تاثیر قرص فیناستراید در درمان ریزش مو

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

قرص فیناستراید قرصی خوراکی است که کاربرد اصلی آن به جهت درمان پروستات بزرگ شده و جلوگیری از ریزش مو است.

البته در کنار تمامی مزایا این قرص دارای عوارضی چون کاهش میل جنسی، تغییرات خلق و خو، تغییر اندازه سینه ها و یا ترشحات از آن ها و … نیز خواهد بود. توصیه می گردد حتی الامکان زنان و بچه ها از استعمال این قرص اجتناب کنند.

استفاده از قرص فیناستراید طولانی مدت است و پس از 6 ماه در درمان پروستات و بعد از 3 ماه در درمان ریزش مو، نتایج موثر خود را نشان می دهد. توصیه می گردد تا استفاده از این قرص قطع نشود، زیرا در صورت قطع شدن مصرف، مشکلات قبلی به سرعت باز خواهند گشت.

این قرص می بایست مطابق دوز مصرفی تجویز شده و در زمانی مشخص مورد استفاده قرار گیرد.. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قرص فیناستراید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قرص فیناستراید برای چیست؟

قرص فیناستراید برای چیست؟

فیناستراید قرصی خوراکی است. قرص فیناستراید در مردان جهت درمان پروستات بزرگ شده (هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) مورد استفاده قرار می گیرد.

فیناستراید از طریق کاهش هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) به درمان پروستات بزرگ شده می پردازد. قرص فیناستراید جهت درمان علائم BPH نظیر تکرر ادرار نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین از این قرص جهت درمان ریزش موی مردان و درمان طاسی با الگوی مردانه نیز استفاده می شود. هرچند استفاده از این قرص برای زنان و بچه ها چندان توصیه نمی شود، اما از آن می توان جهت جلوگیری از ریزش مو در زنان نیز استفاده کرد.

اگر از قرص فیناستراید جهت درمان BPH استفاده شود، حداقل می بایست 6 ماه از این قرص استفاده گردد تا علائم بیماری بهبود یابد. اگر از قرص فیناستراید جهت توقف ریزش مو استفاده شود، لازم است تا حداقل 3 ماه این قرص مصرف گردد تا نتایج آن قابل مشاهده باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از این قرص می بایست طولانی مدت باشد و با قطع مصرف آن، ظرف چند ماه شرایط به حالت قبل باز خواهد گشت.

قرص فیناستراید چگونه ریزش مو را متوقف می کند؟

قرص فیناستراید چگونه ریزش مو را متوقف می کند؟

قرص فیناستراید تعداد موها را در سال اول استفاده افزایش می دهد و در ادامه سرعت ریزش موی مردانه را کاهش می دهد. البته این قرص به طور دائم ریزش موی مردانه را متوقف نخواهد کرد.

این قرص از طریق افزایش ضخامت موها، اجازه رشد بیشتر و طولانی تر را برای آن ها فراهم می آورد.

قرص فیناستراید از طریق معکوس کردن فرایند کوچک سازی ریزش مو را بطور موقت متوقف می کند. در واقع این قرص سبب می گردد تا انتهای موهای کوچک شده دوباره ضخیم تر شده و جلوی ریزش آن ها گرفته می شود.

فیناستراید سبب می گردد تا موها برای مدت طولانی تری در فاز رشد آناژن باقی بمانند. قرص فیناستراید از طریق جلوگیری از تبدیل هورمون تستسترون به دی هیدروتستسترون یا DHT سبب کاهش میزان DHT در بدن می شود. DHT هورمونی است که با ریزش مو در مردان و زنان مرتبط است.

این قرص در مردان زیر 40 سال بر تاج، جلوی تاج، خط موی جلویی و گیجگاهی تأثیر داشته و در مردان بالای 40 سال، تاج و قسمت میانی پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد.

این قرص درمانی موقت را جهت ریزش موها پدید می آورد و بر اثر توقف مصرف این قرص، بعد از 6 ماه نتایج معکوسی مشاهده خواهد شد.

آیا قرص فیناستراید در زنان مبتلا به ریزش مو موثر است؟

تاثیر قرص فیناستراید در ریزش موی زنان

اگرچه قرص فیناستراید جهت درمان ریزش مو در مردان موثر است، اما از این قرص می توان جهت درمان ریزش مو در زنان نیز استفاده کرد.

فیناستراید از طریق افزایش ضخامت مو در زنان، از ریزش مو در آن ها جلوگیری می کند. همچنین فیناستراید را می بایست طولانی مدت استفاده کرد، زیرا توقف استفاده از این قرص، در مدت زمان کوتاهی شرایط را به حالت قبل باز می گرداند.

چه کسانی نباید از قرص فیناستراید استفاده کنند؟

به طور کلی این قرص برای کودکان و زنان توصیه نمی شود و جهت استفاده در مردان آن ها می بایست بالاتر از 18 سال باشند.

همچنین مردانی که پیشتر در اثر استفاده از قرص فیناستراید دچار واکنش های آلرژیک شده، مشکلاتی شدید در مثانه خود دارند، دچار مشکلات کبدی هستند و یا به دنبال بچه دار شدن و فرزندآوری هستند، نمی بایست از این قرص استفاده کنند.

نحوه مصرف قرص فیناستراید

قرص فیناستراید را می توان همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کرد. زمان مصرف قرص نیز چندان اهمیتی ندارد، اما توصیه می گردد که روزانه رأس ساعت مشخصی مصرف شود.

توصیه می گردد که این قرص جهت مصرف خرد و شکسته نشود. زنان باردار اکیداً نباید از قرص فیناستراید شکسته یا خرد شده استفاده کنند، زیرا این قرص از پوست عبور کرده و سبب آسیب به جنین خواهد شد.

بهترین زمان مصرف قرص فیناستراید

زمان مشخصی برای مصرف قرص فیناستراید مشخص نشده است، اما توصیه می گردد که روزانه در زمان مشخصی این قرص را مصرف کنید.

بهتر است قرص در زمان مصرف جویده نشود و کاملاً بلع گردد. حتی می توان قرص را همراه با غذا یا بدون غذا استفاده نمود. نوشیدن آب و مایعات فراوان، همراه با مصرف این قرص توصیه می شود.

عوارض مصرف قرص فیناستراید

عوارض مصرف قرص فیناستراید

قرص فیناستراید نیز مانند هر داروی دیگری می تواند عوارض ایجاد کند و در صورت رفع نشدن این علائم بهتر است به پزشک مراجعه شود.

برخی از عوارض مصرف قرص فیناستراید به شرح زیر است:

 • ناتوانی در داشتن و یا حفظ نعوظ
 • کاهش یافتن میل جنسی
 • درد در بیضه ها
 • تغییرات خلق و خوی و افسردگی
 • تغییر در اندازه سینه ها و احساس درد یا ترشحات از سینه ها در زنان
 • احساس کهیر و خارش
 • ایجاد تورم در لب و صورت
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات در بلع

عوارضی چون سرگیجه، کم شدن میل جنسی، تورم در سینه ها و حساس شدن آن ها از عوارض مشترک فیناستراید در مردان و زنان است.

● عوارض قرص فیناستراید بر کبد

عوارض قرص فیناستراید بر کبد

افرادی که دارای مشکلات کبدی هستند، لازم است تا دوز مناسبی از این قرص را مصرف نمایند، زیرا افراد با مشکلات کبدی، فرایند کندتری جهت هضم دارو دارند.

مصرف دوز بیش از اندازه سبب می گردد تا این دارو در بدن انباشته شده و عوارض جانبی را برای کبد بیمار پدید آورد.

قرص فیناستراید در دراز مدت ممکن است سبب اختلال در عملکرد متابولیک نظیر هیپرگلیسمی، کبد چرب، فیبروز کبد، استئاتوز کبد و … گردد.

● عوارض قرص فیناستراید در مردان

یکی از عوارض قرص فیناستراید، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی و مشکل در نعوظ است.

مردانی که از این قرص استفاده می کنند و به دنبال فرزندآوری هستند، باید مراقب باشند که ترکیبات این قرص ممکن است جنین را تحت تأثیر قرار داده و ممکن است اثرات نامطلوبی داشته باشد.

ایجاد واکنش آلرژیک در مردان با مشکلاتی چون تنفس، تورم در گلو و یا زبان و … نیز شایع است.

● عوارض قرص فیناستراید در زنان

کاهش میل جنسی، افزایش اندازه سینه و حساسیت سینه ها، بثورات پوستی و … از عوارض قرص فیناستراید در زنان است.

تورم در لب، زبان، گلو و یا صورت، احساس افسردگی، احساس درد در سینه و ترشحات از نوک سینه از جمله دیگر عوارض این قرص در زنان به شمار می رود که کمتر رایج است.

قرص فیناستراید می تواند بر جنین زنان باردار تأثیرات منفی بگذارد، به همین دلیل زنان باردار می بایست از مصرف قرص های شکسته و له شده فیناستراید خودداری کنند.

تداخلات دارویی قرص فیناستراید

بهتر است پیش از استفاده از قرص فیناستراید در خصوص سایر داروها و حتی گیاهان دارویی که مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی عمده ای جهت استفاده از این قرص مشخص نشده است، اما جهت اطمینان بیمارانی که از داروهایی نظیر آکوپان، آبامتاپیر، فلووکسامین و … استفاده می کنند، در صورت مصرف قرص فیناستراید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایند.

توصیه می گردد در صورت مشاهده علائمی چون لرز، عرق سرد، گیجی، سرگیجه، نفخ، تورم صورت، بزرگی و حساسیت در سینه ها، کهیر و جوش، افزایش وزن، قرمزی پوست، تورم لب، سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، ترشحات از سینه و … بعد از مصرف قرص فیناستراید جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات بعدی به پزشک مراجعه شود.

ملاحظات مهم برای مصرف قرص فیناستراید

در مصرف قرص فیناستراید لازم است تا ملاحظات ذیل مورد توجه قرار گیرند:

 • توصیه می گردد که قرص فیناستراید در رأس ساعت مشخصی مصرف شود. اما اگر کمتر از 6 ساعت از مصرف این قرص گذشته است می توان قرص را مصرف کرد و اگر بیش از 6 ساعت از مصرف این قرص گذشته باشد بهتر است که این قرص مصرف نشود.
 • اگر یکی از وعده های قرص فیناستراید فراموش شود، توصیه می گردد تا دوز جبرانی مصرف نشود.
 • فیناستراید جهت درمان طولانی مدت استفاده می شود و در صورت عدم مصرف مطابق دستور، خطرات جدی به دنبال خواهد داشت.
 • می توان قرص فیناستراید را همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف کرد. بهتر است این قرص با مایعاتی چون آب مصرف گردد.
 • توصیه می گردد که از مصرف کمتر یا بیشتر از دوز تجویز شده پزشک خودداری گردد.

جایگزین قرص فیناستراید برای زنان

داروی خوراکی دوتاستراید جهت مقابله با ریزش مو در زنان می تواند جایگزین فیناستراید شود. البته توصیه می گردد که این قرص در دوران بارداری یا شیردهی توسط زنان مصرف نشود.

این قرص از طریق مسدود کردن هورمون های مردانه که معمولاً در زنان نیز وجود دارد کار می کند.

قرص دوتاستراید نیز همانند قرص فیناستراید می بایست به صورت مداوم استفاده شود.

قرص دوتاستراید ممکن است عوارضی چون حساسیت در سینه ها، سر درد و کاهش میل جنسی را نیز به دنبال داشته باشد.

مصرف قرص تخصصی ریزش مو هیرونیک برای توقف ریزش مو

علاوه بر مصرف قرص فیناستراید جهت مقابله با ریزش مو و توقف آن می توان از مکمل هایی جهت توقف ریزش مو استفاده شود.

یکی از بهترین مکمل ها در این زمینه مکمل هیرونیک است. هیرونیک با در اختیار داشتن انواع ویتامین های گروه B نظیر ویتامین B5،B6  و B7 و همچنین با داشتن مواد معدنی نظیر زینک و کوآنزیم کیوتن از بهترین مکمل های غذایی برای توقف ریزش مو به شمار می رود.

لازم به ذکر است که قرص فیناستراید ممکن است، در برخی افراد عوارض مختلفی را ایجاد کند، اما استفاده از قرص هیرونیک هیچکدام از این عوارض را به دنبال نخواهد داشت.

در مکمل هیرونیک ویتامین B5 سبب افزایش استحکام و قابلیت ارتجاعی مو می شود، ویتامین B6 در افزایش تولید کراتین مو نقش دارد، ویتامین B7 سبب رشد و سلامت مو می شود و در نهایت زینک در جلوگیری از ریزش مو و کمک به رشد مجدد مو نقش دارد.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

سوالات متداول

چقدر طول می کشد تا قرص فیناستراید تاثیر خودش را بگذارد؟

اگر از قرص فیناستراید جهت درمان پروستات استفاده شود، حداقل 6 ماه و اگر از این قرص جهت توقف ریزش مو استفاده شود، حداقل 3 ماه می بایست زمان بگذرد تا نتایج مطلوب حاصل از خود را نشان دهد.

آیا مصرف قرص فیناستراید برای پیشگیری از بارداری تاثیر دارد؟

مصرف قرص فیناستراید مانع از بارداری در زنان نخواهد شد.

آیا مصرف فیناستراید باعث افسردگی می شود؟

برخی مردان حین مصرف قرص فیناستراید ممکن است از خلق و خویی پریشان و اضطراب رنج ببرند و دچار افسردگی شوند، البته این عوارض تنها در برخی از مصرف کنندگان این قرص مشاهده شده و نمی توان آن را به همگان تعمیم داد.

5/5 - (5 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 10 نظر

5 10
تاثیر قرص فیناستراید در درمان ریزش مو

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن