلی ران هستند و از لگن شروع می شوند و تا استخوان ران امتداد می­یابند.

● همسترینگ

عضلات همسترینگ امکان حرکت باسن را فراهم آورده و سبب می­شوند تا بتوان پاها را در پشت بدن حرکت داد. این عضلات امکان خم شدن زانو را نیز فراهم می ­آورند.

همسترینگ از 3 ماهیچه تشکیل شده است. این عضلات از پشت ران، از لگن تا زیر زانو می­روند.

● پکتینوس

امکان خم کردن و چرخش ران در مفصل ران را فراهم می­آورد و سبب تثبیت لگن می­شود.

این عضله تنها یک عضله صاف است که از جلوی لگن تا بالای استخوان ران امتداد دارد.

● سارتوریوس

این عضله نیز امکان چرخش را در مفصل ران را فراهم می ­آورد. زمانی که به منظور نگاه کردن به پایین پای خود را می­ چرخانید در واقع از این عضلات استفاده کرده اید.

این ماهیچه طولانی ترین ماهیچه بدن است که از باسن شروع شده و در جلوی ران می پیچد و بعد به سمت زانو پایین می­رود.

● چهار سر ران

این عضله شامل 4 ماهیچه بزرگ است که در قسمت جلوی ران قرار دارد.

چهار سر از لگن و استخوان ران شروع می­شوند و تا کشکک و درشت نی گسترش می­یابند.

انواع علت درد در ماهیچه ران پا

انواع علت درد در ماهیچه ران پا

درد در ماهیچه ران پا می­تواند در نقاط مختلفی احساس شود. در جلو یا پشت ران، در قسمت داخلی یا خارجی ران، کنار کشاله یا در زیر باسن و …. همچنین این درد می­تواند محدود به نقطه ای خاص بوده و یا در محدوده وسیعی منتظر شود.

درد در ماهیچه ران پا می­تواند علائمی چون سوزن سوزن شدن، سوزش یا شوک الکتریکی، تورم، سردی، از دست دادن حس و … را به دنبال داشته باشد.

علت درد در ماهیچه ران پا می­تواند به دلیل مشکل در استخوان ها، عضلات، رگ های خونی و یا اعصاب باشد.

شکستگی استخوان ران یا پوکی استخوان نیز می تواند علت این درد باشد. برای مثال مشکل رگ های خونی می­تواند به صورت نارسایی وریدی یا فلبیت یا ترومبوز خود را نشان داده و علت درد ران پا باشد و یا درد عصبی می­تواند ناشی از سیاتیک یا کرالژی باشد. گرفتگی، کشیدگی عضلات و یا التهاب در تاندون ها نیز می­تواند علت درد در ماهیچه ران پا شود.

● علت درد قسمت خارجی ران پا

مرالژیاپارستتیکا که از آن به عنوان گیر افتادن عصب فمورال جانبی نیز یاد می­شود با گزگز، بی حسی و درد و سوزش در قسمت خارجی ران پا خود را نشان می­دهد.

لباس های تنگ، چاقی و افزایش وزن در بارداری از شایع ترین دلایل مرالژیا هستند. گاهی ترومای موضعی و یا بیماری چون دیابت مرالژیا را پدید می­آورد.

اغلب با استفاده از پوشیدن لباس هایی گشادتر می­توان این مشکل را مرتفع نمود و یا از داروهای مسکن بهره برد، اگر علت درد در ماهیچه ران پا مرالژیاپارستتیکا باشد، به عمل جراحی جهت درمان نیاز نخواهد بود.

● علت درد ران پای چپ

علت درد ران پای چپ

درد در ماهیچه ران پا یا گرفتگی در ران پای چپ یا ران پای راست یا هر دو پا که پس از ایستادن و یا راه رفتن های طولانی مدت رخ می­دهد، می­تواند ناشی از تنگی کانال نخاعی باشد.

در تنگی کانال نخاعی، باریک شدن فضای ستون فقرات سبب فشار روی اعصابی خواهد شد که از آن می­گذرد و منجر به درد ران پای چپ یا ران پای راست خواهد شد.

درد در ماهیچه ران پای چپ ناشی از تنگی کانال نخاعی با گذشت زمان بدتر می­شود.

● علت درد ران پا سمت راست

مرالژیاپارستتیکا که از ان با عنوان گیر افتادن عصب پوستی فمورال جانبی یاد می­شود از علت درد در ماهیچه ران پا محسوب شده و با  گزگز، بی حسی، درد و سوزش در قسمت بیرونی ران پا خود را نشان می­دهد و به دلیل فشردگی عصب ایجاد می­شود.

لباس های تنگ، چاقی زیاد یا بارداری از علل اصلی آن است. علائم گیر افتادن عصب اغلب در یک طرف بدن نظیر ران پا سمت راست یا ران پا سمت چپ رخ می­دهد و با راه رفتن و ایستادن های طولانی مدت تشدید می­شود.

● علت درد پشت ران پا

علت درد پشت ران پا

افزایش سن و استرس ناشی از وزن زیاد سبب تحلیل اجزا تشکیل دهنده ستون فقرات مانند دیسک ها، رباط ها، غضروف ها و مهره ها منجر می­شود. اگر درد در ماهیچه ران پا از پشت و از طریق باسن به پشت ران پا منعکس شود، علت درد در ماهیچه ران پا می­تواند ناشی از سیاتیک باشد. فتق دیسک و خار استخوان از رایج ترین علل سیاتیک به شمار می­روند.

همچنین آسیب به عضله همسترینگ سبب درد شدید و ناگهانی در پشت ران پا می­شود. تورم، حساسیت، کبودی، تغییر رنگ پوست در پشت ران پا از نشانه های آن است.

کشش یا فشار بیش از حد روی هرکدام از سه ماهیچه عضله همسترینگ منجر به درد پشت ران پا خواهد شد. DVT یا مشاهده لخته خون در ورید می­تواند منجر به احساس درد پشت ران شود.

● علت درد ران پا در زنان

علت درد در ماهیچه ران پا در زنان عفونت ادراری، کیست تخمدان، قاعدگی، عفونت های لگنی و شرایط بارداری است. برای مثال در بارداری اختلال در عملکرد سمفیزپوبیس یا SPD سبب سفت شدن مفاصل لگن می­شود و در اغلب زنان در بارداری رخ می ­دهد.

کیست تخمدان نیز در زنان پیش از یائسگی بسیار شایع است و زنان را دچار درد شدید در ران پا می­کنند.

درمان درد ماهیچه ران پا

درمان درد ماهیچه ران پا

برای درمان درد ماهیچه ران پا لازم است به پدید آورنده علت درد در ماهیچه ران پا توجه شود و در شرایط خاصی به پزشک مراجعه شود، اما در صورت نبود علائم لازم جهت مراجعه به پزشک می توان از روش های ذیل جهت درمان درد در ماهیچه ران پا استفاده کرد:

گرما و سرما درمانی زمانی می­تواند مورد استفاده قرار گیرد که علت درد در ماهیچه ران پا آسیب باشد. در صورت وجود تورم ابتدا می بایست به سرما درمانی اقدام شود، اما در صورت عدم وجود تورم بهتر است گرما درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

● فشرده سازی

استفاده از باند کشی که دور ران پیچیده می­شود، از تورم ران پا جلوگیری می کند.

● فیزیوتراپی

با استفاده از حرکات مخصوص در فیزیوتراپی می­توان به درمان درد ماهیچه ران پا پرداخت.

● ماساژ

ماساژ درمانی زمانی مورد استفاده قرار می­گیرد که علت درد در ماهیچه ران پا ناشی از ورزش و فعالیت شدید و فشردگی و یا کشیدگی مفاصل، رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها باشد.

قرص برای درد ران پا

علت درد در ماهیچه ران پا کشیدگی و فشردگی عضلات ران پا است. آسیب به عضلات ران پا از علل اصلی درد ران پا به شمار می ­رود. به منظور رفع گرفتگی عضلات ران پا حاصل از فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش می­بایست از مکمل غذایی مناسب استفاده شود.

یکی از بهترین مکمل ها برای مقابله با درد ماهیچه ران پا ناشی از پرفتگی عضلات مکمل مگنی ول ایکس مارت است.

این مکمل با وجود منیزیم موجو در خود، که از بهترین املاح معدنی برای مقابله با آسیب های ناشی از فعالیت های شدید بدنی است، که به جلوگیری از گرفتن عضلات کمک می­کند.

همچنین یکی از علت درد در ماهیچه ران پا عدم تعادل الکترولیت ها در بدن است که مگنی ول به حفظ تعادل در الکترولیت ها کمک می­کند.

مگنی ول سبب افزایش استقامت بدنی در ورزشکاران شده و از این طریق احتمال آسیب به عضلات ورزشکاران از جمله عضلات ران پا را کاهش می­دهد.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

چرا در قسمت بالای رانم احساس سوزش دارم؟

مرالژیاپارستتیکا یا سندرم سوزش ران زمانی ایجاد خواهد شد که در عصب حسی ران اختلال، فشرده سازی یا آسیب وجود داشته باشد. چاقی و افزایش وزن و پوشیدن لباس هایی تنگ از عواملی است که می­ تواند منجر به سوزش در قسمت بالای ران شود.

راه های تشخیص علت درد در ماهیچه ران پا چیست؟

درد ران در نتیجه التهاب بافتی ناشی از آسیب و بیماری پزشکی که بر استخوان ها، مفاصل، ماهیچه ها، تاندون ها و رگ ها تأثیر می گذارد، ایجاد می­شود. ضعف، بی حسی، ضربان، گرفتگی، سوزن سوزن شدن، کبودی و تغییر رنگ، احساس گرما در ران پا و … همگی از نشانه هایی هستند که پزشک متخصص با مشاهده آن ها می ­تواند به تشخیص علت درد ماهیچه ران پا بپردازد.

علت درد بالای ران هنگام راه رفتن چیست؟

در صورت تحت فشار قرار گرفتن عضله همسترینگ درد بالای ران رخ می­دهد. البته برخی اوقات لخته شدن خون یا DVT می­تواند علت این درد باشد. مرالژیا پارستتیکا یا MP، دیابت، سندرم درد تروکانتریک بزرگ، سندرم باند ایلیوتیبیال یا ITBS از دیگر علل درد بالای ران هنگام راه رفتن به شمار می­روند.

4/5 - (6 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 30 نظر

4 30
علت درد در ماهیچه ران پا

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن