اوزون تراپی مو

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

اوزون تراپی مو یکی از روش‌های نوین و مؤثر به‌منظور جلوگیری از ریزش مو، افزایش حجم و تراکم مو، جلوگیری از شوره سر و بازسازی موها از طریق تقویت فولیکول‌های مو است.

اوزون تراپی مو می‌تواند به‌صورت تزریق یا با استفاده از دستگاه انجام شود. این روش عوارض چندانی ندارد و در برخی موارد می‌تواند با سردرد خفیف، سوزش چشم و یا در برخی افراد با حالت تهوع همراه باشد.

در کنار استفاده از روش‌هایی چون اوزون تراپی مو می‌توان از مکمل‌هایی معتبر و ارزشمند چون هیرونیک جهت جلوگیری از ریزش مو بهره گرفت.

اوزون تراپی مو چیست؟

اوزون تراپی مو یکی از روش‌های اثربخش در خصوص رفع مشکلات مو و پوست سر است. اوزون تراپی سبب سلامت مو شده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

اوزون تراپی از نازک شدن مو، شوره سر و آسیب به مو نیز جلوگیری می‌کند. اوزون یا O3 یا تری اکسیژن یک عنصر معدنی است. اوزون یک آلوتروپ ناپایدار از اکسیژن است که رنگی آبی و بوی قوی دارد.

ریزش مو به دلایل مختلفی چون افزایش سن، عدم تعادل هورمونی، مراقبت‌های نامناسب از مو و پوست سر، رزیم غذایی ناسالم و نادرست، بیماری‌ها، عفونت‌ها، آلودگی، ویژگی‌های ژنتیکی و … رخ می‌دهد.

تمامی این عوامل پوست سر را کم آب کرده و از این طریق سبب آسیب بیشتر به فولیکول‌های مو می‌شود.

از طریق تزریق اوزون تراپی مو، اوزون با مولکول ناپایدار خود که حاوی سه اتم اکسیژن است و خاصیت اکسیدکنندگی بالایی دارد، از طریق تزریق در هر قسمت از بدن مانند پوست سر سبب آزادشدن رادیکال‌های اکسیژن می‌شود.

پوست سر و مو در اثر تزریق ناشی از اوزون تراپی مو اکسیده شده و سبب تشکیل پپتون در ساقه مو و وسط تار مو می‌شود.

همانند لایه اوزون که از جو زمین محافظت می‌کند، از طریق اوزون تراپی مو یک لایه محافظ توسط پپتون‌ها روی هر تار مو ایجاد می‌شود.

این لایه محافظ از شکستگی، آسیب و ریزش مو جلوگیری می‌کند. 

دستگاه اوزون تراپی مو چگونه کار می کند؟

دستگاه اوزون تراپی مو

دستگاه اوزون تراپی مو دارای محفظه‌ای است که سر و موها در آن قرار می‌گیرد.

آبی با دمای حدود 40 درجه سانتیگراد در این محفظه در جریان است و زمانی که سر در این محفظه قرار می‌گیرد، منافذ پوست سر باز شده و این اولین گام برای اوزون تراپی مو و واردشدن مولکول‌هایی اوزون به ساقه و ریشه مو است.

در مرحله بعد از طریق امواج موجود در این دستگاه مولکول آب H20 تجزیه شده و با مولکول اکسیژن O2 ترکیب شده و در نهایت ترکیب اوزون یا O3 وارد فولیکول‌های مو و ساختار مو می‌شود.

در انتهای فرایند پزشک متخصص دمای داخل محفظه را کاهش می‌دهد تا منافذ پوست بسته شده و اوزون در ساختار مو محبوس مانده و تأثیرگذاری خود را داشته باشد.

فواید اوزون تراپی مو و کاربردهای آن

فواید اوزون تراپی مو

از جمله فواید اوزون تراپی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • اوزون تراپی فولیکول‌های مو را تقویت کرده و جریان خون در پوست سر را افزایش می‌دهد و هرگونه میکروب در مو و پوست سر را از بین می‌برد.
  • اوزون تراپی علاوه بر درمان ریزش مو به رفع مشکلات دیگری چون پسوریازیس، طاسی و آلوپسی نیز کمک می‌کند.
  • اوزون تراپی تراکم و حجم مو را افزایش داده و از طریق تنظیم موخوره رشد موها را قابل‌کنترل‌تر می‌کند.
  • اوزون تراپی از شوره سر جلوگیری کرده و سبب بازسازی موها و ایجاد موهایی صاف، نرم، درخشان و زیبا می‌شود.
  • اوزون درمانی سبب جوان‌سازی و تقویت فولیکول‌های مو می‌شود. این درمان گردش خون را بهبود داده و هرگونه عفونت موجود در پوست سر و مو را از بین می‌برد.
  • اوزون تراپی مو برای موهای رنگ شده مناسب است؛ زیرا پپتون‌ها پیوندهای بین تارهای مو و رنگ مو را تقویت می‌کند و از رنگ مو محافظت کرده و ماندگاری آن را بالا می‌برند و سبب درخشندگی تارهای مو می‌شوند.

مراقبت های بعد از اوزون تراپی مو

مراقبت های بعد از اوزون تراپی مو

بعد از هر جلسه اوزون تراپی بهتر است تا 20 دقیقه دراز بکشید. درازکشیدن بعد از اوزون درمانی به بدن فرصت می‌دهد تا اوزون در بدن گردش کند.

هیدراته نگاه‌داشتن بدن و مصرف آب فراوان سبب تسریع در روند بهبودی بعد از آن می‌شود. پرهیز از انجام ورزش‌های سنگین بعد از اوزون تراپی مو تا چند روز توصیه می‌شود.

پس از اوزون تراپی اگر افراد دچار التهاب در پوست سر شوند می‌توانند از پد یا کمپرس‌های گرم یا سرد جهت کاهش التهاب استفاده کنند.

ماندگاری اوزون تراپی مو

ماندگاری اوزون تراپی مو در افراد مختلف متفاوت است. ماندگاری این درمان به وضعیت موهای سر و پوست سر افراد بستگی دارد.

برای اغلب افراد اوزون تراپی مو شش تا ده جلسه را طلب می‌کند. اکثر افراد در سه تا چهار جلسه ابتدایی مزایای این روش درمانی را تجربه خواهند کرد.

آیا اوزون تراپی مو را صاف می کند؟

اوزون تراپی برای صاف کردن موها

دستگاه اوزون تراپی مو موی سر را صاف نخواهد کرد، بلکه از طریق باز کردن منافذ پوست سر و انتقال اوزون یا O3 به فولیکول‌های مو سبب تقویت آن‌ها و بهبود رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می‌شود.

معایب اوزون تراپی مو

اوزون تراپی مو اثرات منفی کمی دارد. سوزش چشم، سردرد خفیف، حالت تهوع و سرفه از جمله برخی علائم بعد از اوزون تراپی مو است.

این علائم خفیف هستند و بعد از مدت‌زمان کوتاهی از بین می‌روند. اگر اوزون بیش از مقدار موردنیاز تزریق شود، اثرات سمی و مضری برای کل بدن به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین، این کار حتماً می‌بایست تحت مشاوره و راهنمایی یک متخصص پوست و مو انجام شود.

اوزون تراپی مو برای زنان باردار و شیرده و افرادی که به حساسیت‌های پوستی شدیدی مبتلا هستند مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

تقویت موها و جلوگیری از ریزش آن با مکمل هیرونیک

اگرچه استفاده از روش‌هایی چون اوزون تراپی مو در درمان ریزش مو و جلوگیری از نازک شدن و ریزش موها مؤثر است، اما با بهره‌گیری از مکمل‌هایی چون هیرونیک نیز می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

مکمل هیرونیک شامل مواد معدنی و ویتامین‌هایی است که همگی در بهبود وضعیت موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها و افزایش سلامت مو مؤثر هستند.

ویتامین B5، B6 و B7 و مواد معدنی چون زینک و کوآنزیم کیوتین موجود در مکمل هیرونیک همگی در جلوگیری از ریزش مو نقش دارند.

ویتامین B5 رطوبت مو را حفظ می‌کند و از سفیدشدن زودرس مو جلوگیری خواهد کرد.

ویتامین B6 سبب افزایش تولید کراتین می‌شود. کراتین ساختار اصلی مو را تشکیل می‌دهد. ویتامین B7 یا بیوتین سبب افزایش استحکام مو شده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

مواد معدنی موجود در مکمل هیرونیک نیز از ریزش مو جلوگیری می‌کنند. زینک از جمله مواد معدنی مکمل هیرونیک است که دارای 300 آنزیم و هورمون است و در سلامت مو نقش مهمی دارد.

کوآنزیم کیوتین موجود در مکمل هیرونیک نیز از جمله آنتی‌اکسیدان‌هایی است که از مو در برابر استرس‌های اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و از این طریق از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

آیا اوزون تراپی مو در خانه امکان پذیر است؟

اگر نیاز باشد از دستگاه برای اوزون تراپی مو استفاده شود به دلیل قیمت بالای این دستگاه، انجام آن در خانه مقرون‌به‌صرفه نیست.

قیمت اوزون تراپی مو چقدر است؟

قیمت اوزون تراپی مو به وضعیت مو و نوع آسیب‌های وارده به مو بستگی دارد. به دنبال آن تعداد جلسات لازم برای آن نیز متغیر خواهد بود. نوع دستگاه مورداستفاده در کلینیکی که این عملیات را انجام می‌دهد در قیمت اوزون تراپی مو تأثیرگذار است.

هر چند وقت یک بار باید اوزون تراپی مو را انجام دهید؟

اغلب اوزون تراپی مو در یک دوره شش تا ده‌ماهه انجام می‌شود و ازآنجاکه هر فرد حداقل به شش تا ده جلسه اوزون درمانی مو نیاز دارد تقریباً به فواصل زمانی یک‌ماهه لازم است که انجام شود.

یک جلسه اوزون تراپی مو چقدر طول می کشد؟

زمان هر جلسه اوزون تراپی مو بین 10 تا 60 دقیقه به طول می‌انجامد. این مدت بستگی به نظر پزشک متخصص خواهد داشت و اینکه از دستگاه یا از تزریق برای آن استفاده شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

4 1
اوزون تراپی مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن