کربوکسی تراپی

زمان تقریبی مطالعه: 11 دقیقه

کربوکسی تراپی چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

کربوکسی تراپی یک تکنیک پزشکی نوین است که از دی اکسید کربن (CO2) برای ایجاد اثرات درمانی استفاده می شود. در واقع طی این پروسه، یک گاز استریل – دی اکسید کربن – به بافت زیر پوستی تزریق می شود.

با استفاده از گاز دی‌اکسیدکربنی که به نقاط مختلف زیر پوست تزریق می شود، باعث افزایش و بالا رفتن جریان‌خون و اکسیژن رسانی آن منطقه، می شود که این امر موجب بهبود گردش خون و کلاژن سازی و تحریک ساخت کلاژن بیشتر در آن منطقه و بهبود کیفیت پوستی، از بین‌رفتن چروک‌های پوستی و روشن‌تر شدن پوست در آن منطقه خواهد شد.

کربوکسی تراپی برای ترک

کاربرد های کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی را میتوان برای تمام نقاط بدن استفاده نمود یعنی در بسیاری از نقاط بدن موجب شفاف سازی، روشنایی، و از بین رفتن چروک محل می شود. از جمله پلک، صورت، گردن،پشت دستها، باسن، و پاها استفاده شود. کاربرد های دیگر آن عبارت اند از:

●       کربوکسی تراپی برای ترک پوستی:

این کار موجب جوان سازی پوست و از بین رفتن خطوط و ترک های پوستی می گردد. این ترک ها در هر جای بدن که باشند با کربوکسی تراپی از بین خواهند رفت.

●       کربوکسی تراپی واژن:

یکی از بهترین روش های جوانسازی در این ناحیه می باشد. با افزایش و بالا رفتن سن، پوست دچار تغییراتی می شود. این تغییرات شامل چین و چروک و تیرگی ناحیه های مختلف بدن است. در واقع پوست، آن حالت شادابی و زیبایی و شفافیت اولیه خود را از دست می دهد.

واژن یکی از اندام های بدن است که به دلیل افزایش سن و عوامل ژنتیکی دچار تیرگی و چین و چروک می شود. و کربوکسی تراپی از بهترین روش های جوان سازی و رفع تیرگی واژن می باشد.

●       کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت:

این روش در درمان سلولیت نقش مهمی دارد .سلولیت به برآمدگی های چربی ناصاف بر روی ران و باسن می گویند که بیش از 90 درصد از زنان به آن دچار هستند.

دلایل بسیاری برای به وجود آمدن این سلولیت ها در بدن انسان وجود دارد که این بیماری در مردان بسیار نادر است زیرا ساختار پوستی در مردان و زنان متفاوت است. پوست مردان ضخیم تر است و از بافت های مستحکمی تشکیل شده است. اما زنان دارای پوست های نازک تری هستند که همین امر باعث ایجاد سلولیت در زنان خواهد می شود.

روش های زیادی برای رفع سلولیت وجود دارد، از جمله استفاده از کرم های مختلف، استفاده از ماساژ غدد لنفاوی و … که فایده زیادی نخواهد داشت زیرا هیچ کدام از این روش ها به درمان اصلاح مشکلات زیر بنایی فیزیولوژیکی نخواهد داشت و گردش خون و آسیب های پوست در زمینه کلاژن سازی را تغیری نخواهد داد. بهترین روش برای درمان سلولیت کربوکسی تراپی است.

●       کربوکسی تراپی برای جای جوش:

وقتی که منافذ پوست دارای چربی‌ های اضافی باشد، به واسطه آن سلول های مرده با عوامل بیرونی جای خالی منافذ پوست را پر می‌کنند و به این واسطه باکتری موجود بر روی سطح پوست و سلول مرده ایجاد می‌شود که جوش نامیده می‌شود.

به همین دلیل است که در این مناطق پوست تورم پیدا می‌کند و بسیار آشکار خود را بر روی پوست ایجاد می‌کند. ممکن است این شکاف سطحی باشد و در نزدیکی سطح پوست انجام بگیرد که این روش به زودی بهبود می یابد و خود به خود پوست آن را ترمیم کند تا حالت اولیه بازگردد.

البته اگر این سطح پوست درمان نشود امکان این‌ که باکتری ‌های بیشتری در آن نفوذ کند و دوباره در جاهای مختلف صورت جوش ایجاد شود بسیار است. که یکی از روش هایی که می توان آن را در دفع جای جوش موثر دانست بی شک کربوکسی تراپی می باشد.

کربوکسی تراپی دور چشم

●       کربوکسی تراپی دور چشم:

یکی از علت های عمده سیاهی زیر چشم احتقان خون مویرگی است. شبکه مویرگی در پلک پایینی می تواند به دلایل مختلف پرخون شود. به طور معمول، اشک از پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود، اما اگر بنا به دلایلی از قبیل انسداد به علت احتقان مزمن بینی، آلرژی فصلی، شکستگی قبلی بینی، یا انحراف تیغه بینی تخلیه اشک به خوبی عمل نکند، و سرعت جریان خون در پلک پایین کند شده و اکسیژن رسانی مختل می شود و نهایتا رنگ کبود در این ناحیه ایجاد می شود.

کربوکسی تراپی موجب بهبود شبکه مویرگی پلک پایین شده و بعلاوه با افزایش لایه کلاژن پوست را جوان تر می نماید. با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه مویرگی تقویت شده و گردش خون برای زمان طولانی در موضع افزایش می یابد. در نهایت رنگ تیره زیر چشم تبدیل به صورتی شده که تاثیر آن تا 6 ماه می ماند.

●       کربوکسی تراپی برای درمان آلوپسی

شرایطی که باعث کاهش گردش خون ایجاد می شود شرایطی است که می تواند با این روش درمان شود. بنابراین کربوکسی تراپی برای آرتریت حاد، اختلال در نعوظ، روماتولوژی و سندرم raynauds نیز کاربرد دارد.

●       کربوکسی تراپی برای درمان استرچ مارک

گاهی به دلیل کش آمدن پوست و پاره شدن کلاژن پوستی ایجاد می شود که به این اترچ مارک گفته می شود که مانند خطوطی سفید در پوست پیدا هستند. کربوکسی تراپی موجب تشکیل کلاژن های جدید شده و با بهبود ماتریکس قوام پوست افزایش یافته و ظاهر پوست طبیعی می شود.

فواید کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به صورت کلی از بهترین راه های درمان پوستی نوین شناخته می شود که امروزه روز همراه با استفاده مکمل ها از طرف پزشکان متخصص به بیماران توصیه می گردد که از جمله مهمترین فواید آن عبارت است از:

 • عارضه جدی ندارد
 • برای درمان برخی بیماری ها توصیه می شود
 • انجام کار به صورت فوری و سرپایی
 • درمان و رفع نمودن ناهمواری های پوست
 • بالا بردن جریان خون و از این رو حتی کمک به رشد مو
 • درمان ریزش مو
 • مکمل درمان لیپوساکشن برای صاف کردن ناهمواری پوست
 • ایجاد نمودن شادابی و جوانی پوست
 • کاهش موضعی چربی

جوانسازی پوست با استفاده از کربوکسی تراپی

یکی از روشهای زیباسازی و جوانسازی پوست استفاده از گاز کربن است. دی اکسید تراپی یا کربوکسی تراپی از سال ۱۹۳۰ در علم پزشکی در فرانسه برای سرعت بهبود زخم ها و بعد از آن نیز در درمان بیماری های عروقی برای رفع مشکلات خونرسانی به بافت ها استفاده می شد.

اما در ۱۹۹۵ با از بین بردن چربی های موضعی و جوانسازی پوست به صنعت زیبایی راه پیدا کرد و به یکی از روش های زیباسازی و جوانسازی پوست تبدیل شد این روش با بهبود انعطاف پذیری پوست و بهبود خون رسانی در کنار رفع چین چروک و افزایش کلاژن باعث جوانسازی پوست می شود که در این میان کربوکسی صورت، دور چشم و واژن بیشتر استفاده می شوند.

کلاژن

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود

همانطور که ذکر شد کربوکسی تراپی از طریق تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست انجام می شود. لازم به ذکر است که گاز به کار گرفته شده در این روش جوان سازی پوست کاملا بی خطر بوده و مقادیری از آن به طور طبیعی در بدن افراد یافت می شود.

پزشک متخصص با استفاده از دستگاه های خاص به سنجش میزان تزریق گاز کربن دی اکسید در روش کربوکسی تراپی می پردازد. زمانی که سطح کربن دی اکسید موجود در بدن انسان از حدی فراتر می رود، بدن علت رخداد مورد مذکور را کمبود اکسیژن تلقی نموده و در نتیجه جریان خون در ناحیه مورد نظر به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

در پی این افزایش جریان خون مواد مغذی بیشتری به ناحیه مورد نظر رسیده و در نهایت شاهد ترمیم های سلولی خواهیم بود. لازم به ذکر مجدد است که امکان استفاده از کربوکسی تراپی در نواحی گوناگون بدن میسر می باشد.

چگونه برای کربوکسی تراپی آماده شویم

برای انجام کربوکسی تراپی در ابتدا کار باید مطمئن شوید شرایط مناسبی برای این روش دارید و تصمیم گیری در مورد این که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر، با مشاوره با یک متخصص بدست می آید.

به طور کلی کاندیدای ایده آل برای کربوکسی تراپی باید از سلامت کامل برخوردار بوده و به دنبال درمان سلولیت، زخم و یا تیرگی زیر چشم با روش حداقل تهاجمی باشد. کربوکسی تراپی برای بیمارانی که هرگونه بیماری پوستی یا عفونت در ناحیه تحت درمان دارند توصیه نمی شود.

همچنین در صورت بارداری یا شیردهی کاندید مناسبی شناخته نمی شوید. برای آمادگی برای کربوکسی تراپی مانند سایر روش های تزریقی مثل بوتاکس بهتر است موارد زیر را در ذهن داشته باشید:

 • حداقل 24 ساعت پیش از درمان سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکنید. زیرا الکل ممکن است خون را رقیق کرده و خطر کبودی را افزایش دهد.
 • در صورت امکان 2 هفته قبل از درمان از مصرف داروهای ضدالتهاب یا رقیق کننده خون خودداری کنید.

داروها و مکمل هایی مانند آسپرین، ویتامین E، جینسینگ، روغن مکمل امگا 3، ایبوپروفن، ادویل و مواردی از این دست، دارای اثر رقیق کننده خون هستند و می توانند خطر کبودی و تورم بعد از تزریق را افزایش دهند.

 • در صورت بروز جوش، سرماخوردگی یا لکه روی ناحیه مورد نظر، پزشک را مطلع کرده و ملاقات خود را به تعویق بیاندازید.
 • پیش از کربوکسی تراپی حتماً صبحانه خوبی شامل غذا و نوشیدنی میل کنید، این باعث کاهش احتمال سر درد در طول درمان می شود.
 • اگر سابقه تبخال دارید لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است قبل از درمان برای شما داروی ضد ویروسی تجویز کند.
 • همچنین در مورد مصرف هرگونه دارو و داشتن سابقه بیماری، پزشک را در جریان قرار دهید.

چه افرادی نمی توانند کربوکسی تراپی انجام دهند

کربوکسی تراپی برای همه ی افراد مجاز نمی باشد ، برخی از موارد منع کربوکسی تراپی عبارت اند از:

 • خانم های باردار
 • بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی
 • اشخاصی که تحت دیالیز می باشند
 • بیماران سرطانی
 • افرادی که تحت درمان شیمی درمانی هستند
 • بیماران مبتلا به صرع
 • افرادی که پس از جراحی خون فعال در محل زخم دارند
 • افراد مبتلا به کم خونی شدید
 • بیماران مبتلا به بیماری مغزی
 • بیماران مبتلا به گلوکوم

بعد از کربوکسی تراپی چه انتظاری باید داشت؟

خب مطمئنا اگر انتظار دارید که با یک جلسه کربوکسی تراپی مشکلتان حل می شود، اشتباه کرده اید. البته که در همان جلسه اول تاثیرات قابل مشاهده است و کاملا حس می شود اما برای دستیابی به نتایج بهتر توصیه می شود که فرد این روند را بین 4 تا 12 جلسه هر دو تا سه هفته یکبار ادامه دهد.

به ویژه اگر قصد انجام این روش برای بهبود صورت و یا از بین رفتن تیرگی های زیر چشم را دارید، 4 تا 8 جلسه درمان با کربن دی اکسید به شما توصیه می شود. درصد بهبودی تیرگی دور چشم 20 تا 60 درصد متغیر خواهد بود. چروکهای خیلی ریز بهتر خواهند شد.

تعداد و زمان انجام مجدد کربوکسی تراپی تان کاملا بستگی به نوع و میزان مشکلتان دارد که مطمئنا پزشک متخصصتان این را به شما خواهد گفت.

مراقب های بعد از کربوکسی تراپی

مراقبت های بعد از عوارض کربوکسی تراپی

پس از انجام کربوکسی تراپی، قرمزی ملایم پوست و کمی احساس سوزش و تورم  بسیار رایج است که حد اکثر طی یک هفته پس از درمان از بین می رود. از آنجا که گاز Co2 دارای خواص ضد باکتریایی و اندازه نقطه ورود بسیار کوچک است، احتمال هرگونه عفونت پس از درمان کم می شود.

همان گونه که گفته شد بعد از کربوکسی تراپی هیچ دردی وجود ندارد، فقط احتمالاً یک احساس ترک خوردگی در زیر پوست وجود دارد که تا زمانی که گاز خارج نشود ادامه می یابد. قرمزی پوست نیز به دلیل ورود اکسیژن به ناحیه ایست که واکنش التهابی را نتیجه داده و تولید کلاژن پوست را تحریک می کند.

مهمترین مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی شامل موارد زیر هستند:

 • محل درمان با کربوکسی تراپی باید حداقل تا 6 ساعت از آب دور باشد (از حمام کردن در این زمان خودداری کنید)
 • توصیه می شود تا یک روز از آرایش روی ناحیه استفاده نکنید.
 • از مصرف مقادیر زیاد الکل یا نمک برای جلوگیری از تورم اضافی خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از کربوکسی تراپی تمرینات ورزشی سنگین یا فعالیت های سنگین نکنید
 • از حرکت یا ماساژ قابل توجه ناحیه تحت درمان خودداری کنید، مگر اینکه توسط ارائه دهنده دستور داده شود.
 • تا 72 ساعت از آفتاب مستقیم یا گرمای زیاد خودداری کنید.
 • در صورت تورم می توانید هر ساعت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • اگر تورم دارید رو به بالا و با سر بالاتر از بدن بخوابید.

قیمت کربوکسی تراپی صورت

همانطور که گفته شد عواملی موجب تغییر قیمت هر جلسه کربوکسی تراپی می شود.

کمبود اکسیژن نیز از جمله عواملی است که بر روی قسمت های مختلف بدن تاثیر می گذارد. که باعث سیاهی دور چشم، ریزش مو، سلولیت و غیره می‌شود. اشخاصی که از این مسائل رنج می‌برند، معمولاً به دنبال درمان آن به روش هایی هستند که هم مطمئن باشد و هم اینکه توانایی انجام آن از لحاظ پرداخت هزینه را داشته باشند.

یکی از روش هایی که برای درمان سیاهی دور چشم، گودی زیر چشم، ریزش مو و غیره پیشنهاد می‌شود، کربوکسی تراپی است.

کربوکسی‌ تراپی یک روش درمانی مفید و قابل اطمینان می باشد که افراد معمولاً از هزینه‌های آن اطلاع چندانی ندارند و فکر می کنند هزینه بسیار بالایی دارد اما اینطور نیست.

بزرگی یا کوچکی (مساحت) قسمت مورد نظر برای درمان نیز یکی از عوامل موثر بر قیمت می باشد.

برخی از افراد که برای درمان مراجعه می‌کنند، برای درمان فقط یک بخش از صورت، مثلاً زیر چشم یا یک بخش از قسمت موی سر که از لحاظ رویش مشکل دارد و به طور کلی فقط یک قسمت از اعضای صورت، مراجعه می‌کنند.

ولی در برخی موارد، درمان، کل صورت را شامل می شود. مسلماً بنا بر تعداد نواحی در نظر گرفته شده برای درمان، هزینه ها متفاوت بوده و کم یا زیاد می‌شوند.

آیا کربوکسی تراپی دائمی است؟

خیر، کربوکسی تراپی نیاز به انجام مجدد دارد و در بسیاری از رفع چروک و از بین بردن خطوط نیاز به انجام مجدد دارد.

ماندگاری اثرات به ناحیه درمان شده بستگی دارد، اما به طور متوسط می‌توان انتظار داشت که نتیجه تا 6 ماه حفظ شود. توصیه می‌شود که درمان هر 6 ماه یک بار تکرار شود و سبک زندگی سالمی در پیش گرفته شود تا نتایج ماندگار باشد.

توصیه می شود بعد از انجام کربوکسی تراپی به تغذیه خود بیشتر اهمیت بدهید و ورزش را کم کم شروع کرده و همچنین از مکمل های غذایی چون مکمل رویال کلاژن ایکس مارت استفاده کنید. زیرا قرص رویال کلاژن ایکس مارت با تامین کلاژن و آبرسانی به لایه‌های مختلف پوست از ایجاد چین و چروک دوباره جلوگیری می‌کند و موجب تحریک رشد مو و ناخن می‌شود.

علائم زیاد دی اکسید کربن در بدن چیست؟

برای بسیاری از مراجعین این سوال پیش می‌آید. کربن دی اکسید گازی است که به طور طبیعی درون بدن تولید می‌شود. در واقع این گاز محصول طبیعی فرآیند‌های سوخت و سازی بدن است، در خون ما وجود دارد و توسط ریه‌ها دفع می‌شود. پس، کربن دی اکسید سمی نیست و باعث مرگ سلول‌ها یا آسیب دیدن بافت نمی‌شود.

در مورد هایپرکاپنی یا هیپرکاربی که شرایطی است که به واسطه سطوح بیش از دی اکسید کربن در خون شکل می گیرد.

باید گفت این شرایط اغلب به دلیل تنفس کم عمق یا نرخ تنفسی غیر طبیعی پایین که موجب می شود اکسیژن کافی وارد ریه ها نشده و دفع دی اکسید کربن از بدن به میزان کافی نباشد، رخ می دهد. دلایل زیادی از جمله بیماری های ریوی برای هایپرکاپنی وجود دارند.

اما این بیماری به دلیل کربوکسی تراپی نیست، چون میزان معینی در کربوکسی تراپی تزریق می شود که باعث اختلال در بدن نمی شود و زیان آور نیست. و کربوکسی تراپی خود، نوعی درمان برای بیماری ها محسوب می شود که سال هاست در اروپا انجام می شود.

سوالات متداول

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

هزینه کربوکسی تراپی کاملا به ناحیه تحت درمان و کلینیک انتخاب شده و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. پس این هزینه ها در هر کلینیک یا مطب با هم متفاوت است.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی به طور معمول عارضه جدی ای ندارد. درد و قرمزی خفیف در محل تزریق، احساس گرما و صدای خش خش در پوست و گاها کبودی در محل تزریق از عوارض گذرای این روش درمانی است که معمولا ظرف چند ساعت و به ندرت چند روز بطور کامل برطرف می شوند.

تعداد جلسات درمانی کربوکسی تراپی چقدر است؟

همان طور که گفته شد تعداد جلسات درمان، بسته به وخامت ناحیه و نیاز آن و تشخیص متخصص، بیشتر می شود تا به نتیجه مورد نظر و دلخواه برسید. اما به طور میانگین 4 تا 12 جلسه معمولا انجام می شود.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد؟

خیر، فرآیند درمان کاملاً بدون درد است و حتی نیاز به داروهای بی‌حسی هم ندارد. در صورتی که آستانه‌ی درد شما بسیار پایین باشد، می‌توانیم از کرم‌های بی‌حس کننده استفاده کنیم تا این مشکل هم برطرف شود. البته ممکن است شرایط عجیبی را تجربه کنید. مثلاً در زمان کربوکسی تراپی زیر چشم، احساس می‌کنید که چشم شما پف کرده است. درست مانند حسی که قبل از گریه کردن دارید. این احساس عجیب 5 تا 10 دقیقه‌ی بعد برطرف می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل رویال کلاژن ایکس-مارت و خرید محصول کلیک کنید
5/5 - (4 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 4 نظر

4 4
کربوکسی تراپی

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن