پی آر پی صورت چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

 پی آر پی صورت (facial PRP) یکی از روش‌های درمانی جهت جوانسازی پوست و از بین بردن مشکلات پوستی است. در این روش از خون خود فرد جهت درمان استفاده می‌شود.

افراد مسن و یا افرادی که دارای چین‌وچروک‌های پوستی هستند، متقاضی این عمل خواهند بود.

نتایج حاصل از پی آر پی صورت حدود 4 تا 6 هفته بعد به خونی نمایان می‌شود و در این مدت پوست صورت روندی سعودی جهت بهبود و ترمیم را طی می‌کند.

بعد از انجام این عمل مراقبت‌های پوستی لازم چون استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب، استفاده از وسایل تمیز و عاری از آلودگی جهت تماس با پوست و… می‌بایست انجام گیرد تا نتایج آن مدت‌زمان طولانی‌تری بین 6تا 12 ماه روی پوست صورت باقی بماند.

البته علاوه بر روش‌های درمانی چون پی آر پی صورت استفاده از مکمل‌هایی که به تولید کلاژن و الاستین در بدن کمک کرده و سبب جوان‌سازی پوست می‌شوند نظیر رویال کلاژن ایکس مارت نقش مؤثری دارند.

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت یکی از درمان‌های پرکننده طبیعی است که به جوان‌سازی پوست در حداقل زمان ممکن کمک می‌کند.

همچنین آلرژی یا حساسیتی را برای پوست فراهم نمی‌آورد زیرا از خون خود فرد گرفته می‌شود.

پی آر پی صورت در حقیقت روشی است که در آن پلاسمای خون با غلظت بالایی از پلاکت‌ها از خون فرد گرفته‌شده و با تزریق به پوست صورت سبب تحریک سلول‌های بنیادی بدن شده و با سرعت زیادی به بازسازی و بهبودی پوست صورت کمک می‌کند.

پی آر پی صورت بافت کلی پوست را بهبود بخشیده و خطوط و چین‌وچروک‌های اطراف دهان و چشم صورت را کاهش می‌دهد و نواحی توخالی مانند شیارهای پارگی، گونه‌ها و شقیقه‌ها را درمان می‌کند. پی آر پی به از بین بردن آکنه و اسکارهای ناشی از جراحی کمک می‌کند.

پی آر پی صورت به دلیل تأثیر مفیدی که در ترمیم زخم دارد بسیار شناخته شده و محبوب است.

پی آر پی غلظت بالایی از پلاکت‌های خونی است که امکان تشکیل و آزادسازی فاکتورهای رشد و پروتئین‌های فعال را فراهم می‌آورد و سبب بهبودی پوست صورت می‌شوند.

پی آر پی صورت چگونه عمل می‌کند؟

پی آر پی صورت چگونه عمل می‌کند؟

این کار به دو صورت کلی انجام می‌شود. در حالت اول پلاسما روی صورت پخش می‌شود و بعد از آن از طریق میکرونیدلینگ در سراسر پیشانی و گونه‌ها پروتئین‌ها جذب می‌شوند. در این حالت پی آر پی صورت و میکرونیدلینگ مکمل یکدیگر خواهند بود.

 در حالت دوم پلاسمای خون به‌صورت یک پرکننده به پوست صورت تزریق می‌شود. پی آر پی صورت تکثیر سلولی را تشویق می‌کند.

در این روش پوست به تولید الاستین و کلاژن بیشتر تشویق می‌شود. بعد از پی آر پی صورت، پوست جوان‌تر، سفت‌تر و پرتر و صاف‌تر به نظر خواهد رسید. اغلب نتایج خود را بعد از 4 تا 6 هفته نشان می‌دهد.

پلاسمای غنی از پلاکت محصولی است که از خون افراد به دست می‌آید. پلاکت و پلاسما اجزای اصلی خون هستند.

پلاسما بخش مایع خون بوده و پلاکت ساختارهای ریزتری هستند که حاوی فاکتورهای رشد بوده و به بهبود بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

پی آر پی صورت حاوی غلظت بالایی از پلاسما و پلاکت‌ها است که به ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌شود.

برای پی آر پی صورت ابتدا از خون افراد نمونه‌گیری شده و پردازش می‌شود. پلاکت‌ها از خون جداشده و آن‌ها را قبل از بازگرداندن به پلاسمای خون متمرکز کرده و بعد وارد پلاسمای خون می‌کنند.

بعد از این پردازش‌ها محصول به‌دست‌آمده مستقیماً به ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌شود. محل تزریق ابتدا با بی‌حس‌کننده موضعی بی حس شده تا فرد در طول عمل تزریق دردی احساس نکند.

برای انجام پی آر پی مقدار کمی خون از بازوی افراد گرفته می‌شود. این خون در دستگاه سانتریفیوژ تخصصی قرار داده می‌شود و در آنجا جهت جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت چرخانده می‌شود.

محلول بدست آمده حاوی پلاسمای غنی از پلاکت توسط پزشک به پوست صورت افراد تزریق می‌شود.

اغلب تزریق پی آر پی صورت حدود 20 دقیقه یا در مدت‌زمان کمتری به طول خواهد انجامید.

چه کسانی کاندید پی آر پی صورت هستند؟

پی آر پی صورت برای افراد با چین‌وچروک و آسیب‌های ناشی از نور خورشید و یا افرادی که دچار انواع اسکار و آکنه هستند، مفید خواهد بود.

پی آر پی همچنین بر افرادی که در عضلات، رباط‌ها و سایر بافت‌های خود مشکل دارند تأثیرگذار است.

آرنج افراد تنیس‌باز و گلف باز، افراد دارای آرتروز، پارگی روتاتور کاف، مشکل در تاندون آشیل، فاشیای کف پا، رگ به رگ شدن، تاندونیت و … همگی توسط پی آر پی بهبود خواهند یافت.

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

بعد از پی آر پی صورت لازم است حداقل تا 3 شب بعد از عمل حتماً از روبالشی تمیز و استریل استفاده شود.

تمامی وسایلی که به طریقی با سر و صورت در ارتباط هستند نظیر برس، عینک و یا هر چیزی که صورت را لمس می‌کند می‌بایست تمیز و پاکیزه باشد.

مصرف آناناس در بهبود عمل تأثیر خواهد داشت. بعد از پی آر پی لازم است تا 24ساعات از ورزش که موجب تعرق زیاد می‌شود خودداری گردد.

بهتر است 3 تا 10 روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز شود و بعد آن توصیه می‌شود که در منزل و یا بیرون آن پوست صورت با کرم ضد آفتاب محافظت شود.

پی آر پی صورت بهتر است یا مزوتراپی صورت؟

متخصصان پوست درمان پی آر پی صورت را بسیار مؤثرتر از مزوتراپی صورت تشخیص می‌دهند.

البته آن را می‌توان در ترکیب با سایر روش‌های درمانی چون مزوتراپی مفیدتر کرد. مزوتراپی درمانی غیرجراحی برای رفع پیری از طریق کوکتلی از اسید هیالورونیک است.

پی آر پی صورت را می‌توان به هر لایه‌ای از پوست تزریق کرد اما مزوتراپی تنها برای لایه میانی پوست انجام می‌گیرد.

البته مزوتراپی و پی آر پی صورت بسته به نوع بیماری و مشکلی که قرار است برطرف گردد مزایای متفاوتی خواهند داشت.

ماندگاری پی آر پی صورت چقدر است؟

ماندگاری پی آر پی صورت در افراد مختلف متفاوت است. اما اغلب افراد بین 6 تا 12 ماه پس از تزریق از نتایج آن لذت خواهند برد.

اغلب افراد برای دستیابی به نتایج مناسب به 1 تا 3 جلسه درمانی در بازه زمانی 3 تا 4 هفته نیاز خواهند داشت.

قیمت پی آر پی صورت چقدر است؟

اگر فردی که عملیات پی آر پی صورت را انجام می‌دهد در محیطی نامناسب عمل را انجام داده، از تجهیزات مناسبی استفاده نکند، سوزن‌ها را به‌درستی ذخیره نکند و یا محصولات را به‌درستی دور نیندازد، مشکلاتی نظیر عفونت، زخم و خونریزی گریبان گیر فرد خواهد شد.

تجهیزات PRP باید استریل باشد تا خطر انتقال بیماری‌ها از طریق خون به حداقل ممکن کاهش یابد، لذا توصیه می‌شود در هر مرکزی این عمل انجام نگیرد. واضح است کلینیک‌های زیبایی که خدمات پی آر پی را به صورت تخصصی ارائه می‌دهند قیمت بالاتری خواهند داشت.

تعداد جلسات موردنیاز برای پی آر پی صورت نیز بر قیمت آن تأثیرگذار است. افراد اغلب به حداقل 3 جلسه درمان نیاز خواهند داشت.

متخصص یا پزشکی که عملیات درمان را انجام می‌دهد یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت پی آر پی صورت است.

سابقه، تجربه و معروفیت پزشک و متخصص در قیمت این عمل تأثیرگذار خواهد بود.

عوارض پی آر پی صورت

عوارض پی آر پی صورت

پی آر پی صورت ایمن است اما بعد از انجام آن ممکن است مقداری درد، تورم و کبودی به وجود آید البته این عوارض زمانی پدیدار می‌گردد که در محیطی استریل و توسط سوزن و وسایل استریل شده و فرد متخصص عملیات پی آر پی صورت انجام شود.

این شرایط ظرف چند روز از بین می‌رود. اگرچه پی آر پی عوارض خطرناکی ندارد اما برای افراد زیر ممنوعیت داشته و این افراد نباید از پی آر پی استفاده کنند:

  • افراد مبتلا به ایدز
  • افراد مبتلا به سرطان خون
  • افراد مبتلا به سرطان پوست
  • افراد مبتلا به هپاتیت C
  • افراد همراه با بیماری‌های قلبی و عروقی
  • افرادی مستعد لخته شدن خون
  • افراد باردار
  • افراد دارای کم‌خونی
  • افراد دارای آرتریت بسیار شدید

لازم است تا پی آر پی صورت در کلینیک معتبر و پزشک و متخصصی باتجربه و توانمند انجام گیرد تا عوارض بعد از عمل به حداقل ممکن کاهش یابد.

پوستی شاداب و بدون چروک با مصرف مکمل کلاژن ساز

یکی از روش‌های جوان‌سازی پوست علاوه بر پی آر پی صورت، میکرونیدلینگ، بوتاکس و … استفاده از مکمل‌های مناسب جهت تأمین مواد مغذی لازم برای شادابی و جوان‌سازی پوست است.

یکی از بهترین مکمل‌ها در این زمینه مکمل کلاژن ساز رویال کلاژن ایکس مارت است.

مکمل رویال کلاژن حاوی 833 میلی‌گرم کلاژن هیدرولیز شده در هر قرص است، که کلاژن موردنیاز پوست جهت ترمیم، بازسازی و جوان‌سازی پوست را فراهم می‌آورد.

رویال کلاژن همچنین از ایجاد چین‌وچروک‌های پوستی از طریق افزایش رطوبت و آب‌رسانی به پوست جلوگیری می‌کند.

با بالا رفتن سن قدرت پوست در تولید کلاژن که به صاف و محکم و منعطف نگاه‌داشتن پوست کمک می‌کند، کم می‌شود.

مکمل رویال کلاژن با کمک به کلاژن سازی پوست به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند.  این مکمل با تحریک پوست به تولید کلاژن و هیالورونیک اسید و افزایش رطوبت و آب‌رسانی پوست به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند.

پوست سالم با تولید کلاژن و الاستین لازم سبب ایجاد قوام و خاصیت ارتجاعی می‌شود. مکمل رویال کلاژن ایکس مارت به تولید کلاژن و الاستین در پوست کمک کرده و از این طریق سبب جوان‌سازی پوست و کمک به تسریع و بهبود زخم‌های روی پوست می‌شوند.

رویال کلاژن

سوالات متداول

آیا پی آر پی صورت درد دارد؟

پی آر پی صورت درد چندانی ندارد و پزشک و متخصص برای کاهش درد از بی‌حس‌کننده های موضعی مانند کرم برای پوست صورت استفاده می‌کند.

پلاسما چیست؟

پلاسما قسمت مایع خون است که 55 درصد از کل حجم خون را تشکیل می‌دهد. پلاسما از طریق توزیع مواد مغذی، حذف مواد زائد و جلوگیری از ایجاد عفونت در بدن در سراسر سیستم بدن گردش می‌کند.

پلاکت چیست؟

پلاکت‌ها از انواع سلول‌های خونی است که در مغز استخوان است. این سلول‌های خونی موجود در پلاسمای خون از تشکیل انعقاد خون و جلوگیری از ایجاد خونیزی نقش دارند.

پی آر پی صورت چند جلسه باید انجام شود؟

پی آر پی صورت به‌منظور رسیدن به نتیجه مناسب حداقل 3 جلسه می‌بایست انجام شود.

5/5 - (2 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
پی آر پی صورت چیست؟

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن