کلاژن سازی

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

کلاژن سازی به طور کلی در نهایت باعث جوانسازی پوست می‌شود. کلاژن یکی از مهمترین اجزای بافت پوست انسان و سایر موجودات زنده است که در ساختار استخوان‌ها دندان‌ها و ماهیچه‌ها هم وجود دارد.

کلاژن مانند چسبی عمل می‌کند که بافت‌های مختلف بدن را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. این نوع پروتئین در لایه‌های میانی پوست به تشکیل یک نوع شبکه فیبری به نام سلول‌های فیبروبلاست کمک می‌کند که خود عامل رشد سلول‌های جدید هستند.

چرا کلاژن سازی برای پوست مهم است؟

دلیل اهمیت کلاژن سازی برای پوست این است که اگر فرایند کلاژن سازی به صورت کلی در پوست انجام نشود یا بر سر انجام آن اختلال‌هایی به وجود بیاید پوست می‌تواند بافت‌های مرده خود را با بافت‌های زنده و جدید جایگزین کند. بنابراین پوست آسیب می‌بیند و احتمال بروز بیماری‌های پوستی شدید بالا می‌رود.

برای کلاژن سازی پوست چه باید کرد؟

برای کلاژن سازی پوست را‌های مختلفی وجود دارد. اگر فرد به طور طبیعی نتواند کلاژن مورد نیاز خود در بافت پوستش را تأمین کند، پزشک پوست و مو ممکن است برای این مهم دارو‌هایی تجویز کند که این فرآیند را در بدن او شدت ببخشد. 

راه‌های تقویت کلاژن سازی در پوست

با گذشت زمان، عوامل درونی و بیرونی روی روند پیری تأثیر می‌گذارد. پوست انسان با افزایش سن دچار کاهش استحکام، ‌افتادگی و چین چروک می‌گردد.

ژنتیک از عوامل تأثیر گذار بر روی رفتار سلول‌های پوست است و در چگونگی روند پیری اثرگذار است. با پیر شدن پوست، سلول‌ها دیگر به کندی جایگزین می‌گردند و ترمیم بافتی بسیار کندتر از قبل رخ می‌دهد.

روش های زیادی برای افزایش کلاژن سازی وجود دارد که قطعا تغذیه یکی از تاثیر گذارترین عوامل است.

مصرف میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین سی به افزایش کلاژن سازی در پوست کمک می‌کند.

ویتامین سی یکی از ویتامین‌های حیاتی و ضروری برای ساخت کلاژن به شمار می‌رود؛ در حقیقت می‌توان گفت که بدون ویتامین c، کلاژنی برای بدن وجود نخواهد داشت.

مصرف مکمل‌های کلاژن به افزایش کلاژن سازی در پوست کمک می‌کند و در جوانسازی پوست موثر است.

مکمل‌های حاوی کلاژن در افزایش کلاژن سازی، بهبود آبرسانی و خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش چین و چروک‌های پوستی موثر است.

هر قرص مکمل رویال کلاژن ایکس-مارت حاوی 833 میلی گرم کلاژن هیدرولیزشده نوع 1 و 3 است، که به واسطه کلاژن سازی،‌ یک مکمل ضد چروک و جوان کننده پوست می باشد.
کلاژن هیدرولیز شده به افزایش آب رسانی، خاصیت ارتجاعی، قوام پوست و کاهش چین چروک های پوستی کمک می کند و در جوانسازی پوست موثر است.

برای اطلاعات بیشتر روی تصویر محصول کلیک کنید.

بنر رویال کلاژن

خوراکی‌های مفید برای کلاژن سازی در پوست

خوراکی‌های مفیدی که معمولاً برای کلاژن سازی پوست صورت تجویز می‌شود طیف بسیار وسیعی را در بر می‌گیرد اما معروف‌ترین آن‌ها مواد غذایی مثل آب قلم، سفیده تخم مرغ، ماهی، توت‌ها، فلفل دلمه‌ای و انواع سبزیجات و انواع مرکبات است.

این مواد با استفاده از مواد معدنی داخل خود فرایند کلاژن سازی را در پوست تسریع می‌کنند. به طور مثال گوشت مرغ و ماهی به طور طبیعی در ساختار خود دارای مقدار زیادی کلاژن هستند و همین مقدار زیاد کلاژن باعث شده است تا بافت آن سفت و به هم پیوسته باشد.

سفیده تخم مرغ هم که به طور طبیعی کش می‌آید در اثر وجود مقدار زیادی از یکی از اسید آمینه‌های کلاژن به این شکل درآمده است.

مرکبات و توت هم به دلیل ویتأمین سی بسیار زیادی که در ساختار خود دارند یکی از عوامل بسیار مهم در تولید کلاژن هستند.

سبزیجاتی مانند اسفناج، چغندر و نخود علاوه بر آن که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند با استفاده از مواد مغذی و معدنی خود تولید کلاژن را در بدن افزایش می‌دهند.

جوانسازی پوست وابسته به کلاژن

هر چه سن بالاتر می‌رود فرایند کلاژن سازی در بافت پوست افراد کندتر می‌شود و بافت‌های زنده و جدید با سرعت کمتری می‌توانند با بافت‌های مرده و قدیمی جایگزین شوند.

بنابراین کلاژن به صورت طبیعی با تولید مداوم سلول‌های پوستی، به جوانسازی پوست کمک می‌کند و در فقدان آن‌ها پوست پیر و فرسوده می‌شود.

روش‌های کلینیکی برای افزایش تولید کلاژن

علاوه بر راه‌هایی که می‌توان به صورت طبیعی کلاژن سازی در بدن را افزایش داد، روش‌های کلینیکی و پزشکی هم وجود دارد که می‌تواند به طور طبیعی کلاژن را در بدن بیشتر کند.

● مزوتراپی

در روش مزوتراپی لایه میانی پوست افراد درمان می‌شود.

فرایند انجام مزوتراپی به این ترتیب است که موادی مانند عصاره‌های گیاهی ویتأمین‌ها و آنزیم‌ها و دارو‌های مختلف با استفاده از روش تزریقی به لایه میانی پوست و زیر آن تزریق می‌شود.

● تزریق هیالورونیک اسید

تزریق هیالورونیک اسید برای افزایش کلاژن سازی

هیالورونیک اسید یکی از اسید‌هایی است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد اما با افزایش سن تولید این اسید در بدن و به طبع آن کلاژن سازی در پوست کاهش می یابد و در اثر آن پوست به تدریج خشک شده و چروک‌های ریز و درشتی بر روی آن به وجود می‌آید.

تغییراتی که در اثر کاهش هیدروکلریک اسید به وجود می‌آید در نهایت باعث شل شدن بافت پوست و عمیق شدن خطوط صورت می‌شود. بنابراین در افرادی که ترشح این اسید در پوست کاهش پیدا کرده است این ماده را با استفاده از روش‌های کلینیکی به پوست تزریق می‌کنند.

هنگام تزریق ژل هیالورونیک اسید به بدن فرد بی‌حس‌کننده‌های موضعی می‌زنند تا در ناحیه صورت احساس درد نکند.

برخی از مواد مانند لیدوکائین هم درد حاصل از تزریق هیالورونیک اسید را کاهش می‌دهند.

● پی آر پی

در روش پی آر پی که روشی بسیار جالب است در سه مرحله از بدن خود فرد موادی را استخراج می‌کنند و به ناحیه نیازمند تزریق می‌کنند.

در مرحله اول از بازوی فرد مقداری خون دریافت می‌کنند و پس از آن خون را در دستگاه سانتریفیوژ می‌چرخانند.

پس از اینکه خون در سانتریفیوژ حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه چرخید به سه لایه مختلف یعنی لایه‌ای که دارای پلاسمای کم پلاکت است، لایه‌ای که دارای پلاسمای پر از پلاک است و لایه‌ای حاوی سلول‌های خون تقسیم می‌شود.

در مرحله سوم انجام PRP پلاسمای غنی از پلاکت از طریق سرنگ کشیده شده و سپس در مناطقی از پوست که نیاز به رشد بیشتر سلول‌ها دارد تزریق می‌شود.

● میکرونیدلینگ

یکی دیگر از روش‌های درمان کلینیکی جهت افزایش کلاژن سازی، میکرونیدلینگ است؛ در میکرونیدلینگ دستگاهی با سوزن‌های کوچک را استخراج می‌کنند و با استفاده از آن در روی پوست و با استفاده از فشار معین سوراخ‌های کوچکی ایجاد می‌کنند.

این سوراخ‌ها در حقیقت برای ورود مواد و سرم‌های خاص است. میکرونیدلینگ به دو صورت دستی و با دستگاه انجام می‌شود.

نکاتی برای حفظ و افزایش کلاژن پوست صورت

افزایش کلاژن پوست صورت

● مصرف قند را محدود کنید

از آنجا که استفاده از قند‌های اضافی مانند قند‌های غیر طبیعی ساکاروز ممکن است در فرایند کلاژن سازی اختلال ایجاد کند بهتر است مصرف این مواد را محدود کنید و بیشتر از قند‌های طبیعی استفاده کنید.

● سیگار نکشید

سیگار کشیدن هم از آنجا که تأثیر مستقیمی بر روی سطح اکسیژن خون و در نهایت رساندن اکسیژن کافی به بافت‌های پوستی دارد می‌تواند به کاهش کلاژن سازی و پیر شدن سریع‌تر پوست سرعت ببخشد.

مصرف مکمل‌های کلاژن را در نظر بگیرید

اگر در آزمایش‌های مختلف یا در اثر نظر پزشک مشخص شد میزان تولید کلاژن در پوست شما به میزان کافی نیست می‌توانید و به انواع مکمل‌های کلاژن رجوع کنید و با خوردن آن‌ها در کنار سایر مواد غذایی مفید کلاژن سازی را در پوست خود سرعت ببخشید تا از پیر شدن پوست خود جلوگیری کنید.

● هر روز صبح کرم ضد آفتاب بزنید

فراموش نکنید که یکی از مهمترین کار‌ها برای کاهش نیافتن سطح تولید کلاژن در پوست محافظت از پوست در برابر نور شدید آفتاب است.

بنابراین سعی کنید هنگامی که مجبورید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرید، از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید و علاوه بر آن کلاه‌هایی بر سر بگذارید که کاملاً تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوست شما را مهار کنند.

● مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید

همچنین اگر به طور مداوم عادت به مصرف مشروبات الکلی دارید بهتر است مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید و آن را محدود کنید. چرا که مشروبات الکلی هم می‌توانند بر روی سطح کلاژن سازی پوست و پیری زودرس پوست و شما اثر بگذارند.

● پروتئین‌های بدون چربی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

پروتئین‌های بدون چربی مانند گوشت قرمزی که فاقد چربی‌های جانوری است و همچنین گوشت مرغ که به طور طبیعی چربی زیادی ندارد می‌تواند در تولید مداوم کلاژن به پوست بدن شما کمک کند.

● لایه‌برداری شیمیایی

استفاده از لایه‌برداری شیمیایی پوست هم می‌تواند مؤثر واقع شود. در لایه‌برداری شیمیایی پوست یک محلول را بر روی پوست می‌مالند و سپس با ماساژ دادن آن بر روی پوست لایه‌های مرده و اضافی پوست از سطح آن جدا می‌شود.

چه چیزی الاستین را افزایش می‌دهد؟

الاستین در واقع اصلی‌ترین ماده پروتئین و کلاژن است و در اثر همان فرایند‌ها افزایش پیدا می‌کند که منجر به کلاژن سازی بیشتر می‌شود.

بنابراین مصرف مواد غذایی مکمل‌ها و همچنین پرهیز‌های غذایی می‌تواند مصرف الاستین را در بدن افزایش دهد.

همانطور که گفتیم قندهای غیر طبیعی مانند شکر می‌توانند اثر مخربی بر روی پوست بگذارند.

شکر، عامل تخریب کلاژن

شکر به عنوان یکی از عوامل تخریب کلاژن شناخته می‌شود زیرا مصرف بیش از حد آن باعث می‌شود که در بدن رادیکال‌های آزاد ترشح شوند و رادیکال‌های آزاد یکی از عوامل تخریب کلاژن هستند.

کدام خوراکی کلاژن ساز قوی‌تری است؟

مواد خوراکی که به طور معمول کلاژن سازی را در بدن افزایش می‌دهند همانطور که گفته شد طیف وسیعی دارند اما استفاده از گوشت‌های بدون چربی مانند گوشت سفید و گوشت قرمز می‌تواند اثری بیشتر از سایرین داشته باشد.

پوست تا چه سنی کلاژن سازی می‌کند؟

پوست معمولاً همیشه کلاژن سازی می‌کند و اینکه پوست تا چه سنی کلاژن سازی می‌کند اصطلاحاً سؤال درستی نیست. کلاژن سازی پوست تنها با افزایش سن فرد کاهش پیدا می‌کند.

سوالات متداول

چه چیزی تولید کلاژن را متوقف می‌کند؟

به طور کلی مواد دارویی و مواد غذایی که شرح آن‌ها در قسمت‌های قبلی گفته شد در تولید کلاژن‌ مؤثر هستند. موادی مانند شکر مشروبات الکلی و سیگار هم تولید کلاژن را متوقف می‌کنند.

آیا ورزش کردن باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود؟

ورزش کردن بر خلاف آنچه تصور می‌شود باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود زیرا انجام حرکات ورزشی باعث افزایش سطح اکسیژن خون و افزایش بیشتر خون‌رسانی به بافت‌های پوستی خواهد شد که این خود به تولید بیشتر کلاژن دامن می‌زند.

آیا از دست دادن کلاژن قابل درمان است؟

از دست دادن کلاژن کاملا قابل جبران است چراکه کمبود آن ممکن است در اثر عوامل مختلفی وجود بیاید و این عوامل مختلف را می‌توان با اصلاح عادات غذایی و مصرف مواد غذایی خاص جبران کرد. غذا‌هایی مانند گوشت‌های سفید و قرمز، میوه‌ها و سبزیجات دارای بیشترین میزان کلاژن هستند.

آیا لایه‌برداری باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود؟

لایه‌برداری هم همانطور که مشخص است و شرح آن در قسمت‌های قبلی رفت، باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود زیرا با از بین بردن بافت‌های قدیمی و مرده به تحریک سلول‌های جدید و افزایش کلاژن سازی کمک می‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

5 1
کلاژن سازی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن