تقویت کننده مو

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

مو به‌عنوان یکی از فاکتورهای زیبایی افراد موردتوجه زنان و مردان است. افراد همواره به دنبال راه‌هایی جهت تقویت موهای خود هستند. استفاده از رژیم غذایی مناسب سرشار از پروتئین، ویتامین و املاح و مواد معدنی، استفاده از سبک زندگی مناسب، استفاده از ماسک‌ها و تقویت کننده‌ مو و … همگی از راه‌های تقویت مو به شمار می‌روند.

ریزش مو علل مختلف دارد. بهتر است به شناسایی علل ریزش مو و درمان آن‌ها پرداخته شود. در این مسیر استفاده از انواع قرص‌ها و مکمل‌های جهت تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن نقش بسرایی را ایفا می‌کنند. توصیه می‌شود تا با انواع تقویت کننده مو آشنا و از بهترین قرص ها و مکمل ها تقویت کننده مو سر استفاده کنیم.

برای تقویت مو چه کنیم؟

همه افراد به داشتن موهایی سالم، درخشان، پرپشت و خوش‌حالت تمایل دارند. ژنتیک در داشتن یا عدم داشتن فاکتورهای نامبرده مؤثر است. اما این امر به معنای عدم وجود راه‌هایی جهت تقویت مو نیست. روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از این روش‌ها می‌توان مو را تقویت کرد. برخی از روش‌های تقویت مو عبارتند از:

● استفاده از انواع ویتامین‌ها

 ویتامین ها تقویت کننده مو هستند. مو به‌منظور حفظ سلامت و استحکام به انواع ویتامین نیاز دارد. عدم وجود ویتامین‌های لازم و ضروری بدن سبب ریزش مو می‌شود.

بسیاری از ویتامین‌ها در انواع مواد غذایی و خوراکی یافت می‌شوند و گاهی با مصرف انواع قرص ویتامین و تقویت کننده می‌توان ویتامین موردنیاز را جذب کرد. ویتامین A، B، C، D، E . آهن و زینک ازجمله ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم در تقویت مو به شمار می‌روند.

● استفاده کافی از پروتئین

کمبود پروتئین در رژیم غذایی افراد سبب سلامت و تقویت مو می‌شود. بهتر است از مواد غذایی حاوی پروتئین در رژیم روزانه خود استفاده کنیم. پروتئین ها تقویت کننده مو به شمار می روند.

● استفاده از انواع ماسک

ماسک‌هایی زیادی با محتویات مختلف رواج داشته و از این ماسک‌ها برای تقویت مو می‌توان استفاده کرد. ماسک زرده تخم‌مرغ یکی از معروف­ترین این ماسک‌ها است. ماسک ها به عنوان تقویت کننده مو از راه های تقویت مو خانگی هستند.

● استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی حاوی انواع ویتامین‌های A، C و E و B12 است. ویتامین‌ها مو را تقویت می‌کنند ولی آلوئه ورا حاوی اسیدفولیک نیز هست که به تقویت مو کمک می‌کنند. آلوئه ورا تقویت کننده مو گیاهی است که به راحتی از داروخانه ها و عطاری ها قابل تهیه است.

روش‌هایی چون استفاده از لوازم حالت‌دهنده با درجه حرارت مناسب، استفاده از شامپوی کمتر، ماساژ پوست سر، شستن مو با آب سرد، خشک‌کردن مو با استفاده از لوازم مناسب و …نیز در جلوگیری از ریزش مو و تقویت مو نقش بسزایی دارند.

رژیم غذایی مناسب و تأثیر آن در تقویت مو

تأثیر رژیم غذایی مناسب در تقویت مو از چنان اهمیتی برخوردار است که عدم رعایت رژیم غذایی مناسب سبب افزایش شدید ریزش مو می‌شود.

بسیاری از افراد با رژیم غذایی نامناسب به‌خصوص باهدف کاهش وزن دچار عوارضی چون ریزش مو می‌شوند. انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها در تقویت مو نقش بسیاری دارند. بنابراین توصیه می‌شود برای تقویت مو از مواد غذایی سرشار از انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و  املاح و مواد معدنی استفاده کنیم.

به‌منظور تأمین پروتئین بدن می‌بایست از مواد غذایی سرساز از پروتئین چون گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ و حبوبات استفاده کنیم. برخی املاح و مواد معدنی چون آهن و روی در تقویت مو نقش دارند. آهن در مواد غذایی چون گوشت قرمز، عدس، جگر و تخم‌مرغ و روی در مواد غذایی چون گوشت مرغ، لبنیات و … به‌وفور یافت می‌شود.

انواع ویتامین‌ها نیز در تقویت مو تأثیرگذارند. ویتامین A در سیب‌زمینی، هویج، کدو، اسفناج، شیر و تخم‌مرغ یافت می‌شود. جگر ماهی سالمون، آجیل و دانه‌ها منبعی غنی از ویتامین B هستند.

به‌منظور دریافت کامل ویتامین C بهتر است از انواع مرکبات و توت‌فرنگی استفاده کنیم. ویتامین D موردنیاز تقویت کننده مو را می‌توانیم در مواد غذایی چون زرده تخم‌مرغ، شیر و آب‌پرتقال یافت کنیم. دانه‌ی آفتاب‌گردان، بادام، اسفناج و آووکادو مملو از ویتامین E هستند.

با استفاده از رژیم غذایی مملو از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد و املاح معدنی که نمونه‌هایی از مواد غذایی را در بالا اشاره کردیم، می‌توان مو خود را تقویت کرد. این مواد از جمله مهمترین مواد تقویت کننده مو به شمار می روند.

بهترین مواد غذایی تقویت کننده مو

ازجمله بهترین مواد غذایی تقویت کنند مو می‌توان به گوشت قرمز، گوشت پرندگان، ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات شامل انواع ماست و شیر، جگر، حبوبات به‌ویژه عدس، انواع آجیل‌ها، مرکبات، اسفناج و آووکادو و… اشاره کرد. با گنجاندن این مواد به عنوان تقویت کننده مو در رژیم غذایی می توانیم موهای خود را تقویت کنیم.

بهترین تقویت کننده مو مردانه

مردان به‌منظور تقویت موهای خود بهتر است از مکمل‌هایی استفاده کنند. البته ریزش مو در مردان در اثر عوامل زیادی چون موارد ارثی و خانوادگی، اختلالات هورمونی، کم‌خونی، رژیم لاغری سخت، کمبود انواع ویتامین‌ها، کمبود املاح و مواد معدنی موردنیاز بدن، تیروئید، عوامل محیطی و …رخ می‌دهد.

ابتدا بهتر است علت ایجاد ریزش مو در مردان شناسایی‌شده و سپس با ممانعت و جلوگیری از عامل ایجادکننده ریزش مو مردان، به تقویت موی مردان بپردازیم.

پس از شناسایی علت، استفاده از مکمل‌هایی که از ریزش مو جلوگیری کنند و به رشد و استحکام مو کمک کرده و فولیکول مو را تقویت کنند و در تمامی این حالت رنگ و رطوبت طبیعی مو را حفظ کنند حائز اهمیت است.

استفاده از قرص ها و مکمل ها به عنوان تقویت کننده مو در این زمینه بسیار موثرند.

بهترین تقویت کننده مو زنانه

اهمیت داشتن مویی سالم، درخشان و خوش‌حالت در زنان در مقایسه با مردان چند برابر است. علت ریزش مو در زنان مختلف است.

عوامل ارثی و خانوادگی، کیست تخمدان، تنبلی در تخمدان، دوره ماهانه، کم‌خونی، تیروئید، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی و عوامل محیطی و …در ریزش مو زنان تأثیرگذار است.

بهترین راه برای تقویت مو زنان جلوگیری از ریزش مو است. برای جلوگیری از ریزش ابتدا باید به دنبال علت ریزش مو باشیم.

بعد از شناسایی علت، استفاده از مکمل‌هایی متناسب با علت شناسایی‌شده در تقویت مو زنان بسیار مؤثر است.

مکمل‌هایی برای تقویت مو در زنان مؤثر هستند که به رشد مجدد مو کمک کنند، ضخامت مو را بهبود بخشند، رنگ طبیعی مو را حفظ کرده و رطوبت مو را نگاه ما دارند و درنهایت با تقویت فولیکول‌های مو و کمک به ساخت کراتین مو به تقویت مو در زنان کمک کنند. مکمل ها و قرص های زیادی به عنوان تقویت کننده مو زنان در بازار موجود است.

6 نکته مهم برای تقویت موی سر

برای تقویت موی سر پیروی از 6 نکته ذیل توصیه می‌شود که عبارتند از:

  • استفاده از رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین، انواع ویتامین‌ها، مواد و املاح معدنی

  • توجه به عوامل محیطی نظیر استفاده از آب‌خنک برای شستن مو، استفاده کمتر از انواع شامپوها، ماساژ پوست کف سر، استفاده مناسب از انواع دستگاه‌های حالت‌دهنده مو و تنظیم دمای مناسب در آن‌ها

  • شناسایی دلیل ریزش مو و ممانعت از دلیل ریزش و درمان آن، برای مثال ممکن است ریزش مو ناشی از کم‌کاری یا پرکاری تیروئید و یا اختلالات هورمونی در مردان و زنان و یا حتی عوامل ژنتیکی باشد.

  • استفاده از انواع ماسک جهت تقویت مو و به عنوان تقویت کننده مو سر

  • بهره‌مندی از سبک زندگی مناسب شامل دوری از استرس و نگرانی، زمان خواب کافی در طول شبانه‌روز، توجه به مسائل بهداشتی و …

  • استفاده از قرص و مکمل‌های تقویت کننده به عنوان تقویت کننده مو سر

تقویت کننده مو خانگی

استفاده از انواع ماسک در خانه به‌عنوان روش تقویت کننده  مو خانگی به شمار می‌روند. ماسک مو روشی سریع و قدرتمند در نرم شدن، آب‌رسانی، تقویت، درخشش مو و مبارزه با عفونت‌های سر به شمار می‌رود.

افراد می‌توانند با استفاده از دستورالعمل‌هایی به‌سادگی و در خانه به ساخت ماسک مو پرداخته و با استعمال این ماسک مطابق با برنامه به تقویت موهای خود کمک کنند. ماسک ها از جمله روش های خانگی تقویت کننده مو به شمار می روند.

بهترین قرص تقویت کننده مو

یکی از روش‌های تقویت مو در زنان و مردان استفاده از انواع قرص و مکمل مناسب است. مکمل هیرونیک یکی از بهترین مکمل‌هایی است که علاوه بر قطع ریزش مو به تقویت و رشد مجدد مو کمک می‌کند.

مکمل هیرونیک شامل انواع ویتامین‌ها و املاح و مواد معدنی است که سبب تقویت مو می‌شوند. بیوتین، زینک، ویتامین B5 و B6، کوآنریم کیوتین ازجمله مواد تشکیل‌دهنده قرص مکمل هیرونیک است.

این مواد تمامی فاکتورهای موردنیاز جهت جلوگیری از ریزش و تقویت مو را در خود دارند. بیوتین سبب استحکام موی سر می‌شود. زینک در تقویت فولیکول های مو و تولید کراتین که 95 درصد از ساختار مو را تشکیل می‌دهد نقش دارد. ویتامین B5 و B6 علاوه بر اینکه به حفظ رطوبت مو کمک می‌کنند، رنگ طبیعی مو را حفظ کرده و از سفید شدن زودهنگام جلوگیری می‌کنند. کوآنزیم کیوتین با محافظت از مو در برابر استرس‌های اکسیداتیو به حفظ سلامت مو کمک می‌کنند. با توجه به موارد بالا از بهترین قرص و مکمل‌های تقویت کننده مو می‌توان به مکمل تخصصی مو هیرونیک اشاره کرد.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سؤالات متداول

بهترین مکمل برای رشد مو چیست؟

مکمل هیرونیک با تقویت فولیکول های مو و حفظ رنگ و رطوبت طبیعی مو و همچنین تولید کراتین مو سبب تقویت مو شده و ازجمله بهترین مکمل برای رشد مو محسوب می‌شود. مکمل هیرونیک تقویت کننده مو به شمار می رود.

آیا موهای نازک دوباره ضخیم می شوند؟

بله، با استفاده از اسانس و روغن‌های گیاهی و استفاده از تقویت کننده ‌هایی شامل پروتئین و آمینواسیدها می‌توان به ضخیم شدن موهای نازک کمک کرد. همچنین استفاده از انواع ماسک‌های پروتئینی در این زمینه بی‌تأثیر نیستند.

چگونه ریشه موهای خود را تقویت کنیم؟

استفاده از مواد غذایی سرشار از پروتئین و ویتامین و املاح و مواد معدنی چون روی و آهن در تقویت ریشه مو نقش دارند. رعایت سبک مناسب در زندگی و پرهیز از برخی عوامل محیطی نظیر شستن مکرر مو با استفاده از شامپوهایی حاوی سولفات و … در تقویت ریشه مو نقش دارند.

چگونه می توانم موهایم را در خانه تقویت کنم؟

در خانه با استفاده از انواع ماسک‌هایی چون ماسک تخم‌مرغ و موز می‌توان به تقویت مو پرداخت. این ماسک ها به عنوان تقویت کننده مو بسیار پرکاربرد هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
تقویت کننده مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن