درمان ریزش مو در مردان

زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

درمان ریزش مو در مردان یکی از دغدغه های مردانی است که درگیر ریزش مو هستند؛ بسیاری از مردان ریزش مو را تجربه می‌کنند. زمانی که این ریزش غیرنرمال و غیرطبیعی باشد به‌منظور جلوگیری از ریزش مو باید وارد عمل شد و به درمان ریزش موی مردان پرداخت.

روش‌های دارویی، گیاهی، خانگی و پزشکی متفاوتی برای تقویت مو مردان وجود دارد. اغلب ریزش مو مردان جنبه ارثی داشته و به‌خاطر تغییر هورمون‌های جنسی رخ می‌دهد.

درصورتی‌که از پزشک برای درمان ریزش مو در مردان استفاده شود ابتدا پزشکان با روش‌های مختلفی الگوی ریزش مو مردان را تشخیص داده و در ادامه به درمان آن خواهند پرداخت.

در کنار تمامی روش‌های درمانی دوری از استرس، مصرف سیگار و الکل و … و در نهایت داشتن زندگی سالم همراه با رژیم غذایی مناسب در جلوگیری از ریزش مو در مردان بسیار مؤثر است.

روش های مورد استفاده برای درمان ریزش مو در مردان

هر فرد به طور روزانه 80 تار موی خود را از دست می‌دهد. اگر این تعداد با گذشت زمان بیشتر شود باید به درمان ریزش مو پرداخت.

انواع روش های درمانی گیاهی و پزشکی برای درمان ریزش مو مردان وجود دارد. از جمله روش‌هایی درمانی پزشکی مو مردان استفاده از داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید است.

داروی ماینوکسیدیل با گشاد کردن فولیکول‌های مو سبب ضخیم‌تر شدن تارهای مو می‌شوند. تارهای مو با ضخامت بیشتر در برابر ریزش مقاوم‌تر خواهند بود.

داروی فیناستراید با کاهش هورمونی به نام DHT که در نازک شدن تارهای مو نقش دارد سبب تقویت ضخامت موهای سر شده و از ریزش موی سر مردان جلوگیری می‌کند.

روش های مورد استفاده برای درمان ریزش مو در مردان

از دیگر روش‌های درمان ریزش مو در مردان استفاده از قرص ویتامین است. نوعی از ویتامین B به نام بیوتین موجود است که برای تقویت موی مردان مفید است. بهتر است این ویتامین از مصرف مواد غذایی تأمین گردد اما با تجویز پزشک می‌توان این ویتامین را از انواع قرص‌ها و مکمل‌ها نیز تأمین کرد.

از روش‌های سنتی و گیاهی برای درمان ریزش مو مردان استفاده از گیاهان دارویی چون گیاه آمله، شنبلیله، برگ کاری و … است. در شرایط حادتر برای درمان ریزش موی مردان می‌توان از جراحی و کاشت مو نیز استفاده کرد.

در جراحی و کاشت مو قسمتی از مو را از مناطق پرپشت‌تر برداشته و به مناطق کم پشت تر از سر اضافه می‌کنند. روش‌های جراحی و کاشت مو متفاوتی مانند کاشت مو به روش sut و… برای درمان ریزش مو در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از روش‌های خانگی چون ماساژ پوست سر، استفاده از حنا و آب پیاز نیز در تقویت موی سر مردان مناسب است. از دیگر روش‌های درمانی ریزش مزوتراپی است.

در این روش مواد مفید و مغذی موی سر به پوست سر تزریق می‌شود. مزوتراپی سبب ایجاد موهای سالم‌تر، ضخیم‌تر، کاهش ریزش مو و افزایش و تقویت رشد مو می‌شود.

به‌غیراز روش‌های درمانی و گیاهی یاد شده استفاده از انواع مواد غذایی حاوی امگا 3، دارای پروتئین کافی، حاوی زینک، آهن، منیزیم، ویتامین A و C و … در درمان ریزش مو مردان تأثیرات شگفت‌انگیزی دارند.

علت ریزش مو در مردان چیست؟

ریزش مو به دلایل متفاوتی برای آقایان اتفاق می‌افتد، که عبارتند از:

 • استرس: استرس از جمله مهم‌ترین علل ریزش مو در مردان است. علاوه بر اینکه استرس بر اندام‌ها و ارگان‌های بدن تأثیر می‌گذارند سبب می‌شود تا در زمان استرس فرد به موهای خود آسیب برساند.
 • آسیب‌های جسمی: بیماری‌های ویروسی چون آنفولانزا و کرونا، تصادفات و عمل‌های جراحی و … سبب ریزش مو افراد می‌شوند.
 • مصرف زیاد از حد ویتامین A: مصرف بیش از حد ویتامین A در مردان سبب واکنش‌های شیمیایی و تولید سسم در بدن می‌شود.
 • کمبود پروتئین: افراد لازم است تا مواد غذایی پروتئین‌دار شامل گوشت، ماهی، حبوبات و تخم‌مرغ و … را در رژیم غذایی خود بگنجانند. رژیم غذایی با پروتئین ناکافی سبب ریزش مو مردان می‌شود.
 • کم‌خونی ناشی از کمبود آهن: کمبود آهن ساخت هموگلوبین را کاهش می‌دهد. از وظایف هموگلوبین اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها است. اگر هموگلوبین کم باشد اکسیژن کافی به پوست سر نمی‌رسد و ریزش مو در مردان ایجاد می‌شود.
 • کم‌کاری تیروئید: تیروئید کم‌کار سبب عدم ترشح کافی هورمون تیروکسین می‌شود. کمبود این هورمون در بدن ریزش مو مردان را به دنبال خواهد داشت.
 • کمبود ویتامین B: کمبود ویتامین‌های گروه B به‌خصوص بیوتین سبب ریزش مو خواهد شد.

با دوری از استرس و داشتن رژیم غذایی با پروتئین و ویتامین‌های لازم و مناسب می‌توان به درمان ریزش مو در مردان پرداخت.

طاسی الگوی مردانه

طاسی الگوی مردانه

به الگوی طاسی مردانه و زنانه آلوپسی آندروژنیک می‌گویند. الگوی طاسی مردانه به وجود هورمون آندروژنیک تستسترون بستگی دارد.

الگو با عقب رفتن خط رویش مو و کاهش مو در مرکز سر آقایان اتفاق می‌افتد و با مرور زمان خط رویش و مرکز سر به هم خواهند رسید.

الگوی طاسی مردانه به دلایل مختلفی چون دلایل ارثی رخ می‌دهد. الگوی طاسی مردان با هورمون جنسی مردانه آندروژن ارتباط دارد. هورمون آندروژن عملکردهای مختلفی چون تنظیم موی مردان دارند.

درصورتی‌که ریزش مو با قرمزی پوست سر، پوسته‌پوسته شدن، شکستگی مو، ریزش موهای کوچک و … همراه باشد، ممکن است دلایل دیگری از دلایل ریزش مو باشد.

آزمایش خون و بیوپسی پوست سر از راه‌های تشخیص دلیل ریزش مو است. اغلب در الگوی طاسی مردانه ریزش از شقیقه‌ها شروع می‌شود. پزشکان برای تشخیص الگوی ریزش مو، نوع ریزش مو را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از معایناتی به پیداکردن دلیل اصلی ریزش مو مردان می‌پردازند و در ادامه به درمان ریزش مو در مردان خواهند پرداخت.

ممکن است دلیل ریزش مو استفاده از استروئیدهای آنابولیک، تیروئید، سرطان و استفاده از برخی داروهای خاص باشد.

نشانه های ریزش مو در مردان

از نشانه‌های ریزش مو در مردان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • نازک شدن موهای بالای سر: در مردان مو در ناحیه پیشانی و از جایی که شبیه حرف M  است عقب‌نشینی می‌کند.
 • طاسی نقطه‌ای: برخی از مردان طاسی نقطه‌ای یا سکه‌ای را تجربه می‌کنند. در این حالت اغلب پوست قبل از ریزش مو دچار خارش و پوسته‌پوسته شدن می‌شود.
 • ریزش مو کل بدن: ریزش مو کل بدن بر اثر شیمی‌درمانی بیماری سرطان اتفاق می‌افتد و به‌مرورزمان این ریزش مو جبران می‌شود.
 • عفونت قارچی: اگر پوست سر قرمزی، التهاب و پوسته‌پوسته دیده شود می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت قارچی باشد که موجب ریزش مو در ناحیه ملتهب می‌شود.

نازک شدن موهای سر، عقب رفتن خط رویش، ریزش زیاد مو روی بالش و کف حمام، ریزش زیاد در زمان سشوار کشیدن و حالت دادن مو و … همگی از نشانه‌های ریزش مو در مردان به شمار می‌روند که با مشاهده این علائم باید به درمان ریزش مو در مردان پرداخت.

تشخیص ریزش موی مردان

زمانی که مردان با مشاهده ریزش موی خود که بیشتر از حالت طبیعی است به پزشک مراجعه می‌کنند، پزشکان برای تشخیص ریزش سؤالاتی را مطرح می‌کنند. اینکه چه مقدار موی سر ریزش دارد، ریزش از چه زمانی شروع شده و آیا والدین شما دارای ریزش مو هستند و ریزش مو جنبه ارثی دارد یا خیر.

در ادامه پزشک پوست سر را معاینه کرده و الگوی ریزش مو مردان را بررسی کرده و برای آزمایشات بیشتر شاید چند تار موی مردان را جدا کند. حتی برخی پزشکان آزمایش خون را برای مردان در دستور کار قرار می‌دهند. پزشکان پس از تشخیص الگوی ریزش موی آقایان به درمان ریزش مو در مردان خواهند پرداخت.

درمان خانگی ریزش مو برای آقایان

از درمان‌های خانگی برای درمان ریزش مو در مردان می‌توان به ماساژ پوست سر، حنا و آب پیاز اشاره کرد.

ماساژ پوست سر سبب افزایش گردش خون می‌شود. گردش خون سبب می‌شود تا مواد و ویتامین‌های مورداستفاده مو در دسترس قرار گرفته و موهای ضخیم‌تری داشته باشیم.

بهتر است با حرکات دورانی و به مدت چند دقیقه در روز به طور مستمر پوست سر را ماساژ دهید.

درمان خانگی ریزش مو برای آقایان

افرادی که روزی دو بار آب پیاز را روی سر خود قرار داده و موهای خود را با آب پیاز می‌شویند بعد از مدت زمانی رشد مو را تجربه خواهند کرد. گوگرد موجود در آب پیاز به تقویت موی سر کمک می‌کند.

حنا سلامت پوست سر را تضمین کرده و سبب باز شدن منافذ پوست سر و ایجاد تعادل در PH پوست سر می‌شود.

حنا علاوه بر تقویت رشد مو سبب ضخیم‌تر شدن تارهای مو شده و از این طریق از ریزش مکرر موهای سر جلوگیری می‌کند.

درمان ریزش مو در مردان

مکمل تخصصی مو هیرونیک از بهترین مکمل‌ها برای تقویت موی آقایان و درمان ریزش مو در مردان است. این مکمل نه‌تنها از ریزش مو جلوگیری می‌کند بلکه سبب رشد و استحکام موهای موجود نیز می‌گردد.

مکمل هیرونیک حاوی ویتامین‌ها و املاح معدنی است که به رشد مجدد مو در مردان کمک می‌کند.

از ترکیبات مکمل هیرونیک می‌توان به بیوتین، زینک، ویتامین B5، ویتامین B6 و کوآنزم کیوتن اشاره کرد. بیوتن یا همان ویتامین B7 سبب استحکام مو و جلوگیری از ریزش مو می‌شود.

زینک ماده معدنی است که در تولید کراتین که حدود 95 درصد از مو را کراتین تشکیل می‌دهد، نقش دارد.

ویتامین B5 سبب حفظ رطوبت مو و ویتامین B6 سبب تولید کراتین مو می‌شود. آنتی‌اکسیدان کوانزیم کیوتین از موی سر مردان در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

مکمل تخصصی مو هیرونیک

پوست سر آقایان

یکی از مشکلات پوست سر آقایان خشکی پوست است. خشکی پوست علاوه بر خارش سبب پوسته پوسته شدن، قرمزی و التهاب پوست سر می شود.

با استفاده از انواع درمان خانگی ریزش مو، چون استفاده از روغن نارگیل، روغن درخت چای، آلوئه ورا، سرکه سیب، نارون کوهی، جوش شیین و روغن زیتون، ماست و تخم مرغ و … می توان به حفظ رطوبت در پوست سر کمک کرده و از ریزش مو و عوارض خشکی پوست سر جلوگیری کرد.

همچنین استفاده از شوینده‌های مناسب که سطح ph پوست سر را در حد نرمال نگاه می‌دارند برای محافظت از پوست سر مناسب است.

با محافظت از پوست سر و جلوگیری از ایجاد قارچ و التهاب و عفونت در پوست سر، افراد می‌توانند از موهای خود نیز مراقبت کرده و به درمان ریزش مو در مردان بپردازند.

سوالات متداول

آیا موهای آقایان می تواند دوباره رشد کند؟

بله استفاده از رژیم غذایی مناسب و یا استفاده از روش‌های درمانی گیاهی و پزشکی در رشد مجدد موی مردان مؤثر است. استفاده از داروی ماینوکسیدیل، استفاده از ماساژ پوست سر و روش پزشکی چون مزوتراپی از جمله روش‌های دارویی، خانگی و پزشکی برای رشد مجدد مو در آقایان و درمان ریزش مو در مردان به شمار می‌روند.

علائم اصلی ریزش مو در مردان چیست؟

نازک شدن تار موها، عقب رفتن خط رویش موها به نزدیکی مرکز سر، ریزش سکه‌ای و نقطه‌ای موها، پرشدن بالش از مو، ریزش زیاد موها در زمان استحمام و یا زمان سشوار کشیدن و … همگی از علائم اصلی ریز مو در مردان است.

مردان از چه سنی شروع به طاسی شدن می کنند؟

شروع به ریزش مو مردان از هر سنی ممکن است. اغلب ریزش مو جنبه ارثی داشته و به هورمون‌های جنسی وابسته است. اما اغلب مردان بالای 50 سال تا حدی ریزش مو را بیشتر تجربه می‌کنند.

چگونه می توانیم فولیکول های مو را برای رشد مو تحریک کنم؟

استفاده از مواد غذایی حاوی پروتئین، زینک، انواع ویتامین‌ها به‌ویژه ویتامین B5 و B6 و B7 یا بیوتین که همگی در مکمل هیرونیک به‌اندازه مناسب یافت می‌شود، سبب تقویت فولیکول‌های مو شده و رشد مو را تحریک می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکمل تخصصی مو هیرونیک و خرید محصول کلیک کنید
4.8/5 - (6 امتیاز)

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 7 نظر

5 7
درمان ریزش مو در مردان

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن