درد مفاصل

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

مفاصل محل اتصال استخوان‌های بدن است و در صورت آسیب و ناراحتی در حرکات بدن اختلال ایجاد می‌کنند. علل ایجاد درد در مفاصل مختلف است. عللی چون بیماری آرتریت، بوریست، تاندونیت، کشیدگی رباط، عفونت و … از این عوامل به شمار می‌آیند. به‌منظور درمان درد مفاصل در شرایط حاد و شدید از جراحی و در شرایط خفیف‌تر با استفاده از روش‌های مراقبتی و مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های موردنیاز به درمان درد مفاصل پرداخته می‌شود. نظیر تمامی بیماری‌ها که پیشگیری بهتر از درمان است، توصیه می‌شود با انجام فعالیت‌های بدنی مناسب نظیر پیاده‌روی و مصرف مواد غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌های لازم به تقویت استخوان‌ها و مفاصل پرداخت و از درد مفاصل و استخوان‌ها پیشگیری کرد. در صورت درد خفیف در مفاصل استراحت، کمپرس آب سرد، آتل‌بندی جهت بی‌حرکت نگاه‌داشتن مفاصل و … می‌توان تا حدودی درد مفاصل را کاهش داد.

علت درد مفاصل چیست؟

مفصل به محل اتصال یک یا دو استخوان با یکدیگر می‌گویند. نام دیگر مفصل بندگاه است. انجام حرکات بدن به مفاصل وابسته است. علل و عوامل مختلفی سبب درد مفاصل می‌شوند. برخی از علل درد مفاصل عبارتند از:

درد مفاصل چگونه درمان می شود
 • آرتریت: بیماری آرتیت سبب درد مفاصل و سفتی شدید آن‌ها می‌شود. اغلب بیماری آرتیت در مفاصل زانو، ستون مهره‌ها و لگن مشاهده می‌شود.
 • بوریست: بورس‌ها کیسه‌های ظریف و منعطفی هستند که حرکت مفاصل را تسهیل می‌کنند. به التهاب این کیسه‌ها بوریست می‌گویند. این التهاب سبب درد مفاصل می‌شود. یکی از علل این بیماری استفاده بیش از حد از مفاصل و تاندون‌ها است.
 • تاندونیت: تاندون‌ها به‌عنوان طناب‌هایی اتصال‌دهنده عضلات به استخوان‌ها هستند. بیماری تاندونیت که با درد مفاصل همراه است در آرنج، مچ دست، انگشتان، ران و دیگر قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود.
 • کشیدگی رباط: رباط‌ها نوارهای از جنس فیبر و محکم هستند که در محل مفصل دو استخوان را به یکدیگر وصل می‌کنند. کشیدگی رباط عارضه‌ای شایع در ورزشکاران است. کشیدگی رباط نیز درد مفاصل را به همراه خواهد داشت.
 • نقرس: بیماری است که سبب درد مفاصل می‌شود. استفاده افراطی از الکل، استفاده بیش از حد گوشت و ماهی و داشتن اضافه‌وزن زیاد همگی از عوامل بیماری نقرس هستند.
 • عفونت: از علل اصلی درد مفاصل عفونت است. در ابتدا در مفاصل درد احساس می‌شود و در ادامه بیمار دچار تب و لرز می‌شود.
 • لایم: بیماری لایم بر اثر گزش کنه‌ای آلوده ایجاد شده و سبب درد مفاصل در بیماران خواهد شد.
 • لوپوس: این بیماری از نوع بیماری‌های خودایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به خود بدن حمله می‌کند و درد مفاصل از نشانه‌های بارز آن است.
 • آرتروز: درد مفاصل در بیماری آرتروز ناشی از آسیب در غضروف‌ها است. بیماری آرتروز اغلب درد مفاصل مچ دست، دست‌ها، باسن و زانو را به دنبال دارد.
 • دررفتگی مفصل و شکستگی استخوان‌های اطراف مفصل

درد مفاصل چگونه درمان می شود؟

درمان درد مفاصل به علت ایجاد درد مفاصل بستگی دارد. گاهی با انجام یک عمل پزشکی مانند بیرون کشیدن مایعات جمع شده در مفاصل در مواردی چون عفونت و یا بیماری نقرس به درمان درد مفاصل پرداخته می‌شود. گاهی اوقات که شرایط حادتر است و درد مفاصل به دلیل بیماری آرتریت ایجاد می‌شود عمل جراحی مفاصل انجام خواهد گرفت.

اگر درد مفاصل خفیف‌تر باشد گاهی با تغییر شیوه زندگی و یا استفاده از قرص‌ها و مکمل‌هایی می‌توان به درمان درد مفاصل پرداخت.

یکی از روش‌های درمان درد مفاصل آب‌درمانی است. راه‌رفتن در آب و انجام حرکات خاص در داخل آب سبب کاهش وزن بدن شده و فشار از روی مفاصل برداشته می‌شود. از دیگر روش‌های سنتی درمان درد مفاصل طب سوزنی است.

برای تسکین درد مفاصل چه باید کرد؟

به‌منظور تسکین درد مفاصل انجام فعالیت‌های ذیل مفید است. برخی از این فعالیت‌ها عبارتند از:

 • بدن را فعال نگاه دارید و ورزش کنید.
 • پیش از شروع انجام حرکات ورزشی حرکات کششی انجام داده و بدن خود را گرم نگاه دارید.
 • ایجاد تعادل در وزن بدن سبب کاهش درد مفاصل می‌شود.
 • اگر درد مفاصل حاد و شدید نیست؛ استفاده از داروهای ضدالتهابی چون آسپرین، سلکوکسی، ایبوپروفن یا ناپروکسن درد مفاصل را تسکین می‌دهد.
 • ماساژ، استفاده از حمام گرم، کشش بدن و استراحت کافی در کاهش درد مفاصل نقش دارند.
 • استفاده از کمپرس یخ در ناحیه درد برای تسکین درد مفاصل اهمیت دارد.
چه علائمی از درد مفاصل باعث نگرانی است

چه علائمی از درد مفاصل باعث نگرانی است؟

درد مفاصل درصورتی‌که همراه با علائم و نشانه‌های ذیل باشد، باعث نگرانی و قابل‌تأمل است و برای درمان آن‌ها باید به پزشک مراجعه شود:

 • تورم اطراف مفصل
 • درد به مدت طولانی و بدون توقف به مدت سه روز یا بیشتر
 • تب بدون وجود علائم آنفولانزا و سرماخوردگی و کرونا
 • تغییر شکل مفصل
 • بی‌حرکتی کامل در مفاصل
 • کبودی زیرپوست ناشی از درد مفاصل

چگونه می توانید درد مفاصل را کاهش دهید

به‌منظور کاهش درد مفاصل انجام اقدامات ذیل تا زمان درمان می‌تواند مفید باشد. برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • آن قسمت از بدن که از درد مفاصل متورم است را در صورت امکان بالاتر از سطح بدن قرار داد.
 • بهتر است در صورت تجربه و تخصص لازم قسمت آسیب‌دیده و متورم را آتل‌بندی کرده و از حرکت آن جلوگیری کنیم.
 • با استفاده از کیسه یخ محل متورم را کمپرس و درد مفاصل را کاهش دهیم.
 • استفاده از داروهای مسکن جهت تسکین درد مفاصل و داروهای شل‌کننده عضلات
 • فیزیوتراپی برای کاهش درد مفاصل مناسب است. انجام حرکات کششی، سرما و گرمادرمانی، انواع ماساژ، تحریک الکتریکی و مگنت تراپی و … همگی از انواع روش‌های فیزیوتراپی در کاهش درد مفاصل هستند.
 • استراحت دادن به مفصل و پرهیز از انجام فعالیت‌های زیاد که مفاصل را تحت‌فشار می‌گذارند.

درد مفاصل چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک در ابتدا با انجام معاینات فیزیکی به تشخیص درد در مفاصل می‌پردازد و در ادامه برای تشخیص دقیق‌تر احتمال نیاز به آزمایش و تصویربرداری با اشعه ایکس وجود دارد. حتی انجام آزمایش خون به دستور پزشک برای غربالگری برخی از موارد خودایمنی بدن ممکن است تجویز شود.

علل درد مفاصل در کودکان و نوجوانان

برخی از علل که در کودکان و نوجوانان باعث درد مفاصل شده و شایع‌ترند عبارتند از:

علل درد مفاصل در کودکان و نوجوانان
 • لوپوس: بیماری خودایمنی بدن که در آن سیستم ایمنی بدن خود به بدن حمله می‌کند. این بیماری در زنان در دوران نوجوانی بیشتر است.
 • آرتروز ایدیوپاتیک یا JIA: این بیماری سبب درد و تورم در مفاصل می‌شود. این بیماری علاوه بر درد مفاصل در کودکان و نوجوانان بر قدرت حرکت کودک تأثیرگذار است.
 • لوسمی: بیماری سرطان خون است و یکی از علائم آن درد در استخوان و درد مفاصل است.

ویتامین خوب برای درد مفاصل چیست

مکمل کلسی هیل ایکس مارت از جمله بهترین مکمل‌ها برای تقویت استخوان‌ها و مفاصل و کاهش درد مفاصل است. مکمل کلسی هیل شامل کلسیم و ویتامین‌های D، K و E است. مکمل کلسی هیل در جلوگیری از پوکی‌استخوان در زنان و افراد مسن مناسب است. همچنین با بهبود تراکم و توده استخوان و افزایش استحکام استخوان‌ها در جلوگیری از درد مفاصل مؤثر است. این مکمل استخوان‌ها و مفاصل آسیب‌دیده را با وجود مواد مغذی موجود در خود بهبود داده و از درد استخوان‌ها و درد مفاصل می‌کاهد.

مکمل کلسی هیل ایکس مارت

کلسیم موجود در مکمل کلسی هیل استحکام استخوان‌ها را افزایش داده و از نرمی استخوان و شکستگی استخوان ممانعت به عمل می‌آورد. ویتامین K2 موجود در مکمل کلسی هیل سبب تراکم استخوان‌ها و کمک به بازسازی مفاصل و استخوان‌های آسیب‌دیده می‌شود. ویتامین D3 از ضعف عضلانی جلوگیری کرده و در جلوگیری از بروز پوکی‌استخوان و کاهش درد مفاصل استفاده می‌شود. ویتامین E با خاصیت ضدالتهابی موجود در خود با کاهش تولید رادیکال‌های آزاد به کاهش التهاب و درد مفاصل کمک می‌کند.

آیا پیاده روی برای درد مفاصل مفید است؟

عدم حرکت و فعالیت یکی از علل ایجاد درد در استخوان‌ها و مفاصل است. باتوجه‌به اینکه مخصوصاً در دوران کهنسالی فعالیت افراد کم می‌شود، انجام فعالیت‌های فیزیکی سبک چون پیاده‌روی در کاهش درد مفاصل تأثیر دارد. افراد با پیروی از یک برنامه پیاده‌روی روزانه می‌توانند مصرف انرژی خود را متعادل نگاه‌داشته و از عدم فعالیت که سبب خشکی بدن و درد در مفاصل و استخوان‌ها می‌شود، جلوگیری کنند.

آیا پیاده روی برای درد مفاصل مفید است؟

انواع درد مفاصل

درد مفاصل گاهی شدید بوده و سبب رنجش و درد مداوم در فرد می‌شود و گاهی خفیف‌تر بوده و سبب ناراحتی فرد می‌شود و می‌توان با استفاده از روش‌ها و مسکن‌هایی به تسکین این نوع از درد مفاصل پرداخت.

سوالات متداول

اگر درد مفاصل دارید چه چیزی نخورید؟

یکی از دلایل درد در مفاصل چاقی و وزن زیاد است. افراد چاق به دلیل وزن زیاد مستعد درد در مفاصل و استخوان‌ها هستند. بهتر است در زمان درد مفاصل از خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری که وزن را افزایش می‌دهند خودداری کنید.

چرا درد مفاصل در شب بیشتر می شود؟

بی‌تحرکی و عدم فعالیت یکی از دلایل درد مفاصل است. در زمان شب باتوجه‌به بدون حرکت بودن بدن و عدم فعالیت درد مفاصل بیشتر می‌شود.

علت اصلی درد مفاصل چیست؟

بیماری آرتریت، بوریست، تاندونیت، کشیدگی رباط، نقرس و عفونت از جمله علل اصلی درد مفاصل به شمار می‌روند.

اگر مفاصلم درد بگیرد چه ویتامینی کم دارم؟

کمبود ویتامین‌هایی نظیر ویتامین D، C، A، E، B6 و B12 ممکن است سبب درد مفاصل شوند.

آیا قهوه برای درد مفاصل خوب است؟

قهوه حاوی پلی فنول‌های ضدالتهاب است و همچنین از ایجاد آرتریت و نقرس جلوگیری کرده و برای کاهش درد مفاصل نوشیدنی مناسبی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل کلس هیل ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

5 1
درد مفاصل

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن