مزونیدلینگ چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

مزونیدلینگ از جمله رو­ش‌های درمانی جدیدی است که سبب شادابی و جوانسازی پوست و تقویت مو می­شود.

در این روش محلول­هایی که در مخازن کوچکی به نام کوکتل قرار دارند توسط سوز­هایی بسیار نازک به پوست وارد می­شود.

سوزن­ها در این روش سبب تحریک پوست به کلاژن‌سازی شده و همچنین محلول­ها شامل مواد مغذی از کانال­های میکروسکوپی ایجاد شده توسط سوزن­ها به لایه­های زیرین پوست نفوذ می­کنند.

اگر این سوزن­ها به پوست سر تزریق شوند سبب تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو می­شوند. بهتر است برای انجام عمل مزونیدلینگ از پزشک متخصص و مراکز معتبر استفاده شود و پیش از عمل و بعد از آن مراقبت­های مورد تجویز پزشک انجام شود تا بهترین نتیجه از این روش گرفته شود.

مزونیدلینگ چیست

مزونیدلینگ از روش‌های جوان سازی پوست و یکی از روش‌های درمان ریزش مو است. در این روش توسط سوزن‌هایی بسیار نازک داروهای مخصوصی وارد پوست می­شود.

این داروها توسط میکرو کانال‌های ایجاد شده به عمق پوست نفوذ کرده و پوست را وادار به کلاژن‌سازی و درمان بافت­های آسیب‌دیده می­کنند.

هدف از روش مزونیدلینگ صورت تولید کلاژن و الاستین برای رفع مشکلات پوست و مو است.

در این روش کوکتل‌های مزوتراپی حاوی مواد مغذی توسط سوزن­های میکرونیدلینگ برای ارتقا خاصیت ارتجاعی پوست و رفع چین‌وچروک و جوان­سازی پوست به لایه­های زیرین پوست نفوذ کرده و جذب می­شوند.  این روش ترکیبی از روش­های مزوتراپی و میکرونیدلینگ است.

اگر داروهای مناسب برای ریزش مو توسط سوزن­های میکرونیدلینگ به پوست سر تزریق شود، فولیکول­های مو تقویت شده و رشد موها بیشتر می­شود.

یکی از مزایای روش مزونیدلینگ صورت آن است که با ایجاد هزاران سوراخ میکروسکوپی و ریز ایجاد کرده در سطح پوست، کرم­ها و محلول­ها و ویتامین­هایی که برای ترمیم پوست و یا تقویت مو توسط پزشکان تجویز شده­اند، راحت­تر و با سرعت بیشتری جذب پوست می­شوند؛ بنابراین تأثیر و عملکرد داروها پس از استفاده از این روش چندین برابر خواهد شد.

کاربرد مزونیدلینگ

مزونیدلینگ صورت  برای درمان مشکلات پوستی، آکنه‌های پوستی، چین‌وچروک‌های پوست و جای جوش، زخم بخیه، کوچک کردن منافذ صورت، درمان ناهمواری‌های پوستی، ازبین‌بردن افتادگی پوست، کک‌ومک ایجاد شده بر اثر آفتاب‌سوختگی، اثرات انواع زخم‌ها و ترک‌های پوستی استفاده می‌شود.

تأثیر مزونیدلینگ در جوانسازی پوست

روش مزونیدلینگ علاوه بر تحریک پوست به تولید کلاژن و الاستین که توسط سوزن‌های میکرونیدلینگ انجام می‌شود، مواد مغذی و موردنیاز پوست را توسط همین سوزن‌ها وارد پوست می‌کند و سبب تزریق مواد لازم به پوست می‌شود.

کلاژن و الاستین در جوانسازی پوست نقش زیادی دارند. کلاژن پروتئینی است که پوست را مستحکم، مرطوب و نرم نگاه می‌دارد. الاستین نیز بین فیبرهای کلاژن قرار داشته و سبب خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

مواد مغذی چون ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و سایر مواد معدنی در روش مزونیدلینگ صورت به پوست تزریق شده و سبب جوانسازی پوست می‌گردد.

روش مزونیدلینگ با ایجاد میکرو کانال‌های میکروسکوپی سبب جذب بهتر و سریع­تر مواد غذایی پوست شده و از این طریق به جوانسازی پوست کمک می‌کند.

مواد مغذی کوکتل‌های مزوتراپی به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده و سبب سفت شدن و جوانسازی پوست می‌شوند.

مزونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

روش مزونیدلینگ صورت با استفاده از ابزار میکرونیدلینگ روزنه‌های پوستی بر سطح پوست ایجاد می­کند و راه نفوذ انواع محلول‌های مزوتراپی به لایه‌های زیرین پوست نرم و اپیدرم را فراهم می‌آورد. علاوه بر این کلاژن‌سازی پوست تحریک می­شود و خون‌رسانی افزایش می‌یابد.

در روش مزونیدلینگ از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود کوکتل‌های مخصوص برای جوانسازی پوست یا تقویت ریزش مو، درون سیستم سوزنی و دیجیتالی قرار گرفته و عملیات مزونیدلینگ شروع می‌شود.

اپراتور سیستم سوزنی دیجیتال عمق ورود و مدت‌زمان ماندن سوزن در پوست را تعیین می‌کند. اصطلاحاً به نواحی که سوزن‌های میکرونیدلینگ در پوست ایجاد می‌کنند میکرو پانچ می‌گویند. میکروپانچ­ها مسیر ورود محلول‌های موجود در کوکتل تقویت پوست هستند.

از این روش در تمامی قسمت‌های پوست صورت و سر به جز اطراف چشم و دهان استفاده می‌کنند.

مراقبت های قبل از مزونیدلینگ

برای انجام مزونیدلینگ صورت بهتر است مراقبت‌های مطابق ذیل انجام گیرد که عبارتند از:

 • پرهیز از هرگونه عمل زیبایی نظیر تزریق ژل و بوتاکس حداقل دوهفته پیش از عمل مزونیدلینگ
 • عدم برنزه کردن پوست پیش از مزونیدلینگ
 • تمیزکردن مناسب پوست
 • پرهیز از خوردن داروهای رقیق‌کننده خون نظیر آسپرین حداقل یک هفته پیش از عمل مزونیدلینگ

مزونیدلینگ به چه کسانی توصیه نمی شود

بهتر است افراد با ویژگی‌های ذیل از انجام عملیات مزونیدلینگ صورت خودداری کنند:

 • افرادی که پیش‌تر مزوتراپی را تست کرده و دچار حساسیت پوستی شده‌اند.
 • افرادی که مزوتراپی کرده و در محل عمل همچنان عفونت دارند.
 • افراد همراه با بیماری پوستی یا آکنه‌های فعال می‌بایست از این عمل پرهیز کنند.
 • افرادی که از داروهای رقیق‌کننده خون چون آسپرین استفاده کرده و به دلایل پزشکی نباید مصرف این داروها را قطع کنند، نباید از این روش استفاده کنند.
رویال کلاژن

از چه مواردی در مزونیدلینگ استفاده میشود

موارد مورداستفاده در عمل مزونیدلینگ به محل درمان بستگی دارد. این که افراد به دنبال تقویت و جوانسازی پوست باشند و یا تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن، مواد موجود در محلول کوکتل مزوتراپی متفاوت خواهد بود.

اگر از مزونیدلینگ برای تقویت موی سر استفاده شود انواع ویتامین A، C، H و B5، انواع داروهای اتساع دهنده عروق نظیر ماینوکسیدیل، بوفلومدیل، پنتوک سیفیلین، و… و همچنین انواع داروهای معدنی چون زینک، مس، منیزیم، فسفر، ملنیوم یافت می‌شود. همچنین در برخی از کوکتل ها کلسی تونین برای تغذیه فولیکول های مو قرار داده می­شود.

اگر از کوکتی مزوتراپی در مزونیدلینگ صورت برای جوانسازی و شادابی پوست استفاده شود موادی چون انواع ویتامین های B، C و E قرار داده می­شود. استیل تتراپپتید 5، استیل هگزاپپتید 3 در محلول برای تقویت الاستیسیته پوست و شفافیت پوست قرار داده می­شود.

مزایای مزونیدلینگ

از جمله کاربردها و مزایای روش مزونیدلینگ می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ازبین‌بردن انواع اسکارهای پوستی از نوع فرورفتگی برجستگی و یا چین‌وچروک‌های پوستی
 • کمک به جوانسازی پوست با تحریک لایه‌های زیرین پوست به کلاژن‌سازی
 • رفع چین‌وچروک‌های ناشی از لاغری سریع و یا بارداری
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست با واردشدن داروهای موردنیاز از طریق میکرو کانال‌های ایجاد شده پوست
 • افزایش جذب مواد موردنیاز پوست توسط میکرو کانال‌های میکروسکوپی سوزن‌های میکرونیدلینگ که بر سطح پوست ایجاد کرده‌اند
 • رفع تغییر رنگ پوست
 • تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو از طریق واردکردن مواد موردنیاز و لازم به پوست سر با استفاده از سوزن‌های میکرونیدلینگ

نتایج مزونیدلینگ تا چند وقت ماندگار است

ماندگاری روش مزونیدلینگ به عوامل مختلفی چون استفاده از مواد مناسب و مغذی در کوکتل­ها و رعایت دستورات پزشک متخصص بعد از عمل و تغییر رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی بستگی دارد.

بالا بودن سن و سبک زندگی نامناسب و رژیم غذایی نادرست تأثیرات منفی بر مزونیدلینگ داشته و آثار این عمل را در مدت‌زمان کوتاهی از بین می­برد. علاوه بر موارد یاد شده نوع پوست افراد و عوامل ژنتیکی و ارثی در ماندگاری نتایج مزونیدلینگ نقش دارند.

عوارض مزونیدلینگ

عمل مزونیدلینگ صورت دارای عوارض ذیل است:

 • قرمز شدن و تورم محل مورد نظر
 • تیرگی کم در پوست
 • پوسته‌پوسته شدن پوست به مدت ۷ تا ۱۰ روز
 • ایجاد لک صورت در صورت انجام آن توسط افراد بدون تخصص و نامعتبر

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

بعد از عمل مزونیدلینگ صورت پوست قرمز و متورم خواهد شد که این تورم به‌مرورزمان برطرف می‌شود. اما لازم است از انجام فعالیت‌های ذیل پرهیز شود که عبارتند از:

 • پرهیز از انجام آرایش پس از عمل
 • خودداری از ورزش تا ۲۴ ساعت پس از آن
 • اجتناب از آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست
 • اجتناب در استفاده از دوش گرفتن با آب داغ و استفاده از سونا
 • عدم مصرف کرم و سرم­های اکتیو پوستی مانند انواع رتینول و گلیکولیک اسیدها
 • جلوگیری از مالش یا تحریک محل عمل مزونیدلینگ
 • خودداری از استفاده از محصولات آرایشی مینرال
 • خودداری از سشوار کشیدن و رنگ کردن موی سر، اگر از مزونیدلینگ برای تقویت موی سر استفاده شده است.

هزینه مزونیدلینگ

در هزینه مزونیدلینگ فاکتورهای زیادی تأثیر دارند. اما مهم­ترین فاکتور در هزینه مزونیدلینگ صورت نوع ترکیبات و میزان مصرف کوکتل­ها است. چون محلول­های مختلف قیمت­های مختلفی خواهند داشت لذا قیمت مزونیدلینگ متناسب با محلول مورداستفاده متفاوت خواهد بود.

از دیگر عوامل می­توان به شهر محل انجام، کلینیک، اعتبار و معروفیت پزشک معالج و … اشاره کرد. لزوماً قیمت بالاتر در مزونیدلینگ به معنای عملکرد بهتر نیست و حتماً لازم است پیش از انجام آن از اعتبار و تخصص کلینیک و پزشک معالج اطمینان حاصل شود.

عمل مزونیدلینگ توسط افراد بی تخصص سبب آثار منفی و معکوسی چون ایجاد لک بر روی پوست خواهد شد.

سؤالات متداول

چه مدت بعد از مزونیدلینگ صورت من قرمز است؟

به مدت 1 تا 2 روز بعد از عمل مزونیدلینگ صورت پوست قرمز خواهد بود و بعدازاین مدت رفته‌رفته حالت طبیعی و نرمال پیدا خواهد کرد.

بعد از مزونیدلینگ چه انتظاری باید داشت؟

برای گرفتن بهترین عملکرد از عمل مزونیدلینگ بهتر است تا 6 بار به فاصله زمانی یک‌ماهه در مدت‌زمان‌های 30 دقیقه­ای این عمل را نزد پزشک متخصص و در کلینیک­های معتبر انجام داد.

چه مدت بعد از مزونیدلینگ می توان دوش گرفت؟

مزونیدلینگ کانال­های میکروسکوپی بر پوست ایجاد می­کند. انواع باکتری­ها و میکروب­ها از این کانال­ها قابلیت نفوذ به پوست دارد. آب نیز حاوی میکروارگانیسم­هایی است که در صورت استعمال بعد از عمل مزونیدلینگ می­تواند آثار مخربی بر پوست داشته باشد.

آیا می توان همزمان با مزونیدلینگ، بوتاکس یا تزریق ژل انجام داد؟

خیر، همزمان با عمل مزونیدلینگ نباید از بوتاکس و تزریق ژل استفاده شود و این مورد یکی از مراقبت­های توصیه شده پیش از عمل مزونیدلینگ است.

مزونیدلینگ را از چه سنی شروع کنم؟

پزشکان توصیه می­کنند که انجام عمل مزونیدلینگ صورت بعد از 18 سالگی انجام گیرد. قبل از 18 سالگی به دلیل عدم تعادل هورمون­ها ممکن است از این عمل نتیجه عکس گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

3 1
مزونیدلینگ چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن