علت درد مفاصل در زنان

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

مطالعات علمی نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان از درد مفاصل رنج می برند. برای تشخیص علت درد مفاصل در زنان باید فاکتورهای مختلفی چون سطح هورمون‌های مختلف، سبک زندگی، تعداد زایمان، یائسگی، پریود و … را در نظر گرفت.

یائسگی به عنوان علت درد مفاصل در زنان، حدودو 40 درصد از زنان را در سنین 45 تا 65 سال درگیر درد مفاصل می‌کند.

علت درد مفاصل در زنان

علت درد مفاصل در زنان-01

علت درد مفاصل در زنان می‌تواند آسیب به مفاصل، سبک زندگی و … باشد اما دلایل زیر از اصلی‌ترین دلایل درد مفاصل در زنان است. این درد را همه زنان می‌توانند از سنین پایین تجربه کنند.

● ساختار بدن زنان

زنان در مقایسه با مردان مفاصل و رباط‌های منعطف‌تری دارند زیرا استخوان‌هایی مثل لگن باید بتوانند فرایند زایمان را تحمل کنند. به عبارت دیگر، ساختار استخوان بدن زمان درشت‌تر است.

این انعطاف بیشتر باعث می‌شود مفاصل بیشتر حرکت کنند و حرکت بیشتر خظر درد مفاصل را افزایش می‌دهد.

● استروژن

غضروف بافت انعطاف‌پذیری است که در محل برخورد مفاصل وجود دارد و از ساییده شدن استخوان‌ها بر هم دیگر جلوگیری می‌کند. هورمون زنانه، استروژن، در محافظت از غضروف نقش مهمی دارد.

علت درد مفاصل در زنان در زمان پریود و دوران یائسگی، کاهش میزان ترشح هورمون استروژن است. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، احتمال فرسایش و از بین رفتن غضروف هم بیشتر می‌شود.

برای جلوگیری از درد مفاصل در زنان در زمان پریود و یائسگی می‌توانید از مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

● چاقی

با این که چاقی علت درد مفاصل در زنان و مردان است، زنان در مقایسه با مردان بیشتر در معرض خطر چاقی هستند. با افزایش وزن، فشار به مفاصل بدن مخصوص مفاصل کمر و مفاصل زانو بیشتر می‌شود.

فشار وارد شده به این مفاصل، باعث افزایش التهاب و درد می‌شود. هر نیم کیلوگرم وزن اضافه، فشاری معادل 2 کیلوگرم به زانو وارد می‌کند.

● ژنتیک

در صورتی که یکی از اعضای خانواده هر نوعی ا ز آرتروز داشته باشد، احتمال این که آرتروز علت درد مفاصل در زنان باشد هم بالا می‌رود.

بر خلاف تفکر عموم، زنان جوان هم می‌توانند دچار آرتروز شوند.

علت درد مفاصل در زنان جوان

علت درد مفاصل در زنان جوان

علت درد مفاصل در زنان جوانان چیزی است که معمولا درا افراد مسن دیده می‌شود. درد مفاصل یکی از نگرانی‌های جدی زنان جوان است.

استروژن، نقش بسیار حیاتی در سلامت استخوان زنان جوان دارد. در صورت تغییر سطح استروژن می‌تواند علت درد مفاصل در زنان جوان باشد.

پوکی استخوان، آرتریت، کمردرد و زانو درد ناشی از کاهش سطح هورمون استروژن از دلایل اصلی درد مفاصل در زنان جوان است. مهم‌ترین علت درد مفاصل در زنان جوان، بهم ریختن سطح هورمون زنانه استروژن است.

در صورت احساس درد مداوم در صبح‌ها، بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و سطح هورمون‌های خود را بررسی کنید.

از دیگر دلایل ابتلا به درد مفاصل می‌توان تغییرات ژنتیکی، سبک زندگی ناسالم، چاقی، رژیم غذایی و الگوهای خواب نامنظم و کمبود ویتامین D را نام برد.

زنان بیشتر تحت تاثیر بیماری‌های مرتبط با هورمون هستند. علائم معمولا خود را به سختی نشان می‌دهند و تشخیص علت درد مفاصل در زنان را دشوار می‌کند.

تورم، درد، سفتی یا بی‌حسی در مفصل که انجام کارهای ساده مانند شانه کردن، حمل کتاب و غیره را دشوار می کند، می‌تواند دلایل دیگری مانند آرتروز  داشته باشد.

درمان درد مفاصل در زنان

درمان درد مفاصل در زنان

برای درمان درد مفاصل، ابتدا باید علت درد مفاصل در زنان را بفهمید. به طور مثال، اگر علت درد مفاصل در زنان هورمونی باشد، می‌توان ان را با هورمون درمانی جایگزینی درمان کرد.

در صورتی که آسیب جدی به مفصل وارد شده باشد، می‌توان از درمان های جراحی استفاده کرد.

● هورمون درمانی جایگزینی یا HRT

درمان با استفاده از هورمون درمانی جایگزینی می‌تواند درد مفاصل در زنان ناشی از کاهش سطح استروژن را درمان کند.

هورمون درمانی جایگزینی موثرترین راه برای مدیریت علائم یائسگی است و کیفیت کلی زندگی، سطح انرژی و خواب را بهبود می بخشد.

● داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه‌ای وجود دارند که می‌توانند التهاب و درد مفاصل را در زنان کاهش دهند. مسکن‌های ساده و داروهای ضد التهابی از جمله این داروها هستند.

● آرتروسکوپی

آرتروسکوپی روشی است که در آن جراح دو یا سه برش کوچک در گوشت روی مفصل ایجاد می‌کند.

با استفاده از دستگاهی به نام آرتروسکوپ که در این برش‌ها فرو می‌شود، مفصل به دقت بررسی شده و هر گونه مشکل رفع می‌شود.

● استئوتومی

در طول استئوتومی، جراح استخوان‌های بلند بازو یا پای شما را مجددا تنظیم یا شکل می‌دهد تا فشار از قسمت آسیب‌دیده مفصل برداشته شود.

این روش می‌تواند به تسکین درد و بازگرداندن حرکت در مفصل شما کمک کند.

● تعویض مفصل

اگر از بین بردن علت درد مفاصل در زنان و درمان‌های دیگر جواب نداد، ممکن است به جراحی تعویض مفصل نیاز داشته باشید. این جراحی را می‌توان برای مفاصل ران، زانو و شانه انجام داد.

این روش نتایج بسیار خوبی داشته است و اکثر افراد پس از این نوع جراحی احساس تسکین طولانی مدت درد می‌کنند.

برای درد مفاصل چه بخوریم؟

برای درد مفاصل چه بخوریم؟

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی ضد التهابی می‌تواند علت درد مفاصل در زنان را از بین ببرد.

غذاهای زیادی وجود دارد که دارای خواص ضد التهابی یا تسکین‌دهنده درد هستند. 6 ماده غذایی زیر از بهترین غذاها برای مبارزه با درد مفاصل در زنان است.

● ماهی

ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که خاصیت ضد التهابی دارد.

سالمون، قزل آلا، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و ماهی سفید از ماهی‌هایی هستند که اسیدهای چربی امگا 3 بالا و جیوه پایینی دارند.

● سبزیجات

سبزیجاتی چون کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و کلم پیچ در کنار سبزیجاتی که برگ تیره سرشار از مواد معدنی چون سلوفرافان هستند که از گسترش التهاب جلوگیری می‌کنند.

● زردچوبه

کورکومین موجود در این ادویه، خواص ضد التهابی دارد.

● ماست

خوردن منظم  ماست باکتری‌هایی را به روده می‌اورد که به ایجاد یک میکروبیوم سالم روده کمک می‌کند. ماست‌های ساده و بدون شیرینی سالم ترین گزینه هستند.

● زنجبیل

زنجبیل دارای خواص آنتی اکسیدانی است و آنزیم‌های التهابی را کاهش می‌دهد.

● چای سبز

چای سبز سرشار از ترکیبات پلی فنلی است که به کاهش التهاب و از بین بردن علت درد مفاصل در زنان کمک می کند

درمان درد مفاصل زنان در خانه

درمان درد مفاصل زنان در خانه

اگر علت درد مفاصل در زمان پریودی یا یائسگی باشد، با انجام کارهای زیر می‌توان درد را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

● ورزش منظم

ورزش منظم کلید مبارزه با علت درد مفاصل در زنان و زندگی بدون درد است. مطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که ورزش برای ذهن و قلب مفید است، اما اکنون می‌دانیم که برای استحکام استخوان‌ها نیز مفید است.

انتخاب ورزش‌های کم تاثیر مانند شنا، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی می‌تواند بدون توجه به علت درد مفاصل در زنان، درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

● پیروی از رژیم غذایی سالم

علاوه بر ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن، بدن را برای مقابله با علت درد مفاصل در زنان کمک می‌کند.

به عنوان مثال، افزودن پروتئین به رژیم‌غذایی می‌تواند به تقویت و حفظ توده عضلانی کمک کند. داشتن عضلات قوی می‌تواند باعث تقویت مفاصل و حمایت همه جانبه از آن‌ها شود.

● ترک سیگار

سیگار کشیدن به میزان زیاد علت درد مفاصل در زنان سیگاری است. سیگار می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی، دیابت، سرطان و حتی از دست دادن استخوان را افزایش دهد.

استعمال دخانیات  توانایی استخوان‌های بدن برای بازسازی خود را کند کرده یا به طور کامل از ان جلوگیری می‌کند. درد و سفتی مفاصل در زنانی که سیگار می‌کشند شایع است.

● کاهش استرس

مطالعات نشان داده‌اند که استرس مزمن را با درد مزمن مرتبط است. استرس می تواند علت درد مفاصل باشد یا ان را بدتر کند.

مدیریت استرس برای زنان مبتلا به درد مفاصل، یک امر ضروری است.

● خواب کافی و با کیفیت

اگر مشکلات خواب دارید، درست کردن زمان خواب می‌تواند به مدیریت درد مفاصل در زنان کمک کند.

انواع درد در هنگام خستگی بدتر می‌شود و داشتن خواب کافی نه تنها به کاهش درد کمک می‌کند، بلکه باعث افزایش آستانه تحمل درد در طول روز هم می‌شود.

● یوگا

یوگا کمک می‌کند تا استرس و فشار وارد بر مفاصل و ماهیچه‌های بدن که می‌توان علت درد مفاصل در زنان باشد، کاهش یابد. این ورزش خانگی می‌تواند انعطاف‌پذیری و درد مفاصل در زنان را بهبود بخشد.

در صورتی که می‌خواهید علاوه بر کاهش فشار بر مفاصل، قدرت بدنی خود را افزایش دهید، انجام پیلاتس توصیه می‌شود.

بهبود درد مفاصل در زنان با مصرف مکمل آرتونیک

در بسیاری از مواقع، ما نمی توانیم تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن را از طریق رژیم غذایی دریافت کنیم به خصوص زنانی که به درد مفصل مبتلا هستند.

رژیم غذایی این افراد باید سرشار از مواد معدنی باشد که به انعطاف‌پذیری و سلامت  غضروف کمک می‌کنند.

مکمل آرتونیک مکملی است که مخصوص درد مفاصل ساخته شده است و اگر در کنار درمان‌های دیگر استفاده شود، می‌تواند درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

این مکمل دارای مواد معدنی همچون کلاژن، متیل سولفونیل متان، هیالورونیک اسید و کندرویتین است که علاوه بر ترمیم و تقویت مفاصل و غضروف، التهاب را کاهش می‌دهد، غضروف را هیدراته نگه می‌دارد و استخوان‌ها را تقویت می‌کند.

بنر آرتونیک-01

سوالات متداول

علت اصلی درد مفاصل در زنان چیست؟

استروژن هورمونی است که غضروف‌ها را تقویت می‌کند. کاهش این هورمون در بدن غضروف ها را ضعیف کرده و این علت درد مفاصل در زنان است.

کدام هورمون زنانه باعث درد مفاصل می‌شود؟

کاهش استروژن در بدن زنان می تواند باعث درد مفاصل در زنان شود. این هورمون در زمان پریود و دوران یائسگی کاهش می یابد.

چرا زنان بیشتر در معرض درد مفاصل هستند؟

فرم بدن زنان از استخوان های بزرگ تری تشکیل شده است که برای انجام زایمان، انعطاف بالایی دارند.

آیا درد مفاصل در زنان از علائم استروژن بالاست؟

خیر؛ برعکس، کاهش استروژن است که باعث درد مفاصل می‌شود. این هورمون زنانه وظیفه محافظت و تقویت تمامی غضروف‌های بدن را بر عهده دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

1 0
علت درد مفاصل در زنان

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن