بهترین مواد غذایی برای کم خونی

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

بهترین مواد غذایی برای کم خونی اغلب حاوی مقادیر زیادی آهن، ویتامین A و ویتامین C هستند تا آهن بدن را تامین کنند.

وقتی بدن نتواند گلبول‌های قرمز کافی در بدن تولید کند، فرد کم خون می‌شود. از دلایل دیگر ابتلا به کم‌خونی می‌توان به از دست دادن خون و تخریب گلبول‌های قرمز به لیل بیماری‌های دیگر اشاره کرد.

گلبول‌های قرمز حاوی پروتئینی به نام هموگلوبین هستند. هموگلوبین پر از آهن است. بدون آهن کافی، بدن شما نمی‌تواند هموگلوبین مورد نیاز برای انتقال اکسیژن را تولید کند. به همین دلیل مواد غذایی برای کم خونی باید دارای مقادیر زیادی آهن باشند. ویتامین‌های B و ویتامین C از دیگر مواد معدنی هستند که باید در مواد غذایی برای کم خونی باشند.

صبحانه برای کم خونی

صبحانه برای کم خونی

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است که می‌تواند وضعیت داخلی بدن را از اول صبح تعیین کند. بهترین مواد غذایی برای کم خونی که می‌توان به عنوان صبحانه مصرف کرد باید دارای مقادیر زیادی آهن باشند.

اکثر مواد غذایی برای کم خونی دارای مواد معدنی دیگری چون فولات، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های مختلف هستند که به سلامت بدن کمک می‌کنند.

از میان بهترین مواد غذایی برای کم خونی، بلغور جو دو سر، غلات صبحانه غنی شده و نان کامل به همراه تن ماهی وعده غذایی مناسبی برای صبحانه هستند.

بهترین مواد غذایی برای کم خونی

بهترین مواد غذایی برای کم خونی-1

فرایند درمان کم خونی اغلب شامل ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌شود. بهترین مواد غذایی برای کم خونی و درمان آن، غذاهایی هستند که به میزان کافی آهن برای تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز خون را دارند.

دو نوع آهن در مواد غذایی برای کم خونی وجود دارد: آهن هِم و آهن غیر هِم. آهن هِم در گوشت، مرغ و غذاهای دریایی یافت می‌شود. آهن غیر هِم در غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با آهن یافت می‌شود. بدن آهن هِم را راحت‌تر جذب می‌کند.

● سبزی‌های برگ‌دار

سبزی‌های برگ‌دار، مانند اسفناج، کلم پیچ، کولارد سبز و چغندر سوئیسی از مواد غذایی برای کم خونی هستند.

سبزی‌های برگدار دارای ماده‌ایی به نام اگزالات هستند که از جذب آهن در بدن جلوگیری می‌کنند. برای خنثی کردن اثر این ماده، سبزیجات را در کنار مواد غذایی برای کم خونی حاوی ویتامین C مانند پرتقال، فلفل قرمز و توت فرنگی مصرف کنید زیرا این ویتامین می‌تواند به جذب آهن توسط بدن کمک کند.

● گوشت و مرغ

تمامی انواع گوشت و مرغ حاوی آهن هِم هستند. برای افراد مبتلا به کم خونی، مصرف گوشت قرمز، بره و گوزن بهتر از مصرف گوشت مرغ است زیرا آهن بیشتری دارد.

خوردن گوشت یا مرغ همراه با غذاهایی که آهن غیر هِم دارند، مانند سبزیجات برگ‌دار و میوه‌های غنی از ویتامین C می‌تواند جذب آهن را افزایش دهد.

● جگر

جگر بدون شک یکی از محبوب‌ترین مواد غذایی برای کم خونی است. این ماده غذایی سرشار از آهن و فولات است که آن را برای قرار گرفتن در رژیم درمان کم خونی مناسب می‌کند.

قلب، کلیه و زبان گاو از دیگر منابع سرشار از آهن هستند.

● غذاهایی دریایی

غذاهای دریایی از بهترین مواد غذایی برای کم خونی هستند که آهن هِم در خود دارند. بیشتر ماهی‌ها، صدف‌ها، گوش ماهی، خرچنگ و میگو از منابع خوب آهن هستند.

نکته‌ ای که هنگام مصرف ماهی باید به آن توجه کرد این است که بعضی از ماهی‌ها مانند سالمون دارای مقادیر زیادی کلسیم هستند که مانع از جذب آهن به بدن می‌شود.

بهتر است همراه این ماهی‌ها، از مواد غذایی حاوی ویتامین‌های  A‌ و C استفاده شود.

● حبوبات

حبوباتی چون لوبیا، نخود، سویا، لوبیا چیتی، لوبیا سیاه و نخود فرنگی منابع خوبی از آهن برای گیاهخواران و گوشتخواران هستند و از  آن دسته مواد غذایی برای کم خونی محسوب می‌شوند که می‌توانید غذاهای متنوعی با آن‌ها بپزید.

● آجیل و دانه‌های گیاهی

آجیل‌ها و دانه‌های گیاهیی از جمله دانه کدو تنبل، بادام هندی، پسته، شاهدانه، تخمه آفتاب گردان از منابع خوب آهن غیر هِم هستند.

نوشیدنی مفید برای کم خونی

نوشیدنی مفید برای کم خونی

نوشیدن مایعات غنی از آهن غیر هِم می‌تواند عدم مصرف کافی مواد غذایی برای کم خونی را جبران کند.

● آب آلو

آب آلو سرشار از آهن است. یک فنجان 240 میلی‌لیتری آب آلو 17 درصد از آهن مورد نیاز روزانه شما را تامین می‌کند.

آب آلو برای افراد مبتلا به دیابت هم مناسب است.

● آب چغندر

چغندر حاوی مواد مغذی مانند منگنز و ویتامین C است.

منگنز به عملکرد صحیح آنزیم‌های متابولیک بدن کمک کرده و ویتامین C باعث جذب راحت‌تر آهن به بدن می‌شود. علاوه بر این نوشیدن آب چغندر می‌تواند عملکرد کبد را بهبود بخشیده و جذب اکسیژن توسط گلبول‌های قرمز خون را افزایش دهد.

● اسموتی اسفناج، بادام هندی و تمشک

مخلوط کردن یک فنجان اسفناج تازه، دو فنجان تمشک و دو قاشق غذاخوری کره بادام هندی یک نوشیدنی با میزان آهن بالا ایجاد می‌کند.

این اسموتی می‌تواند به اندازه مواد غذایی برای کم خونی به بدن آهن برساند.

● آب کدو

کدو تنبل دارای خواص آنتی اکسیدانی است و مواد معدنی درون آن، باعث می شود در دسته بهترین مواد غذایی برای کم خونی قرار بگیرد.

غذاهای مضر برای کم خونی

غذاهای مضر برای کم خونی

کنترل کم خونی با رژیم غذایی تنها به انتخاب بهترین مواد غذایی برای کم خونی محدود نمی‌شود. برخی از خوراکی‌ها و غذاها باعث عدم جذب آهن به بدن می‌شوند.

● تانن یا جوهر مازو

تانن از مواد طبیعی گیاهی است که در چای و قهوه پیدا می‌شود. مصرف مقادیر زیاد تانن باعث می‌شود این ماده به مولکول‌های آهن چسبیده و از جذب آن به بدن جلوگیری شود.

● غذاهای حاوی گلوتن

از غذاهای غنی از گلوتن باید اجتناب شود زیرا گلوتن ممکن است به دیواره روده آسیب برساند و از جذب آهن و اسید فولیک از مواد غذایی برای کم خونی، جلوگیری کند.

● غذاهای حاوی کلسیم

این ماده معدنی مانع جذب آهن می‌شود و بنابراین مصرف مقادیر زیاد از خوراکی‌های حاوی کلسیم در ترکیب با سایر غذاهای غنی از آهن می‌تواند بر میزان جذب آهن توسط بدن تاثیر بگذارد.

مصرف غذاهای حاوی کلسیم در بازه‌های زمانی مختلف توصیه می‌شود.

بهترین آجیل برای کم خونی

آجیل و دانه‌های گیاهی دارای آهن بالایی هستند. کنجد بیشترین میزان آهن را در میان تخم‌های گیاهی دارد و رتبه بعدی به تخم کدو تعلق می‌گیرد.

تخمه آفتابگردان، بادام هندی، بذر کتان، آجیل کاج و فندق نیز در این فهرست قرار دارند.

باید توجه داشته باشید که این آجیل‌‌ها می‌‌توانند جلوی جذب آهن موجود در مواد غذایی برای کم خونی را بگیرند. به همین دلیل، اضافه کردن غلات و حبوبات به رژیم غذایی به خنثی کردن این اثر و جذب بهتر آهن توسط بدن کمک می‌کند.

بمب کم خونی

بمب کم خونی

درمان کم خونی نیازمند تشخیص پزشک و درمان با استفاده از دارو است اما استفاده از مواد غذایی برای کم خونی و پیروی از رژیم غذایی مشخص، می‌تواند از بدتر شدن کم خونی جلوگیری کند.

روزهای هفتهصبحانهناهارشام
شنبه غلات صبحانه غنی شده + شیر، آب پرتقال و یک موزساندویچ تن ماهی + نان گندم کامل+ کاهو + گوجه فرنگی، یک هویج و یک سیبسینه مرغ کبابی، بروکلی بخارپز، برنج قهوه ای و یک تکه هندوانه
یکشنبهتخم مرغ نیم پز، نان تست گندم کامل + ژله و یک لیوان شیرسالاد مرغ با کاهو، انگور + کراکر گندم کاملبیف برگر روی یک نان گندم کامل، سیب زمینی سرخ شده پخته شده، و سالاد سبز مخلوط
دوشنبهاسموتی موز با شیر و ماست، بلغور جو دوسر با کشمشساندویچ بوقلمون با نان گندم کامل با کاهو و آووکادو، یک هویج و گلابیسالمون، کینوا، لوبیا سبز بخارپز و یک فنجان توت
سه شنبهپنکیک تهیه شده با آرد گندم کامل، روی آن میوه تازه و یک لیوان شیربسته بندی مرغ کبابی با کاهو، گوجه فرنگی و خیار، ماست و کلمانتیناسپاگتی با گوشت گاو و سبزیجات، نان سیر و سالاد جانبی
چهارشنبهاملت با قارچ، پیاز و پنیر، نان تست گندم کامل با ژله و یک لیوان آب پرتقالسالاد تن ماهی با کراکر گندم کامل، انگور و یک سیبمرغ را روی برنج قهوه ای سرخ کنید و یک کلوچه فورچون
پنجشنبهاسموتی تهیه شده با شیر، ماست و زغال اخته، نان تست گندم کامل با کره بادام زمینیساندویچ پنیر کبابی روی نان گندم کامل با سوپ گوجه فرنگی، چوب هویج و یک پرتقالتکه های گوشت خوک، پوره سیب زمینی، ذرت بخارپز و یک تکه نان گندم
جمعهتخم مرغ ، نان تست گندم کامل با کره و یک لیوان شیرسالاد سزار مرغ، کروتون گندم کامل و یک هلوخورش گوشت گاو، رول گندم کامل و یک فنجان ماست

نکاتی برای دریافت آهن بیشتر برای رژیم غذایی

نکاتی برای دریافت آهن بیشتر برای رژیم غذایی
  • ویتامین C مصرف کنید.
  • سعی کنید غذاهایی بپزید که پروتئین حیوانی به همراه آهن گیاهی دارند.
  • منابع گیاهی آهن را بپزید. این کار مقدار آهن غیرهِم موجود در سبزیجات را افزایش می‌دهد.
  • از مصرف قهوه و چایی پس از مواد غذایی برای کم خونی خودداری کنید.
  • پروتئین سویا می‌تواند جذب منابع گیاهی را کاهش دهد.
  • ویتامین A ناکافی در رژیم غذایی می‌تواند منجر به کمبود آهن شود.
  • مصرف مواد غذای شامل کلسیم و فسفر، جذب آن از گیاهان را کاهش می‌دهد.

یدوناتال دشمن کم خونی

متخصصان همیشه پیشنهاد می‌کنند آهن مورد نیاز بدن باید از مواد غذایی برای کم خونی تامین شوند با این حال، در برخی موارد نیاز به مصرف مکملی است که حاوی مقادیر کافی از نیاز روزانه ما به آهن باشد.

مکملی برای افراد مبتلا به کم خونی مناسب است که آهن از نوع هِم داشته باشد و با داشتن ویتامین‌هایی چون ویتامین C و ویتامین A به جذب بهتر آهن کمک کند.

مکمل یدوناتال یکی از مکمل‌های خوب برای جلوگیری از ابتلا به کم خونی و درمان آن است. آهن موجود در این مکمل از نوع فومارات است که به راحتی به بدن جذب می‌شود.

این مکمل حاوی ویتامین C و ویتامین‌های مفید دیگر هم هست که به جذب بهتر آهن در بدن کمک می‌کند.

سوالات متداول

بهترین غذا برای کم خونی چیست؟

غذاهایی که حاوی گوشت قرمز هستند به دلیل داشتن آهن هِم، بهترین مواد غذایی برای کم خونی محسوب می شوند.

چه غذاهایی مانع جذب آهن می‌شوند؟

غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی کلسیم، گلوتن و تانن هستند مانع جذب آهن به بدن می‌شوند و برای کم خونی مضر هستند.

چه غذاهایی بیشترین میزان آهن را دارند؟

آهن هِم در گوشت، ماهی و مرغ یافت می‌شود. این نوع آهن به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. مصرف گوشت به طور کلی سطح آهن را بسیار بیشتر از خوردن آهن غیر هِم افزایش می‌دهد.

چه میوه‌هایی به خون سازی کمک می‌کنند؟

مرکبات به دلیل داشتن ویتامین C و کمک به جذب آهن موجود در مواد غذایی برای کم خونی، از بهترین میوه‌ها برای افراد مبتلا به این بیماری هستند.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 8 نظر

4 8
بهترین مواد غذایی برای کم خونی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن