قرص گرفتگی عضلات

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

قرص گرفتگی عضلات برای انواع گرفتگی های عضلانی شامل گرفتگی واقعی، تتانی و دسیتونیک قابل استفاده است.

برخی داروها چون داروهای ضد روان پریشی، دیورتیک ها، دیورتیک های تیازیدی، مسدود کننده های بتا و … به گرفتگی عضلات منجر می شوند.

به منظور رفع گرفتگی عضلات علاوه بر قرص گرفتگی عضلات که شامل ویتامین های B1، B12 و D است می توان از مواد غذایی چون موز، هندوانه، سبزیجات پهن برگ، آب نارگیل، سیب زمینی شیرین، شیر، ماهی سالمون، آووکادو، اسفناج، ماست یونانی، حبوبات، عدس و … حاوی این ویتامین ها استفاده کرد.

برای رفع گرفتگی عضلات در هر قسمت از بدن از قرص های مخصوص به همان قسمت استفاده می کنند، اما استفاده از قرص هایی چون استامینوفن یا قرص های ضد التهابی غیر استروئیدی چون ایبوپروفن، ناپروکسن و موترین عموماً به عنوان قرص گرفتگی عضلات در تمامی قسمت های بدن شامل پشت، پا، کمر، گردن و … استفاده می شوند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قرص گرفتگی عضلات در نقاط مختلف بدن و آشنایی با قویترین قرص شل کننده عضلات پا و کمر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع گرفتگی عضلات

انواع گرفتگی عضلات-01

گرفتگی عضلانی عارضه ای است که طی آن ماهیچه ها به طور غیر ارادی منقبض شده و شل نمی شوند.

عضله ای که به طور غیر ارادی منقبض می شود، اسپاسم شده و اسپاسم در صورت ادامه دار شدن به گرفتگی منجر می گردد. ب

ه منظور رفع گرفتگی عضلات در هر قسمت از بدن از قرص گرفتگی عضلات مخصوص به آن قسمت استفاده می شود.

می توان انواع گرفتگی عضلات را مطابق زیر دسته بندی کرد:

● گرفتگی واقعی

این گرفتگی یک عضله یا گروهی از ماهیچه ها را درگیر می کند. اگر اعصابی که وظیفه تحریک ماهیچه ها را بر عهده دارند بیش از اندازه تحریک شوند، گرفتگی واقعی ایجاد می شود.

آسیب عضلانی، استفاده بیش از اندازه از ماهیچه ها و خستگی عضلانی، نشستن یا دراز کشیدن های طولانی مدت در وضعیتی نامناسب در مدت طولانی، گرفتگی عضلات در سنین بالا حین استراحت، گرفتگی ناشی از کم آبی بدن و … همگی از شرایطی هستند که می توانند به گرفتگی واقعی منجر شوند.

● گرفتگی تتانی

گرفتگی عضلانی ناشی از سطوح کم کلسیم و منیزیم در خون که فعالیت بافت های عصبی را افزایش می دهد سبب گرفتگی تتانی می شود.

● گرفتگی دسیتونیک

اغلب این گرفتگی در عضلات کوچکی مانند پلک، فک، گردن، حنجره و … رخ می دهد.

آیا داروها می توانند باعث گرفتگی عضلات شوند؟

آیا داروها می توانند باعث گرفتگی عضلات شوند؟

عوامل مختلفی چون مشکلات تیروئیدی، رگ های واریسی، بیماری های عروقی، نارسایی های کلیوی، فشار خون، دیابت و … می توانند به گرفتگی عضلات منجر شوند؛ اما یکی از عوامل گرفتگی عضلات داروها هستند که برای رفع آن ها می بایست پس از مشورت با پزشک و بررسی عدم تداخل دارویی از قرص گرفتگی عضلات مربوط به آن قسمت استفاده کرد.

برخی از گروه های دارویی که سبب گرفتگی عضلات می شوند، عبارتند از:

● داروهای ضد روان پریشی

داروهایی که برای درمان اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و … توسط بیماران مورد استفاده قرار می گیرند می توانند به گرفتگی عضلات منجر شوند.

داروهای ضد روان پریشی یا آنتی سایکوتیک ها اگرچه منعطف کننده سیستم عصبی مرکزی هستند، اما می توانند به گرفتگی و گاهی پارگی عضلات منجر شوند.

● دیورتیک ها

دیورتیک ها که به آن قرص آب نیز می گویند و در درمان اِدِم، فشار خون بالا، نارسایی قلب و … کاربرد دارند، به دلیل سرعت بالا در دفع الکترولیت های شناخته شدن بدن سبب گرفتگی عضلات می شوند.

● دیورتیک های تیازیدی

این داروها از طریق تخلیه الکترولیت های لازم از بدن می توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. اغلب داروهای درمان فشار خون در این دسته از داروها قرار می گیرند.

به منظور رفع گرفتگی عضلات در این حالت می بایست از قرص گرفتگی عضلات استفاده شود که به تعادل سطح الکترولیت ها در بدن کمک می کند.

● مسدودکننده های بتا

داروهای درمان فشار خون و آریتمی که ضربان قلب را کاهش می دهند و از طریق مسدود کردن آدرنالین فشار خون را کاهش می دهند و برای درمان میگرن، لرزش و … نیز مورد استفاده قرار می گیرند سبب باریک شدن رگ ها شده و جریان خون در اندام ها را کمتر می کنند و از این طریق منجر به گرفتگی عضلات می شوند.

آیا کمبود ویتامین می تواند باعث گرفتگی عضلات شود؟

آیا کمبود ویتامین می تواند باعث گرفتگی عضلات شود-01

کمبود ویتامین های B1، B12 و D سبب گرفتگی عضلات بدن می شود، لذا قرص گرفتگی عضلات حاوی این ویتامین ها در رفع این عارضه مفید خواهند بود. ک

مبود هرکدام از این ویتامین ها با توجه به دلایل ذیل منجر به گرفتگی عضلات می شوند.

کمبود ویتامین b12 بر عملکرد اعصاب حرکتی و حسی تأثیر منفی گذاشته و سبب گرفتگی عضلات می شوند.

کمبود ویتامین D در بدن منجر به نامتعادل سازی الکترولیت هایی از جمله کلسیم، منیزیم و فسفر می شود. نامتعادل بودن این الکترولیت ها منجر به اختلال عملکرد در عضلات و گرفتگی ها بالقوه می شود.

وجود ویتامین D در بدن به میزان کافی سبب ایجاد تعادل در الکترولیت های بدن شده و از گرفتگی عضلات بدن جلوگیری می کند.

ویتامین B6 در بدن با حمایت از سنتز پروتئین، کاهش التهاب و بهبود جریان خون ریز پارگی هایی که در فیبرهای عضلانی به دلیل ورزش ایجاد شده را از بین برده و از گرفتگی عضلات جلگیری می کند.

برای گرفتگی عضلات چه بخوریم؟

برای گرفتگی عضلات چه بخوریم؟

یکی از روش های درمان گرفتگی عضلات استفاده از قرص گرفتگی عضلات است. استفاده از قرص ویتامین B1، B12 و D از جمله قرص ویتامین هایی هستند که به درمان گرفتگی عضلات کمک می کنند.

می توان به جای استفاده از این قرص ها از مواد غذایی حاوی این ویتامین ها نیز استفاده کرد.

● در مواد غذایی زیر ویتامین B1 یافت می شود:

غلات کامل، برنج قهوه ای، گوشت مرغ، سویا، آجیل، لوبیا، نخود فرنگی

● مواد غذایی زیر مملو از ویتامین B12 هستند:

جگر گوسفند، گوشت گاو و بره، تخم مرغ، لبنیات

● مواد غذایی زیر سرشار از ویتامین D جهت جلوگیری از گرفتگی عضلات هستند:

ماهی قزل آلا، آب پرتقال، محصولات لبنی، جوجه، تخم مرغ، قارچ

● علاوه بر مواد غذایی بالا استفاده از موز، هندوانه، سبزیجات پهن برگ، آب نارگیل، سیب زمینی شیرین، شیر، ماهی سالمون، آووکادو، اسفناج، ماست یونانی، حبوبات، عدس و … به عنوان مواد غذایی کمک کننده به جلوگیری از گرفتگی عضلات مفید هستند.

ویتامین شل کننده عضلات

منیزیم ماده معدنی مهمی است که به عنوان شل کننده عضلات در بدن استفاده می شود. اغلب عدم تعادل و توازن بین کلسیم و منیزیم در بدن یکی از دلایل گرفتگی و انقباض عضلانی است.

استفاده از قرص گرفتگی عضلات منیزیم سبب آرام شدن عصب بیش از حد تحریک شده می شود.

منیزیم کنار ویتامین D و K به عنوان یک شل کننده عضلانی قوی به شمار می رود.

قرص گرفتگی عضلات پشت

قرص گرفتگی عضلات پشت

از بهترین قرص های گرفتگی عضلات پشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● استامینوفن

استامینوفن درد پشت را کاهش می دهد اما التهاب عضلات پشت را کاهش نمی دهد.

● آسپرین، ایبوپروفن و موترین

این داروها به عنوان داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی هستند که می توان به راحتی و بدون نیاز به نسخه پزشک آن ها را خریداری کرده و تورم ناشی از گرفتگی عضلات پشت را تسکین داد.

● شل کننده های عضلات پشت

برخی داروها مانند فلکسیریل، متاکسالون و زانافلکس از طریق کاهش التهاب در عضلات پشت به عنوان قرص گرفتگی عضلات پشت مورد استفاده قرار می گیرند.

● برخی داروهای ضد افسردگی

اگر گرفتگی عضلات پشت عصبی و نوروپاتی باشد، استفاده از برخی داروهای ضد افسردگی با تجویز پزشک طی چند هفته مصرف مفید خواهد بود.

داروهای ضد افسردگی که می توانند به عنوان قرص گرفتگی عضلات نیز استفاده شوند شامل آمی تریپتیلین، داکسپین، کلومیپرامین و … هستند.

قرص گرفتگی عضلات پا

به منظور رفع گرفتگی عضلات پا می توان از داروهای تجویزی زیر به عنوان قرص گرفتگی عضلات پا اشاره کرد:

  • کاریزوپرودول و اورفنادرین به عنوان شل کننده های عضلات پا به شمار می روند.
  • وراپامیل و دیلتیازم که از طریق مسدود کردن کانال کلسیم به رفع گرفتگی عضلات پا کمک می کند.
  • داروهای ضد تشنجی مانند گاباپنتین نیز از قرص های مقابله با گرفتگی عضلات پا هستند.

قرص گرفتگی عضلات کمر

قرص گرفتگی عضلات کمر

استفاده از استامینوفن و یا استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به کاهش درد و گرفتگی عضلات کمر کمک می کنند.

به منظور شل کردن گرفتگی عضلات کمر می توان از شل کننده های اسپاسم عضلانی چون کاریزوپرودول، کلرزوکسازون، سیکلوبنزاپرین، متوکاربامول، متاکسالون و … به عنوان قرص گرفتگی عضلات کمراستفاده کرد.

قرص گرفتگی عضلات گردن

گرفتگی عضلات گردن با درد و سفتی گردن همراه است. رگ به رگ شدن و کشیدگی از مهمترین علل آسیب به عضلات گردن است.

علاوه بر داروهای عمومی جهت رفع التهاب و رفع گرفتگی عضلات مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و …. قرص های کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین، دیازپام، متاکسالون و متوکاربامول به عنوان بهترین قرص گرفتگی عضلات گردن به شمار می روند.

قویترین قرص شل کننده عضلات پا

اگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به اندازه کافی مناسب نبوده و درد ناشی از گرفتگی و اسپاسم را درمان نکند می توان از داروهایی چون باکلوفن، کاریزوپرودل، متوکاربامول، تیزانیدین و … استفاده کرد.

باکلوفن برای رفع اسپاسم عضلانی در عضلات پشت، کمر و آسیب های نخاعی و حتی ام اس مورد استفاده قرار می گیرد.

کاریزوپرودل جهت رفع اسپاسم عضلات گردن و کمر استفاده می شود.

متوکاربامول بیشتر جهت رفع اسپاسم عضلات پشت استفاده می شود و تیزانیدین نیز جهت شل کننده عضلات پا و پشت مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص برای گرفتگی عضلات چه بخوریم؟

بهترین قرص گرفتگی عضلات پا، کمر و گردن، مکمل منیزیم مگنی ول است. مگنی ول با در اختیار داشتن ویتامین B6 و منیزیم در رفع گرفتگی عضلات بدن نقش موثری دارند.

منیزیم در بهبود سیستم عصبی و بهبود عملکرد عضلات موثر بوده و از طریق ایجاد تعادل در الکترولیت های بدن از عدم توازن آن ها که منجر به گرفتگی عضلات می شود، جلوگیری می کند.

همچنین ویتامین B6 به رفع دردهای عضلانی کمک می کند. این ویتامین از طریق حفظ سلامت سیستم عصبی بدن، از کاهش انرژی و خستگی جلوگیری کرده و به بهبود عضلانی کمک می کند.

NPM Site Products Posters -30

سوالات متداول

قویترین قرص گرفتگی عضلات چیست؟

استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی چون ایبوپروفن، ناپروکسن و … به عنوان قویترین قرص گرفتگی عضلات هستند. همچنین داروهای خاصی چون کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین، دیازپام، متاکسالون و متوکاربامول از قویترین قرص گرفتگی عضلات هستند.

کدام ویتامین به گرفتگی عضلات کمک می کند؟

ویتامین های B6، B12 و D به رفع گرفتگی عضلات کمک می کند. استفاده از قرص گرفتگی عضلات حاوی این ویتامین ها یا استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین های یاد شده در رفع گرفتگی عضلات تأثیر دارند.

آیا منیزیم برای گرفتگی عضلات مفید است؟

بله، منیزیم مسدود کننده طبیعی کانال کلسیم بوده و با اثرات کلسیم مقابله می کند و برای رفع گرفتگی عضلات مفید است.

قویترین قرص شل کننده عضلات پا چیست؟

کاریزوپرودول و اورفنادرین به عنوان قویترین قرص گرفتگی عضلات و شل کننده عضلات پا به شمار می رود.

5/5 - (3 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 10 نظر

4 10
قرص گرفتگی عضلات

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن